جانشین فرمانده انتظامی خبر داد: کشف بیش از ۱۰۵ تن موادمخدر در سال‌جاری| سهم ۹۰ درصدی ایران در کشف مواد در جهان

جانشین فرمانده کل انتظامی بر لزوم افزایش ظرفیت نگهداری از معتادان تأکید کرد و گفت: بیش از ۹۰ درصد کشفیات جهان توسط ایران انجام می‌شود و ایران اسلامی در خط مقدم مقابله و مبارزه با قاچاق مواد مخدر است.

به گزارش مشرق، سردار قاسم رضایی در حاشیه بازدید از کشفیات طرح "ظفر ۱۷" فرماندهی انتظامی تهران بزرگ درخصوص بازدید از مرکز نگهداری معتادان متجاهر در کهریزک گفت: امروز از روزهای به یادماندنی در دوران خدمتم بود که از سویی بسیار شاد و خوشحال شدم و از سوی دیگر بسیار نگران و ناراحت؛ از اینکه تعدادی از هموطنان ما در این کمپ‌ها هستند ناراحت هستم، زیرا این افراد خود و زندگی شان آسیب دیده است، اما از جهتی خوشحال شدم که نقش پلیس انقلابی را دیدم. در این صحنه نظاره‌گر تابلویی بودیم که نشان می‌داد مجموعه پلیس در جمهوری اسلامی ایران از مردم، برای مردم و در خدمت مردم است.

وی افزود: امروز در این محفل، مددجویان گفتند که این مرکز برای آن‌ها، چون پناهگاه و کلاس درسی است که توانسته‌اند به خودشناسی و خداشناسی برسند و با پایه‌های دین به ویژه نماز آشنا شوند. دنیا بداند این یکی از ثمرات انقلاب اسلامی است. پلیسی که ماموریت دیگری دارد و تأمین آرامش و امنیت را عهده‌دار است، اینجا کار او ایجابی شده است و مددجویان را جمع آوری و امکاناتی را ایجاد کرده تا آن‌ها بتوانند به روال زندگی عادی خود بازگردند.

سردار رضایی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در سال جاری مجموعه فرماندهی کل انتظامی بیش از ۱۰۵ تن انواع مختلف کشفیات را در حوزه موادمخدر داشته است، گفت: مرزها و جاده‌ها تحت پایش و مدیریت می‌باشند، اما بعضا ممکن است قاچاقچیان از بیراهه‌ها به تهران برسند، ولی فرماندهی انتظامی تهران بزرگ، هوشیار در صحنه است و هوشمندانه با دقت و مهارت این مواد را کشف می‌کند که در حوزه تهران بزرگ این کشفیات حدود سه تن بوده است.

جانشین فرمانده کل انتظامی ادامه داد: البته مردم آنچه خرده فروشان در کوچه و پس کوچه پخش می‌کنند را می‌بینند و باید در این زمینه نیز اقدامات لازم و برخورد جدی با خرده فروشان نیز انجام شود.

وی با بیان اینکه ریاست ستاد مقابله با مواد مخدر با ریاست جمهوری است، گفت: از روزی که دولت سیزدهم سر کار آمد شاهد هستیم که جلساتی در این زمینه دارند و هدفگذاری خوبی کرده اند، اما موضوعی که اقدام قابل توجهی نیاز دارد، افزایش ظرفیت نگهداری از معتادان است. ما توانمندی را داریم که ظرف ۴۸ ساعت تا ۷۲ ساعت هرچه معتاد متجاهر یا افرادی که آسیب دیده‌اند را جمع‌آوری کنیم، اما نگهداری از آن‌ها در حیطه وظایف انتظامی نیست.

سردار رضایی گفت: اکنون دغدغه ما ظرفیت نگهداری این افراد است. بخشی از جرایم توسط معتادان صورت می‌گیرد. وقتی معتاد متجاهر را جمع آوری می‌کنیم خود به خود سرقت‌های خرد کاهش پیدا می‌کند. البته دولت و مسئولان موضوع "ظرفیت" در دستور کارشان است، اما با این زمان بندی طولانی نمی‌شود.

وی با تاکید بر این که لازم است برخی از این کمپ‌ها به اردوگاه تبدیل شوند؛ بیان داشت: این امرخواست خانواده‌ها و جامعه و خانواده‌های اسیب دیده است و به نظر مسئولان باید این موضوع را در دستور کار قرار دهند.

جانشین فرمانده کل انتظامی گفت: انتظار داریم تعداد کمپ‌های نگهداری از معتادان که یکی از دغدغه‌های مردم در منطقه هرندی و شوش تهران است افزایش یابد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص مدت زمان نگهداری معتادان در مراکز اظهار کرد: در حال حاضر مدت زمان ۶ ماه است و پزشک و متخصص باید قطعی اعلام کنند که فرد به موادمخدر آلوده نیست و بنا بر برآورد متخصصان، مدت زمان نگهداری برای برخی افراد کمتر از یکسال بی معنی است.

سردار رضایی در بخشی از اظهارات خود با بیان اینکه ما در مرزهای شرقی با کشور افغانستان هم مرز هستیم، گفت: در طول ۲۰ سال گذشته برآورد سازمان ملل نشان می‌دهد که بیش از ۴۵ تا ۵۰ درصد تولید و کشت موادمخدر در افغانستان بیشتر شده است و قبل از اینکه دولت جدید در مرزهای افغانستان حاکم شود، مواد مخدر به مرز افغانستان کمتر وارد می‌شد، اما بعد از شکل‌گیری دولت جدید افغانستان مرز تحت کنترل بیشتری قرار گرفت.

وی ادامه داد: چند روز گذشته با مسئولان ذیربط در دولت جدید افغانستان در منطقه مرزی تایباد نشست مرزی داشتیم که نمایندگان شان اعلام کردند مخالف کشت موادمخدر هستند و ما نیز از مراتب قدردانی خود را از این روند اعلام کردیم، ولی این امر مستلزم زمان و رابطه بیشتر بین دو کشور در این زمینه است.

جانشین فرمانده کل انتظامی با اشاره به مذاکرات انجام شده با مقامات افغانستانی گفت: یکی از مطالبات جدی ما این است که مرزهای مشترک باید به صورت مشترک مدیریت شود و انتظار ما از مقامات افغانستان و پاکستان این است که از ورود به کشور ما جلوگیری کنند.

به گفته وی، آمارها و ارقام نشان می‌دهد که بیش از ۹۰ درصد کشفیات جهان توسط ایران انجام می‌شود و ایران اسلامی در خط مقدم مقابله و مبارزه با مواد مخدر است.

سردار رضایی افزود: سازمان ملل نیز همواره از کشفیات و موفقیت‌های ایران صحبت می‌کند، اما این کافی نیست و انتظار این است که وظیفه خودشان را انجام دهند تا جلوی کشت موادمخدر گرفته شود. هر کشوری باید برای مقابله و مبارزه با موادمخدر خود وارد میدان شود؛ درست است که در آرمان انقلاب اسلامی ما باید برای رسیدن به اهداف مان تلاش کنیم، اما جوانان غربی باید از مسئولان‌شان بخواهند که بی‌تفاوت نبوده یا خودشان مشوق تولید مواد مخدر نباشند.

جانشین فرمانده کل کشور در پایان بیان داشت: کشورهای حوزه خلیج فارس باید با ایران اسلامی، پاکستان و افغانستان طرح‌های مشترک داشته باشند تا همگی بتوانیم مرزها و  دریا را برای جلوگیری از قاچاق مواد مخدر مدیریت کنیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس