خطیب زاده

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت که الکاظمی در سفر به تهران نکاتی را از سوی عربستان منتقل کرده و این کشور آمادگی دارد مذاکرات با ایران در سطح دیپلماتیک در بغداد ادامه یابد.

به گزارش مشرق، سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه امروز (دوشنبه) در آخرین نشست خبری خود به عنوان سخنگوی وزارت امورخارجه به سوالات خبرنگاران داخلی و خارجی پاسخ داد.

امیر عبداللهیان عازم ترکیه است

وی گفت: امیر عبداللهیان تا ساعاتی در قالب سفر دو جانبه رسمی دیگر عازم ترکیه است، پس از آن بلافاصله عازم ترکمنستان برای اجلاس وزرای خارجه کشورهای حاشیه دریای خزر خواهد شد که مقدمه اجلاس سران کشور های حاشیه دریای خزر است.

آمادگی عربستان برای مذاکرات دیپلماتیک با ایران

خطیب‌زاده در مورد سفر الکاظمی به ایران و واسطه گری برای مذاکرات ایران و عربستان اظهار داشت: طرف عربستانی آمادگی این را دارد که در سطح دیپلماتیک در بغداد مذاکرات را ادامه دهد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد مکان و زمان مذاکرات  گفت: زمان و مکان مذاکرات قطعی نیست، اما انشالا در همین هفته مذاکرات انجام خواهد شد و در یکی از کشورهای منطقه خواهد بود.

سخنگوی وزارت خارجه در مورد سفر بورل به ایران  گفت: آقای بورل در تماس هایی که بعد از چند هفته اخیر، تلاش جدی انجام دادند که این مذاکرات ادامه پیدا کند. ما از نقش تسهیل گری اروپا استقبال می‌کنیم و ایشان پیشنهاد دادند به تهران بیایند و گفت و گوهای مفصلی انجام شد.وزیر خارجه کشورمان و بورل گفت و گوی یک ساعت خصوصی هم داشتند.

آمریکا تعهد داده به برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ عمل و انتفاع اقتصادی ایران را تضمین می‌کند

وی ادامه داد: اینکه در محتوا و در شکل و موضوع توافقاتی شده است آن را تایید می‌کنم، مهمترین موضوعات مذاکرات این بود که آمریکا تعهد داده به برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ عمل و انتفاع اقتصادی ایران را تضمین می‌کند.

 مذاکرات را با فرض عدم اعتماد قطعی به آمریکا جلو بردیم

خطیب زاده تصریح کرد:  اما اینکه آمریکایی ها از میراث ترامپ عبور می‌کنند باید منتظر باشیم و ببینیم امیدواریم پیام های بورل در عمل هم اجرایی شود.با قاطعیت و جدیت مذاکرات را با فرض عدم اعتماد قطعی به آمریکا جلو بردیم.

مذاکرات آتی هسته‌ای نیست/مذاکرات درمورد رفع تحریم‌ها است

وی در مورد مذاکرات وین گفت: ما آنچه که در مذاکرات آتی انجام خواهیم داد، در خصوص ابعاد هسته‌ای نیست و در خصوص این چند موضوع باقی در رفع تحریم هاست. آقای دکتر امیر عبداللهیان هم اشاره کردند که آقای بورل در نقش تسهیل گری هست،مذاکرات درمورد رفع تحریم‌ها است به توافقات وین چیزی افزوده و کاسته نخواهد شد، مذاکرات به صورت غیر مستقیم و در مورد موضوعات اختلافی است.

توپ در زمین واشنگتن است

وی تاکید کرد: توپ در زمین واشنگتن است اگر با پاسخ بیایند توافق انجام خواهد شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد شرکت ایران در اجلاس بریکس گفت: حدود ۴۰ درصد تولید جهانی همه در حوزه بریکس تعریف می‌شود و حرکت جدیدی برخلاف جی هفت بود . ایران در خواست عضویت خود را ارسال کرد و بر همان اساس از رییس جمهور دعوت کردند و اقدام رو به جلو بود.

وی افزود: موضوعات داخلی عراق, مرتبط یه خود عراق است، ما همواره خواستار وحدت و هم اندیشی طیف های مختلف عراق هستیم و امیدواریم تنش ها کاهش پیدا کند.

خطیب زاده در مورد گزارش وال استریت گفت: برخی از رسانه ها به دلیل اهداف سیاسی مجددا این گزارش را منتشر می‌کردند، رژیم جعلی اشغالگر قدس سعی می‌کند ناامنی نهادینه در منطقه ایجاد کند اما ایران اجازه این موضوع را نمی‌دهد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص روابط ایران و مصر گفت: ایران و مصر دو کشور تاریخ ساز هستند و هرگونه تسهیل بین دو کشور به نفع مردم و جهان اسلام و منطقه است و قطعا ایران از پیشرفت روابط استقبال می‌کند.

وی در مورد علل تغییر محل مذاکرات گفت: در تعیین محل مذاکرات مهمترین چیز آمادگی میزبان و راحتی طرف های مذاکره کننده است این مذاکرات می تواند در هر کشوری که با همه طرفها روابط خوبی داشته باشد برگزار شود.

موضوع دیپلمات زندانی ایران در مذاکرات با بورل مطرح شد

خطیب زاده اظهار داشت: موضوعات دیگری هم در مذاکرات با بورل مطرح شد در موضوعات کنسولی به خصوص دیپلمات ما که با نقض حقوق اولیه در اروپا زندانی است .

وی افزود: تا همه چیز توافق نشود هیچ چیز توافق نمی‌شود. آنچه که ایران انجام داده است همه برگشت پذیر است به شرطی که طرف مقابل به تعهداتش عمل کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد چگونگی روند مذاکرات وین گفت: آنچه که الان اتفاق می افتاد ادامه وین است و در مورد چند نکته اختلاف است و مسایلی که بین ایران و آمریکا وجود دارد و بعد از آخرین دور مذاکرات وین باقی مانده است.

خطیب زاده در مورد سفر امیر عبداللهیان به ترکیه گفت: بررسی تحولات در سوریه و عراق از محورهای گفتگوی امیرعبداللهیان با مقامات ترکیه خواهد بود.هیچ وقت عملیات نظامی به صلح منجر نشده است.

هیچ مذاکره مستقیمی با آمریکا انجام نخواهد شد

وی در پاسخ بخ سوال ایرنا در مورد مذاکرات مبنی بر اینکه بورل اعلام کرده است مذاکرات بین ایران، هماهنگ کننده اتحادیه اروپا و آمریکا خواهد بود، آیا این مذاکرات مستقیم خواهد بود، اظهار داشت: هیچ مذاکره مستقیمی با آمریکا انجام نخواهد شد، مذاکرات به صورت غیر مستقیم و با تسهیل گری اتحادیه اروپا انجام خواهد شد.

کنعانی سخنگوی جدید وزارت امور خارجه شد

خطیب زاده در آخرین نشست خبری‌اش در وزارت امورخارجه گفت: آقای کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه بعد از بنده خواهند بود و بسیار دیپلمات حرفه ای هستند.

ادامه دارد..

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 18
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • IR ۱۲:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۶
  1 3
  خخ. دولت انقلابی متن برجامش رو منتشر کنه ببینیم چه امتیازاتی گرفته.
  • IR ۱۹:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۶
   1 0
   برجام یک مصیبت عظمی بود. نه میشد آن را ادامه داد و نه می شود از آن بیرون آمد چون در هر دو صورت متضرر می شویم. اگر ترامپ یک کار خوب کرده باشد آن هم همین خروج از برجام بوده است . هر چند رو ح ا نی بموقع عکس العمل نشان نداد و به ضرر روی ضرر ادامه داد. ولی الآن بهترین کار برای خلاصی از برجام ادامه مذاکره با رعایت شدید خطوط قرمز ایران حتی سرسختانه تر از آن برای جلوگیری ازسواستفاده غربیها است در عین حال کار اصلی عبارت است است از خنثی سازی تحریمها که سلاح تحریم را اولا بی خاصیت ثانیا یخ جلوی آفتاب خواهد کرد.و مهمتر اینکه ما هم از برجام بیرون نیامده ایم و هم عملا برجام دیگر نمی تواند دست برنامه هسته ای را بسته نگه دارد و ضمنا ما در منظر افکار عمومی مقصر نخواهیم بود. دولت باید سرسختانه در مذاکره حاضر باشد ولی کار اصلی همان خنثی سازی تحریمهاست که باید با جدیت دنبال شود همینطور رسیدگی به کسانی که شرایط معیشتی مناسبی ندارند این شرایط با جدیت دنبال شود بعد از مدتی نه طولانی شرایط خوب خواهد شد الحمد لله شرایط هم بگونه شده است که با بالا رفتن قیمت نفت شرایط هم از لحاظ فروش هم از نظر قیمت به نفع ما در جریان است.خدا رو شکر
 • IR ۱۲:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۶
  0 0
  آل سقوط نبود مگه؟ پس چی شد؟
 • IR ۱۲:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۶
  0 2
  اون که ظریف بود و با سواد و کارکشته اون شد نتیجه وای
 • IR ۱۲:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۶
  1 0
  برجام پلاس در راهه؟
 • IR ۱۲:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۶
  0 1
  سکه ارزان شد.
  • IR ۱۴:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۶
   2 1
   نفوذیها بازار روشل وسفت میکنند.والا همه میدانند که مشکل اقتصاد رانتهاست نه تحریم.تحریم حداکثر بیست درصد موثره.
  • IR ۱۴:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۶
   0 1
   نفوذیها بازار روشل وسفت میکنند.والا همه میدانند که مشکل اقتصاد رانتهاست نه تحریم.تحریم حداکثر بیست درصد موثره.
 • IR ۱۳:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۶
  3 1
  درخواست مؤکد ما از دولت و مجلس انقلابی، اعلام رسمی پایان مذاکرات، و خروج قاطعانه، مقتدرانه، آنی، مطلق و بدون شرط از برجام، پیمان عدم اشاعه (NPT) و پروتکل الحاقی آن؛ و خاتمه دادن به هرگونه همکاری و پاسخ‌گویی به جاسوسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که به بهانه‌ی بازرسی، آخرین اطلاعات نظامی و مشخصات دانشمندان کشورمان را به دست آورده و برای خرابکاری در تأسیسات هسته ای و نظامی و ترور دانشمندان کشورمان، در اختیار آمریکا و رژیم درمانده‌ی صهیونیستی قرار می‌دهند؛ و جمع‌آوری تمام دوربین‌های آنان و توسعه‌ی صنعت هسته‌ای با حداکثر سرعت و به هر میزان مورد نیاز کشور؛ و پیگیری برای تنظیم و صدور قطعنامه بر علیه آمریکا، انگلیس و فرانسه به‌خاطر تجهیز آن رژیم پوسیده، جعلی و موقتی به تسلیحات هسته‌ای بر خلاف ماده‌ی 2 پیمان عدم اشاعه است، که ان‌شاءالله منتظر تحقق آن در آینده‌ی بسیار نزدیک هستیم.
 • IR ۱۳:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۶
  3 0
  الان تعهد چه فرقی با امضای کری داره؟
  • IR ۱۶:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۶
   0 0
   نترسید اینا اعتماد ندارن به آمریکا
 • علیرضافرزنددشتستان IR ۱۵:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۶
  3 0
  بشین به انتظار تا آمریکا به عهدش وفا کنه!
 • IR ۱۷:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۶
  0 0
  پس رفع تحریم قرارگاه خاتم چه شد؟
 • IR ۱۸:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۶
  3 0
  این آقای امیر عبدالهیان هم مثل : ظریف گردش هایش را با پول مفت ملت انجام می دهد و به به و چه چه خواهد کرد . آخرش هم ملت هستند و هیچ و پوچ و گرانی ها . علی برکت الله ..
 • mojtaba SE ۲۱:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۶
  2 0
  دیپلمات (یعنی مجری و تنظیم کننده ) باید بازیگر سیاست (یعنی حق و قدرت )کشور و نظام ابر قدرت ایران باشد..وزیر خارجه ما یا واقعیتها رو نمیفهمه یا دیپلمات ضعفی هست
 • mojtaba SE ۲۱:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۶
  1 0
  مشرق جون تو نیازی نداری حتما نقد من رو چاپ کنی..انسان با هر موضوعی به چهار گونه رابطه بر قرار میکنه .در نوزادی سیمبوس مثل سیر دادن مادر به نوزاد.در نو جوانی انکار کردن یعنی پدر میپرسه حسن تو لیوان رو شکستی و حسن میگه نه بابا دادشم یا فلانی شکست.در حالی که خودش شکسته..در بلوغ ،منطقی برخورد کردن و اشتباه خود رو پذیرفتن..و مثل دیپلمات بودن یعنی احساس رو از عقل جدا کردن..وزیر خارجه ما میگه تقصیر امریکا بوده ,و حرف رو (موضوع اصلی )جابجا میکنه تا موضوع اصلی که وظیفه اش بوده و شکست خورده رو لاپوشانی کنه.
 • IR ۰۲:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
  0 0
  باز با خباثت آمریکا مذاکره به هم میخوره وباز هم گرانی دلار و قیمتهای کالاها و....و باز هم همین دور باطل!!! درقبال اینهمه خباثت متعدد چرا باید با قبول مذاکره مجدد در یکی از کشور های خلیج همیشه فارس به دشمن ملعون جایزه داد؟!
 • IR ۱۲:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۷
  0 0
  چون استکبار از(تله برجام وتحریمها وحضور وهزینه های هنگفت‌‌.)علیه ایران ودنیا شکسته خورده ۱-باید استکبار،وهابیها،صهیونیسنها ونوکران وابستکان،شیفته،خاین جاسوس دخالت نداشته باشند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس