رضایت شاکی در خارج از کشور با تطبیق اینترنتی اثر انگشت اخذ شد

مدیر کل زندان‌های استان تهران با بیان اینکه ۱۰ ماه پیگیری واحد مددکاری و مقامات قضایی به ثمر نشست، گفت: رضایت شاکی در خارج از کشور با تطبیق اینترنتی اثر انگشت اخذ شد.

به گزارش مشرق، با اعلام مرکز رسانه قوه قضاییه؛ سیدحشمت اله حیات الغیب، مدیر کل زندان‌های استان تهران گفت: یکی از مددجویان ندامتگاه تهران بزرگ که در سال ۱۳۹۰ به جرم سرقت به یک سال و سه ماه تحمل حبس و بازپرداخت ۳۳۰ گرم طلا محکوم شده بود، پس از سپری کردن دوران محکومیت باید در سال ۹۱ آزاد می شد ولی به دلیل رد مال و اعمال ماده و عجز از پرداخت همچنان در زندان به سر می‌برد.

وی ادامه داد: شاکی این زندانی از اتباع کشور افغانستان بود که بعد از خروج از ایران با هویت جدید از سال ۱۳۹۳ به عنوان پناهنده در کشورهای اتحادیه اروپا ساکن شده بود به طوری که دسترسی به وی عملا غیر ممکن بوده همچنین حضور این شخص در سفارت خانه‌ها و کنسولگری‌ها جهت اعلام رضایت فاقد وجاهت قانونی بود.

مدیر کل زندان‌های استان تهران تصریح کرد: با پیگیری‌های واحد مددکاری ندامتگاه و رایزنی های مختلف با دوستان شاکی، این فرد در یکی از کشورهای اسکاندیناوی شناسایی و مددکاران ندامتگاه موفق شدند به شماره و نشانی ایمیل این شخص دسترسی پیدا کنند.

حیات الغیب بیان کرد: پس از ارسال ایمیل و شرح واقعه برای شاکی و پیگیری مجدد در چندین نوبت، وی مبادرت به اعلام رضایت به همراه اثر انگشت خود کرد که این رضایت نامه از طریق مددکاری چاپ و به انضمام وضعیت قضایی و گزارش مبسوط مددکاری به دفتر دادستانی دادسرای شهرستان پاکدشت به عنوان مرجع قضایی پرونده ارسال شد.

وی با بیان اینکه طبق قانون شرط رضایت، شخص شاکی باید حضور فیزیکی در دادسرا داشته باشد، بیان کرد: از آنجا که این کار غیرممکن بود مددکاران با مراجعات مستمر و دیدار قضایی با دادیاران اجرای احکام و دادستان پاکدشت و تعاملات سازنده با ضابطین قضایی خصوصا شخص دادستان، اصالت رضایت نامه با تمهیدات و مساعدت مراجع قضایی مورد تائید قرار گرفت به طوری که اثر انگشت رضایت نامه شاکی با اثر انگشت موجود در اداره آگاهی و مستندات پلیسی در هنگام طرح دعوی منطبق شد و پس از انطباق کامل با دستور مدعی العموم شهرستان پاکدشت، مددجوی مذکور پس از ۱۱ سال تحمل حبس به آغوش خانواده بازگشت.

وی گفت: این فرآیند پس از ۱۰ ماه پیگیری واحد مددکاری و همکاری بی‌دریغ مقامات قضایی به ثمر نشست ضمن این که اعسار مددجو چندین بار از سوی مراجع قضایی پذیرفته شده بود ولی به دلیل عجز از پرداخت پیش قسط و همچنین معرفی وثیقه از سوی مددجو، آزادی وی به تعویق افتاده بود. گفتنی است؛ اخذ رضایت و آزادی برخی از زندانیان نیاز به پیگیری های ویژه مددکاران اجتماعی زندان‌ها دارد که این امر به صورت شبانه روزی توسط آنان انجام می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس