خبر مهم برای جاماندگان سهام عدالت | برای ثبت نام سهام عدالت بشتابید

جاماندگان دریافت سود سهام عدالت، فقط امروز ۳۰ اردیبهشت وقت دارند تا اطلاعات خود را در سامانه سجام اصلاح و تکمیل کنند.

به گزارش مشرق، سهام عدالت گونه‌ای یارانه است که بنابر نظر دولت نهم (ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد)، از طریق شرکت‌های تعاونی عدالت استانی به مشمولان آن واگذار شد.

در اواسط دهه ۱۳۸۰ دولت سهام خود را در ۴۹ شرکت بین مردم تقسیم کرد که با این کار بیش از ۴۹ میلیون نفر از جمعیت کشور مشمول دریافت سهام عدالت شدند. دولت، هدف از عرضه سهام عدالت را گسترش سهم بخش تعاون در اقتصاد ایران اعلام کرد. بنابر طرح سهام عدالت، بخشی از سهام شرکت‌های دولتی معین، به قشرهای کم‌درآمدتر فروخته می‌شود.در ادامه آخرین خبر از سهام عدالت را می خوانیم.

جاماندگان دریافت سود سهام عدالت، فقط تا پایان امروز، جمعه ۳۰ اردیبهشت وقت دارند تا اطلاعات خود را در سامانه سجام اصلاح و تکمیل کنند. از روز شنبه (۳۱ اردیبهشت) واریز سود سال ۹۸ و ۹۹ برای آن‌ها انجام خواهد شد.

حسین قشمی مدیر پرداخت سود سهام عدالت در شرکت سپرده‌گذاری مرکزی، توضیح داد: افراد به چند دلیل از جمله شماره شبای نامعتبر و ارائه حساب بانکی مسدود، راکد، مشترک (دو امضاء)، ارزی و بلندمدت، سود سهام خود را دریافت نکرده‌اند.

۲۱ اسفند سود مربوط به عملکرد سال ۹۹ سهام عدالت برای ۴۳ میلیون و ۶۶۵ هزار و ۳۳۱ نفر دارنده آن واریز شد.

رئیس سازمان خصوصی سازی ضمن تشریح افرادی که در لیست جاماندگان سهام عدالت قرار دارند، در مورد نحوه فروش این سهام برای مشمولان توضیحاتی را ارائه کرد.

حسین قربانزاده، با اشاره به بند الف تبصره ۲ قانون بودجه اظهار کرد: طبق این بند دولت مکلف شده است به افراد تحت پوشش کمیته امداد، بهزیستی و افراد واجد شرایط مطابق قانون سیاست اصل ۴۴ سهام عدالت پرداخت کند.

وی ادامه داد: ماده ۳۴ تبصره سه قانون سیاست اصل ۴۴ ساز و کاری را پیش‌بینی کرده است که وزارت رفاه افرادی که استحقاق دریافت سهام عدالت را دارند تعیین کند. در این راستا چند جلسه با وزارت رفاه برگزار شده است تا به اشراف کافی در این حوزه برسیم. البته چند وقتی است که موضوع دهک بندی و یارانه‌ها وزارت رفاه را درگیر کرده، اما این موضوع باید تا پایان خرداد مشخص شود.

رئیس سازمان خصوصی سازی با بیان اینکه در ابتدا قرار بود پرداخت سهام عدالت به دو دهک اول و چهار دهک بعدی باشد، عنوان کرد: اما در کشور چنین اشرافی از مجموع درآمد وجود ندارد.

در ابتدا سهام عدالت بر اساس رده بندی شغلی بود، برای مثال کارمندان دولت، تاکسیرانان، خادمان مسجد و…، این موضوع باعث شد بعضا افرادی که مستحق دریافت سهام عدالت نیستند، سهام عدالت دریافت کنند و برعکس.

دهک بندی توسط وزارت رفاه انجام می‌شود اما اینکه چه میزان سهام و به چه طریقی واگذار شود هنوز مشخص نیست.

قربانزاده افزود: البته ما باید سهام ارزشمندی را به مردم واگذار کنیم و این درحالی است که تعداد شرکت‌های دولتی ارزشمند به انگشتان دو دست هم نمی‌رسد.

در واقع دست دولت برخلاف سال‌های گذشته در انتخاب سهام باز نیست. از طرف دیگر درکنار سهام عدالت باید به تکالیف دیگر دولت مانند ۱۳۰ هزار میلیارد تومان بند ی تبصره دو که مرتبط با سازمان تامین اجتماعی است، ۷۰ هزار میلیارد تومان که منابع بودجه است، ۳۵ هزار میلیارد تومان افزایش سرمایه دولت‌ها و… نیز توجه کرد.

سهام عدالت

بعد از پیگیری مشمولان سهام عدالت برای زمان واریز سود سهام عدالت، «سید احسان خاندوزی»، وزیر امور اقتصادی و دارایی از واریز این سود در تاریخ ۲۱ اسفند ماه خبر داد که در همان زمان هم «مجید عشقی»، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار ضمن تایید صحبت‌های وزیر اقتصاد و دارایی اعلام کرد: سود سهام عدالت در تاریخ اعلام شده به حساب سهامداران واریز خواهد شد.

سود سهام عدالت ۹۹ در تاریخ ۲۱ اسفند ۱۴۰۰ و نیز در زمان اعلام شده از سوی وزیر اقتصاد و دارایی به حساب بیش از ۴۳ میلیون نفر از مشمولان سهام عدالت که سجامی بودند یا شماره شبای بانکی آنها از طریق سامانه سهام عدالت در اختیار شرکت سپرده گذاری  قرار گرفته بود، به صورت یکجا واریز شد که مبالغ واریز شده حاکی از افزایش ۳ برابری سود این سهام نسبت به سال ۹۸ بود.

طبق واریزی های انجام شده برای کسانی که دارای پرتفوی ۴۹۲ هزار تومانی سهام عدالت هستند مبلغی معادل پنج میلیون و ۳۲۰ هزار و ۳۹۹ ریال سود، افراد دارای پرتفوی ۵۳۲ هزار تومانی سهام عدالت، پنج میلیون و ۷۵۲ هزار و ۹۴۴ ریال و دارندگان سهام عدالت یک میلیون تومانی رقمی معادل ۱۰ میلیون و ۸۱۳ هزار و ۸۷۱ ریال سود پرداخت شد.

همچنین در این میان برخی از سهامداران وجود داشتند که تحت تاثیر فروش بخشی از پرتفوی خود اعدادی کمتر از رقم اعلام شده را دریافت کردند.

به محض اعلام وزیر اقتصادی و دارایی در زمینه تکمیل پرداخت سود سهام عدالت، برخی از سهامداران نسبت به نحوه واریز این سود معترض و با تماس به ایرنا اعلام کرده بودند که با وجود عدم فروش سهام خود در بازار اما سودی به حساب آنها واریز نشده است.

گفتنی است، براساس آمار اعلام شده از سوی شرکت سپرده گذاری مرکزی، سود سهام عدالت برای بیش از دو میلیون نفر از مشمولان سهام عدالت پرداخت نشده که علت اصلی آن مربوط به عدم ارائه شماره شبای نامعتبر، حساب بانکی مسدود، راکد، مشترک (دو امضاء)، ارزی و بلندمدت بود.

چنین اتفاقی منجر به اعتراض گسترده مشمولان سهام عدالت شد که تحت تاثیر چنین اتفاقی پیگیری‌های زیادی از سوی مسوولان حاضر در سازمان بورس و اوراق بهادار و شرکت سپرده‌گذاری مرکزی انجام شد و طی چند روز گذشته «محمود حسنلو»، مدیر فناوری شرکت سپرده‌گذاری مرکزی به نخستین زمان واریز سود سهام عدالت جاماندگان سال ۹۹ اشاره کرد و گفت: مشمولان این سهام تا ۳۰ اردیبهشت ماه می توانند مشخصات خود را در سایت ارسال کنند و سود آنها در ۳۱ اردیبهشت ماه واریز خواهد شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 23
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 3
 • کریم IR ۱۸:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  8 0
  این جامانداگان اونایین که اصلا ثبت نام نکردن یا کسایی که اطلاعاتشون تکمیل نیست؟
 • IR ۲۰:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  3 2
  معلوم نیست شامل اونایی میشه که اصلا ثبت نام نکردند یا اونایی که سودشو نگرفتند
  • htn IR ۲۲:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
   5 0
   ثبت نام جدید نه، سود سهام ثبت نام شده ها
 • معصومه زندیان IR ۲۲:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  1 0
  بنده ازسهام عدالت جامانده ومیخوام سود بگیر سهام عدالت باشم
 • IR ۲۲:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  4 1
  نوشتین جاماندگان سهام بعد از سود سهام خبر دادین ؟!
 • IR ۲۳:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  1 1
  من نمیدونستم، تمدید نمیشه؟
 • IR ۰۰:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
  1 0
  باسلام.ممکنه کسی جواب مرا بدهدکه؛سود 1400 را چرا ندادند که بالاترین سود بوده وبعد مگر قرار به واریز ماهانه سهام عدالت نیست .پس بچه علت دریک چنین موقعیت سختی که مامردم داریم هنوز سودمارا چرا نمی دهند؟
 • IR ۰۰:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
  1 0
  حاجی من این سامانه اعتراض به یارانه رو رفتم! هیچی نداره که من انصراف بزنم. من درآمدم بالاتر از پدرم هست؛ مجردم و زده پدر سرپرست خانواده. من با این هیبت و سنم سرپرستم بابام نیست که! چکار کنم از سامانه و زیر مجموعه بابام درآم؟ من میخوام پدرم یارانه رو بگیره بنده خدا. این چه وضعشه.
  • زینب IR ۱۱:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
   2 0
   سلام وقتتون بخیر بااین شماره تماس بگیرید فکر کنم مشکلتون حل بشه 09200006369
 • IR ۰۷:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
  1 0
  خیلی نامردیه تیتر زدید جاماندگان بعدش درمورد نقص اطلاعات صحبت میکنید توی این وضعیت الکی به مردم استرس و اضطراب میدید ثبت نام جاماندگان سهام عدالت هنوز شروع نشده مردم
 • فاطمه IR ۰۷:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
  1 0
  فقط 30 اردیبهشت؟ ما ک الان خبردار شدیم تکلیفمون چیه
 • نریمان IR ۰۸:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
  0 0
  در تمام این مدت برای وارد کردن شماره حساب فرزندم اقدام کردم اما سایت جهت ثبت باز نبود
 • IR ۰۸:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
  1 0
  ای بابا چرا اطلاع رسانی درست نشد من تا مدارکارو جمع کردم شنبه شد یعنی نمیتونم خواهشا یک فرصتی بدید خیلیها موندن
 • محمود IR ۰۸:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
  0 0
  اینها کسانی هستند که قبلا ثبت نام کردند ولی یا حساب شبا مشکل داشته ویا ثبت نام آنها ناقص بوده سودشان در اسفند ماه برگشت خورده حالا فرآیند ثبت نام را تکمیل کردند وسودشادن به حساب آنها واریز شده.
 • زهرا ملاجعفری IR ۰۸:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
  1 0
  ما همیشه پیگیر ثبت نام بودیم ولی یه هویی واون هم فقط تا 30 اردیبهشت . لطفا فرصت ثبت نام تمدید شود .
 • حسن IR ۱۱:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
  0 0
  من سال ۱۴۰۰ شماره شبا دادم سجام هم ثب نام کردم برام واریز نشد حسن زارعی خیراباد خرامه
 • محمدعلی.بیکدلی IR ۱۴:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
  0 0
  ثبت.نام.سهام.عدالت
 • نیک‌بنیان GB ۲۱:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۱
  0 0
  من و پسرم اصلا ثبت نام نکردیم بالاخره خرداد هم رسید بعداز چندسال انتظار هنوز منتظریم کی از خوردن دست میکشند تا جا مانده‌ها را ثبت‌نام کنند .
 • سید جلال موسوی پاک IR ۲۳:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۱
  0 0
  بنده سهام عدالت ندارم چکار کنم؟
 • پریسا مرادپور IR ۱۱:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۲
  0 0
  من هیچ گونه سهامی نگرفتم
 • جاسم بهاالدینی IR ۱۲:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۳
  0 0
  راجع ب چی ما ک سهامی نداشتیم
 • نجفی از گلستان IR ۱۰:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۵
  0 0
  ما یه خانواده ی ۴نفره ایم وهیچ کدوم از ما سهام نداریم
 • IR ۱۶:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۱
  0 0
  بابامن اصلاثبت نام نکردم چکارکنم

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس