دیدار «وانگ یی» با کمیسر عالی حقوق‌بشر سازمان ملل

وزیر امور خارجه چین در دیدار با کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل گفت که پکن با «سیاسی شدن» حقوق بشر و تحمیل استانداردهای دوگانه مخالف است.

به گزارش مشرق به نقل از شبکه تلویزیونی یورو نیوز، «وانگ یی» وزیر امور خارجه چین با «میشل باچله» کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در گوانگ ژو دیدار و گفتگو کرد.

بر اساس اعلام این رسانه، «وانگ یی» در این دیدار گفت که چین با «سیاسی شدن» حقوق بشر و تحمیل استانداردهای دوگانه مخالف است.

وزیر امور خارجه چین با بیان اینکه برای ارتقای وضعیت حقوق بشر در سطح بین‌المللی باید از سیاسی کردن آن پرهیز کرد در این خصوص اضافه کرد که نهادهای حقوق بشری باید زمینه ساز همکاری و گفتگو باشند نه عرصه تقابل و رویارویی.

در این ارتباط، پکن امروز سه‌شنبه آمریکا، بریتانیا و سایر کشورهای اروپایی را متهم کرد که با سازماندهی انتقادات از سفر میشل باچله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد به چین، «نمایش های مضحک سیاسی» به راه انداخته‌ اند.

به گزارش شبکه تلویزیونی دویچه وله، این سفر ۴ روزه که بازدید از استان «سین‌ کیانگ» واقع در چین را نیز در بر خواهد گرفت، با هدف گفتگو در خصوص موضوعات حقوق بشری در چین به انجام رسیده است.

ماجرا از آنجا آغاز شد که روزنامه «سَوث چاینا مورنینگ پُست» چندی پیش به نقل از منابع آگاه از موافقت پکن با بازدید کمیسیونر حقوق بشر سازمان ملل از منطقه «سین کیانگ» خبر داد.

بر اساس اعلام این رسانه، مقرر شد که بازدید «میشل باچله» به شرط آنکه دوستانه باشد، می‌ تواند انجام شود.

«ژائو لیجیان» سخنگوی وزارت خارجه چین هم پیشتر گفته بود که مدت‌ ها قبل از باچله برای سفر به استان سین کیانگ در راستای تبادل نظر و همکاری دعوت شده و اینکه پکن مخالف هرگونه بهره برداری سیاسی از این سفر است.

گفتنی است که پکن بارها اعلام کرده است که اتهام‌ زنی های حقوق بشری که درباره رفتار چین با اقلیت اویغور ساکن استان سین کیانگ مطرح می‌ شود، بازی سیاسی آمریکا است.

به گزارش مشرق، ایالات متحده آمریکا سال‌ هاست با ابزار هایی از قبیل حقوق بشر تلاش می‌کند تا بازی‌ های سیاسی خود علیه کشورهای مستقل را هدایت کرده و منافع خاصی را به این بهانه پیگیری کند.‌

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس