خبر ویژه

یک کارشناس تاریخ که در دولت سابق توانسته بود مشاور برخی وزارتخانه‌های اقتصادی شود و از این طریق کاسبی کند، به بدگویی علیه دولت و اصلاحات اقتصادی آن پرداخت.

به گزارش مشرق، روزنامه کیهان در ستون ویژه های خود نوشت: «فیاض-ز» در روزنامه اعتماد نوشت: «دولت آقای رئیسی گویا در میانه سخت‌ترین شرایط اقتصادی، تصمیم به جراحی اقتصاد گرفته است! من در نوشته‌ای خطاب به رئیس‌جمهور پیش‌بینی کرده بودم که بدون توافق برجام ماه عسل این دولت انقلابی به نوروز نخواهد رسید. از این بابت که پیش‌بینی‌ام درست بوده خوشحال نیستم»...

وی می‌افزاید: «بهتر آن بود که در فقدان اعتماد به نهادهای حکومتی، دولت برای پیشبرد منویات خود جلسات عمیق و موثری با اصحاب و مراجع متنفذ برگزار می‌کرد تا صدایش با وضوح بیشتری به گوش مخاطبان می‌رسید. اما این کدام دولت انقلابی در جهان است که خود را محتاج اندیشه و تامل و تعاطی افکار بداند؟ آنها برای تغییر جهان آمده‌اند و ضرورتا چرخ را باید خود از نو بسازند!!

عمده شاخص‌های اقتصاد سیاسی نشان می‌دهد دولتی که در کمتر از یک سال با این حجم از بی‌اعتمادی عمومی روبرو شده، قادر به انجام ماموریت‌های بزرگ نیست. لذا پیشنهاد من آن است تا دیر نشده، اصلاحات مورد نظر را به توفیق در عرصه‌های بین‌المللی گره بزنید. با موفقیت در فرجام برجام امید، حلقه مفقوده در زندگی مردم این سامان را به آنها برگردانید. با این کار هم منابع عظیمی تامین می‌شود و هم اصلاحات مورد نظر با درد کمتری به انجام می‌رسد. 

تجربه آبان 98 نشان داد چگونه بحران می‌تواند گسترش یابد. عمده شورش‌ها و اعتراضات در شهرهای کوچک و دورافتاده یا حاشیه‌نشین صورت گرفت. نکته مهم در این شورش‌ها، فقدان نیروی موثر سیاسی و طبقه متوسط احیاکننده ارزش‌های دموکراتیک بود. مردمی که نه برای مطالبات سیاسی یا رویاهای فرهنگی و اجتماعی به پا خاسته‌اند؛ بلکه توده‌های عصبانی و غیرمنسجم با هدف تامین نان میداندار شدند. نباید تجربه امنیتی و نظامی 98 تکرار شود». 

در پایان این نوشته آمده است: مشکل دیگر دولت آقای رییسی آن است که برای انجام بزرگ‌ترین جراحی اقتصادی تاریخ ایران، از دانشجوهای سال اول پزشکی بهره می‌برد! نمی‌گویم از بانیان وضع دیروز استفاده کنید - که البته دوستان شما برای از کار انداختن مزیت‌های آن دولت از هیچ اقدام غیر اخلاقی و غیرملی دریغ نکردند- اما در جناح راست و حتی در بین نیروهای نظامی و امنیتی ده‌ها مدیر باکفایت یافت می‌شوند. نمی‌توان با وزرایی که الفبای اداره نهادهای بزرگ و ملی را در خواب هم ندیده‌اند به این مهم دست یافت. 

آقای رییسی! شما با این دست از همکاران، بزرگ‌ترین لطمه را به خودتان زده‌اید. قرار نیست ایران را به کمیته امداد بدل کنیم. مدیرانی که با ذهنیت تبدیل ایران به میدان کمیته امداد آمده‌اند هم دشمن ایرانند و هم مخل اهداف‌تان». 

طنز خنکی است که یک کارشناس کم سواد تاریخ، به عنوان مشاور در کنار وزرای صمت و رفاه و کار و... لانه کند و سال‌ها پول و امتیازات مفت بگیرد، و با این وجود، به رئیس دولتی که برای جمع کردن افتضاحات آن مدیریت لاف زن و بی‌کفایت کمر همت بسته، بگوید «چرا برای انجام جراحی بزرگ، از دانشجوهای سال اول پزشکی استفاده می‌کنید؟»! لابد آقای رئیسی باید امثال همین عتیقه‌های مفت‌خورد را ابقا می‌کرد تا در قواره جراح متخصص، مابقی اقتصاد را هم به نابودی بکشانند!

امثال این شبه کارشناس، نیست که سراسر عمر یک دولت 4 یا 8 ساله را «ماه عسل» می‌پندارند، حالا هم بدون رودربایستی می‌نویسند ماه عسل دولت رئیسی زود تمام شد و من این پیش‌بینی را کرده بودم. مرحبا جناب نابغه! مراقب باشید با این نبوغ، شما را ندزدند! نبود مسئولیت دولت برای نوکری مردم و شانه گذاشتن زیر بارهای سنگین است و نه تبدیل تمام دوره مدیریت به ماه عسل!

درباره لاف «فقدان اعتماد به نهادهای حکومتی» هم جناب مشاور بیکار شده، بی‌اعتباری طیف متبوع خود را که در ماه‌های پایانی مدیریت متبوع‌شان، محبوبیت آنها به زیر 6 درصد رسیده بود، به اعتبار و محبوبیت نظام و دولت نسبت می‌دهد. و حال آن که اعتبار نظام در مراسم تشییع شهید سلیمانی به نمایش درآمد و تمام تبلیغات منفی غرب و غربگرایان را تحقیر کرد. در موضوع اصلاحات اقتصادی اخیر هم، دولت اگر مانند دولت سابق فاقد عقبه اجتماعی بود، هرگز جرأت نمی‌کرد به این تغییر بزرگ در ساماندهی و بازتوزیع یارانه‌ها نزدیک شود. اما صداقت و تدبیر دولت موجب شد کاری که چند برابر ماجرای بنزین تبعات داشته باشد، با همدلی و همراهی و اعتماد مردم و با کمترین بحران امنیتی آغاز شود.

آیا تفاوت این اقدام از سر دلسوزی و خیرخواهی و آمیخته به احترام نسبت به شعور مردم با تفاوت رئیس دولتی که خودش هم صبح جمعه خبردار می‌شد بنزین گران شده و به مردم پوزخند می‌زد و لج آنها را درمی‌آورد، قابل فهم نیست؟

بی‌کفایتی از این بالاتر که مردم را غافلگیر کنیم و پس از 4 سال حذف سهمیه‌بندی (و بسترسازی برای قاچاق 144 هزار میلیاردی) ناگهان قیمت را سه برابر کنید، بدون این که باور به جبران تبعات داشته باشید؟ بی‌کفایتی آن قدر بزرگ بود که علی مطهری، جرأت دشمن به ترور شهید سلیمانی را به این بی‌تدبیری دولت مدعی تدبیر نسبت داد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 18
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۰۱:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۷
  7 2
  عالی بود ، سرمایه های صهیونیستی را بار دیگر مفتضح و رسوا کردید.
  • سید IR ۰۸:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۷
   3 0
   ظاهراً ضربه ناشی از بی اعتنائی مردم به جماعت اصلاح طلبان ..ـهوع آور در آخرین انتخابات ریاست جمهوری، چنان برایشان دردناک بوده است که نمی توان انتظار پایانی بر عقده گشایی هایشان علیه آقا رئیسی تصور کرد!!!
 • روشن IR ۰۶:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۷
  3 0
  اگر برجام امید که پیروان شیطان بزرگ آمریکا آنرا بستند و امروز بزک میکنند ازش خبری درآمده بود چرا دلار ۳ هزار تومانی بعد برجام امید شده ۳۰ هزار تومان؟ اینگونه اظهار نظر شاذ را در ادبیات سیاسی امروز دیاثت سیاسی هم میگویند. البته با توجه به تصاویر منتشره آقای ف.ز. در کنار خانواده کشف حجاب کرده اش در سفر خارجه!
 • IR ۰۶:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۷
  0 3
  با این طرز جواب دادن به اعتراض یا انتقاد،روش گفتگو را یا نخواهیم گرفت.محترم تر باشید
  • IR ۱۳:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۸
   0 0
   درست مى فرمائيد دوست عزيز ، اما چه ميتوان كرد با جماعتى كه اكثراً بزرگ شده در محيط هاى روستائى اند ؟ .
 • IR ۰۷:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۷
  1 0
  محمدرضا فیاض زاهد متولد سال 1341 در شهر لشت نشاء گیلان و دارای مدرک دکتری تاریخ از دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات، کارشناسی ارشد تاریخ از دانشگاه تهران، کارشناسی تاریخ از دانشگاه اصفهان و دیپلم مکانیک از هنرستان شهید خدادادی بندر انزلی بوده و هم‌اکنون عضو هیأت علمی و استادیار گروه تاریخ دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی است. آن‌گونه که برخی رسانه‌ها از او یاد می کنند، مشاور وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی است، منصبی که در زمان حضور محمد شریعتمداری در وزارت صنعت، معدن و تجارت(صمت) هم عهده‌دار آن بود.
 • IR ۰۷:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۷
  1 0
  فیاض زاهد را به عنوان یکی از حواریون مهدی کروبی می شناختند که زمانی عضو گردانندگان اصلی روزنامه حزب وابسته به کروبی، یعنی روزنامه «اعتماد ملی» بود. البته او پیش از پیوستن به حزب «اعتماد ملی» کروبی، او همزمان جزو مسوولان دیگر روزنامه اصلاح‌طلب، یعنی روزنامه «اعتماد» نیز بوده است. در انتخابات سال 88، فیاض زاهد جزو مشاوران ارشد کروبی و عضو ستاد مرکزی او بود و به واسطه فعالیت‌های ضد امنیتی در فتنه 88، در 25 شهریور 88 توسط دستگاه اطلاعاتی بازداشت شد. او به مدت 80 روز در بازداشت بود و با قرار وثیقه یک میلیارد ریالی آزاد شد. عجب مارمولکی
 • خخخ IR ۰۷:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۷
  0 0
  البته میدان کمیته امداد رو خوب اومده یه سر به تامین اجتماعی و مدیران رده بالای آن بزنید... خودتون می فهمید چه خبره؟
 • خ م IR ۰۷:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۷
  0 1
  مگه الان همه چی چند برابر نشد با شعار که واقعیت عوض نمیشه
 • IR ۰۷:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۷
  1 0
  جیغ بنفش را تا مدتها خواهیم شنید
 • فرصت طلب.زنبوری IR ۰۸:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۷
  1 0
  اونم با رساله ی جعلی مدرک بری خوشمزه تره
 • دیده بان IR ۰۸:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۷
  1 0
  فیاض زاهد عملکردش رسواتر از آن است که بخواهد قیافه ی حق به جانب گرفته و از حق دفاع کند و برای ماه عسل دولت جدید زمان انقضاء اعلام کند چه اینکه رییسی دولتی را تحویل گرفت که اگر در پایان دوره ریاست جمهوری اش بتواند آن را به آب قند برساند واقعا هنر کرده. چه رسد به مربا وآنگهی عسل...
 • IR ۰۸:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۷
  0 0
  زنده باشی و سلامت - سردار بزرگ قلم
 • saeed IR ۰۸:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۷
  0 0
  یکم نقد پذیری هم بد نیستا
 • MD ۰۸:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۷
  0 0
  سابقه این آقا رو خودندم اگه محاکمه می کردین اینطوری پررو نمیشدن
 • IR ۱۰:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۷
  0 0
  برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ
 • فرهاد IR ۱۰:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۷
  0 0
  دله دزدها تو این مملکت به دست قانون سپرده بشن جرات نمیکنن اینجور با گردن فرازی باز مدعی و طلبکار شوند
 • IR ۱۲:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۷
  4 0
  واقعاً چرا باید با وعده‌های دروغ لغو تحریم‌هایی که به بهانه‌های مختلف بر علیه ما وضع شده و مطمئناً هم هرگز لغو نخواهد شد، صنعت هسته‌ای خود را هم، به دست خودمان محدود و تخریب، و جاسوسان آژانس صهیونیست‌ها را پشتیبانی کنیم و اقتصاد کشور را هم شرطی نماییم؟! مذاکره‌ی فرسایشی برای کشور مضر است؛ آمریکا نمی‌خواهد مذاکره کند تا حرف حقی را قبول کند؛ بلکه می‌خواهد مذاکره کند تا حرف باطلی را تحمیل کند. آن‌ها در پشت صحنه‌ی دیپلماسی، گرگ درنده و روباه حیله‌گر هستند. به غربی‌ها هیچ اعتمادی نداریم و معتقدیم به ما کمک نمی‌کنند و هر جا بتوانند ضربه می‌زنند. مطمئناً عدم توافق با شیطان بزرگ قلدر و سه نوچه‌ی اروپائیش از توافق کردنی که در آن، منافع ملّت پامال بشود، عزّت ملّت از بین برود، ملّت ایران با این عظمت، تحقیر بشود، شرف دارد. مطمئناً برجام چکی نیست که قابلیت نقد شدن داشته باشد، بلکه تجربه‌ی تلخی است که از اعتماد به غرب با صرف هزینه‌ی زیاد به‌دست آمده و تاکنون هم اشتباهات زیادی در مواجهه با آن در پیش گرفته شده است؛ اکنون تنها نفعی که می‌توان از این تجربه به‌دست آورد، برداشتن این یوغ از گردن صنعت هسته‌ای و اقتصاد کشور، با عدم بازگشت به مذاکرات، و کوبیدن شجره‌ی خبیثه‌ی برجام بر سر آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان، و خروج قاطعانه و مقتدرانه از برجام با توکل بر خدا، و خنثی‌سازی تحریم‌ها از طریق ایجاد حرکت تولیدی و تحرک اقتصادی داخلی، و توسعه‌ی صنعت هسته‌ای با حداکثر سرعت و به هر میزان لازم با اخراج کامل جاسوسان آژانس و جمع‌آوری تمام دوربین‌ها است؛ و این، خواست مؤکد ما از دولت و مجلس انقلابی است که ان‌شاءالله منتظر تحقق آن هستیم.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس