بررسی آئین‌نامه واردات خودرو در کمیسیون صنایع مجلس/ تعیین قیمت تمام‌شده 7 تا 20 هزار دلار

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس، از بررسی رئوس کلی آئین‌نامه واردات خودرو در این کمیسیون خبر داد و گفت: احتمالا قیمت تمام‌شده خودروهای وارداتی، ‌ عموما بین ۷ تا ۲۰ هزار دلار خواهد بود.

به گزارش مشرق، لطف‌الله سیاهکلی نماینده مردم قزوین در مجلس شورای اسلامی با اشاره به جلسه عصر امروز کمیسیون صنایع و معادن اظهار داشت: در جلسه امروز با حضور وزرای صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی، آخرین وضعیت تولید و قیمت مواد غذایی و بازار خودرو مورد بررسی قرار گرفت.

وی افزود: درباره وزارت صنعت، رئوس کلی دستورالعمل دولت برای واردات خودرو مورد بررسی قرار گرفت، اما چون دستورالعمل هنوز نهایی نشده، قرار شد پس از آماده شدن ابتدا به کمیسیون صنایع و معادن ارائه شود و بعد از دریافت نظرات کارشناسی کمیسیون، در دولت بررسی و تصویب شود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، با اشاره به بخش‌هایی از سرفصل‌های کلی این دستورالعمل گفت: مهم‌ترین نکته در این دستورالعمل این است که واردات باید به گونه‌ای انجام شود که پاسخگوی نیازهای واقعی جامعه باشد؛ همچنین، تیراژ خودروهای وارداتی محدود نخواهد بود و سقف و کف نخواهد داشت و قیمت تمام شده خودروها نیز بین ۷ تا ۲۰ هزار دلار خواهد بود.

سیاهکلی تصریح کرد: البته واردات خودروهای با قیمت تمام شده بالاتر از ۲۰ هزار دلار نیز ممنوع نیست، اما طبیعتاً تعرفه آنها بالا خواهد بود و اصل نیز بر واردات خودروهایی است که توان خرید آنها از سوی اقشار متوسط جامعه باشد.

وی اظهار داشت: در این دستورالعمل برای خودروهای با سوخت پاک، ‌ از قبیل هیبریدی و برقی تعرفه‌های پایینی در حد ۵ درصد در نظر گرفته شده است؛ در کل، برای خودروهای در کلاس پایین‌تر، تعرفه‌ پایین‌تر و برای خودروهای در کلاس بالاتر، تعرفه‌ بالاتر در نظر گرفته خواهد شد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی درباره زمان ارائه پیش‌نویس آیین‌نامه واردات خودرو به این کمیسیون گفت: زمان مشخصی تعیین نشده؛ اما اعضای کمیسیون تأکید کردند که هرچه سریع‌تر این کار انجام شود و کار به نیمه دوم سال نیفتد تا زمینه تنظیم بازار خودرو و بهره‌مندی مردم از آن هرچه سریع‌تر فراهم شود.

سیاهکلی همچنین با اشاره به بررسی بازار محصولات کشاورزی با حضور وزیر جهاد کشاورزی در کمیسیون صنایع و معادن عنوان کرد: در این زمینه، موضوع قیمت آرد و سهمیه‌بندی آن مطرح شد که وزیر جهاد ضمن تأکید براینکه محدودیتی برای تأمین آرد در بازار وجود ندارد، این نکته را گفت که آرد صنف و صنعت به قیمت آزاد فروخته می‌شود و در رابطه با نان معمولی هم، عرضه نان به مردم همچنان به قیمت قبلی است و مابه‌التفاوت نرخ آرد آزاد و یارانه‌ای از سوی دولت به نانوایان پرداخت می‌شود.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس