.

«ایران واقعیت‌های جنگ اوکراین را می‌بیند و می‌آموزد».

به گزارش مشرق، روزنامه کیهان در ستون ویژه های خود نوشت: تارنمای نشریه دفاعی منطقه‌ای موسوم به ۱۹۴۵ که در زمینه تحلیل مسائل سیاسی و نظامی فعالیت می‌کند، در گزارشی با عنوان «آنچه ایران از حملات موشکی روسیه به اوکراین می‌آموزد «نوشت: ایران از نزدیک رویدادهای اوکراین را با تمرکز بر فناوری موشکی و جنگ زیر نظر دارد. روسیه در جریان تهاجم مداوم خود به اوکراین، نزدیک به دو هزار موشک بالستیک و کروز پرتاب کرده است. گستره و مقیاس این حجم از حمله موشکی در تاریخچه جنگ‌های قرن بیست و یکم بی‌سابقه است.

ایران شاهد عدم تفوق کامل روسیه در ارائه برتری هوایی بر اوکراین بوده و اتکای متعاقب ارتش آن به زرادخانه موشکی خود را برای حفظ دست بالاتر بر دشمن مشاهده کرده است. در سال‌های اخیر، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به توسعه قوای موشکی خود به‌عنوان ابزاری حیاتی برای بازدارندگی در مقابل دشمنان جمهوری اسلامی ایران توجه ویژه‌ای داشته است. جنگ اوکراین محاسن این استراتژی را اثبات کرده است.

در پنج سال گذشته، توان موشکی ایران به میزان قابل توجهی گسترش یافته و مشتمل بر موشک‌های بالستیک بسیار دقیق، موشک‌های کروز و پهپادها شده است. در حالی که برخی قدرت‌های غربی ایران را متهم به توسعه موشکی خود با هدف نهایی استفاده از آنها به‌عنوان سیستم‌های ارسال هسته‌ای می‌کردند، موفقیت این کشور در استفاده از این سلاح‌ها در درگیری‌ها و مأموریت‌های اخیر خود، سودمندی باطنی خود را به اثبات رسانده است. سپاه پاسداران از قدرت موشکی پیشرفته خود برای در هم کوبیدن دشمنان خود حتی در آن سوی مرزها، در سوریه و در شمال عراق استفاده کرده است.

تأکید ایران بر توانمندی‌های موشکی خود از آن جهت است که موشک‌ها با ایجاد توازنی احترام‌برانگیز، می‌توانند از جنگ جلوگیری کنند و دشمنان را به سوی دیپلماسی سوق دهند. در حالی که این اهتمام برای پیشبرد توان موشکی سال‌ها قبل از حمله روسیه به اوکراین آغاز شد، درگیری‌های جاری، ادعای ایران را تقویت کرده است.

علاوه بر این، بمباران مداوم اوکراین از سوی روسیه، نمایش ضعیف نیروی هوایی این کشور را به حاشیه برده است. بنابراین اگر روسیه می‌تواند عملکرد ولو ضعیف هوایی خود را با زرادخانه موشکی بزرگ خود جبران کند، چرا ایران نتواند؟

از سوی دیگر، از دیرباز این منطق که یک کشور نمی‌تواند برای تضمین امنیت خود به تضمین‌های قدرت‌های خارجی وابسته باشد، اولویت‌های تاکتیکی ایران را شکل داده است. مذاکرات هسته‌ای ایران و آمریکا در وین در بهترین حالت بی‌نتیجه بوده است و ایران به هر حال این مذاکرات را مخاطره‌آمیز و غیرقابل اعتماد می‌داند. از نظر رهبری ایران، قدرت موشکی رو به رشد و پیشبرد آن تنها راه دستیابی به بازدارندگی مؤثر است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 22
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • CA ۰۲:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۴
  46 1
  اونوقت کسانی هستند که همین الان در روزنامه هاشون در ایران دنبال خلع سلاح موشکی ایران هستن و این رو اعلام هم میکنن
  • IR ۰۸:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۴
   7 1
   البته برخی بی خردان توهم زده بودند که دنیای فردا دنیای گفتمان است ، نه موشک و خسارت بارتر آن که سفیهان و ابلهان و احمقانی هستند که در تأیید این بی خردی قلم می فرسایند و قدم می سایند! گویی در خود را در دوران پس از ظهور حضرت ولی عصر می بینند!!!
  • IR ۱۱:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۴
   7 0
   بتن ریزی و پلمپ هسته ای چی بود؟ و کدام منطق بین المللی را داشت حال به دخالت کشورهای دیگر در امور داخلی ایران در این مورد ندارم!
 • DE ۰۲:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۴
  10 2
  اصلاحاتچی های نادان میخواهند سیستم دفاعی ایران رو به هر بهانه ای تضعیف کنن براشون امنیت ایران و ایرانی اصلا مهم نبوده و نخواهد بود. برای همین دور این جماعت رو باید برای همیشه بعنوان خائنین به امنیت مردم ایران خط گرفت.
 • IR ۰۶:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۴
  3 10
  اگرخیلی هنرداریدابرهارابارورکنیدباران. ببارد
  • IR ۰۸:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۴
   6 1
   البته برخی بی خردان توهم زده بودند که دنیای فردا دنیای گفتمان است ، نه موشک و خسارت بارتر آن که سفیهان و لبلهان و احمقانی هستند که در تأیید این بی خردی قلم می فرسایند و قدم می سایند! گویی در خود را در دوران پس از ظهور حضرت ولی عصر می بینند!!!
  • IR ۰۸:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۴
   5 2
   اولاً ابری پیدا کن، بعد تقاضای باروری! ثانیاً با بارور کردن ابرهای مستعد هم در بهترین حالت تنها 6% در بارش سالانه مؤثر است و به طور میانگین نصف این مقدار است که با توجه به کم بارشی و کم ابری ایران می توان فهمید که تأثیر چندانی در خشکسالی فلات ایران ندارد! پس به جای شعاری حرف زدن، شعوری سخن گفتن را پیشه خود کن که البته این موضوع مستلزم داشتن آگاهی و آگاهی داشتن هم مستلزم آموختن است!
  • IR ۰۴:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۳
   0 0
   ۶:۳۴ شما اول داشتن عقلت را ثابت کن بعد باران بخواه!!!! درخواست بنده از شما برای داشتن عقل درست مثل درخواست باران شما از ابر نداشته هست...
 • مورخ ایرانی IR ۰۷:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۴
  6 0
  هاشمی رفسنجانی: دنیای فردا دنیای گفتمان است نه موشک!
  • IR ۰۹:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۴
   5 0
   الان در اون دنیا به خاطر همین استدلالهای صد من یه غازش باید پاسخگو باشه
 • IR ۰۷:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۴
  6 1
  صد در صد. به این نسناسهای ...صفت یانکی و گاوچرون آمریکایی و شغالهای زواردررفته اروپایی هرگز نباید تحت هیچ شرایطی اعتماد کرد
 • IR ۰۷:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۴
  4 5
  یعنی الان روسیه با اینهمه موشک موفق بوده؟!
  • IR ۰۸:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۴
   5 0
   وظیفه اول نیروهای مسلح کشورها و تجهیزات نظامی انها برای جنگ نیست بلکه یک عامل بازدارنده است که جنگی صورت نگیرد. هدف ایران از توسعه موشک و پهباد و زیر دریایی و قایق های تندرو و پدافند هوایی قوی هم وظیفه اش دور کردن دشمن از حمله نظامی است. امروز اگر شاهد این همه تحریم هستیم برای ان است که غربی ها جنگ نظامی را مقرون به صرفه نمی دانند
 • IR ۰۷:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۴
  4 1
  اینجاست که باید به حق گفت لعنت خدا بر اصلاح طلبان مزدور که قصد فروپاشی نظام دفاعی ما را داشتند حیف این مملکت که با وجود امثال زیبا کلام ها به نجاست کشیده شده
 • حسین IR ۰۸:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۴
  5 1
  دست بچه های سپاه درد نکنه از رهبر هم ممنونم بابت درایتشون
 • IR ۰۸:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۴
  2 7
  اتفاقا تحلیل بسیار غلطی هست اوکراین با ده ها پهپاد در بمباران اهداف خیلی موثرتر از روسیه با دوهزار موشک کروز و بالستیک عمل کرده بطوریکه روسیه جنگ در جبهه شمال رو باخت این یعنی برتری پهپاد و نیروی هوایی به موشک بالستیک
  • IR ۰۹:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۴
   1 2
   اگه پوتین بندر اودسارو بگیره دلقک همجنسباز دیگه چاره ای جز خودکشی نداره چون اوکراین به یک کشور محصور در خشکی تبدیل میشه و دسترسیش به دریای سیاه قطع میشه.
  • IR ۰۹:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۴
   2 0
   جناب شما اگر دوست داری نظر آمریکا رو بدونی نظر اونها را در مورد برتری نیروی هوایی ایران توسط پهپاد بخون
 • محي الدين IR ۰۸:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۴
  3 0
  قانوني در دنيا به جز قانون جنگل وجود ندارد بايد قوي باشي تا ...
 • یوسف از همدان IR ۰۹:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۴
  3 0
  ولی نتیجه جنگ اوکراین تا الان یک چیز رو حداقل برای من ثابت کرده که با توجه به شلیک بیش از 2200فروند موشک از انواع کنژال و اسکندر و کالیبر آنچه که مانع شکست یک ملت از ابرقدرت ها می شود نه موشک به تنهایی که بلکه مقاومت مردم و حس تعلق مردم به حکومت و کشور است
 • IR ۱۳:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۴
  1 2
  کوشکها هم تمام میشوند همانطور که مال روسیه ته کشیده.. با این حقیقت آخرش چه میکنید ؟؟!!
  • IR ۲۳:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۷
   0 0
   آخرش خوشه اما نه برای غرب دوستهای بی‌غیرت ایرانی

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس