1

در روزهای اخیر باوجود افزایش تحرکات و اقدامات گروه‌های ضدانقلاب و ایستگاه اطلاعاتی دشمن در یکی از کشورهای همسایه برای سامان دادن به تجمعات و سر پل زدن به اغتشاش، شیب این ماجرا نزولی شد.

سرویس سیاست مشرق- نیمه‌شب جمعه ۲۴ آبان‌ماه ۱۳۹۸ به ناگهان یک شایعه در شهر پیچید که بنزین گران شده است، اعلام این خبر چنان مردم را دچار بهت‌زدگی کرد که شبانه با خودروهای خود به جایگاه‌های سوخت رفته تا خود از نزدیک شاهد ماجرا باشند. آن شب مشخص شد که دولت وقت بدون اطلاع رسانی قبلی ضریب حامل‌های انرژی را افزایش داده و قیمت بنزین ۳ برابر شده است، این تصمیم ناگهانی باعث کلید خوردن برخی اعتراضات در تعدادی از شهرهای کشور شد.

فردای آن روز حسن روحانی رئیس جمهور وقت در برابر دوربین‌های خبری حاضر و اعلام کرد که صبح جمعه و مانند بقیه مردم متوجه شده که بنزین گران شده است! این سخنان رئیس جمهور شعله و دامنه اعتراضات را افزایش داد. در حالی‌که حتی رادیو اسرائیل هم یک شب قبل از گرانی بنزین و افزایش قیمت آن خبر داشت، مشاوران حسن روحانی گمان می‌کردند با طفره رفتن از مسئولیت می‌توان از نقطه بحرانی اعتراضات عبور کرد.

انتشار مصوبه هیئت وزیران در تغییر قیمت حامل‌های انرژی در بودجه سال ۹۷ ناراحتی‌های عمومی را افزایش داد. عباس عبدی فعال سیاسی اصلاح‌طلب و مشاور روحانی در افزایش قیمت بنزین در شرح آن روزها می گوید: «روحانی فقط به دنبال گران کردن بنزین و حل بحران کسری بودجه بود. او به هیچ عنوان به برنامه هایی که ما برای او تدوین کرده بودیم توجه نکرد، روحانی نمی‌خواست پرداخت دائمی یارانه به مردم داشته باشد...»

چرا سناریو «شورش گرسنگان» به سرانجام نرسید؟ / آشنایی با سازندگان فصل دوم سریال آبان ۹۸ در تهران!

حتی رادیو رژیم صهیونیستی زودتر از روحانی از گران شدن بنزین خبر دارد!

 پس از گران شدن قیمت بنزین حسن روحانی وعده داد که یارانه آن را صرف دهک‌های پایین جامعه می‌کند؛ وعده ای که مانند بسیاری دیگر از خبرهای خوش دولت تدبیر هیچ گاه به سرانجام نرسید. اما نتیجه قصور در کنترل بحران از سوی دولت روحانی باعث شد نزدیک به ۱۵ هزار میلیارد تومان خسارت مستقیم و غیر مستقیم به کشور وارد شود، در آن روزها یکی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای اعلام کرد که در یک شب بیش از ۷۰۰ میلیارد تومان خسارت دیده است.

در این داستان تلخ سرویس‌های اطلاعاتی غربی و ضد انقلاب از فرصت فراهم شده نهایت استفاده را کرده و نزدیک به ۵۹ پمپ بنزین، ۲۵۶ بانک و بیش از ۷۰۰ خودرو متعلق به مردم  و نیز بسیاری از اموال عمومی آتش زدند. در یکی از گزارش‌های منتشر شده توسط نیروی انتظامی از آبان ۹۸ آمده است که علاوه بر شناسایی اوباش اجاره‌ای عوامل داعش نیز در میان معترضان سازماندهی شده و در یک عملیات  ۴ خمپاره انداز  در محله دربند تهران کشف شده است!

چرا سناریو «شورش گرسنگان» به سرانجام نرسید؟ / آشنایی با سازندگان فصل دوم سریال آبان ۹۸ در تهران!

بحران بساز و جاده مذاکره را صاف کن!

آبان ۹۸ تابلویی تمام عیار از اقداماتی بود که در آن بی کفایتی دولت وقت، تحرک سرویس‌های خارجی در پخش کردن سلاح، جنگ شبکه ای و مهندسی افکار عمومی در آن به نمایش درآمد. در آن روزها یک سوال مهم در ذهن همه بود! آیا رئیس جمهور و تیم اقتصادی او از عوارض گران کردن بنزین خبر داشتند؟ بعدها مشخص شد دولت نه تنها از زایمان بنزینی ۹۸ باخبر بوده، بلکه درد سیاسی حاصل از آن را آلترناتیو فشار به نظام برای گفتگو با غرب تلقی کرده است!

ابان ۹۸ داستان غم انگیز و عجیبی است، دبیر کل سابق حزب اتحاد ملت در هنگام ثبت نام در انتخابات مجلس یازدهم پرده از ماجرای «شوک درمانی» دولت روحانی برداشته و به خبرنگاران گفت: آبان ۹۸ اهداف دولت برای رسیدن به شرایط «مذاکره» را بهتر کرد، شکوری‌راد ادامه داد : «اعتراضات اخیر، موجب ریزش رای اصلاح‌طلب‌ها نشده یا اگر شده خیلی کمتر از میزانی است که از رای اصولگراها ریزش کرده. اعتراضات معمولا در حواشی شهرهای بزرگ و در مناطقی که مردم از برخورداری مالی کمتری بهره‌مند هستند، اتفاق افتاد. این جاها به طور سنتی جاهایی بوده که مردم مناسکی رای می‌دادند، یعنی همان‌طور که نماز می‌خوانند و روزه می‌گیرند، می‌آمدند و رای می‌دادند، خب اینها الان آسیب ‌دیده‌اند. بنابراین برخلاف دوره‌های قبل که کاهش مشارکت، بیشتر به ضرر اصلاح‌طلب‌ها بود، بعد از این اعتراضات اخیر در حقیقت کاهش رای بیشتر در اردوگاه اصولگرایان اتفاق افتاده است».

اما فقط این دار و دسته چپ‌های ستادی نبود که از پیامدهای تلخ فشار بر مردم استقبال کرد! نشریه صدا یکی از ارگان‌های رسانه‌ای هسته سخت اصلاحات در سرمقاله ای پیرامون عوارض آبان ۹۸ می ‌نویسد: «روحانی با آگاهی به پیامدهای تلخ ماجرا، آن را طراحی و اجرا کرد، چرا روحانی چهار روز قبل از گرانی بنزین آنگونه سخنرانی می‌کند؟ کدام رئیس‌جمهور اعلام کرده بود که فلان ‌قدر کسری بودجه داریم؟ آقای روحانی در یزد از کسری بودجه گفت و یکسری حملات هم به رئیسی انجام داد. همین روش را در کرمان به شکلی دیگر ادامه داد. مهم‌تر از همه اینها، اعلام کرد به توافقات پشت ‌پرده هم‌ پایبند است؛ همه اینها، یعنی روحانی می‌خواهد به هر قیمتی شده، دوباره مذاکره کند. اینجا بود که روحانی قمار کرد. وقتی دید چیزی دستش ندارد، بنزین را گران کرد تا جامعه به شرایط اقتصادی واکنش نشان دهد؛ فشار از پایین اتفاق بیفتد تا در بالا چانه‌زنی کنند که مذاکره انجام شود. می‌گویند وزیر اطلاعات در جلسه دولت هشدار داده اگر بنزین را گران کنید، ‌جامعه به هم می‌ریزد و روحانی خندیده است. اینکه می‌گویند گران کردن بنزین تصمیم غیرکارشناسی و اطلاع‌رسانی آن هم غلط بوده؛ اتفاقاً از نظر روحانی، تصمیم هم کارشناسی بوده و هم نحوه اطلاع‌رسانی(در واقع اطلاع‌نرسانی)   درست بوده تا جامعه بیشتر عصبانی شود. روحانی قمار کرد تا ببیند نتیجه‌اش چه می‌شود.»

چرا سناریو «شورش گرسنگان» به سرانجام نرسید؟ / آشنایی با سازندگان فصل دوم سریال آبان ۹۸ در تهران!

تبعات یک‌ساله افزایش قیمت بنزین / وعده‌های دولت چه بود و چه شد؟

استفاده از فشار اقتصادی ناشی از حذف یارانه‌ها برای مقاصد سیاسی رئیس جمهور و مشاوران او در مرکز مطالعات استراتژیک یک سال قبل از آن در سفر حسن روحانی به نیویورک برنامه ریزی شده بود.

روحانی سال ۹۷ در سفر به نیویورک با لاگارد رئیس imf (صندوق بین‌المللی پول) دیدار می‌کند، بهار سال ۹۸ هیئت ۴ نفره این صندوق برای ارائه پیشنهاد راهبردی خود به صورت مخفیانه به تهران می آید! این خبر به صورت محدود در برخی رسانه‌ها منتشر می شود.

در آن زمان سازمان برنامه‌وبودجه نه‌تنها مشارکت صندوق در تدوین طرح اصلاح ساختاری بودجه را تکذیب نکرد، بلکه یک مقام این سازمان در گفت‌وگو با روزنامه جام جم در پاسخ به سؤالی درباره «دریافت مشاوره از کارشناسان صندوق بین‌المللی پول برای اصلاح ساختاری بودجه» گفت: «ایران عضو صندوق بین‌المللی پول است و استفاده از تجربیات موفق جهانی برای بهره‌مندی در داخل ایران یک امر طبیعی است. مشاوران صندوق بین‌المللی پول مشاوره‌های زیادی در مورد وضعیت اقتصادی که یکی از موارد آن اصلاح ساختاری بودجه بود ارائه کردند و احتمال دارد برخی از آن‌ها با توجه به شرایط کشور مورداستفاده قرار بگیرد».

بعدها مشخص شد که بنیاد کاسمی (شعبه اروپایی نایاک) در ارائه مشاوره به مرکز استراتژیک ریاست جمهوری در گران کردن بنزین نقش مهمی داشته و هدایت سیاسی فشار اقتصادی با هدف مذاکره را تئوری پردازی کرده است.

چرا سناریو «شورش گرسنگان» به سرانجام نرسید؟ / آشنایی با سازندگان فصل دوم سریال آبان ۹۸ در تهران!

بنیاد کاسمی به وسیله یکی از افراد موثر در حلقه باند نیویورکی‌ها(عباس ملکی) تاسیس شده است؛ در این نهاد غیر دولتی افرادی چون محمد باقر نمازی، عباس عدالت و هادی سمتی به صورت پنهان یا اشکار نقش بازی کرده اند. بخشی از تامین بودجه کاسمی توسط بنیاد میراث ایران متعلق به خاندان لندن نشین علاقبند و بخش دیگر آن توسط بنیاد پارسا با مدیریت نوشین هاشمی از دلالان رابطه ایران و آمریکا تامین می‌شود؛ کاسمی با رصد و اشراف اطلاعاتی سربازان گم نام امام زمان(عج) در سازمان اطلاعات سپاه ضربات سنگینی را پس از آبان ۹۸ متحمل شد.

در وب‌سایت رسمی کاسمی، سرفصل‌های اصلی کاری این گروه این گونه عنوان شده است: مشارکت در رسانه‌های (حضور رسانه‌ای) برگزاری رویدادهای عمومی (کنفرانس، سمینار، ورکشاپ، سخنرانی و... و.)- لابی با نمایندگان پارلمان در آمریکا و اروپا) - راه اندازی کمپین‌های بین المللی و همکاری با گروه‌های هم جهت در سطح بین المللی. یکی از مهمترین تزهای کاسمی آن بود که با خالی نشان دادن ظرفیت های داخل کشور و ترسیم فضایی آشفته از درون برای طرف آمریکایی جاده مذاکره را هموار سازد، کاسمی این تز را «شبکه سازی اجتماعی» می‌خواند. حالا بسیاری خوب می‌دانند که ارسال پیام خالی بودن خزانه از سوی مقامات دولت و یا بالا رفتن قیمت دلار تا ۳۰۰ هزار تومان در گزارش سازمان برنامه و بودجه چه نقاطی را نشانه گیری کرده بود!

چرا سناریو «شورش گرسنگان» به سرانجام نرسید؟ / آشنایی با سازندگان فصل دوم سریال آبان ۹۸ در تهران!

چرا سناریو «شورش گرسنگان» به سرانجام نرسید؟ / آشنایی با سازندگان فصل دوم سریال آبان ۹۸ در تهران!

مواجهه در میدان آبان ۹۸ و اردیبهشت ۱۴۰۱

دولت‌های مختلف پس از انقلاب به دلایلی که تفصیل آن به درازا می‌انجامد از اصلاح جدی ساختار اقتصاد کشور یا بازمانده‌اند و یا نخواسته‌اند و یا آنکه آن را به سوی اهداف شوم سیاسی منحرف کرده‌اند. البته همگان به این نکته باور دارند که این اصلاحات به یک‌باره و دفعی اتفاق نخواهد افتاد و باید با حرکت سنجیده و گام به گام و البته قاطعانه حرکت کرد. رهبر انقلاب اسلامی در بیانات اخیرشان در دیدار با کارگران فرمودند: «دولت برنامه‌های مهمی در پیش دارد که دستگاه‌ها و همه آحاد مردم باید دست به دست هم بدهند تابه نتیجه برسد».برنامه دولت سیزدهم برای اصلاح ساختار اقتصادی کشور از مدتی قبل و پس از جاگیری دقیق و ارزیابی تحولات آغاز شده است.»

البته هیچ کس انتظار ندارد دولت در کوتاه مدت بهم ریختگی اقتصادی ۵۰ ساله را برطرف کند. نکته قابل توجه آنکه دولت رئیسی اصلاح اقتصادی را بر خلاف سنت سایر دولت‌ها نه از آخرین سال از عمر خود، بلکه از همان سال اول آغاز کرده است؛ این مسئله به خوبی فرمت اثرگذاری و ادارک دولت بر تحولات را نشان می‌دهد. شرایط منطقه‌ای و جهانی آبستن حوادث مختلف است؛ از این رو اصلاح ساختار اقتصادی کشور از نان شب نیز واجب تر بوده و مدل حکمرانی را در آینده توضیح خواهد داد. اقتصاد کشور تاب‌آوری ادامه شرایط پیشین را نداشته و دولت  و مجلس موظف هستند با اجرای  مصوبات موثر برنامه جامع خود را پیش ببرند.

اما شیوه مواجهه دولت تا به امروز با صورت مسئله اصلاح اقتصادی بسیار قابل تامل است، منصافانه‌ترین توصیف از وضعیت دولت آن است که سید ابراهیم رئیسی و کابینه ‌اش بر خلاف دولت پیشین به دنبال پنهان‌کاری و مواجهه سیاسی در ماجرای اصلاح ارز ترجیحی نیست و روش آن نشان داده است که مصالح مردم را فدای منافع مافیای اقتصادی نئولیبرال و شبکه پنهانی نفوذ نمی‌کند.

همین صورت وضعیت باعث شده است که ضریب اعتماد عمومی در جامعه بالا رفته و نقشه دشمن برای تحریک به آشوب سازی از بین برود. ابتکار عمل دولت باعث شده است که مردم احساس نزدیکی با طرح اصلاح اقتصادی کشور کرده و عوارض کوتاه مدت آن را تحمل کنند.

این اقدام شجاعانه دولت با حضور میان مردم و گفتگوی مستقیم با آنها و نیز برطرف کردن حداکثر آسیب ها(از جمله تامین کالاهای عمومی در فورشگاه ‌ها و جلوگیری از ایجاد بازار حاشیه محتکران و سودجویان) باعث شد تا پروژه شورش شهری در نطفه مانده و تیر ضد انقلاب در آشوب سازی به سنگ خورده و باز تولید سریال آبان ۹۸ در همان مرحله پیش تولید باقی بماند. معدوم نیما زم در تشریح ایجاد تکانه‌های امنیتی به یک تلویزیون فارسی زبان در خارج از کشور گفته بود: باید نقطه جوش را بالا برد، اگر گرسنگان قیام کنند؛ قیامت به پا میشود...

چرا سناریو «شورش گرسنگان» به سرانجام نرسید؟ / آشنایی با سازندگان فصل دوم سریال آبان ۹۸ در تهران!

مقاله نرمالیزاسیون با آشوب‌سازی در خیابان

سخنان مصطفی تاج‌زاده پدر معنوی افراطی‌ها در توصیف پروژه آشوب‌سازی به خوبی اهداف دشمن در بازتولید مجدد فصل دوم از سریال خشونت خیابانی را به خوبی آشکار می‌کند. این چهره آشنا در پرونده‌های آشوب خیابانی به سایت اعتماد آنلاین می‌گوید: ما ابان ۹۸ را پیش بینی کرده بودیم، من پیش‌بینی می‌کردم که دیر یا زود اتفاق می‌افتد.

محکوم امنیتی آشوب‌های خیابانی سال‌های نه چندان دور ادامه می‌دهد:

عده‌ای در بالا «بخور بخور می‌کنند» الان هم باز پیش‌بینی می‌کنم که دیر یا زود باز هم اتفاق می‌افتد. همچنان که آبان ۹۸ از دی‌ماه ۹۶  گسترده‌تر، خشن‌تر و غارتی‌تر بود، بعدی هم گسترده‌تر، خشن‌تر و غارتی‌تر خواهد بود اگر جمهوری اسلامی به سرعت به فکر این نباشد که با مردم آشتی کند و به سمت این برود که رضایت و اعتماد و مشارکت آنها را جلب کند.

تاج‌زاده می‌گوید: این اعتراضات همچنان حل‌ناشده باقی مانده است و تمام علل و عوامل و دلایلی که موجب اعتراضات مردمی در بیش از ۱۰۰ شهر ایران شد، همه به قوت خود باقی است. هیچ یک از آنها کم نشده و با نحوه برخورد حکومت اضافه هم شده است. بنابراین باز مردم منتظر هستند که در یک فرصت دیگر، اعتراض کنند. همان‌طور که گفتم مگر اینکه یک تجدیدنظر در سیاست‌ها صورت گیرد و مردم احساس کنند حکومت صدای آنها را شنیده و لزومی ندارد که به خیابان بریزند، برخورد کنند، آتش بزنند و غارت کنند.

مسئله «بخور بخور در بالا» هم سخن عوامانه‌ای است که تاجزاده اگرچه می‌کوشد با آن پژواک «فتنه اقتصادی» را در کف خیابان بشنود! تئورسین اصلاحات سخت در حالی پس از آبان ۹۸ انتظار محقق شدن پیش‌بینی‌اش برای یک شورش خشن‌تر و غارتی‌تر از 98 را داشت که پیش از این جامعه ایرانی را لجن خوانده و گفته بود، وقتی جامعه لجن است و ما گرسنه هستیم؛ چرا به سراغ مدیترانه می‌روید!

 در روزهای اخیر باوجود افزایش تحرکات و اقدامات گروه‌های ضدانقلاب و ایستگاه اطلاعانی دشمن در یکی از کشورهای همسایه برای سامان دادن به  تجمعات و سر پل زدن به اغتشاش شیب این ماجرا نزولی شد؛ حتی در یکی از شهرهای کشورمان تلاش برای اجرای مجدد پروژه کشته سازی با هدایت اطلاعاتی یکی افسران سازمان سیا از خارج شکل نگرفته و فضا سازی رسانه‌ای و میدانی بی نتیجه مانده است.

به باور کارشناسان حضور بدنه دولت در میان مردم، اعتماد مردم به دولت، آگاه سازی از شیوه اجرای طرح، پرداخت یارانه و هدف گذاری برای آن و نیز اشراف عمیق اطلاعاتی نهادهای نظارتی و انقلابی نقشه دشمن را نقش بر آب کرده و کف جامعه از همراهی با آشوب سازان سر باز زده‌اند. شاید زمان آن است که دولت سیزدهم با قدرشناسی از مردم عزیز کشورمان سرمایه اجتماعی بر باد رفته در هشت سال گذشته را دوباره احیا کند؛ بازگشت امید به آینده حتی از احیای برجام نیز برای مردم با ارزش تر است، این بازی درخشان نیاز به صبوری و هوشمندی از جانب دولت دارد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 138
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 34
 • IR ۰۹:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  36 15
  وظیفه مجلس استیضاح و رای عدم اعتماد به دولت چرتی حسن سرخه بود. الان هم قوه قضائیه همانطور که با باند اکبر طبری برخورد کرد باید حسن سرخه را محاکمه کند.
  • IR ۱۳:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
   9 13
   وقتی خسن استیضاح می‌شد عواملش بودن که بدتر از الان گند میزدن چون ۵۰ روز مملکت دست جهانگیری بود
  • ناشناس IR ۱۵:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
   6 12
   هیچوقت محاکمه نخواهد شد
  • IR ۱۶:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
   13 5
   یکی از خیانت هایا کم عرضگی های دولت قبل، بردن دلار از ۳ هزار تومان به ۳۰ هزار تومان بوده. این زخم عمیق را ترمیم کنین و به ۳ هزارتومان برگردانید.
 • نامدار GB ۰۹:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  61 19
  راه های اعتراض قانونی و مدنی در قانون گیش بینی شده. ! باید احزاب و گروه های مردمی بتونن بصورت مشروع و قانونی نسبت به مدیریت کشور نظر بدن و اعتراض بکنن و در صورت لزوم تجمع داشته باشن.
  • SE ۱۶:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
   47 6
   اولا چرا کار به اعتراض بکشد؟ ثانیا آمدیم و اعتراص کردند و اثر نداشت. قدم بعدی چیست؟
  • IR ۱۷:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
   3 2
   مشرقیون
  • بابک IR ۲۱:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
   9 40
   واقعا از نظر اقتصادی در سختی هستیم و دخل و خرجمون نمیخونه. پارسال خونه رو 30 میلیون رهن و 1 میلیون اجاره کردیم امسال 60 میلیون رهن و دو میلیون اجاره هم نمیده. واقعا گیر کردیم به خدا. اما باز هم حاضر نیستم به نفع دشمن کاری انجام بدم و آرزو میکنم که خفت و خواری و ذلت دشمنان انقلاب و منافقان رو ببینم. خدایا ملت مظلوم ما رو یاری کن.
  • IR ۰۹:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
   6 0
   اینجا ایران هست
 • IR ۰۹:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  24 18
  انشالله روزی خبری اعدام سرکرده های نفوذی توسط مردم را خواهیم شنید
  • IR ۱۳:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
   8 11
   ان شاءالله اصله
  • IR ۲۲:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
   2 4
   دوست عزیز تا زمانی که مردم بصیرت کافی در تصمیهایشان نداشته باشند اتفاق خاصی نی افته و با اعدام کارها به سامان نمیشود چون بازماندگان طیف خاص با مصلوم نمایی دوباره رای می آورند، درست مثل تئوری آقای حجاریان که اصلاحات خون میخواهد ولی دوستانش خود او را زدند تا از تئوری خود او به نفع گروهشان بهره برداری کنند.
 • عبدالله IR ۰۹:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  18 35
  این قماری که روحانی کرد چه نتیجه ای برایش داشت؟ گیریم که همه دنیا را به دست آورده باشد! آیا فردای قیامت توان پاسخگویی به این همه جنایتی که صورت گرفته خواهد بود؟! آیا یک انسان عاقل چنین کاری می کند؟!
 • محمد IR ۰۹:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  68 8
  . گور پدر ضد انقلاب و اون کشور همسایه . اما نباید گناه بدبختی ملت ایران رو انداخت گردن یه دولت .کالایی سازی نیرو کار استارتش رو دولت رفسنجانی زد خاتمی و احمدی نژاد و روحانی ادامه دادند و هر کدام تبصره و بندی رو اضافه کردند که به کالایی سازی بیشتر نیروکار منجر شد و امروز کالا ها با قیمت آمریکا و دستمزد یک بیستم آمریکاست.قانون اساسی (در بویژه در اصول 85 و 138) مشخصا نهاد های رو برای نظارت بر مصوبات دولت مشخص کرده. دولت به تنهایی نمی تونسته باعث این بدبختی شده باشه که بیش از 60 میلیون نفر ایرانی نیازمند و محتاج کمک معیشتی باشند .الانم دولت بجای وارد کردن پنل خورشیدی و تجهیزات تامین برق میخواد خودروی خارجی وارد کنه که اونم زیر پای قشر ثروتمند .دو نرخی کردن هر چیزی (بنزین.انرژی .مواد خوراکی و...) نتیجه اش رانت بوده هست و خواهد بود.انتصاب دوستان و خوشاوندان هم نوش جانشون ولی حداقل این دوستان یک کاری برا مملکت کنند
  • IR ۱۳:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
   7 74
   خشک و تر رو قاطی کردی ما جیزی که میتونیم بسازیم رو وارد نمی‌کنیم در ضمن ۶۰ میلیون کمک معیشت از کجا اوردی؟ واردات خودرو یعنی نابودی مافیا
 • IR ۰۹:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  5 7
  برادران مشرق آقای روحانی آذراین حرف روگفت ،
 • IR ۰۹:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  10 11
  من گرچه همه اینها را خواندم اما بدلم ننشست زیرا اغراق کرده اید وتمام مسائل را صرفنظر از اهداف سیاسی دولتها مثل من هم صبح جمعه متوجه افزایش قیمت بنزین شدم .ازدید خودتان بیان کرده اید ماجراهای اقتصادی که یکطرفش مردم هستند فقط از زوایای اعتراض معدود شهرها به اغتشاش پرداخته اید لیکن واقعیت امر صرفنظر از ابعاد سیاسی که دراقتصاد دارد باید بطور جدی به این کشمکش ها ی اقتصادی پایان بدهید
 • IR ۰۹:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  مردم نمی‌فهمند که رییسی با این طرح به نفعشان کار می‌کند اما بعدها از کردارشان اظهار پشیمانی می‌کنند
  • IR ۱۱:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
   مهم این است که مردم هرچقدر هم ناراضی باشند هیچوقت کف خیابان نمیروند. کسی که مشکل اقتصادی دارد، کارش را ول نمیکند صبح تا شب کف خیابان آشوب کند. اراذل و اوباش کف خیابان، حقوقشان را میلیاردی از بن سلمان میگیرند و با ناامنی که ایجاد میکنند، اتفاقا باعث آسیب دیدن اقتصاد و فشار بیشتر بر مردم میشوند. بعد از تجربیات تلخ 78 و 88 و 96 و 98 که مردم به عینه دیدند مشکلات اقتصادی بعد از اغتشاش خیابانی چندبرابر میشود، اتفاقا الان این مطالبه را دارند که نیروهای انتظامی و امنیتی به صورت ضربتی، اراذل و اوباش مزدور را از کف خیابان پاکسازی کنند.
  • حاجی IR ۱۲:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
   5 8
   البته دلیلش رو آقای علی مطهری گفت
  • لل IR ۱۲:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
   0 2
   جناب
  • IR ۱۲:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
   77 8
   تو می فهمی بسه احمق
  • IR ۱۲:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
   92 19
   آفرین دوست عزیز فقط سوالی دارم؟ سال دیگه که دلار 50000تومان شد دوباره جراحی اقتصادی شروع میشه و میگن دولت داره یارانه پنهان میده و باید دوباره جراحی کنه اونم بدون بی حسی و بیهوشی باید ملت زجر بکشن.
  • IR ۱۲:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
   15 3
   یک طرح اصلاحی پایدار نیست، طرحز پایدار باید ریخته بشه
  • DE ۱۲:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
   15 3
   فهمیده توبی آخه فقط
  • IR ۱۴:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
   3 4
   دقیقا
  • IR ۱۶:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
   2 7
   مهم این است که مردم هرچقدر هم ناراضی باشند هیچوقت کف خیابان نمیروند...جواب...همه مردم یک گونه و یک روش رفتار نمی کنند .بعضی از مردم صبور هستند و بعضی کاسه صبرشان لبریز شده . وقتی شخصی بخاطر اینکه منزلش را از دست داده خود سوزی می کند شما چه می گویید ؟ من می گویم اشتباه کرده ‌خدا بزرگ است خودش کمک می کند . الان دولت زندگی و اموال ما باز نشستگان را هدف قرار داده می خواهد هر چی در طول خدمت داده پس بگیرد .بنده می گویم خدا بزرگ است .اعتراض کتبی می کنم ولی توی خیابان اعتراض نمی کنم . فقط بنده اهل اعتراض به صورت کتبی و صحبت مستقیم با مقامهای مسوول هستم و به نظر بنده بقیه اعتراضات بیهوده است .باید شکایت کرد ..
  • به حاجی SE ۲۳:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
   3 5
   علی مطهری احیانا در مورد انطباق دستگیری و آزادی دانیال زاده با آن روزها حرفی نزد؟ و یا نگفت چرا روحانی بنزین را گران کرد؟
 • IR ۰۹:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  11 8
  ما تا به بار نشستن جراحی اقتصای صبر پیشه میکنیم. امیدواریم دولت قدر بداند
 • IR ۰۹:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  2 3
  چی بگم والا
 • IR ۰۹:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  13 3
  دشمن کارش دشمنی کردنه شما نباید بهانه دستش بدید
 • IR ۰۹:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  30 7
  توپ تانک فشفشه دشمن آدم نمیشه
  • IR ۱۳:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
   4 3
   انصافا همینه
 • سعید IR ۱۰:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  23 16
  مشرق انقلاب ها سیر تاریخی دارند به این اعتراض ها به عنوان یک فرایند نگاه کن
  • IR ۱۲:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
   14 76
   این انقلاب حداقل تا ۵۰۰ سال دیگه تضمین شده هست. کور خوندی‌ وطن فروش .
  • IR ۱۲:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
   10 7
   آن دولت قبل از عمد کرد تا آشوب را درست کند که نتیجه آن شد شهید کردن سردار و کم کردن مشارکت انتخابات مجلس همانند همان سال 88 که این طیف آشوب راه انداختند و تحریم‌ها را به کشور ایجاد شد
  • IR ۱۲:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
   8 4
   امپراطوری ها هم همینطور، به امپراطوری رُم نگاه کن چون قراره همون بلا سر یانکی‌ها هم بیاد!!!
  • IR ۱۳:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
   18 6
   آیت الله غفای سخت ترین شکنجه ها را تحمل کرد. پاهای ایشان را در روغن داغ سوزاندند ، مته را در استخوان های وی فرو کرده و استخوان هایش را سوراخ کردند. دنده هایش را شکستند ، ناخن هایش را کشیدند و با مته جمجمه اش را هم سوراخ کردند. آنهایی که سال 57 انقلاب کردند همچین کسانی بودند، عقیده و باور داشتند، حالا تو حرف از انقلاب میزنی، یه عده بچه ناآگاه ریختن قرآن آتیش زدنه بعد هم که گرفتنشون، شروع کردن به غلط کردم از این دست حرفها، اینها میخوان انقلاب کنن، خخخخخخ
  • IR ۱۶:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
   3 2
   چی میگی
  • DE ۲۰:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
   2 2
   غفای خودت فهمیدی چی گفتی؟
 • IR ۱۰:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  18 9
  دولت بنفش چرا قسر در رفت چرا سر مار تا خواب است نمی زنید چرا می گذارید یک دهه دیگه هم مثل فتنه اکبر قدرت بگیرد
  • IR ۱۱:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
   7 38
   اف بر اکبر هاشمی رفسنجانی ملعون که حسن را تو پاچه ملت کرد.
 • IR ۱۰:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  11 7
  منتظر و صبور بمانید
  • IR ۱۲:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
   12 62
   من که منظر هستم تا فروپاشی آمریکا و نظام سرمایه داری و ببینم صبر هم میکنم، ممنون از راهنماییتون!!!!!
 • مهدیزاده IR ۱۰:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  7 5
  مردم هرگزبا دشمن آشتی نمیکنند هرچند مشکلات داره اذیت میکنه
 • IR ۱۰:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  37 29
  با تخریب بیشتر حسن روحانی، نمیتونید چهره رییسی رو شستشو بدید.
  • IR ۱۱:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
   10 44
   معلومه که توهم با حسن روحانی کذاب، دزد و خائن هم آخور بودی.
  • حاجی IR ۱۲:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
   6 9
   تو از کجا خبر داری میدونی بمباران اتمی هیروشیما وناکازاکی کار حسن روحانی بوده زلزله بم کار حسن رو حانی بوده اشغال فلسطین توسط صهیون ها کار حسن روحانی بوده میدونی زلزله کیلان کار حسن روحانی بوده حسن روحانی اینقدر بد بوده ما خبر نداشتیم
  • IR ۱۲:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
   11 3
   نیازی به این کار نیست، چهرهٔ جناب رئیسی تمیز خدایی هست!!!
  • IR ۱۲:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
   9 4
   حسن روحانی نیاز به تخریب نداره خودش نابود هست
  • US ۱۴:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
   3 0
   روحانی مثل رئیسی نیست
  • IR ۱۶:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
   4 2
   ناراحتی شما این است که چرا حسن روحانی دولار ۴۲۰۰تومانی را بر نداشت .هر چه فشار آوردید قبول نکرد .مگه نه ؟؟؟
  • IR ۱۷:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
   9 1
   چهره شیخ بنفش نیازی به تخریب ندارد
 • محمد IR ۱۰:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  7 6
  توروخدا تو کلا تحلیل نساز..
  • IR ۱۳:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
   5 4
   سوختی؟
 • IR ۱۰:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  19 9
  چرا تاج زاده , حجاریان منحوس را اعدام نمی کنند
 • داریوش IR ۱۰:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  9 3
  روحانی از عمد بدون اطلاع رسانی قبلی بنزین را 3 برابر گران کرد تا معیشت مردمو به گروگان بگیرد و زمینه را برای مذاکره مجدد با امریکا و تسلیم شدن ایران مهیا کند.
 • IR ۱۰:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  3 2
  میرسه
  • IR ۲۰:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
   2 0
   باش تا برسه
 • سامان IR ۱۰:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  9 2
  افساد طلبان در دولت قبل مشغول بخور بخور بودند و بفکر پرداخت یارانه به مردم نبودند و مردم ایران را درگیر فقر و فلاکت و گرسنگی کردند.
 • IR ۱۱:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  1 0
  نشونه گیری رسانه ها رو خوب تشخیص دادند مردم
 • IR ۱۱:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  1 3
  به وقتش
 • IR ۱۱:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  5 4
  نمیدونم چرا اینقدر خودتون به نفهمی می‌زنید؟
 • IR ۱۱:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  25 12
  من یک گرسنه نمیتوانم اعتراض کنم
  • IR ۱۲:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
   10 7
   من هم مثل تو هستم فقط تو آمریکا کارتن خوابم، هم حسش نیست اعتراض کنم هم دوست ندارم یه خشاب گلوله خالی کنن تو شیکمم!!!!
  • IR ۱۲:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
   12 14
   پول اینترنت را بده نان بخور. سیر می شوی.
 • IR ۱۱:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  12 1
  به فرض پروژه ی حذف ارز ۴۲۰۰ با موفقیت به اتمام رسید، نقدینگی دوباره سرازیر میشه به طلا و مسکن! برای مالیات بر سرمایه فکری کردی؟ زیرساخت ها فراهم شده؟ برنامه ی شما برای مالیات بر ارزش افزوده ها چیه؟ به نظر من در بحث مالیات "تضاد منافعِ" سنگینی وجود داره به حدی که مجری طرح مالیات هم شاید گاهی به هر حال [درگیر] باشه
 • IR ۱۱:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  14 12
  برندازهای پدرسوخته بی مصرف خخخخ
 • ۱۱:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  18 10
  یکی از موضوعات جالب و قابل تامل اینه که کسانی که نقشه میکشند تا به ایران و انقلاب اسلامی ضربه بزنند بعدش خودشون ضربات بدتری میخورند و تا حد مرگ درد میکشند و نابود میشن.یکی دو تا نیست واقعا عاقبت صدام یا کارتر یا ترامپ و افتضاح آشوب کنگره و دور دوم رای نیاوردنش و قتل اون زنه اشلی شبیه به نقشه قتل ندا آقاسلطان توسط آرش حجازی و منافقین و... عاقبت بن سلمان و آل سعود و اردوغان و نتانیاهو و رژیم صهیونیستی و کسانی که توطئه ها کردن دردناکه.مثل طوفان شن طبس! کارمای ایران یا انتقام خدای پشتیبان ایران و انقلاب اسلامی واقعا عجیبه
  • IR ۱۲:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
   8 3
   وطن فروشان همچون فائزه هاشمی رفسنجانی ملعون خودشون را به ...یت می‌زنند.
  • الماس خزر IR ۱۲:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
   5 2
   بله، درسته. هر کس چاه می کند نهایتا در چاه می افتد. ولی ضربه را به تو وارد کرده است. زحمت ما را زیاد می کند. متاسفانه همه سواد رسانه ندارند و به راحتی در دام شیطنت های رسانه ای می افتند. وقتی شبهه و حمله ای رسانه ای اتفاق بیفتد به اندازه 10 برابر آن زمان و انرژی نیاز است تا آن شبهه برطرف شود. در چنین مواقعی، بهترین دفاع، حمله است. نباید منفعل بنشینیم و بگوییم که هر کسی چاهی می کند در نهایت خودش در چاه می افتد. درست است صبح فردا روشن و آفتابی است، ولی در شب قبل از آن هم، باید چراغ روشن کرد.
 • US ۱۱:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  1 10
  به لطف خدا اصلاحات به بار خواهد نشست
 • IQ ۱۱:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  6 5
  اولا مردم ایران دست شبکه های معاند رو شده براشون دوما طرح خوبی این اصلاح یارانه مردم متوجه شدند به نفعشون سوما اعتراض ها از طرف یک مشت دهه هشتاد ی هست که سرد گرم زندگی رو ندیدن دچار هیجان زود گذرن که باید با نرمش قهرمانانه این جماعت رو نصیحت کرد
 • IR ۱۱:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  13 7
  برای ما روحانی و رئیسی هیچ فرقی ندارند اگر میخوای گزارش تخریب روحانی بنویسی بنویس ولی برای رئیسی دیگه گزارش حمایتی ننویس
 • SE ۱۱:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  11 5
  این از اساس فقر و گرانی رو منکر و مردم معترض رو به خارج کشور و اسرا ئیل و آمریکا و دیگران وصل میکنه
  • SE ۲۱:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
   2 2
   منظور ؟
 • سام IR ۱۱:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  6 7
  به برکت الله همه چیز درست میشه مردم اینقدر صبر کردند به آقای رئیسی هم فرصت بدهید
 • IR ۱۱:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  3 2
  صبر
 • IR ۱۱:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  8 2
  تیر فایزه هاشمی رفسنجانی ملعون به سنگ خورد.
 • IR ۱۱:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  9 5
  خواهشا شما یه نگاه به قیمت یکساله بنداز ببین چقد تورم شده
 • IR ۱۲:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  5 3
  اف بر هاشمی رفسنجانی ملعون رو که حسن را تو پاچه ملت کرد. الهی از آتش جهنم نجات پیدا نکنه.
 • یه دهه شصتی IR ۱۲:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  6 1
  خدا عادل است
 • US ۱۲:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  2 3
  سناریو نبود اینها شورش هایی با برنامه ریزی 8 ساله است
 • IR ۱۲:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  4 2
  با سلام در تمجید از این مقاله همین بس که می توان آن را به عنوان حافظه تاریخی کوتاه مدت ملی قلمداد کرد. حفظ محتوی رویدادها و علل و عوامل تکوین و آثار آنها وظیفه ملی و گرانقدر است. تشریح و توضیح خیانت ها و جنایات عوامل و عناصر ضد ملی و مردمی بخشی از درمان و آسماری مردم زجر کشیده و پاسداری از مقاومت و ارزش های ایستادگی در برابر استکبار است‌.
 • ناشناس ۱ IR ۱۲:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  19 7
  من با بخشهایی از این گزارش مخالف هستم من روحانی را بدترین و بی لیاقتترین رییس جمهور تاریخ ایران میدونم ولی چند تا نکته باید گفته بشه ۱. تصمیم سه برابر کردن قیمت بنزین تصمیم روحانی نبود بلکه تصمیم سران قوا بود ۲. اصلاحات اقتصادی ریسی خوب هستش ولی ناکافی و این ناکافی بودن باعث شکست این طرح میشه ،اصلاحات اقتصادی فقط مربوط به حذف ارز ۴۲۰۰ نیست بلکه باید بودجه ریزی کشور هم اصلاح بشه و به کارایی و راندمان بودجه تعلق بگیره و بودجه نهادهایی که بود و نبودش فرق نمیکنه باید قطع بشه .
 • IR ۱۲:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  3 5
  ما هیچ خیری ندیدیم
 • مهدی IR ۱۲:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  1 6
  آقاجون دشمن سوار موجی می شه که ایجاد شده. همیشه همین طور بوده. الان با یک واقعیت طرفیم: وضع بدتر شده. یعنی زمینه اعتراض ایجاد شده. سوال اینه که چرا؟ بی کفایتی مسئولان؟ جنگ اوکراین و شرایط به هم ریخته دنیا؟ یا تحریم هوشمند؟ من با این عقل و دانسته های ناقصم درصدی از همه اینا رو موثر می دونم ولی فعلا باید یه کم بیشتر راجع به "تحریم هوشمند" بدونم. عجیب این که به جز تعدادی معدود تقریبا هیچ کس توی این کشور راجع به این که تحریم هوشمند چیه و چه مکانیزمی داره حرف نمی زنه (از جمله در مناظرات ریاست جمهوری که یه سیرک تمام عیار بود). امیدوارم مشرق، نقش ماله کش دولت را بر عهده نگیره و کامنت رو کامل منتشر کنه. من هم به عنوان شهروند ایران و هم به عنوان کسی که به رئیسی رای داده، حق سوال کردن دارم.
 • داراب IR ۱۲:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  8 2
  مگر نه اینست که برای انقلاب اسلامی ۳۰۰ هزار نفر از خوبان این ملت شهید شده اند و در خون خود غلطیده اند پس باید مطمعن شویم انقلاب اسلامی حق است و دشمنانش حتما نابود می شوند خواه صدام باشد یا کارتر یل داعش
 • DE ۱۲:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  10 5
  گویا یک بازیکن فوتبال که پولش از پارو بالا میره اومده خودشیرینی کرده و گفته که مردم خیلی زیر بار گرانی هستند و از این حرفا طوریکه رسانه های فارسی زبان خیلی از صحبتهای این شخص استقبال کردن و از این شخص خیلی راضی هستن . حالا بی بی سی و منو تو و سعودی نشنال و سایرین دخیل بستن به این شخص .
 • IR ۱۲:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  12 7
  جواب سوال تان بسیار ساده است چون ، با هزار وعده و وعید مردم را فریب دادید
  • IR ۱۳:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
   6 2
   حتی با کنسرت و رفع حصر و دیوارکشی رئیسی ؟
 • IR ۱۲:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  7 6
  انشااله 8 سال دیگه هم نقشه های رییسی رو برملا میکنی
 • مصطفی IR ۱۲:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  6 0
  من که هر وقت یادم به اون روزها می افته از درون آتش می گیرم . خدا یک جوری روزگارشون رو سیاه کنه که نه بمونن و نه برن و نه کسی باشه آب دستشون بده
 • بازنشسته IR ۱۲:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  4 6
  یعنی همه مشکلات مال دولت قبلی است ؟ اللهم عجل لولیک
 • GB ۱۲:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  6 3
  من از تحلیل های سطحی و ضعیف دستگاه کشورم خیلی میترسم. خیلی. متاسفانه راهی که میرن ترکستان است.
 • IR ۱۳:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  6 3
  خیلی مواظب باشید،،،،،نان،،،،را دستکاری نکنید،،،،مدبرانه عمل کنید
 • IR ۱۳:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  7 2
  اصغر فرهادی از کن، پریا غفوری از کمپ استقلال وعلی کریمی وحتی علی دایی هم به کمک مریم رجوی تروریست زفتند،دانسته رفتند چون امروزه هرکودکی می تواند به وضوح ببیند که آب به آسیاب که می ریزد
  • IR ۱۵:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
   6 8
   همه غرب‌گرا، همه وابسته، همه معاند ، همه ......همه آب به آسیاب دشمن میریزند الا جنابعالی که تنها فرشته منزل.
 • IR ۱۳:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  4 2
  کشور تازه داره رشد می کنه!
 • ممد IR ۱۳:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  9 8
  با١٠درصدافزایش حقوق کارمند وبازنشسته وگرانی گوشت .ماکارانی .تخم مرغ وصدها قلم متعلقات ان به مخالفان دولت رییسی بسیار افزوده شده .نویسنده این مقاله یاخبر ندارد یا خودش رابه نافهمی زده .
 • عادل IR ۱۳:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  7 1
  خدا از روحانی نگذره با اون خنده های چندش آورش
 • IR ۱۳:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  3 2
  تحلیلهای واقعی
 • امید IR ۱۳:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  5 4
  بنظر شما اینکه مردم شورش نکردند یک افتخار وپیروزی میدانین؟
  • IR ۱۵:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
   5 3
   بله قطعا!!!!!. جراحی بزرگی داره انجام میشه. نباید حواس جراح رو پرت کرد .
 • IR ۱۳:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  5 2
  موافق مشرقم بشدت
 • IR ۱۳:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  0 2
  چی بگم
 • IR ۱۳:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  2 0
  ممنونم
 • سید طه IR ۱۴:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  9 1
  رییسی و روحانی نداره. ساختار یا غول مافیای سرمایه داری امکان هرگونه اصلاحات اقتصادی را در هردوره با طرح عناوین مختلف مذبوحانه در جهت اهداف زیاده خواهی های خود نابود میکند.
 • IR ۱۴:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  4 2
  بصیرت مردم
 • IR ۱۴:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  4 5
  تبعات اجتماعی فقر تحمیل شده بر مردم خودش رو به زودی نشان خواهد داد
 • اسماعیل IR ۱۴:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  7 1
  خداوندعذاب روحانی ویارانش رازیادکند.
 • علی IR ۱۴:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  4 5
  امسال مردم چیزی نگفتند همه چیز را دور برابر کردید سال دیگه چی دوسال دیگه چی
 • تائب IR ۱۴:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  2 2
  بصیرت
 • فرزانه IR ۱۴:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  1 2
  چی بگویم
 • ناشناس IR ۱۴:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  4 0
  چرا‌الان‌‌‌این‌فردرا‌محاکمه‌نمیکنید‌
 • ali IR ۱۴:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  5 4
  همه تون خودتونو با این چیزا گول بزنید خوبه ,,, یه کره متوسط خریدم امروز بیستو پنج هزار تومن ,
 • خلیلی IR ۱۴:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  3 1
  دقیقااا مشرق نیوز
 • IR ۱۴:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  3 4
  یک میلیون مسکن چی شد ؟
 • IR ۱۵:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  4 0
  مرگ بر منافق
 • IR ۱۵:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  4 0
  منابع تامین مالی فتنه گران، بهایی ها و سلطنت طلبان و کل ضد انقلاب را کشف، رصد و مرکزیتشون رو نابود کنید. بی خیال باشید ضربه می خورید. تحلیل آماری و اصولی تراکنشهای مالی با توصیف ارتباط چندگانه افراد باهم ، لازمه کار است. دقت کنید چی گفتم.
  • DE ۲۰:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
   2 5
   شما که تحلیل مالی و تراکنش بلدی بفرمایید یک بازنشسته مفلس که حقوقش ۱۰ درصد اضافه شده ولی هزینه هاش ۳۰۰ درصد . چه جوری نیازهای خانوادگیشو تامین مالی کنه ؟
 • IR ۱۵:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  4 4
  مشرق جون!!!!! بالاخره هر سناریویی، هر چقدر هم که ممیزی و سانسور بشه!!!!!!! یه روز آفتابی میشه و دیدگان همه رو منوّر میکنه!!!
 • IR ۱۶:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  5 0
  فقط با جراحی اقتصادی ارز ۴۲۰۰ تومانی کار اقتصاد ایران درست نخواهد شد دولت این بار جراحی اقتصادی را از ثروتمندان و گرفتن مالیات از آنها شروع کند بیش از یکصد هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی در کشور وجود دارد که ناشی از فرارهای مالیاتی پزشکان و تاجران دارنده کارت های بازرگانی یک بار مصرف و اجاره ایی و موسسات کنکور وکلا و بازیگران سینما است و نیز دولت مالیات بر عایدی سرمایه را اجرا کند تا جلوی دلالی و تلاطم در بازارهای ارز و طلا و مسکن و خودرو گرفته شود یعنی هرکس دلالی کرد و سود نجومی به دست آورد مالیات حقه خودش را بپردازد تا جلوی دلالی و سفته بازی با روش های علمی گرفته شود این جراحی اقتصادی مالیاتی در کشور خیلی به سود کشور خواهد بود اگر مافیاهای نفوذ کرده در وزارتخانه ها بگذارند
 • IR ۱۶:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  1 6
  خدا را شکر که مردم شرایط خشکسالی و کمبود اب و غذا و نحوه مدیریت را قبول دارند و اعتراض ندارند و فقط شورشیهای دست نشانده خارجی عامل این وقایع هستند و دستگیر شدند و قضیه خوابید
 • IR ۱۷:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  7 4
  واقعاً چرا باید با وعده‌های دروغ لغو تحریم‌هایی که به بهانه‌های مختلف بر علیه ما وضع شده و مطمئناً هم هرگز لغو نخواهد شد، صنعت هسته‌ای خود را هم، به دست خودمان محدود و تخریب، و جاسوسان آژانس صهیونیست‌ها را پشتیبانی کنیم و اقتصاد کشور را هم شرطی نماییم؟!
 • IQ ۱۸:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  2 4
  تعجب برانگیز این است در برابر گرانی وکوچک شدن سفره مردم، خود مردم مانده اند
  • IQ ۲۱:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
   2 2
   با ساخت بمب اتم نهایتا کره شمالی خواهیم شد
 • IR ۲۰:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  2 1
  موافق مشرقم
 • IR ۲۱:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  1 2
  لطفا اسم سه تا از کشورهایی که دارای اقتصاد و دانش پیشرفته ای هستند و رابطه خصمانه ای با غرب دارند نام ببرید .
 • بابک IR ۲۱:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  3 1
  واقعا از نظر اقتصادی در سختی هستیم و دخل و خرجمون نمیخونه. پارسال خونه رو 30 میلیون رهن و 1 میلیون اجاره کردیم امسال 60 میلیون رهن و دو میلیون اجاره هم نمیده. واقعا گیر کردیم به خدا. اما باز هم حاضر نیستم به نفع دشمن کاری انجام بدم و آرزو میکنم که خفت و خواری و ذلت دشمنان انقلاب و منافقان رو ببینم. خدایا ملت مظلوم ما رو یاری کن.
 • IR ۲۲:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
  1 1
  مثل کرونا زود نگید که ما چه ها کردیم
 • علی IR ۰۰:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
  4 0
  مردم به صداقت و درستی وپاکی وتلاش رئیسی اعتماد دآرند هرچند گرانی ناراحتن بخاطر این بود که ایندفعه شورش نکردن چون می‌دانند این دولت شایدخطاداشته اشد ولی هدفش خالصانه وحل مشکلات مردم است وضمنا یارانه خوبی هم داده تامشکلات مردم کمترشود انشالله خداکمک کند این مشکلا ت اقتصادی ماکمترسود،، احتمالا آمریکا واسرائیل نقشه وطرح قحطی درجهان دارند واست ازحوادث آخرالزمان است در وآیات وازحرفهای صهیونیست‌ها هم برمی‌آید این نقشه رادارند بعدازکرونا و این تدبیر دولت باعث میشه غلات ما به کشورهای همسایه قاچاق نشه وازقحطی جلوگیری بشه
 • بهلول IR ۰۷:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
  3 0
  موریانه آهسته آهسته تنه یک درخت را میخورد بعد با یک نسیم ملایم درخت سقوط میکند .اول موریانهای داخلی را نابود کن. باعث بدبختی این مملکت هزار فامیل داخلی است.
 • IR ۱۳:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
  0 0
  سرشناس بودن افراد دلیلی برای اظهار نظر در هر زمینه ای نیست.مخصوصآ در شرایط جامعه ما، که یقه مون دست استکبار جهانیه،خیلی جالبه که این افراد به خودشون اجازه میدن در شرایط بحرانی جامعه اظهار نظری داشته باشند که سخت مورد توجه رسانه های ملکه و ملک و خود استکبار و ......قرار میگیره،این افراد با اینکار ،خودشونو شجاع و طرفدار مردم و مظلومین جامعه میدونن ،و بشدت مورد تشویق رسانه های معاند قرار میگیرند،اما همین افراد و رسانه های پولکی!!!!!!!! وقتی موضوع ظلم و جنایت مستکبران جهانی و حتی گردن کلفتی قدرتهای زورگو برای ملت خودمان و سایر ملتهای مظلوم مطرح میشه سکوت میکنند واز کنار قضیه آروم رد میشن!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! این تناقض رفتاری رو لطفآ برای ملت عزیز خودتون که خیلی سنگشو به سینه میزنید، توضیح بدین ،با تشکر!!!
 • IR ۲۱:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
  0 0
  از يك روزنه ديگرى ميتوان به ثمر ندادن جنبش سنايورو گرسنگان نگاه كرد درگذشته افراد طبقه متوسط اكثرا از كارمندان تشكيل ميشد ولى حالا افراد ديگرى كه اكثرا شغل ازاد دارند جابگزين درطبقه متوسط جايگزين شده اند وكارمندان به پايين فروغلطتيده اند واميد بالا امدن خودرا از دست نداده اند
 • علی IR ۱۵:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۱
  0 0
  شورش کجا بود ؟
 • سورنا IR ۲۲:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۷
  0 0
  شب درازه
 • IR ۲۳:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۲
  0 0
  یکی از مسولین انگلیس گفته بود هر کس در دانشگاههای ما درس بخونه ما میدونیم اون چی اموزش دیده راست گفته بود نمونه بارز اون حسن روحانی مخصوصا که دکترای که گرفته هزار حرف حدیث داره نتیجه اش میشه این اقتصاد فرهنگ مملکت رو با خاک یکسان کرد

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس