تلاش برای خودکفایی در حوزه اقتصاد دیجیتال

دبیر شورای‌عالی فضای مجازی کشور گفت: باید در حوزه اقتصاد دیجیتال تلاش کنیم تا به خودکفایی دست یافته و همه کالاهایی که امکان عرضه داخلی در کشور دارند، بخش قابل توجهی از نیازهای کشور را تامین کنند.

به گزارش مشرق، «سید ابوالحسن فیروزآبادی» دبیر شورای‌عالی و رئیس مرکز ملی فضای مجازی در کنفرانس ظرفیت شبکه ملی اطلاعات و توسعه پایدار زیرساخت‌ها که در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار می‌شود، با بیان این مطلب افزود: در عصر جدید اتکا به یک بازیگر تعیین کننده همچون دولت‌ها و صرفاً قوانین و مقررات برای اداره حوزه‌هایی مانند آی‌سی‌تی به اتمام رسیده و اشکال دیگری همچون توصیه‌ها و تشکیل کنسرسیوم‌ها برای رفع موانع در بازار و طراحی رویه‌ها در کشورها مورد تاکید است.

وی با اشاره به این که توصیه‌ها معمولاً از مراجع مهمی همچون دولتی، علمی و بخش خصوصی منتشر می‌شود، اظهار داشت: در کشور نیاز فوری به توصیه‌ها در حوزه‌های شبکه، خدمات ابری، پردازش و دیتاسنترها احساس می‌شود. همچنین ائتلافی از شرکت‌ها برای استاندارد گذاری و قاعده‌گذاری در این حوزه‌ها باید صورت گیرد.

فیروزآبادی در خصوص نقش کنسرسیوم‌ها در تعیین مسیر علم و بازار اقتصادی، تاکید کرد: همگرایی بازار و علم، بازار و فناوری و صنعت با شکل‌گیری کنسرسیوم‌ها اتفاق می‌افتد، البته در برخی مواقع ناهماهنگی در علم و صنعت در تمامی کشورها در بیان برخی دستاوردها و تحقق شعارها صورت می‌گیرد که این اتفاق در جهان فراگیر است.

وی با بیان این که مرکز ملی فضای مجازی در برخی از حوزه‌ها اطلاعات مستندی از وضعیت کشور برای سیاست‌گذاری در دسترس نیست، تصریح کرد: این یک مشکل اساسی است که تلاش کردیم در اواخر دولت قبل نسبت به رفع آن اقدام کنیم که امیدواریم با ادامه آن در دولت فعلی بتوانیم به وضعیت کشور در این حوزه سامان دهیم.

دبیر شورای‌عالی فضای مجازی در خصوص وضعیت خدمات ابری با تاکید بر مصوبه سال ۹۶ شورای‌عالی فضای مجازی در این حوزه به‌عنوان ۴ خدمت اصلی و پایه شبکه ملی اطلاعات گفت: در کشور بسیاری به دنبال راه‌اندازی دیتاسنتر بدون بررسی اصول اولیه و امنیت هستند که باید در این حوزه برای ایجاد خدماتی همچون خدمات ابری تلاش و همکاری تمامی فعالان این حوزه اتفاق بیفتد.

وی همچنین با اشاره به کنترل حوزه اقتصاد دیجیتال و وضعیت واردات سخت‌افزارهای مبتنی بر میکروالکترونیک افزود: متأسفانه این صنعت سرمایه بر است و انتظار داریم تا برای حل این مشکل نیز بخش خصوصی و اصناف مرتبط همکاری کنند. شورای‌عالی و مرکز ملی فضای مجازی نیز با نگاه مثبت به دنبال این است تا شرکت‌های مبتنی بر دیجیتال و خدمات بتوانند وارد فرابورس و بازار سرمایه شوند تا بتوانیم با تلاش همه‌جانبه و همگرایی ملی نسبت به رفع خلأ زنجیره‌ای در این حوزه اقدام کنیم و در جهت اقتصاد ملی گام برداریم.

فیروزآبادی با بیان این که اولویت‌بندی به دلیل محدودیت سرمایه مورد تاکید قرار دارد، گفت: نیروی انسانی مناسبی در این حوزه در کشور فعال است و باید بتوانیم تخصیص سرمایه را به نحو مناسب برایشان مدیریت کنیم تا هم در حوزه‌های نرم‌افزار و هم سخت‌افزار اهداف محقق شود.

وی اعلام کرد: ممنوعیت خرید برخی از سخت‌افزارهای خارجی در دستگاه‌های دولتی پیش‌تر ابلاغ شده که خوشبختانه توانستیم با وجود بسیاری از مخالفت‌ها به خودکفایی قابل قبولی در برخی از زمینه‌های آن دست یابیم و این در حالی است که بسیاری از کشورهای دیگر نیز در حال ورود به این حوزه هستند.

منبع: ایرنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس