کد خبر 1391103
تاریخ انتشار: ۴ تیر ۱۴۰۱ - ۰۵:۳۰
چرا مردان طرفدار مهریه عندالاستطاعه هستند؟

در طی سال‌های اخیر و بر اساس بخشنامه‌ رییس سازمان ثبت، نوع جدیدی از مهریه رواج یافته است که به آن مهریه عندالاستطاعه گفته می‌شود.

به گزارش مشرق، آنچه که به لحاظ عرفی از شنیدن واژه مهریه به ذهن خطور می‌کند، مهریه‌ای است که در اصطلاح حقوقی به آن مهریه عندالمطالبه گفته می‌شود. اما در طی سال‌های اخیر، نوع جدیدی از مهریه رواج یافته است که به آن مهریه عندالاستطاعه گفته می‌شود. این دو مهریه با هم متفاوت هستند و پیامدهای مختلفی هم به دنبال دارند.

یکی از مهمترین حقوق مالی که در شرع و قانون برای زنان پیش‌بینی شده است، مهریه است. مهریه در واقع مالی است که هم در عقد دائم و هم در عقد موقت به زن تملیک می‌شود و به همین دلیل، زن هر زمان که بخواهد می‌تواند در دادگاه مطالبه مهریه کند و مرد موظف به پرداخت مهریه خواهد شد.

بر اساس ماده ۱۰۸۲ قانون مدنی، مهریه حق زن می‌باشد و این حق یکی از حقوق مالی او قلمداد می‌شود و مواردی مانند فساد اخلاقی او یا سوء معاشرت او در استحقاق او نسبت به دریافت مهریه بی تاثیر خواهد بود و او در هر صورتی میتواند مهریه خود را مطالبه کند.

آنچه که به لحاظ عرفی از شنیدن واژه مهریه زن، به ذهن خطور می‌کند، مهریه‌ای است که در اصطلاح حقوقی به آن مهریه عندالمطالبه گفته می‌شود. اگر بخواهیم این نوع مهریه را به طور ساده و خلاصه توضیح دهیم، باید بگوییم که اگر مهریه عندالمطالبه باشد، هر زمانی که خانم مهریه خود را مطالبه کند، آقا باید آن را پرداخت کند. به عبارتی دیگر، معنی عندالمطالبه آن است که به محض مطالبه زن، مرد موظف به پرداخت مهریه می‌شود.

اما در طی سال‌های اخیر و بر اساس بخشنامه‌ رییس سازمان ثبت، نوع جدیدی از مهریه رواج یافته است که به آن مهریه عندالاستطاعه گفته می‌شود. این دو مهریه با هم متفاوت هستند و به تبع آن، آثار متفاوتی هم به بار می‌آورند.

در حالت مهریه عندالاستطاعه، زن در صورتی می‌تواند مهریه خود را بگیرد که مرد توانایی یا استطاعت پرداخت آن به زن را داشته باشد. همچنین در مهریه عندالاستطاعه زن موظف است که برای دریافت مهریه، تمکن مالی و دارا بودن مرد را ثابت کند و اموالی از او به دادگاه معرفی نماید. اما در مهریه عندالمطالبه این مرد است که برای عدم پرداخت مهریه باید ندار بودن خود را ثابت کند یا تقاضای اعسار کند.

به عبارت دیگر در مهریه عندالاستطاعه زحمت ثابت کردن توانایی مالی مرد با خانم است. همچنین در حالت عندالاستطاعه، امکان بازداشت و ممنوع‌الخروج مرد بابت عدم پرداخت مهریه وجود ندارد.
 

منبع: تجارت‌نیوز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 15
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • IR ۰۷:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۴
  3 0
  قانون اجرت المثل دوره زندگی مشترک را بجریان بیندازند و سیمای جمهوری اسلامی مصادیق آن را به بحث و تنویر افکار بکنند و از نگاه ابزاری به خانمهای خانه دار دست بردارند و زن را انسانی که منافع حاصل از دسترنج کار در خانه شوهررا دارد و از مهریه بحث را به اجرت المثل دوره زندگی مشترک زن و مرد بیشتر توجه شود - مهریه تبدیل بنوعی باج و ثروت باج آورده برای زنان شده است حق کار+ حق تربیت فرزند+ حق شیر + به علاوه ی مهریه + یک هشتم ارث زن و شوهر از یکدیگر را جدی بگیرند زنان با حس مسؤلیت بیشتری به ایفای نقش مادرانه و .. می پردازند و مرد نیز در نگاه زن ایرانی و عرب و ترک و.. ابزار هزینه کرد زنان شناخته نمی شوند
 • حامد IR ۰۷:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۴
  2 1
  برخی از احکام دین اسلام به قول فقها احکام امضایی هستند و مبتنی بر نظم اجتماعی اعراب. یکی از این احکام تمضایی مهریه است که مربوط به جوامع عربی است. در یک زندگی مشترک یک مرد چرا در اول کار باید جریمه شود؟ آن هم برای یک موضوع فطری و خدادادی. به نظر شما اگر اسلام در ایران ظاهر می شد آیا این رسم غلط هم رایج می شد؟ امیدواریم این رسم غلط که به خرید و فروش دختر شباهت دارد از بین برود و اصل تنصیف در اقتصاد زندگی مشترک رایج شود.
 • یه مامان با حال IR ۰۷:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۴
  1 3
  خب به خاطر همین است آقایون اموالشون رو به نام یکی دیگه میکنند تا بعد از طلاق دوباره به خودشون برگرده. وبه این میگن راه در رو برای آقایون. ولی خب زن زرنگ اونه که تا وقتی که پیش شوهرش هست بارش رو ببنده نصف اموال مرد رو ریز ریز به نام خودش کنه.
  • من IR ۱۱:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۴
   1 1
   اون زن زرنگ و زن زندگی نیست . اون یه راه نه که خودش رو به شکل یه زن خانه دار درآورده . متاسفم که به زندگی نگاه اینجوری دارید
  • یه مامان با حال IR ۱۱:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۴
   1 2
   مردی که ادعای زرنگی ش میشه و از دادن مهریه فرارمیکنه حقش همچین زنی هست. اکی.
 • IR ۰۸:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۴
  2 1
  حکیم مجرّد ثانی از علمای قرن ششم در کتاب خود فرموده که زن نگیرید تا آزاد و راحت توانید زیست!!!!
 • IR ۰۸:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۴
  2 1
  مهریه عامل عدم ازدواج
 • IR ۰۹:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۴
  3 0
  بهترین روش برای مردان که قشر متوسط و رو به پایین هستند این است که بگویند که هر چه دارم در هر زمان نصف نصف ، و این روش نه زندانی دارد و نه زیاده خواهی زن و نه چیزی را که نداری مهر کسی کردی .
 • IR ۰۹:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۴
  3 0
  زن های امروزی خیلی ترسناک شدن .
  • IR ۱۱:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۴
   1 2
   نیست مردهای امروزی خیلی خوبن!!!!
  • IR ۱۱:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۴
   1 0
   با افزایش جمعیت پلنگ ها مواجه هستیم .
  • IR ۱۱:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۴
   1 0
   من مرد خوبی هستم ، اما مجردم . از بقیه خبر ندارم .
  • IR ۱۱:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۴
   1 0
   من مرد خوبی هستم ، اما مجردم . از بقیه خبر ندارم .
 • IR ۰۹:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۴
  3 0
  مشکل اینکه‌چیزی را در لحظه خواستاری نداریم ، مهر زن میکنیم و معلوم نیست که بتوانیم پرداخت کنیم. بعضی از خانم ها و گرفتن مهریه برایشان مهم نیست و فقط می خواهند مقداری باشد که مرد توان پرداخت آن را ندارد تا به عنوان چماق بالای سر مرد نگه دارند .
 • IR ۱۰:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۴
  2 0
  ربطی به سالهای اخیر نداره. عندالاستطاعه از اول بوده .در عمل هم فرقی نداره چون اگه مرد اموال داشته باشه توقیف میشه و نداشته باشه قسطی میشه

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس