کارلوس کی روش

اکنون که بار دیگر دست یورگن کلوپ از جام قهرمانی دور مانده، هواداران فوتبال از مربیانی یاد می کنند که باوجود توانایی های قابل توجه، در جام گرفتن ناکام بوده اند.

سرویس ورزش مشرق- لیگ قهرمانان اروپا در شبی که شاهد یک بازی سنگین میان رئال مادرید و لیورپول بود، جام را به شاگردان کارلو آنجلوتی داد. این مربی ایتالیایی که در زمره مشاهیر فوتبال جهان است، با این قهرمانی یورگن کلوپ را از رسیدن به یک عنوان در خور ناکام گذاشت. این روزها، برخی عنوان می کنند که کلوپ مربی نایب قهرمانی و دوم شدن ها است و نمی تواند با مجموعه ای که دارد، تاریخ سازی ویژه ای داشته باشد.

البته، این به معنای این نیست که چنین مربیانی توانمندی و سطح فنی پایینی دارند اما در کسب عناوین قهرمانی و جام ها، توفیقی که باید را ندارند. یک نمونه آن را نیز می توان در کارلوس کی روش دید که اگرچه مربی در سطح اول جهانی بود اما هرگز نتوانست در پایان راه، به جامی دست پیدا کند. در این فهرست، نام های متفاوتی قرار دارد که معروف ترین آنها را با هم مروری می کنیم.

از ایویچ و کی روش تا یورگن کلوپ/ اینها جام ببر نیستند!

کی روش در تمامی سال هایی که در فوتبال دنیا فعال بوده، نتوانسته به یک عنوان و قهرمانی شاخص برسد که همین او را به مربی جام نیار معروف کرده است

کارلوس کی روش: آشناترین و مشهورترین نمونه از این مربیان برای ما، کارلوس کی روش است. او که معمار فوتبال نوین پرتغال نامیده می شد و در منچستر نیز از ارکان موفقیت سرالکس فرگوسن به شمار می رفت، در کسوت سرمربی نتوانست توفیقی ویژه را به نام خود ثبت کند. کی روش که سال ها نیز در ایران حضور داشت، نتوانست در قامت سرمربی تیم ملی به عنوانی در خور دست پیدا کند و بدون جام، این سرزمین را ترک کرد. کی روش در رئال مادرید، تیم ملی ایران، کلمبیا، مصر، ژاپن و ... همیشه ناکام در جام گرفتن بود و نتوانست نامش را در تاریخ ماندگار کند. برخی ریشه این ناکامی را در ساختار بازی تیمش که مبتنی بر دفاع و نباختن بود، می دانند. به هر حال، هر چه قدر که این مربی در ساختارسازی و ساماندهی توانمند بود، در رسیده به یک عنوان قابل توجه، ناکام ماند.

کنی داگلیش: مربی مشهور و محبوب لیورپولی ها که می توان او را در زمره اسطوره های آنفیلد دانست، هرگز نتوانست جامی اروپایی را کسب کند. در پایان نیز با همین حسرت باقی ماند تا نامش در میان مشاهیری باشد که دستش به جام نرسید. البته، لیورپول با کنی داگلیش موفق شد سه بار در لیگ برتر و دو بار در جام حذفی به قهرمانی برسد اما هرگز نتوانست اشتیاق و خواسته اصلی هواداران این تیم را که جام اروپایی بود، برآورده کند. در واقع، قهرمانی اروپا برای این تیم سرخپوش را می توان عنوانی درخور دانست که داگلیش نتوانست به آن برسد.

از ایویچ و کی روش تا یورگن کلوپ/ اینها جام ببر نیستند!

مرحوم تومیسلاو ایویچ، مربی اسطوره ای و اثرگذار فوتبال جهان که هرگز نتوانست در ویترین افتخاراتش، جامی معتبر و بزرگ را به یادگار بگذارد

تومیسلاو ایویچ: سرمربی اسطوره ای و بزرگ تاریخ فوتبال کرواسی، با وجود عناوین متعددی که در هفت کشور اورپایی کسب کرد، هرگز به عنوان قهرمانی اروپایی نرسید. وی که سابقه سرمربیگری تیم ملی کشورمان را نیز داشت، در زمره مشاهیر تاریخ فوتبال جهان است که اثرگذاری فنی ماندگاری بر موضوعات فنی و تکنیکی داشت اما نتوانست در قالب سرمربی، به عنوان و جامی در خور دست پیدا کند. ایویچ چندی قبل مرحوم شد که همواره از وی خاطرات خوبی در اذهان باقی مانده است. در پایان، هر چقدر نام بزرگی از این مربی به جای ماند ولی نتوانست به عنوان و جامی برسد که بتوان بدان اشاره کرد.

سر بابی رابسون: او را می توان یکی از نامدارترین مربیان تاریخ فوتبال انگلیس دانست اما هرگز عناوینی که کسب کرد، به وسعت نامش نبود. در واقع، در تمام سال هایی که در تیم های مختلف دنیای فوتبال حضور داشت، اگرچه توانست عناوینی را هم به نام خود کند اما آنقدر کوچک بودند که نامش در فهرست ناکام ها قرار گرفت. رابسون در شرایطی دار فانی را وداع گفت که فردی تاثیرگذار در فوتبال جزیره به شمار می رفت و مورد تقدیر ویژه نیز قرار گرفت اما نتوانست به بزرگی نامش، مربی افتخارآفرین نام گیرد. 

از ایویچ و کی روش تا یورگن کلوپ/ اینها جام ببر نیستند!

مربی نام آشنای این روزهای لیورپول، با شکست اخیر برابر رئال مادرید، اینگونه معروف شده که مرد جام های نقره ای است

یورگن کلوپ: اگرچه این روزها کمتر کسی است که به توانمندی و قدرت فنی یورگن کلوپ معترف نباشد اما چهار شکست در فینال لیگ قهرمانان اروپا موجب شده تا او را فردی برای نایب قهرمانی بدانند. اگرچه لیورپول با کلوپ موفق شد در فصل ۲۰۱۸-۱۹ به قهرمانی این پیکارها برسد اما دو بار ناکامی با این تیم و یک بار نیز با دورتموند باعث شده تا کلوپ با این موضوع مواجه شود. شکست این تیم برابر رئال مادرید در فینال اخیر موجب شده تا از کلوپ این تفسیر تقویت شود که مرد قهرمانی در اروپا و رقابت های سرنوشت ساز نیست.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 10
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۰۰:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۲
  2 0
  دقیقا
  • IR ۱۸:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۲
   0 2
   ایران فوتبال نداره فقط پول مفت ملتو میخورن با تکنیک وتاکتیک نداشتشون کاری ندارم فقط دوندگی بازیکنای ایرانو مقایسه کنیم بااونا خیلی چیزا معلومه اینا فقط اهل حاشیه هستند
 • IR ۰۱:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۲
  2 2
  شاید جام ببر نباشن اما برای احمقهایی که دو دستی بیت المال مردمشون رو میذارن جلوشون دلار ببر خوبی هستن
 • علی IR ۱۴:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۲
  2 4
  کی‌روش مربی در سطح اول جهانی بود؟ با کدام موفقیت در ۱۰ سال اخیر این بابا که آفریقای جنوبی و کلمبیا و ایران و مصر را به هیچ جایی نرساند..تکبر و تکبر و خود بزرگ بینی همین و بس
 • IR ۱۴:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۲
  1 0
  پس معیار انتخاب سرمربی تیم ملی باید وجود فتح جام در کارنامه اش باشد
 • مسعود IR ۱۵:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۲
  1 2
  بی خیال بابا شما کارلوس کیروش را با کلوپ مقایسه میکنید. کیروش سبک بازی و توانمندی نداره که شایسته جام گرفتن باشه.
 • ایرانی عصبانی AU ۱۹:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۲
  0 0
  متأسفانه در این مملکت مردم نضر شخصی خود را که عموما یا از نادانی و یا بیتوجهی سرچشمه میگیرد بعنوان حقانیت در این صفهات پخش میکنند. این احمقان یادشان رفته که در زمان قبل از کیروش و همانطور قبل قبل قبل از کیروش تیم ملی ایران همیشه تیمی حجومی نسبتاً خوب- انهم به خاطر کیفیت بازیکنان و نه سیستم حجومی بوده است. تیم ملی همیشه تیمی بسیار ظعیف در دفاع بود. من یادم میاید ایویچ در زمان کوتاهی بعد از نامیده شدن بعنوان سر مربی تیم ملی در یک مسابقه تمرینی با یک باشگاه اروپایی- ایتالیای که در ان به تمام کهبازیکنان فرصت بازی داد با نتیجه ۸ یا ۹ بر ۱ باخت و بلافاصله اخراج شد. کیروش در منچستر یونایتد مربی دفایی تیم بود که نقش بالایی در موفقیت انها داشت. او همین موفقیت را در تیم ملی داشت . در دوران او ایران بهترین خط دفاع را در اسیا داشت. عمل کرد او در مصر و افریقای جنوبی شاید چندان موفقیت امیز نبود بخاطر انکه او کمتر از ۱-۲ سال با انها کار کرد. در ایران او ۷-۸ سال کار کرد و توانست سیستم دفایی خودش را برای اولین بار به جهانیان نشان دهد. کیروش نه تنها مربی بزرگی بود بلکه او با در و دیوار دعوا میکرد تا برای تیمش بهترین امکانات را فراهم کند. واقعا خجالت اور است که ما سیستم بازی ایران در زمان کیروش و در زمان مربی فعلی تیم ملی را با هم مقایسه کنیم. در این تیم ملی سیستمی وجود ندارد. انچه وجود دارد ابر نظر گیری است که چشم تعداد زیادی از هموطنان را به واقعیت‌ها بسته و یا کور کرده است.
  • مسعود IR ۰۲:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۳
   0 1
   بله به همین دلیل است که می گی کی‌روش بدترین سرمربی و بهترین کمک مربی است فوتبال فقط دفاع نیست. رئال و پرتقال در زمان کی‌روش با اون فوق ستاره ها نتایج ضعیفی گرفت. هنر نیست که اتوبوسی بازی کنی و بعد پوز گل نخوردن بدی . اگه این طور باشه سیمونه و کی‌روش بهترین مربیان جهان هستند. این مطلب تحلیلی هم واقع بر منطقی است آمار جام های ایویچ و کلوپ بیش از ۶ ۷ تا جام در صورتی که کی‌روش صفر عدد
  • محمدرضا IR ۰۲:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۸
   0 0
   درود بر شما.
 • NL ۰۲:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۳
  0 1
  علی کریمی یا مالیات دوران بازی‌در پرسپولیس و تیم‌ملی رو پرداخت بکن یا تو دزد هستی.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس