کد خبر 1374927
تاریخ انتشار: ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۲۳:۳۱
خشم صنعاء از سکوت سازمان ملل در قبال جنایت نظامیان سعودی در شمال یمن

مجلس نمایندگان یمن ضمن محکوم کردن سکوت سازمان ملل در قبال جنایت فجیع نظامیان سعودی در شکنجه و کشتار شماری از شهروندان یمنی در شمال این کشور از نهادهای حقوق بشری خواست برای محاکمه عاملان آن تلاش کنند.

به گزارش مشرق، مجلس نمایندگان یمن جنایت فجیع نظامیان سعودی علیه شهروندان یمنی در منطقه الرقو در شهر منبه استان صعده را محکوم کرد.

وزارت بهداشت یمن دیروز جمعه اعلام کرد که نظامیان ارتش سعودی در منطقه «الرقو» واقع در استان صعده، ۲۵ غیرنظامی یمنی را تا سر حد مرگ شکنجه کرده‌اند.

هفت تن از شکنجه شدگان در نهایت جان خود را از دست داده‌ و پیکرشان به بیمارستان «جمهوری» در صعده منتقل شده است. این افراد با اتصال برق و همچنین غرق مصنوعی شکنجه شده‌اند.

به گزارش المسیره، در این بیانیه آمده است: جنایت شنیع علیه یمنی‌ها و مهاجران در الرقو و تکذیب آن از سوی سخنگوی متجاوز، میزان زشتی و ضد بشری بودن رژیم سعودی را آشکار می کند.

مجلس نمایندگان یمن افزود: از سازمان‌های حقوق بشری می‌خواهیم که نقش مسئولانه خود را در پیگیری و مستندسازی این جنایت و محاکمه عاملان آن در دادگاه کیفری بین المللی ایفا کنند.

در ادامه بیانیه آورده شده است:ما سکوت سازمان ملل که ناظر بر آتش‌بس است در قبال جنایات ائتلاف متجاوز و تداوم نقض آتش‌بس از سوی آن، بدون محکوم کردن یا اتخاذ هیچ گونه اقدامی محکوم می‌کنیم.

مجلس نمایندگان یمن همچنین با محکوم کردن تداوم تجاوزات رژیم صهیونیستی در حق ملت فلسطین گفت: رژیم های سازشگر عربی هم در پس خیانت خود پنهان شده‌اند و زبان خود را بلعیده‌اند در حالی که هیاهوی رسانه‌های صهیونیستیشان فقط علیه عرب‌ها و مسلمانان است.

وزارت بهداشت یمن دیروز با محکومیت شدید این اقدام و بیان ضدیت آن با قوانین بشری و جهانی، از سکوت مجامع بین‌المللی انتقاد کرد.

در این باره نهاد حقوق بشری «عین» نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که احتمالا افزایش کشته‌ شدگان وجود دارد و این اقدام چهره حقیقی نظام سعودی «وهابی-تکفیری» که تحمل همزیستی با دیگران را ندارد را بر ملا کرد و نشان داد که تمامی ادعاها در مورد انجام اصلاحات در عربستان دروغی بیش نیست.

این نهاد حقوق بشری همچنین با انتقاد از سکوت مجامع بین‌المللی، از استانداردهای دوگانه آمریکا نیز در این باره انتقاد کرد و از سازمان ملل و شورای امنیت و نهادهای حقوق بشری خواست تا به وظیفه خود در این باره عمل کنند.

در تاریخ ۱۷ اردیبهشت نیز «علی الدیلمی» سرپرست وزارت حقوق بشر یمن با بیان اینکه عربستان سعودی، آتش‌بس یمن و پرونده اسرا را به بازی گرفته است، تصریح کرد، مسئولان یمن، نگران اسرا هستند و اطلاعات موثقی مبنی بر شکنجه شدن آن‌ها در دست دارند.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس