دفاع موشکی

پس از اجرای طرحهای گرانقیمت پدافندی برای مهار قدرت موشکی ایران، رییس جمهور آمریکا به دنبال ایجاد یک شبکه مشترک دریاپایه بین ایالات متحده، رژیم صهیونیستی و برخی کشورهای منطقه برای دفاعی موشکی است.

به گزارش سرویس دفاع و امنیت مشرق، توان موشکی جمهوری اسلامی ایران از تقریبا دو دهه پیش تا به امروز، همواره یکی از کابوس های بزرگ دشمنان کشورمان از جمله آمریکا و رژیم صهیونیستی بوده و علی رغم تلاش ها و طراحی های مختلف آنها، هنوز هم هیچ راه حل مطمئن و واقعی، برای مهار این قدرت بومی به دست دشمنان ملت ایران نیفتاده است و جدیدترین سامانه های آنها، در سالهای اخیر مقهور این موشکهای متنوع شده اند.

به موازات بحث توسعه توانایی موشکی و پرنده های بدون سرنشین در جمهوری اسلامی ایران، در سالهای اخیر شاهد قراردادهای گرانقیمت برخی کشورهای غربی با حکام منطقه برای فروش تعداد قابل توجهی سامانه های پدافندی ضد موشک بوده ایم؛ درآمدی که تا به امروز ادامه داشته و حالا به نظر می رسد وارد فازی جدید شده است.

بیشتر بخوانید:

امارات جایگزین عربستان برای دوشیده شدن توسط آمریکا و فرانسه شد/ خریدهای میلیارد دلاری حتی یک ماه جلوی پهپادهای یمن مقاومت نکردند +عکس

حرص و ولع فراوان غرب برای نسل جدید کروزها و پرنده‌های بدون سرنشین/ از فرانسه تا آمریکا؛ دنیا هنوز دنیای موشک‌هاست! +عکس

ناکارآمدی ارتش امارات با «اف ۱۶ آمریکایی و آواکس سوئدی» در برابر پهپادهای یمنی/ «اسپارتای کوچک» با تاد و پاتریوت هم تسلیم ابابیل شد +عکس

بر اساس این طرح جدید که به نظر می رسد در قالب سفر رییس جمهور آمریکا به منطقه غرب آسیا، وارد فاز اجرایی شود بحث برنامه ریزی و طراحی یک سیستم دفاع موشکی دریا پایه بین آمریکا، برخی کشورهای عربی منطقه و مشارکت دادن رژیم صهیونیستی است.  طرح این بحث البته فعلا در مراحل اولیه قرار داشته و مشخصا در صورت تصویب هم پروسه ای طولانی خواهد بود، ولی صرف مطرح کردن آن نیز سوالات و بحث های فراوانی را در خصوص توان فعلی دفاع موشکی در منطقه و البته هزینه های مربوط به تغییر این روند به یک توان دریاپایه ایجاد می کند.

فاکتورهای سنگین برای چه اقداماتی صادر می شود؟

تلاش دشمنان برای مهار موشک های بالستیک و کروز ایرانی، از سالها پیش به عنوان یک اولویت برای برخی از دولت های متجاوز منطقه و رژیم صهیونیستی، با کمک آمریکا مطرح بوده است. از مسئله شبکه کردن سیستم های دفاع موشکی این کشور ها تا خریدهای بسیار سنگین در این بخش، همه قطعات پازلی بوده که در مقابل توان موشکی ایران قرار گرفته است.  برای نمونه اولین سفر در دوران ریاست جمهوری ترامپ به عربستان سعودی و همچنین سفر محمد بن سلمان به واشنگتن و ماجرای خرید بسیار سنگین نظامی سعودی ها از آمریکا و همچنین بحث وسط کشیده شدن پای داماد ترامپ برای تخفیف کردن از شرکت لاکهید مارتین برای خرید موشک های پدافندی سری تاد، از جمله اتفاقات مهم سالهای اخیر در این بخش بوده است.

رژیم صهیونیستی نیز در تقریبا دو دهه اخیر همواره - چه در دوره رییس جمهور های دموکرات و چه جمهوری خواه - دسترسی های ویژه به کمک های اقتصادی و البته تکنولوژیک در بحث دفاع موشکی داشته و سامانه هایی مثل پیکان، فلاخن داوود یا گنبد آهنین هم که امروز شاهد استقرار آنها در سرزمین های اشغالی هستیم، مشخصا بدون کمک های مالی و فنی آمریکا هرگز به این مرحله نمی رسیدند.

شکست رسمی تبلیغات درباره «پاتریوت و تاد» با طرح جدید دولت بایدن/ آمریکا برای مهار قدرت موشکی ایران سراغ سامانه‌های دریاپایه می‌رود+عکس

تحویل کنیستر موشکی سامانه پیکان ۳ ساخته شده در آمریکا به نمایندگان رژیم صهیونیستی

بر اساس بخشی از این قرارداد و حمایت های خاص آمریکا، ارتش سعودی طی قراردادی به ارزش نزدیک به ۱۵ میلیارد دلار، ۴۴ پرتابگر، ۳۶۰ تیر موشک، ۱۶ واحد متحرک کنترل و فرماندهی و ۷ دستگاه از رادارهای ۲ -AN/TPY برای ارتقاء بخش پدافند موشکی دریافت خواهد کرد. تحویل این سامانه ها به عربستان سعودی از سال ۲۰۲۳ میلادی آغاز و تا سال ۲۰۲۶ میلادی نیز به طول خواهد انجامید.

شکست رسمی تبلیغات درباره «پاتریوت و تاد» با طرح جدید دولت بایدن/ آمریکا برای مهار قدرت موشکی ایران سراغ سامانه‌های دریاپایه می‌رود+عکس

بازدید محمد بن سلمان از نمونه ای از موشک تاد در تاسیسات شرکت لاکهید مارتین

یا برای نمونه در سالهای اخیر کشور کویت برای خرید سامانه پاتریوت پک ۳ از آمریکا اقدام کرده و در قراردادی به ارزش ۸۰۰ میلیون دلار برای ۸۴ تیر موشک خریداری می کند که تقریبا به معنی ۹.۵ میلیون دلار برای هر موشک است.

سوای بحث گران فروشی های عجیب آمریکا خصوصا در دوره ترامپ که هر موشک یا جنگنده یا به صورت کلی هر سامانه دفاعی را با سودهای ۱۰۰، ۲۰۰ و حتی ۳۰۰ درصد به کشورهای منطقه می فروخت، بحث های کمک به رژیم صهیونیستی از جیب آمریکایی ها نیز ارقام جالب و قابل توجهی دارد.  برای این که به یک رقم کلی و تصویر جامع از وضعیت روابط دو طرف برسید کافی است که بدانید قرار است حجم کمک های نظامی آمریکا به رژیم صهیونیستی که از سال ۲۰۱۹ آغاز شده و دوره مصوب آن تا سال ۲۰۲۸ میلادی است به رقم نهایی ۳۸ میلیارد دلار در این دوره تقریبا ۱۰ ساله برسد.

شکست رسمی تبلیغات درباره «پاتریوت و تاد» با طرح جدید دولت بایدن/ آمریکا برای مهار قدرت موشکی ایران سراغ سامانه‌های دریاپایه می‌رود+عکس

سامانه دفاع موشکی کوتاه برد گنبد آهنین

یا در نمونه جالب دیگری در اواخر تابستان سال گذشته بود که مجلس نمایندگان آمریکا یک بودجه ۱ میلیارد دلاری برای ساخت، خرید و انبار کردن موشک های سامانه گنبد آهنین را برای صهیونیست ها در نظر گرفت.

چرا آمریکا و متحدانش، این بار به دریا نگاه می کنند؟

بحث دفاع موشکی دریا پایه یک موضوع کاملا جدید نبوده و برای نمونه، در بحث سپر دفاع موشکی برای سرزمین آمریکا و اروپای غربی و در عین حال بخش هایی از شرق آسیا یک مسئله عملیاتی برای مدت زمانی قابل توجه است اما در منطقه غرب آسیا و با افزایش روز افزون قدرت موشکی ایران، این بار آمریکا و برخی حکام منطقه، واقعا به ضعف خود در مقابله با موشک های ایرانی پی برده اند.

سیستم های پدافند ضد موشک غربی -با هر نوع عملکرد یا توانایی که داشته باشند - به سیستم های راداری هشدار دهنده اولیه متکی هستند که عمدتا از نوع زمین پایه بوده و روی زمین یا به صورت کلی بسیار بزرگ و ثابت هستند و یا با وجود داشتن تحرک در زمان عملیات بایستی در یک محل ثابت قرار بگیرند.  در سالهای اخیر تصاویر ماهواره ای بسیاری از محل های نصب و قرارگیری این سامانه ها حتی در فضای مجازی نیز منتشر شده و امروزه حتی یک شخص غیر نظامی علاقمند به این مسائل نیز می تواند محل قرارگیری بسیاری از این سامانه ها را کشف کند.

شکست رسمی تبلیغات درباره «پاتریوت و تاد» با طرح جدید دولت بایدن/ آمریکا برای مهار قدرت موشکی ایران سراغ سامانه‌های دریاپایه می‌رود+عکس

رادار AN/TPY-۲ در امارات متحده عربی

از طرف دیگر نقطه زنی موشک های ایرانی و پرنده های بدون سرنشین ساخت کشور مان خصوصا در مدل های انتحاری، در برابر اینگونه اهداف سالهای سال است که به اثبات رسیده و حتی در مرداد ماه سال ۱۳۹۹ و در جریان رزمایش پیامبر اعظم (ص) ۱۴ بحث هدف قرار دادن یک نمونه اندازه واقعی از رادار  AN/TPY-۲ سامانه تاد نیز توسط سپاه مورد آزمایش موفق قرار گرفت.

شکست رسمی تبلیغات درباره «پاتریوت و تاد» با طرح جدید دولت بایدن/ آمریکا برای مهار قدرت موشکی ایران سراغ سامانه‌های دریاپایه می‌رود+عکس

لحظاتی قبل از هدف قرار گرفتن ماکت رادار AN/TPY-۲ در جریان رزمایش پیامبر اعظم (ص) ۱۴

شکست رسمی تبلیغات درباره «پاتریوت و تاد» با طرح جدید دولت بایدن/ آمریکا برای مهار قدرت موشکی ایران سراغ سامانه‌های دریاپایه می‌رود+عکس

لحظاتی قبل از اصابت پهپاد انتحاری سپاه به هدف استوانه ای در رزمایش پیامبر اعظم (ص) ۱۷

حالا و با افزایش هر چی بیشتر توان موشکی و پهپادی ایران از لحاظ کمی، تنوع، دقت و قدرت تخریب، مشخصا این مسئله برای استراتژیست های غربی مشخص شده که در جریان یک رویارویی تمام عیار، مشخصا سامانه های دفاع موشکی و البته رادارهای های هشدار دهنده و کنترل آتش آنها جزو اهداف اولیه ایران خواهد بود و دوامی نیز در برابر این یورش فوجی نخواهند داشت. این اهداف بزرگ و مشخص توان تحرک خاصی نداشته و مشخصا شکار آنها برای تجهیزات دقیق ایرانی، امری راحت است.

شکست رسمی تبلیغات درباره «پاتریوت و تاد» با طرح جدید دولت بایدن/ آمریکا برای مهار قدرت موشکی ایران سراغ سامانه‌های دریاپایه می‌رود+عکس

موشک پدافندی استاندارد ۶

در اینجاست که استراتژی دفاع موشکی دریا پایه و تلاش آمریکا برای دوشیدن برخی کشورهای منطقه به بهانه آن، به میان می آید. بر اساس این استراتژی بایستی چه سامانه های راداری و هشدار دهنده و چه موشک های پدافندی تا جای ممکن روی یک پلتفرم شناور متحرک سوار شده تا از تیررس موشک های ایرانی دور شوند. برای این ماموریت، مشخصا دو پلتفرم اصلی فعلی نیروی دریایی آمریکایی یعنی ناوشکن های کلاس آلری برک و رزم نام های کلاس تیکاندروگا مجهز به رادارهای سری SPY، سامانه مدیریت تسلیحاتی و میدان رزم ایجیس و البته موشک های استاندارد خصوصا در مدل های ۶ و ۳ مد نظر خواهد بود.

بهانه جدید برای صدور فاکتورهای گرانقیمت سازش

زمانی که حرف از سیستم های دریا پایه برای دفاع موشکی زده می شود - خصوصا برای مقابله با آنچه تهدید موشکی ایران عنوان می شود - باید گفت که نیاز به شناورهای سنگین یعنی حداقل ۵ هزار تن به بالا، سیستم های راداری و موشکی بسیار پیشرفته است که بایستی در یک پلتفرم فشرده و کوچکتر جمع شده و در عین حال نیاز به زیر ساخت های پشتیبانی و نگهداری بسیاری نیز دارد.

تقریبا هیچ کدام از کشورهای منطقه ما سابقه داشتن شناورهایی در این کلاس را نداشته و عمدتا در حد ناوچه های موشک انداز یا ناوهای محافظ در کلاس وزنی ۳ الی ۵ هزار تن را در اختیار داشته اند.

شکست رسمی تبلیغات درباره «پاتریوت و تاد» با طرح جدید دولت بایدن/ آمریکا برای مهار قدرت موشکی ایران سراغ سامانه‌های دریاپایه می‌رود+عکس

شناور الریاض به وزن حدودی ۴۷۰۰ تن ساخت فرانسه متعلق به عربستان سعودی

ایجاد زیر ساخت ها، خرید خود شناورها، آموزش خدمه و تعمیر نگهداری آنها در خود کشورهای سازنده هم جزو موارد پر هزینه است و قطعا فروش آنها در این منطقه نیازمند هزینه بسیار سنگین از طرف خریداران است.

البته باید توجه داشت همان طور که در ابتدا نیز اشاره شد طرح آمریکا برای بحث توسعه یک سیستم دفاع موشکی دریا پایه فعلا در حد نظریات بوده و مشخص نیست تا چه زمانی به صورت عملی فعال شود. در صورت عملی شدن نیز همان طور که در بالا به آن اشاره شد با پروسه ای طولانی و هزینه بر رو به رو هستیم که برای طراحی کلی مفهوم، ساخت شناورها، تمرین خدمه ... در نظر گرفته شده است.

اما در مقابل این طرح مشخصا و با توجه دارایی های فعلی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی، بحث استراتژی ضد دسترسی و ایجاد فاصله و توان ضربه زدن در مسافت های دور از خانه در دریا در دستور کار نیروهای مسلح خواهد بود. توسعه موشک های کروز ضد کشتی با برد ۲ هزار کیلومتر، افزایش برد موشک های بالستیک ضد کشتی و همچنین استفاده از پرنده های بدون سرنشین، خصوصا با ماموریت انتحاری از جمله گزینه های قابل دسترسی فعلی برای جمهوری اسلامی ایران است.

*خبرنگار: مجتبی خاجی

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 30
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 8
 • US ۰۷:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۵
  5 18
  شماها در اون دنیا با مجاهدین خلق و طالبان و داعش همنشین خواهید بود
  • IR ۱۶:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۵
   9 2
   گویا در سفر سرلشکر باقری به روسیه قرارداد خرید چندین فروند آواکس به امضا رسیده ولی به علت جنگ اوکراین واستفاده روسیه از آواکسها برای بمباران شدید اوکراین هنوز از تحویل آواکسها به ایران خود داری شده احتمالا بعد از جنگ حتما شاهد پرواز آواکسها در آسمان ایران ویحتمل حمله به خاک دشمن فرضی اسراییل رو شاهد باشیم آواکس آواکس آواکس
 • IR ۰۷:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۵
  16 3
  برادران وهموطنان خرید آواکس از روسیه اوجب واجب هست وبعد نصب بمبها ی سنگر شکن روی آواکسها برای بمباران شدید وگسترده وحمله به خاک دشمن فرضی رژیم صهیونیستی کودک کش اوجب واجب بعدی هست آواکس آواکس آواکس اوجب من واجب
  • IR ۰۸:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۵
   23 5
   شما هنوز هستید؟ نگران شده بودیم چند وقتی بود این نکته رو گوش زد نکرده بودید
  • سید IR ۰۹:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۵
   9 0
   وقتی موشکهای دریاپیمای سینه خز و اژدرهای ضدکشتی ایرانی در برد صدها هزارمتر تمام خلیج فارس و جنوب دریای مکران را پوشش می دهند، باید خندید به کشورهایی که گمان می کنند کشتی های هشدار دهنده شان قبل از هدف قرارگرفتن فلسطین اشغالی، مورد هدف نیستند!
  • IR ۰۹:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۵
   10 0
   حتما واجب واجب
  • حجت IR ۱۰:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۵
   3 6
   هنوز مریم قجر ننداختدت بیرون؟ بمب روی آواکس؟
  • هیچکس IR ۱۱:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۵
   5 4
   برادر و هموطن. آواکس برای آمریکاست و روسیه ندارد. آواکس تهاجمی نیست و اطلاعاتی است. موشک سنگرشکن چند سالیست توسط ایران تولید می شود و نیازی به خریداری نیست.
  • حمید IR ۱۸:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۵
   2 4
   حالت خوبه واقعا ؟؟ میدونی اصلا آواکس چی هست ؟ نصب بمب سنگرشکن روی اواکس!!!!!! جل الخالق
 • IR ۰۷:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۵
  3 7
  جای تعجب از دولت انقلابی هست ...بورل: مذاکرات ایران-اتحادیه اروپا- آمریکا احتمالا در یک کشور حاشیه خلیج فارس برگزار می‌شود / بحث‌های مربوط به اجرا، ضمانت‌ها و وضعیت سپاه هنوز حل نشده / اگر تا دو هفته‌ی دیگر دوربین‌های آژانس در ایران خاموش بماند، دیگر نمی‌توانیم پشت میز بنشینیم؛ آن وقت بازی تمام می‌شود
 • IR ۰۷:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۵
  5 5
  آقایان برجام جسد متعفن اصلاحات بود. چرا؟؟؟؟ مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا: از سرگرفتن مذاکرات با ایران شدنی ست، اما این موضوع را پس از پایان سفر تیم اتحادیه اروپا به ایران متوجه می‌شویم / تهران باید خواسته‌های فرابرجامی اش را کنار بگذارد
 • IR ۰۷:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۵
  20 1
  درخواست مؤکد ما از دولت و مجلس انقلابی، اعلام رسمی پایان مذاکرات، و خروج قاطعانه، مقتدرانه، آنی، مطلق و بدون شرط از برجام، پیمان عدم اشاعه (NPT) و پروتکل الحاقی آن؛ و خاتمه دادن به هرگونه همکاری و پاسخ‌گویی به جاسوسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که به بهانه‌ی بازرسی، آخرین اطلاعات نظامی و مشخصات دانشمندان کشورمان را به دست آورده و برای خرابکاری در تأسیسات هسته ای و نظامی و ترور دانشمندان کشورمان، در اختیار آمریکا و رژیم درمانده‌ی صهیونیستی قرار می‌دهند؛ و جمع‌آوری تمام دوربین‌های آنان و توسعه‌ی صنعت هسته‌ای با حداکثر سرعت و به هر میزان مورد نیاز کشور؛ و پیگیری برای تنظیم و صدور قطعنامه بر علیه آمریکا، انگلیس و فرانسه به‌خاطر تجهیز آن رژیم پوسیده، جعلی و موقتی به تسلیحات هسته‌ای بر خلاف ماده‌ی 2 پیمان عدم اشاعه است، که ان‌شاءالله منتظر تحقق آن در آینده‌ی بسیار نزدیک هستیم.
 • IR ۰۷:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۵
  2 1
  در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی؛ رئیسی: افزایش قیمت برخی کالاها را می‌گذاریم برای سال بعد/ قرار بر تغییر قیمت نان، دارو و بنزین باشد قبلاً به مردم می‌گوییم.
 • IR ۰۷:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۵
  12 0
  یه سری میگفتن دوران موشک به پایان رسیده!!!!!!
 • IR ۰۷:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۵
  19 3
  بهترین و ارزانترین پدافند کشورهای عربی این هست که کاری به کار ایران نداشته باشن و سرشون به کار خودشون باشه.
 • IR ۰۷:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۵
  14 3
  ناتو از ترس موشک ها و پهباد های ایرانی به التماس افتاده و نماینده خود را برای عذر خواهی از دولت انقلابی روانه ایران کرده. ولی دولت انقلابی زیر بار ذلت مذاکرات برجام نخواهد رفت.
  • IR ۱۰:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۵
   2 7
   دوباره مواد ناب زدی توی عین السد دیدیم موشک ها چندصدنفرسرباز به کشتن ننننداد تمام نظان با تمام توان دنبال برجام هستند یارو خیلی تو فازی
 • رضا IR ۰۸:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۵
  7 1
  حالا یکم با طرح جدید عربها را بدوشه...فکر اقتصادی خوبی دارند..
 • IR ۰۹:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۵
  4 0
  جنگ اوکراین نشان داد که در صورت داشتن موشکهای کروز مناسب همه سیستمهای دریایی برای در امان ماندن از حملات آنها بایستی در فاصله ای بسیار دورتر از ساحل دشمن قرار گیرند. این سیستمها با توجه به انواع موشکهای کروز برد بلند و کوتاه ایران تنها وسله ای برای دوشیدن خیلی سنگین گاوهای شیرده منطقه توسط آمریکا و اروپائیها هست. بایستی روابط خودمون با این گاوهای شیرده را به سطحی برسانیم که خودمان آنها را بدوشیم. حیف!
 • سید IR ۰۹:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۵
  12 0
  وقتی موشکهای دریاپیمای سینه خز و اژدرهای ضدکشتی ایرانی در برد صدها هزارمتر تمام خلیج فارس و جنوب دریای مکران را پوشش می دهند، باید خندید به کشورهایی که گمان می کنند کشتی های هشدار دهنده شان قبل از هدف قرارگرفتن فلسطین اشغالی، مورد هدف نیستند!
 • GB ۰۹:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۵
  8 21
  با تجهیزات روسی برای امریکا خط ونشان نکشید. جنگ اوکراین نشان داد که زیر 24 ساعت شکست خواهید خورد.
 • کامران IR ۱۰:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۵
  24 0
  اتفاقا مهمترین و قویترین پاسخ ایران باید افزایش سریع تعداد زیردریایی های سنگین و یا حتی همین فاتح، و کار روی اژدر های ضد کشتی دوربرد باید باشه . برد اژدرها باید بره بالای 50 کیلومتر
 • IR ۱۱:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۵
  2 1
  بهتر چندتا از این پیش اخطارهاشون را هم تو قطب شمال نصب کنن .....مسیر قاره پیمای ایران از قطب شمال هم رد میشه....
 • IR ۱۱:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۵
  2 0
  البته کارشناس نظامی نیستم ولی فعال شدن شناور روی دریا یعنی از بالای آب و زیر آب میشه زدش، ضمن اینکه موج انفجار زیاد باعث غرق بشه یعنی راحت تر از اهداف زمینی از بین می‌ره و دیگه هم قابل استحصال و بازیابی نیست. واقعا که دارند این ها رو می چاپند. مثل آدم با ایران کنار می اومدند اینهمه باج نمی دادند. ما هم هیچ وقت کاری به کارشون نداشتیم
 • IR ۱۱:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۵
  19 0
  ازموشک باارزشتروگرانبهاتربرای ایران،طراحی وتولید زیردریایی اقیانوس پیماپیشران اتمی،دقیقابلافاصله بعدازقدرت موشکی ایران بایدباشه،حضورنامحسوس اماپرتعدادوقدرتمندانه دربیخ گوش شهرهای ساحلی فرانسه انگلیس وآمریکاوکنارآبهای ساحل کشورهای روباه صفت غربی بایدباشه،این بایدنقشه راه مهم و واقعاقدم بعدی ایران بایدباشه درکنارتوسعه ماهواره های قدرتمندنظامی وتجسسی ایران
 • IR ۱۱:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۵
  2 0
  بادیپلماسی خواستن موشکی راهم ضربه بزنن که عبرت برجام وبتن ریزی جلویش راگرفت.
 • IR ۱۲:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۵
  4 0
  دوران تشر و بلوف و تهدید آمریکا گذشته، با فهم و درایت ب ایران بنگرد. التماس در کار نیست همانقدر که منافع ایران در گیر است ب همان اندازه آمریکا در خطر است. ایران بچه چندین سال پیش نیست رشد کرده و محافظ هم دارد. خواسته های معقول ایران پا برجاست. اگر خانه آخر جنگ است پس درنگ نکنید.
 • مجتبی از زنجان IR ۱۳:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۵
  1 0
  با سلام در جهان امروز شما باید تمام فاکتورها-عوامل و بایدها و نباید ها در هر صنعت و زمینه ای به نحو احسن انجام شود
 • علی IR ۲۱:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۵
  0 0
  وقتی در داخل کشور می توان آواکس ساخت چرا می روند برای خرید خارج اقدام می کنند . این کار خیانت است به کشور و خون شهیدان و یک عمر وابستگی به کشور فروشنده .
 • مهدی IR ۱۳:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۱
  0 0
  ما می توانیم

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس