کد خبر 1391256
تاریخ انتشار: ۴ تیر ۱۴۰۱ - ۱۰:۵۶
میرکاظمی

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: با وجود تحویل خزانه مقروض، دولت را بدون استقراض اداره کردیم، برای کنترل تورم با وجود رشد شدید قیمت‌های جهانی برنامه خوبی در حال تدوین و اجراست.

به گزارش مشرق، به نقل از مرکز اطلاع رسانی،  روابط عمومی و امور بین الملل سازمان برنامه و بودجه، در ادامه دیدارهای رییس سازمان با مراجع عظام تقلید روز گذشته سید مسعود میرکاظمی با آیت الله جوادی آملی  دیدار کرد.

آیت الله جوادی آملی در این دیدار با بیان اینکه از تلاش های دولت برای حل مشکلات مردم حمایت می کند،گفت:تورم و گرانی یکی از مشکلاتی است که دولت باید برای آن برنامه علمی ‌ منطقی داشته باشد.

ایشان با اشاره به ظرفیت ها خدادادی کشور و وجود مردمی نجیب، افزود: با وجود ظرفیت های و امکانات کشور سزاوار نیست مردم برای تامین معیشت خود در مضیقه باشند.

آیت الله جوادی آملی بر بکارگیری انسان ها درستکار و متخصص در مناسب دولتی تاکید و تصریح کرد: وجود مفاسد اقتصادی به اعتماد مردم و نظام آسیب وارد می کند.

ایشان در پایان با بیام اینکه به بهبود شرایطی حل مشکلات مردم توسط دولت امیدوار است،گفت:دولت باید در حل مشکلات مردم مصمم و قوی باشد.

بیشتر بخوانید:

چه زمانی در تنظیم برنامه توسعه به ثبات اقتصادی میرسیم؟

* تورم را کنترل خواهیم کرد

سید مسعود میرکاظمی هم در این دیدار از برنامه دولت برای مهار تورم خبر داد و گفت: سه عامل بدهی‌های تلنبار شده گذشته، رشد قیمت های جهانی و برخی تصمیمات اقتصادی که بر اساس تکلیف قانونی انجام شده از علل رشد تورم است.

وی افزود: دولت سیزدهم زمانی روی کار آمده که نه خزانه خالی بلکه خزانی مقروض و منفی را تحویل گرفت.

معاون رییس جمهور ادامه داد: ۶۰ هزار میلیارد تومان در خزانه بدون تخصیص مانده بود،۵۳۵ هزار میلیارد تومان تعهد خرید اوراق ایجاد شده و ۵۴ هزار میلیارد تومان هم تنها در چهار ماه پایانی دولت قبل  از بانک مرکزی استقراض شده بود.

رییس سازمان برنامه و بودجه  با اشاره به رشد هشت برابری نقدینگی در هشت سال گذشته، گفت: یکی از ریشه های تورم چاپ پول و استقراض از بانک مرکزی است در حالیکه این موضوع خط قرمز ما است و دولت سیزدهم کشور را هشت ماه بدون ریالی استقراض از بانک مرکزی اداره کرد.
 
میرکاظمی اضافه کرد: بر اساس قانون دولت مکلف به عادلانه کردن یارانه کالاهای اساسی بود، چون در عمل چیزی در قانون به نام ارز ۴۲۰۰ تومانی وجود نداشت.

وی با اشاره به ادامه حمایت های ریالی یا کالایی از مردم برای جبران هزینه ها، گفت:کشورهایی که سال ها با تورم حدود صفر مواجه بودند با رشد شدید قیمت های جهانی با تورم تا ۲۰  درصد دست و پنجه نرم می کنند، چون قیمت مواد غذایی و انرژی رشد چند برابری داشته است.

معاون رییس جمهور ادامه داد:در زمان تحویل دولت ذخایر کالاهای اساسی از حد مجاز بسیار پایین تر آمده بود ولی در حال حاضر وضعیت ذخایر راهبردی کشور مناسب است.

وی با بیان اینکه سال گذشته با تمام محدودیت های مالی و بدهی های گذشته بودجه عمرانی به ۱۸۰ هزار میلیارد تومان رسید، تاکید کرد: برنامه دولت تقویت تولید و افزایش صادرات است کما اینکه در سه ماه ابتدایی سال تراز تجاری کشور مثبت و صادرات افزایش خوبی داشته است.

رییس سازمان برنامه با بیان اینکه دولت برای کنترل تورم برنامه ریزی کرده است،گفت: انضباط بودجه، کاهش هزینه های غیر ضرور و کنترل اضافه برداشت ها بانک ها با جدیت دنبال خواهد شد.

میرکاظمی ادامه داد: امروز دیگر شاهد مرگ روزانه تا ۷۰۰ نفر از مردم در اثر کرونا نیستیم، حتی منابع برای تزریق دوز چهارم واکسن هک تامین شده است.
وی در پایان از بهبود وضعیت اقتصاد و کنترل تورم خبرداد و افزود: با کنترل تورم، راه افتادن طرح های عمرانی، فعال شدن بخش خصوصی در تولید با اهرم کردن منابع دولتی، شاهد رشد بهتر اقتصادی خواهیم بود کما اینکه سال گذشته هم رشد اقتصادی از میانگین در حد صفر هشت ساله به بیش از ۴ درصد رسید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 13
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 9
 • بازنشسته آسیب دیده از این تورم افسار گسیخته IR ۱۱:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۴
  4 2
  رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: تورم را کنترل خواهیم کرد بله ایشان درست می گویند فعلا تورم افسار پاره کرده
 • IR ۱۱:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۴
  3 1
  هنوز حقوق کارمند بدبخت را ندادن
 • IR ۱۱:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۴
  5 0
  برای مهارتورم بروسمت بانکها وشفافیت مسئولین نجومی بگیراشرافی غیرشفاف
 • IR ۱۱:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۴
  4 0
  به سمت شفافیت اموال مسئولین اشرافی اقدام کنید
 • IR ۱۳:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۴
  2 0
  به امید تحقق وعده ها
 • IR ۱۴:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۴
  4 4
  یعنی روغن نباتی چهارصد هزار تومانی را به نود هزار تومان برمیگردانی ؟؟ تورم را کنترل می کنیم!!؟؟
 • IR ۱۴:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۴
  1 1
  خیلی خوبه که زحمت کشیده میشه
 • علی IR ۱۷:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۴
  1 0
  محاسبات آقای میرکاظمی در مورد تورم حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی اشتباه بود ایشان تورم این کار را ۷ درصد اعلام کردند ولی متاسفانه تورم غیرمستقیم و تورم انتظاری این کار را حساب نکرده بودند و در فکرشان این بود که فقط ۴ قلم کالا گران خواهد شد ولی متاسفانه بیش از یکصد قلم کالا افزایش قیمت داشته اند مثل مواد شوینده گوشت قرمز پنیر ماست به آقای میرکاظمی توصیه ام این است اگر در اصلاحات اقتصادی بعدی مثل افزایش قیمت بنزین و سوخت هم این طوری اشتباه محاسباتی کنید مردم را بیچاره خواهید کرد مردم دیگر تحمل اصلاحات اقتصادی دیگر را ندارد چرا اصلاحات اقتصادی را به جای سفره مردم از جیب ثروتمندان شروع نکرده اید اگر واقعا به دنبال عدالت هستید جلوی فرار مالیاتی بیش از یکصد هزار میلیارد تومانی کارت های بازرگانی یک بار مصرف و اجاره ایی تاجران و فرار مالیاتی پزشکان و اصناف پردرآمد را بگیرید جلوی تسهیلات کلان بانکی بی ضابطه و ابر بدهکاران بانکی را که عامل تولید ۸۰ درصد خلق پول و نقدینگی هستند را بگیرید متاسفانه آقای پورمحمدی معاون سازمان برنامه و بودجه از مدیران دولت روحانی و فردی دارای تفکرات اقتصادی لیبرال سرمایه داری هست و تقریبا سازمان برنامه و بودجه با نظرات ایشان حرکت کرده است و بیشتر به دنبال اجرای سیاست های لیبرالی مثل آزادسازی قیمت ها و فشار بر مردم فقیر است
  • IR ۱۹:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۴
   0 0
   ارزترجیحی اگردرخدمت واردات کالای صنعتی وکمک دارویی بود به بیماران وصنعت کاران کمک خوبی میکردولی چون شفافیت نبودرفت جیب دزدها
 • بازنشستگان تامین اجتماعی IR ۱۸:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۴
  1 0
  بگو بدهی کلان دولت به صندوق بازنشستگان تامین اجتماعی را بدهند و از سنگ اندازی در قبال افزایش حقوق بازنشستگان بدبخت تامین اجتماعی که براساس مصوبه شورای عالی قانون کار به تصویب رسیده خودداری بکن .
 • IR ۱۹:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۴
  0 0
  پس همه چی قراره گرونتر بشه
 • IR ۱۹:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۴
  1 0
  پررویی نجومی دارن
 • IR ۱۹:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۴
  0 0
  ما محکوم به تماشا

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس