افزایش همکاری‌های ایران و ایکائو

رییس سازمان هواپیمایی کشور از افزایش همکاری‌های همه جانبه میان ایران و ایکائو خبر داد و گفت: شعار صنعت حمل‌ونقل هوایی ایران، همکاری مشترک و ایفای نقش‌هایی است که توسط ایکائو بر عهده ما گذاشته شده است.

به گزارش مشرق، کاپیتان «محمد محمدی بخش» در دیدار با مدیر دفتر ناوبری هوایی سازمان جهانی هواپیمایی کشوری (ایکائو) که به منظور برگزاری کارگاه آموزشی با موضوع "همکاری بخش‌های نظامی- غیرنظامی هوانوردی " به ایران سفر کرده‌اند، افزود: برپایی کارگاه آموزشی مذکور، شروع مناسبی برای افزایش همکاری‌ها و تعامل بیشتر دوجانبه بین ایکائو و سازمان هواپیمایی کشوری است، همچنین ایران جزء پیشگامان عضویت در ایکائو به شمار می‌رود و از سابقه طولانی در همکاری با ایکائو و سایر سازمان‌های بین‌المللی هوانوردی برخوردار است.

وی با تاکید بر اینکه ایران از نظر موقعیت، جزء کشورهای منحصر به فرد منطقه در حوزه ناوبری هوایی و فرودگاهی به شمار می‌رود، اظهار داشت: ایران علی‌رغم تمامی محدودیت‌ها، همواره در تمامی رویدادها و اتفاقات بین‌المللی، در مدیریت بحران‌های منطقه‌ای در ترافیک هوایی پیشگام و فضای ایمن و آرامی را برای پروازهای عبوری فراهم کرده است.

رییس سازمان هواپیمایی کشور تصریح کرد: با توجه به بحران کشورهای سوریه، عراق و افغانستان، ایران همواره تسهیل‌کننده تردد هوایی بوده و به‌عنوان کشوری بزرگ در منطقه نقش سازنده‌ای در مدیریت جریان ترافیک هوایی ایفا کرده و به همین منظور برای ارتقاء و بهبود این نقش، نیازمند کمک سازمان جهانی هواپیمایی کشوری هستیم.

محمدی بخش در ادامه، خواستار ایفای نقش موثرتر ایران در ایکائو و به‌صورت متقابل استفاده ایران از توانمندی‌های ایکائو برای ارتقاء دانش تخصصی و توان عملیاتی متخصصان این صنعت شد و گفت: در حوزه تحریم‌ها، حرف‌های زیادی داریم تا بتوانیم با همکاری شما در حوزه افزایش ایمنی هوانوردی به دنیا کمک کنیم.

ایکائو پدر خانواده صنعت هوانوردی دنیاست

رییس سازمان هواپیمایی کشور با بیان اینکه اعمال تحریم‌های غیرقانونی علیه کشور ما، خارج از چارچوب‌ها و اهداف ایکائوست، گفت:  تمامی کسانی که در دنیا در حوزه هوانوردی فعالیت می‌کنند، عضو خانواده بزرگ ایکائو هستند، بنابراین نباید دچار تزلزل شوند و در این میان ایکائو نقش پدر این خانواده را عهده‌دار بوده و باید بتواند نقش خودش را به نحو احسن اجرا کند.

محمدی بخش افزود: با توجه به اهداف ایکائو که بر توسعه و پیشرفت حمل‌ونقل هوایی تاکید می‌کند از ایکائو انتظار می‌رود در جهت تحکیم برنامه‌ها و توسعه اصول هوانوردی امکان برخورداری از اصل برابری میان کشورهای متعهد را فراهم کند.

بین بخش نظامی و غیرنظامی هوانوردی هماهنگی مناسبی وجود دارد

رییس سازمان هواپیمایی کشور به هماهنگی مناسب بین سازمان هواپیمایی کشوری، شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی و نیروهای مسلح کشور (بخش نظامی و غیرنظامی هوانوردی) اشاره و اظهار امیدواری کرد: با همکاری شما بحث آموزش و توسعه نرم‌افزاری و سخت‌افزاری در این حوزه ارتقا یابد.

وی با بیان اینکه از حرفه‌ای‌ترین متخصصان دنیا در تمام حوزه‌های عملیاتی و فنی در ایران حضور دارند، افزود: امروز کنترل این فضا با همه تحریم‌ها و محدودیت‌ها به نحو احسن اجرا می‌شود و این امر بیانگر علاقه ما به حوزه ایمنی و امنیت هوانوردی است.

وی در ادامه به وضعیت صنعت حمل‌ونقل هوایی و خدمات این صنعت به مردم در دوران شیوع کرونا اشاره کرد و افزود: در طول مدت دو سال، شرایط بسیار سخت در حوزه اقتصادی برای بخش هوایی دنیا سپری شد و صنعت هوایی تلاش کرد تا بتواند زنده و سرپا بماند و میلیاردها ماسک و واکسن توسط بخش هوایی دنیا جابه‌جا شد و این نشانگر نقش مهم صنعت حمل‌ونقل هوایی در حوزه اجتماعی است.

محمدی بخش، تصریح کرد: خدمات هوانوردی ارائه شده توسط ایران در بحران‌ها و بلایای  طبیعی از جمله جنگ، سونامی، زلزله، آتش‌سوزی، انتقال واکسن، ماسک، تجهیزات پزشکی در منطقه و جهان، تنها می‌تواند توسط مجموعه هوایی قدرتمند انجام شود، بر همین اساس افتخار داریم که علی‌رغم تمام محدودیت‌ها و سختی‌ها، پرچمدار حمایت از کشورها و ارائه کمک‌های بشردوستانه توسط حمل‌ونقل هوایی هستیم.

رییس سازمان هواپیمایی کشور به خدمات هوانوردی ایران در سونامی هائیتی، اطفای حریق آتش‌سوزی جنگل‌های گرجستان، ترکیه و حتی اعلام آمادگی ایران در خاموش‌کردن جنگل‌های آمریکا اشاره کرد و افزود: همچنان می‌توانیم در حوزه هواپیمایی و هلی‌کوپتری کمک زیادی به کشورها ارائه دهیم، چرا که خدمات بشردوستانه و ایمن؛ شعار خلبان‌ها، کنترلرها، مهندسان و تمام فعالان در خدمات هوایی ایران است و این وظیفه من و شما را خیلی سنگین‌تر می‌کند.

منبع: ایرنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس