کد خبر 1376133
تاریخ انتشار: ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۱
فروش چلسی در هاله‌ای از ابهام قرار گرفت

بدهی‌های هنگفت مالک سابق باشگاه چلسی که تسویه نشده است، امکان دارد انتقال این باشگاه به مالک آمریکایی جدیدش را ملغی کند.

به گزارش مشرق و به نقل از نشریه سان، به نظر می‌رسد با فروش باشگاه چلسی به کنسرسیوم تحت مدیریت تاد بولی آمریکایی، بعد از دو ماه تنش و آشفتگی در استمفوردبریج، سرانجام آبی‌های لندن را به ساحل آرامش رسانده است اما ظاهراً قهرمان فصل گذشته اروپا هنوز قرار نیست رنگ آرامش را ببیند.

انتقال باشگاه چلسی به تاد بولی هفته گذشته جنبه رسمی پیدا کرد و او و شرکای تجاری‌اش تیم غرب لندن را در ازای ۴.۲۵ میلیارد پوند خریدند اما اکنون این احتمال وجود دارد که انتقال مالکیت باشگاه به کلی ملغی شود. دلیل این ماجرا هم طبق ادعای برخی از منابع ارشد دولتی، سنگ‌اندازی رومن آبراموویچ در پروسه انتقال مالکیت است.

با توجه به تحریم بودن رومن آبراموویچ توسط دولت انگلیس به دلیل رابطه‌اش با ولادیمیر پوتین و متهم شدن به همکاری با رئیس جمهوری روسیه در جنگ با اوکراین، عواید فروش باشگاه چلسی به این مرد روس نخواهد رسید و قرار بود که بخشی از پول دریافتی از تاد بولی و شرکایش (۲.۵ میلیارد پوند) صرف کمک به قربانیان جنگ اوکراین و بخش دیگر آن (۱.۷۵ میلیارد پوند) صرف تقویت زیرساخت‌های باشگاه چلسی از جمله استادیوم و آکادمی و ... شود. این داد و ستد اما به خاطر ابهام در بخش پایانی ساختار توافق طرفین به طور جدی در معرض لغو شدن است که باشگاه چلسی را با خطری جدی مانند اخراج از لیگ برتر و از دست دادن سهمیه رقابت‌های اروپایی تهدید می‌کند.

یکی از منابع دولتی در این خصوص گفت: در دولت نگرانی جدی بابت از هم پاشیدن معامله انتقال مالکیت باشگاه و قرار گرفتن باشگاه چلسی در بحرانی است که رومن آبراموویچ هیچ ابایی از آن ندارد. برای انتقال وجه خرید باشگاه چلسی دو مهلت تعیین شده که یکی پایان ماه جاری است و دیگری شروع ماه ژوئن است که عدم وصول مبالغ اعلام شده در موعدهای مقرر ممکن است باعث محرومیت باشگاه از رقابت‌های اروپایی فصل آینده یا به طور کلی اخراج آن از لیگ برتر شود. از این رو بخش قابل توجهی از فرآیند داد و ستد مربوط به انتقال باشگاه باید تا آخر این هفته یا هفته آینده کامل شود.»

دولت انگلیس می‌گوید که تاد بولی باید تمام ۲.۶ میلیارد پوند مربوط به بخش اول مبلغ خرید باشگاه چلسی را به یک حساب بانکی واریز کند تا مقامات مسئول مطمئن شوند که این وجه به بنیادهای خیریه‌ مسئول رساندن این رقم به قربانیان حمله روسیه به اوکراین می‌رسد اما در این یک اتفاق غیرمنتظره رخ داده که ممکن است باعث دست نگه داشتن مالکان جدید در پرداخت وجه شود.

گفته می‌شود که آبراموویچ خواهان پس گرفتن  ۱.۶ میلیون پوندی شده که به شرکت مادر اداره کننده باشگاه چلسی (فورداستادم) وام داده بوده تا در دوران تملک مرد روس، از آن برای کسری بودجه و جبران هزینه‌ها استفاده کند. باشگاه چلسی با انتشار بیانیه‌ای این موضوع را تکذیب کرده و گفته که آبراموویچ می‌خواهد این رقم هم صرف مواردی شود که دیگر عواید حاصل از فروش باشگاه به آنها اختصاص پیدا می‌کند. در همین حال اما باشگاه لندنی اعلام کرد که می‌خواهد رقم مذکور را ابتدا به یک شرکت ثالث به نام «کمبرلی اینترنشنال اینوِستمِنتس» انتقال و در آنجا مسدود کند تا تکلیف انتقال آن به بنیاد  مسئول توزیع عواید فروش باشگاه چلسی به قربانیان جنگ اوکراین مشخص شود. این همان موردی است که دولت انگلیس به آن مشکوک و به خاطرش ممکن است کل فرایند انتقال باشگاه لغو شود.

دولت انگلیس می‌گوید که انتقال این وجه به شرکت ثالث نامبرده، تضمین نمی‌کند که پول به دست آبراموویچ، نمایندگان یا اعضای خانواده او نمی‌رسد و به این شکل تحریم‌های وضع شده علیه مرد روس دور زده نخواهد شد.

این منبع دولتی افزود: اگر در مهلت‌های تعیین شده در فرآیند انتقال باشگاه چلسی پیشرفتی حاصل نشود، پروسه فروش باشگاه ممکن است به کلی لغو شود. چلسی به ما می‌گوید که می‌خواهد این رقم (بدهی‌اش به آبراموویچ) را به حساب شرکت کمبرلی اینترنشنال واریز کند اما نمی‌داند که این شرکت متعلق به چه شخصی است و نمی‌تواند با مدیران آنها ارتباط برقرار کند. ما هم نمی‌توانیم با این شرکت تماس برقرار کنیم تا ماهیت آن مشخص شود.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس