استعفای نخست وزیر فرانسه / الیزابت بورن جانشین ژان کاستکس شد

ژان کاستکس نخست وزیر فرانسه عصر دوشنبه استعفای خود را به امانوئل مکرون تسلیم کرد و رئیس جمهور فرانسه با پذیرش این استعفا، الیزابت بورن وزیر کار خود را به عنوان جایگزین ا و انتخاب کرد.

به گزارش مشرق از رویترز، این دومین بار در ۳۰ سال گذشته است که یک زن به عنوان نخست وزیر در فرانسه انتخاب می‌شود. 

مکرون که باید نشان دهد خواسته‌های رای دهندگان را شنیده است به دنبال نخست وزیری با سابقه و با به کارگیری سیاست‌های سبز و اجتماعی بوده است. 

بورن قبل از پیوستن به دولت مکرون با بسیاری از وزرای حزب سوسیالیست همکاری می‌کرد و در سال ۲۰۱۹ به مدت کوتاهی به عنوان وزیر محیط زیست فرانسه خدمت کرد و توانست سیاست‌های گسترش استفاده از دوچرخه‌ در فرانسه را پیش ببرد. 

او سپس مسئولیت وزارت کار را بر عهده گرفت و بر مذاکرات با اتحادیه‌ها نظارت کرد که منجر به کاهش مزایای بیکاری برای برخی از جویندگان کار در فرانسه شد. 

در دوره فعالیت وی به عنوان وزیر کار فرانسه، بیکاری به پایین‌ترین سطح خود در ۱۵ سال گذشته و بیکاری جوانان به پایین‌ترین سطح خود در ۴۰ سال گذشته رسید. 

به گزارش مشرق، پیش از این نتایح نظرسنجی موسسه Ifop نشان می‌دهد که ۴۹ درصد فرانسوی‌ها خواهان انتخاب نخست وزیر جدید فرانسه از میان احزاب چپ این کشور هستند. 

انتخاب چهره‌ای که با توجه به پیروزی نه چندان درخشان امانوئل مکرون در این انتخابات و قوت گرفتن احزاب چپ به رهبری ژان لوک ملانشون از حزب "فرانسه تسلیم ناپذیر" از یک طرف و افزایش محبوبیت مارین لو پِن از حزب راست افراطی "مجمع ملی" از طرف دیگر، احتمال کسب نکردن اکثریت کرسی‌های پارلمان جدید فرانسه توسط حزب رئیس جمهور جوان این کشور را افزایش داده است. 

مکرون روز دوشنبه هفته گذشته در یک کنفرانس مطبوعاتی با اولاف شولتس صدراعظم آلمان در برلین اعلام کرد که نام نخست وزیر بعدی فرانسه را می‌داند اما از بیان جزئیات بیشتر در این زمینه خودداری کرد.

منبع: ایرنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس