کد خبر 1374566
تاریخ انتشار: ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۳
۸۲ خبرنگار قربانیِ ۴ دهه «سیاست ترور» صهیونیستها+ اسامی و جزئیات

به بهانه شهادت «شیرین ابو عاقله» توسط نظامیان صهیونیست، لیستی از خبرنگارانی که طی حداقل ۴ دهه اخیر توسط صهیونیست‌ها ترور شده اند، منتشر شد.

به گزارش مشرق، خبرگزاری وفا با انتشار مطلبی، لیست خبرنگارانی را که طی حداقل ۴ دهه اخیر توسط رژیم صهیونیستی ترور شده اند، منتشر کرد. در این گزارش به اسامی خبرنگاران شهید و نحوه شهادت آنها به دست رژیم صهیونیستی اشاره می‌شود.

۱. شیرین ابوعاقله

در ۵۱ سالگی، در حین پوشش خبری وقایع اردوگاه جنین با شلیک گلوله به سر توسط نیروهای رژیم اشغالگر هدف قرار گرفت. ابوعاقله گزارشگر شبکه قطری «الجزیره» بود.

مکان و زمان به شهادت رسیدن: اردوگاه جنین ۱۱/‏۵/‏۲۰۲۲

۲. احمد ابوحسین

در ۲۶ سالگی، روز جمعه ۱۳ آوریل ۲۰۱۸ در حین پوشش راهپیمایی «بازگشت بزرگ» در مناطق مرزی شرق نوار غزه، پس از هدف قرار گرفتن با گلوله انفجاری که از سمت چپ به شکم وی اصابت کرد، بر اثر جراحات وارده جان باخت. ابوحسین گزارشگر رادیو «صوت الشعب» بود.

مکان و زمان به شهادت رسیدن: بیمارستان تل هاشومیر ۲۵/‏۴/‏۲۰۱۸

۳. عبدالله فضل مرتجی

در ۲۶ سالگی، در حالی که در محله الشجاعیه مشغول پوشش خبری بود بر اثر شلیک توپ توسط ارتش رژیم اشغالگر به شهادت رسید. مرتجی تصویربردار و گزارشگر شبکه «الاقصی» و شرکت رسانه‌ای «النبراس» بود.

مکان و زمان به شهادت رسیدن: محله‌ی الشجاعیه ۲۵/‏۸/‏۲۰۱۴

۴. علی شحته ابوعفش

در ۳۶ سالگی، پس از مجروح شدن بر اثر انفجار موشک از بقایای تجاوزات رژیم صهیونیستی به نوار غزه به شهادت رسید. ابوعفش مدیر برنامه‌های بخش فلسطین «مرکز الدوحة لحریة الإعلام» بود.

مکان و زمان به شهادت رسیدن: بیت لاهیا ۱۳/‏۸/‏۲۰۱۴

۵. سیمونه کامیللی

در ۳۵ سالگی، پس از مجروح شدن بر اثر انفجار موشک از بقایای تجاوزات رژیم صهیونیستی به نوار غزه به شهادت رسید. کامیللی، خبرنگار ایتالیایی، تصویربردار خبرگزاری «آسوشیتدپرس» بود.

مکان و زمان به شهادت رسیدن: بیت لاهیا ۱۳/‏۸/‏۲۰۱۴

۶. حماده خالد مقاط

در ۲۹ سالگی، پس از مجروح شدن بر اثر بمباران هواپیمای جنگی رژیم صهیونیستی در نزدیکی منزلش در خیابان النفق به شهادت رسید. مقاط مدیر رسانه‌ای مؤسسه‌ی «سجی» بود.

مکان و زمان به شهادت رسیدن: غزه ۴/‏۸/‏۲۰۱۴

۷. شادی حمدی عیاد

در ۲۶ سالگی، پس از مجروح شدن بر اثر بمباران توپخانه ارتش رژیم صهیونیستی به منزل مسکونی خود در محله الزیتون به شهادت رسید. عیاد خبرنگاری مستقل بود.

مکان و زمان به شهادت رسیدن: حی الزیتون ۲/‏۸/‏۲۰۱۴

۸. عبدالله نصر خلیل فحجان

در ۲۲ سالگی، پس از مجروح شدن در حمله موشکی جنگنده رژیم صهیونیستی در قتل عام رفح به شهادت رسید. فحجان در سایت‌های «الأقصی الریاضی» و «صدی الملاعب» فعالیت می‌کرد.

مکان و زمان به شهادت رسیدن: رفح ۱/‏۸/‏۲۰۱۴

۹. محمد ماجد ضاهر

در ۲۷ سالگی، پس از بمباران خانه اش با موشک هواپیماهای جنگی رژیم صهیونیستی به همراه دخترش و ۵ تن از اعضای خانواده اش به شهادت رسید. ضاهر خبرنگار روزنامه «الرسالة» بود.

مکان و زمان به شهادت رسیدن: محله الشجاعیه ۳۱/‏۷/‏۲۰۱۴

۱۰. محمد نورالدین مصطفی الدیری

در ۲۲ سالگی، در حین پوشش خبری بمباران توپخانه ای بازار الشجاعیه توسط ارتش اشغالگر به شهادت رسید. الدیری تصویربردار شبکه «الشبکة الفلسطینیة للصحافة والإعلام» بود.

مکان و زمان به شهادت رسیدن: محله‌ی الشجاعیه ۳۰/‏۷/‏۲۰۱۴

۱۱. رامی فتحی حسین ریان

در ۲۶ سالگی، بر اثر شلیک توپخانه ای توسط ارتش رژیم اشغالگر در بازار الشجاعیه در حین پوشش خبری به شهادت رسید. ریان تصویربردار «الشبکة الفلسطینیة للصحافة والإعلام» بود.

مکان و زمان به شهادت رسیدن: بازار الشجاعیه ۳۰/‏۷/‏۲۰۱۴

۱۲. سامح محمد العریان

در ۲۹ سالگی، در اثر حمله موشکی هواپیمای جنگی رژیم صهیونیستی به بازار الشجاعیه به شهادت رسید. العریان تصویربردار شبکه ماهواره‌ای «الاقصی» بود.

مکان و زمان به شهادت رسیدن: الشجاعیه ۳۰/‏۷/‏۲۰۱۴

۱۳. عاهد عفیف زقوت

در ۵۰ سالگی، در حمله موشکی هواپیمای جنگی رژیم صهیونیستس به آپارتمانش در محله النصر به شهادت رسید. زقوت در تلویزیون فلسطین خبرنگار ورزشی و همچنین گزارشگر شبکه ی ماهواره‌ای «الکتاب الریاضی» بود.

مکان و زمان به شهادت رسیدن: غزه ۳۰/‏۷/‏۲۰۱۴

۱۴. عزت سلامه ضهیر

در ۲۳ سالگی، پس از مجروح شدن در بمباران رژیم صهیونیستی به خانه ۳ طبقه اش در رفح به همراه ۲۱ نفر از اعضای خانواده اش به شهادت رسید. ضهیر گزارشگر شبکه ی خبری «الحریه» بود.

مکان و زمان به شهادت رسیدن: رفح ۲۹/‏۷/‏۲۰۱۴

۱۵. بهاالدین الغریب

در ۵۸ سالگی، بر اثر بمباران هواپیمای جنگی رژیم صهیونیستی که او را مقابل خانه اش به همراه دخترش در شهر رفح هدف قرار داد به شهادت رسید. الغریب در تلویزیون فلسطین سردبیر اخبار عبری بود.

مکان و زمان به شهادت رسیدن: رفح ۲۹/‏۷/‏۲۰۱۴

۱۶. عبدالرحمن زیاد ابوهین

در ۲۸ سالگی، پس از مجروح شدن در حمله موشکی هواپیمای جنگی اسرائیل که خانه‌ی وی را در محله الشجاعیه غزه هدف قرار داد، به شهادت رسید. ابوهین خبرنگار شبکه ی «الکتاب» و گزارشگر خبرگزاری «صفا» بود.

مکان و زمان به شهادت رسیدن: محله‌ی الشجاعیه ۲۳/‏۷/‏۲۰۱۴

۱۷. خالد ریاض محمد حمد

در ۲۵ سالگی، بر اثر حمله‌ی موشکی هواپیمای جنگی اسرائیل در محله الشجاعیه به شهادت رسید. حمد تصویربردار خبرگزاری Continue بود.

مکان و زمان به شهادت رسیدن: محله‌ی الشجاعیه ۲۰/‏۷/‏۲۰۱۴

۱۸. نجلاء محمود الحاج

در ۲۹ سالگی، بر اثر بمباران هواپیماهای رژیم صهیونیستی که منزل او در خانیونس را هدف قرار دادند به همراه ۷ نفر از اعضای خانواده اش به شهادت رسید. الحاج در فضای مجازی فعالیت می‌کرد.

مکان و زمان به شهادت رسیدن: اردوگاه خان یونس ۱۰/‏۷/‏۲۰۱۴

۱۹. حامد عبدالله شهاب

در ۳۳ سالگی، در بمباران هواپیمای رژیم اشغالگر که خودروی مؤسسه را در خیابان الرمله در مرکز غزه هدف قرار داد به شهادت رسید. این خودرو به وضوح وابستگی خود به مطبوعات را نشان می‌داد. شهاب خبرنگار «میدیا ۲۴» بود.

مکان و زمان به شهادت رسیدن: غزه ۹/‏۷/‏۲۰۱۴

۲۰. محمد موسی ابوعیشه

در ۲۴ سالگی، بر اثر اصابت موشک هواپیمای جنگی اسرائیل در حالی که پیاده روی می‌کرد به شهادت رسید. ابوعیشه رئیس رادیو «القدس التعلیمیه» بود.

مکان و زمان به شهادت رسیدن: دیرالبلح ۲۰/‏۱۱/‏۲۰۱۴

۲۱. محمود علی احمد الکومی

در ۲۹ سالگی، در اثر حمله موشکی جنگنده رژیم صهیونیستی به خودروی شبکه ماهواره‌ای «الاقصی» در خیابان الشفاء به شهادت رسید. الکومی تصویربردار شبکه ماهواره‌ای «الاقصی» بود.

مکان و زمان به شهادت رسیدن: غزه ۲۰/‏۱۱/‏۲۰۱۲

۲۲. حسام محمد سلامه

در ۳۰ سالگی، در اثر حمله موشکی جنگنده رژیم صهیونیستی به خودروی شبکه ی ماهواره‌ای «الاقصی» در خیابان الشفاء به شهادت رسید. سلامه تصویربردار شبکه ی ماهواره‌ای «الاقصی» بود.

مکان و زمان به شهادت رسیدن: غزه ۲۰/‏۱۱/‏۲۰۱۲

۲۳. ویکتور آرگونی

در ۳۶ سالگی، توسط گروه‌های افراطی ربوده و کشته شد. آرگونی، گزارشگر ایتالیایی، روزنامه نگار روزنامه‌ی ایتالیایی «ایلمانیوستو» و همچنین از اعضای جنبش جهانی «التضامن» بود.

مکان و زمان به شهادت رسیدن: غزه ۲۰/‏۴/‏۲۰۱۱

۲۴. جودت کیلیجلار

در ۳۸ سالگی، هنگام شرکت در پوشش خبری سفر ناوهای ناوگر آزادی که به سمت نوار غزه در حرکت بود بر اثر اصابت گلوله به سر به شهادت رسید. کیلیجلار، خبرنگار ترکیه‌ای، خبرنگار سایت مؤسسه‌ی خیریه ی کمک‌های انسان دوستانه بود.

مکان و زمان به شهادت رسیدن: غزه ۳۱/‏۵/‏۲۰۱۰

۲۵. علاء حماد محمود مرتجی

در ۲۶ سالگی، بر اثر حمله موشکی جنگنده رژیم صهیونیستی در محله الزیتون به شهادت رسید. مرتجی در رادیو «البراق» فعالیت می‌کرد.

مکان و زمان به شهادت رسیدن: غزه ۹/‏۱/‏۲۰۰۹

۲۶. ایهاب جمال حسن الوحیدی

در ۳۳ سالگی، بر اثر بمباران منزلش توسط هواپیماهای رژیم اشغالگر صهیونیستی با سه موشک به برج الأطباء در منطقه تل الهوی به شهادت رسید. الوحیدی تصویربردار تلویزیونی ویژه یاسر عرفات و محمود عباس بود.

مکان و زمان به شهادت رسیدن: غزه ۸/‏۱/‏۲۰۰۹

۲۷. باسل ابراهیم فرج

در ۲۲ سالگی، در حمله موشکی جنگنده رژیم صهیونیستی به برج مسکونی خود در محله تل الهوی به شهادت رسید. فرج دستیار تصویربردار تلویزیون الجزایر بود.

مکان و زمان به شهادت رسیدن: غزه ۶/‏۱/‏۲۰۰۹

۲۸. عمر عبدالحافظ السیلاوی

در ۲۸ سالگی، پس از مجروح شدن در بمباران جنگنده رژیم صهیونیستی به مسجد دکتر ابراهیم المقادمه در حالی که در آن محل مشغول فیلمبرداری بود به شهادت رسید. السیلاوی تصویربردار شبکه ماهواره‌ای «الاقصی» بود.

مکان و زمان به شهادت رسیدن: بیت لاهیا ۳/‏۱/‏۲۰۰۹

۲۹. فضل صبحی شناعه

در ۲۳ سالگی، پس از مجروح شدن در اثر بمباران توپخانه ای رژیم صهیونیستی و هدف قرار دادن وی هنگام فیلمبرداری از کشتار اشغالگران در جوهرالدیک به شهادت رسید. شناعه تصویربردار خبرگزاری «رویترز» بود.

مکان و زمان به شهادت رسیدن: روستای جحر الدیک ۱۶/‏۴/‏۲۰۰۸

۳۰. حسن زیاد شقوره

در ۲۳ سالگی، در بمباران یک خودرو توسط هواپیمای جنگی اسرائیل در شمال نوار غزه به شهادت رسید. شقوره تصویربردار رادیو «صوت القدس»، روزنامه «الاستقلال» و سایت خبرگزاری «فلسطین الیوم» بود.

مکان و زمان به شهادت رسیدن: بیت لاهیا ۱۵/‏۳/‏۲۰۰۸

۳۱. سمیر قصیر

در ۴۵ سالگی، بر اثر انفجار مواد منفجره‌ای که در انتهای خودرویی که در مقابل منزلش در آستانه اشرفیه پارک شده بود، در حالی که سوار آن بود، به شهادت رسید. قصیر رئیس مؤسسه «النهار» بود، وی همچنین در روزنامه‌ی آن مؤسسه می‌نوشت.

مکان و زمان به شهادت رسیدن: بیروت ۲/‏۶/‏۲۰۰۵

۳۲. مازن سعود الطمیزی

در ۲۵ سالگی، در حین تهیه گزارش از عملیات بمباران قبلی بر اثر حمله موشکی بالگرد آمریکایی مجروح شد و به شهادت رسید. الطمیزی گزارشگر شبکه‌های «العربیه» و «الاخباریه» بود.

مکان و زمان به شهادت رسیدن: بغداد ۱۲/‏۹/‏۲۰۰۴

۳۳. محمد عادل ابوحلیمه

در ۲۱ سالگی، در حین پوشش خبری تهاجم به اردوگاه آوارگان بلاطه بر اثر اصابت گلوله نظامیان رژیم صهیونیستی به شهادت رسید. ابوحلیمه گزارشگر خودجوش رادیو «صوت النجاح» بود.

مکان و زمان به شهادت رسیدن: اردوگاه بلاطه ۲۲/‏۳/‏۲۰۰۴

۳۴. خلیل محمد خلیل الزبن

در ۵۹ سالگی، در حین خروج از دفتر خود در محله الصبره با ۱۲ گلوله ترور شد. الزبن مدیر دفتر رسانه‌ای یاسر عرفات در تونس، سردبیر مجله «النشره» پس از ترور میشیل النمری تا زمان شهادتش در غزه، و مؤسس دفتر «وفا» در دمشق سال ۱۹۷۳ بود.

مکان و زمان به شهادت رسیدن: غزه ۲/‏۳/‏۲۰۰۴

۳۵. مازن ناجی دعنا

در ۴۱ سالگی، بر اثر اصابت گلوله تانک آمریکایی در حومه زندان ابوغریب به شهادت رسید. دعنا تصویربردار تلویزیونی خبرگزاری «رویترز» بود.

مکان و زمان به شهادت رسیدن: بغداد ۱۷/‏۸/‏۲۰۰۳

۳۶. جیمز هنری دومنیک میللر

در ۳۴ سالگی، در حین فیلمبرداری مستند در رفح بر اثر اصابت گلوله نیروهای اشغالگر اسرائیل به شهادت رسید. میللر، مستندساز بریتانیایی، مالک شرکت تهیه کنندگی رسانه‌ای Frost Bite بود.

مکان و زمان به شهادت رسیدن: رفح ۲/‏۵/‏۲۰۰۳

۳۷. نزیه عادل دروزه

در ۴۶ سالگی، در حین پوشش خبری هجوم به شهر قدیم در نزدیکی مدرسه الفاطمیه توسط ارتش رژیم صهیونیستی ترور شد. دروزه تصویربردار تلویزیون فلسطین و خبرگزاری AP بود.

مکان و زمان به شهادت رسیدن: نابلس ۱۹/‏۴/‏۲۰۰۳

۳۸. فادی نشأت علاونه

در ۲۲ سالگی، در حین تعقیب و گریز گشت نظامی ارتش اشغالگر بر اثر سقوط بر روی صخره به شهادت رسید. علاونه دانشجوی سال آخر کارشناسی روزنامه نگاری در دانشگاه ملی النجاح بود.

مکان و زمان به شهادت رسیدن: عزموط ۱۲/‏۴/‏۲۰۰۳

۳۹. طارق نعیم خلیل ایوب

در ۳۶ سالگی، پس از مجروح شدن در بمباران دفتر الجزیره در بغداد توسط هواپیماهای آمریکایی به شهادت رسید. ایوب گزارشگر شبکه «الجزیره» بود.

مکان و زمان به شهادت رسیدن: بغداد ۸/‏۴/‏۲۰۰۳

۴۰. عصام مثقال حمزه التلاوی

در ۳۰ سالگی، در حین پوشش راهپیمایی مسالمت آمیز در شهر رام الله در همبستگی با رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین یعنی یاسر عرفات که در مقر فرماندهی خود توسط نیروهای اشغالگر محاصره شده بود بر اثر اصابت گلوله به سر توسط سربازان اشغالگر به شهادت رسید. التلاوی در رادیو «صوت فلسطین» فعالیت می‌کرد.

مکان و زمان به شهادت رسیدن: رام الله ۲۲/‏۹/‏۲۰۰۲

۴۱. عماد صبحی ابوزهره

در ۳۰ سالگی، بر اثر اصابت گلوله نظامیان رژیم صهیونیستی از داخل یک عملیات کشتار دسته جمعی در مرکز جنین به شهادت رسید. ابوزهره رئیس مؤسسه‌ی خبری «النخیل» بود.

مکان و زمان به شهادت رسیدن: جنین ۱۲/‏۷/‏۲۰۰۲

۴۲. امجد بهجت العلامی

در ۲۲ سالگی، با شلیک گلوله انفجاری توسط نظامیان رژیم صهیونیستی به شهادت رسید. العلامی تصویربردار تلویزیون فلسطین بود.

مکان و زمان به شهادت رسیدن: الخلیل ۱۸/‏۳/‏۲۰۰۲

۴۳. جمیل عبدالله نواوره

در ۳۵ سالگی، در جریان تجاوزات رژیم صهیونیستی به استان‌های رام الله و البیره به شهادت رسید. در تلویزیون فلسطین فعالیت می‌کرد.

مکان و زمان به شهادت رسیدن: رام الله ۱۴/‏۲/‏۲۰۰۲

۴۴. احمد نعمان

در ۳۸ سالگی، پس از مجروح شدن در جریان تجاوزات اسرائیل به بیت لحم به شهادت رسید. نعمان رئیس تلویزیون بیت لحم بود.

مکان و زمان به شهادت رسیدن: بیت لحم ۸/‏۳/‏۲۰۰۲

۴۵. رفایلی چرییلو

در ۴۲ سالگی، بر اثر اصابت گلوله نظامیان رژیم صهیونیستی در شهر رام الله به شهادت رسید. چرییلو، اهل ایتالیا، تصویربردار خبری مستقلی بود.

مکان و زمان به شهادت رسیدن: رام الله ۱۱/‏۳/‏۲۰۰۲

۴۶. محمد عبدالکریم البیشاوی

در ۲۷ سالگی، بر اثر بمباران موشکی از هواپیمای جنگی اسرائیل در حالی که او در مرکز مطالعات و رسانه‌های فلسطین بود، به شهادت رسید. البیشاوی گزارشگر مؤسسه رسانه‌ای «النجاح» و «اسلام آنلاین» و تصویربردار روزنامه‌ی «الحیاه الجدیده» بود، وی همچنین در «صوت الحق والحریه» نویسندگی می‌کرد.

مکان و زمان به شهادت رسیدن: نابلس ۳۱/‏۷/‏۲۰۰۱

۴۷. عثمان عبدالقادر القطنانی

در ۲۴ سالگی، در حالی که در مرکز مطالعات و رسانه فلسطین حضور داشت بر اثر حمله موشکی جنگنده رژیم صهیونیستی به شهادت رسید. القطنانی گزارشگر «کونا» خبرگزاری دولتی کویت و خبرگزاری «نابلس» بود.

مکان و زمان به شهادت رسیدن: نابلس ۳۱/‏۷/‏۲۰۰۱

۴۸. عزیز یوسف التنح

در ۳۲ سالگی، بر اثر اصابت گلوله به سر توسط نظامیان اشغالگر اسرائیل به شهادت رسید. التنح در خبرگزاری فلسطینی «وفا» فعالیت می‌کرد.

مکان و زمان به شهادت رسیدن: بیت لحم ۲۸/‏۱۰/‏۲۰۰۰

۴۹. هانی محمود عبدالرحمن عابد

در ۳۲ سالگی، بر اثر منفجر کردن خودروی او که در میدان مجاور دانشکده علم و صنعت در خان یونس پارک شده بود، به شهادت رسید. عابد در روزنامه «الاستقلال» فعالیت می‌کرد.

مکان و زمان به شهادت رسیدن: خان یونس ۲/‏۱۱/‏۱۹۹۴

۵۰. ناجی سلیم حسین العلی

در ۳۶ سالگی، مأموران موساد اسرائیل با شلیک گلوله از فاصله کوتاهی او را ترور کردند. العلی رئیس انجمن کاریکاتوریست‌های عرب در سال ۱۹۸۳ بود، وی همچنین در روزنامه «القبس الدولیه» فعالیت می‌کرد.

مکان و زمان به شهادت رسیدن: لندن ۱/‏۸/‏۱۹۸۷

۵۱. میشیل النمری

در ۳۷ سالگی، توسط گروه ابونضال در آتن ترور شد. النمری، خبرنگار اردنی، سردبیر مجله «النشره» بود.

مکان و زمان به شهادت رسیدن: آتن ۱۸/‏۹/‏۱۹۸۵

۵۲. حسن عبدالحلیم الفقیه

در ۳۰ سالگی، پس از ربوده شدن ۳ ماهه به دلیل افشای نام دلالان فروش زمین به اسرائیلی‌ها در بیت المقدس و رام الله توسط اطلاعات اسرائیل ترور شد. الفقیه در روزنامه‌های «الفجر» و «البیادر» و «القدس» فعالیت می‌کرد.

مکان و زمان به شهادت رسیدن: قطنه قدس ۱۸/‏۹/‏۱۹۸۵

۵۳. حنّا عید مقبل

در ۴۳ سالگی، توسط موساد اسرائیل با شلیک گلوله ترور شد. مقبل سردبیر «فلسطین الثوره» پس از ترور کمال ناصر سردبیر پیشین آن و پایه گذار اولین مجله جنبش فتح بود. وی همچنین در تأسیس «الاعلام الموحد» فلسطین نقش داشت.

مکان و زمان به شهادت رسیدن: نکوزی ۳/‏۵/‏۱۹۸۴

۵۴. حنه شاهین جریس

در ۳۷ سالگی، بر اثر انفجار خودروی بمب گذاری شده توسط احزاب مرتبط با اسرائیل در بیروت به شهادت رسید. جریس در مرکز پژوهش‌های فلسطین در بیروت فعالیت می‌کرد.

مکان و زمان به شهادت رسیدن: بیروت ۵/‏۲/‏۱۹۸۳

۵۵. صباح کردیه

در ۲۸ سالگی، بر اثر انفجار خودروی بمب گذاری شده توسط احزاب مرتبط با اسرائیل در بیروت به شهادت رسید. کردیه در مرکز پژوهش‌های فلسطین در بیروت فعالیت می‌کرد.

مکان و زمان به شهادت رسیدن: بیروت ۵/‏۲/‏۱۹۸۳

۵۶. منی خطاب

در ۲۳ سالگی، بر اثر انفجار خودروی بمب گذاری شده توسط احزاب مرتبط با اسرائیل در بیروت به شهادت رسید. خطاب در مرکز پژوهش‌های فلسطین در بیروت فعالیت می‌کرد.

مکان و زمان به شهادت رسیدن: بیروت ۵/‏۲/‏۱۹۸۳

۵۷. سلیم العیساوی

در ۴۷ سالگی، بر اثر انفجار خودروی بمب گذاری شده توسط احزاب مرتبط با اسرائیل در بیروت به شهادت رسید. العیساوی در مرکز پژوهش‌های فلسطین در بیروت فعالیت می‌کرد.

مکان و زمان به شهادت رسیدن: بیروت ۵/‏۲/‏۱۹۸۳

۵۸. سناء عزام عبدالله

در ۲۰ سالگی، بر اثر انفجار خودروی بمب گذاری شده توسط احزاب مرتبط با اسرائیل در بیروت به شهادت رسید. عبدالله در مرکز پژوهش‌های فلسطین در بیروت فعالیت می‌کرد.

مکان و زمان به شهادت رسیدن: بیروت ۵/‏۲/‏۱۹۸۳

۵۹. بها الدین منصور

در ۲۲ سالگی، بر اثر انفجار خودروی بمب گذاری شده توسط احزاب مرتبط با اسرائیل در بیروت به شهادت رسید. منصور در مرکز پژوهش‌های فلسطین در بیروت فعالیت می‌کرد.

مکان و زمان به شهادت رسیدن: بیروت ۵/‏۲/‏۱۹۸۳

۶۰. صبحی علوان

در ۵۵ سالگی، بر اثر انفجار خودروی بمب گذاری شده توسط احزاب مرتبط با اسرائیل در بیروت به شهادت رسید. علوان در مرکز پژوهش‌های فلسطین در بیروت فعالیت می‌کرد.

مکان و زمان به شهادت رسیدن: بیروت ۵/‏۲/‏۱۹۸۳

۶۱. محمد عبدالله عزام

بر اثر انفجار خودروی بمب گذاری شده توسط احزاب مرتبط با اسرائیل در بیروت به شهادت رسید. عزام در مرکز پژوهش‌های فلسطین در بیروت فعالیت می‌کرد.

مکان و زمان به شهادت رسیدن: بیروت ۵/‏۲/‏۱۹۸۳

۶۲. ابوحسنی

در ۵۵ سالگی، هنگام انتقال خبرنگاران به محل درگیری با اسرائیل به شهادت رسید. ابوحسنی در «فلسطین الثوره» و «وفا» فعالیت می‌کرد.

مکان و زمان به شهادت رسیدن: بیروت ۱/‏۲/‏۱۹۸۲

۶۳. میشیل النمری

در ۳۲ سالگی، توسط گروه ابونضال ترور شد. النمری، روزنامه نگار اردنی، سردبیر مجله‌ی «النشره» بود، این مجله پرونده‌های فساد نظام‌های حاکم عربی را افشا می‌کرد.

مکان و زمان به شهادت رسیدن: آتن ۱/‏۲/‏۱۹۸۲

۶۴. علی یوسف احمد فوده

در جریان محاصره بیروت بر اثر شلیک گلوله اسرائیلی به شهادت رسید. فوده مؤسس روزنامه‌ی «رصیف ۸۱» بود.

مکان و زمان به شهادت رسیدن: بیروت ۲۰/‏۸/‏۱۹۸۲

۶۵. نِعَم فارس

در ۲۵ سالگی، هنگام پوشش واکنش‌ها به آتش‌بس المنظمه و اسرائیل در سال ۱۹۸۲ بر اثر انفجار مین به شهادت رسید. فارس، خبرنگار لبنانی، در «صوت الثوره الفلسطینیه» فعالیت می‌کرد.

مکان و زمان به شهادت رسیدن: بیروت ۲۰/‏۸/‏۱۹۸۲

۶۶. عبدالوهاب الکیالی

در ۴۲ سالگی، در دفترش در محله ساقیة الجنزیر بیروت به ضرب گلوله دو مرد مسلح کشته شد. الکیالی سردبیر مجله «قضایا عربیه» بود.

مکان و زمان به شهادت رسیدن: بیروت ۷/‏۱۲/‏۱۹۸۱

۶۷. ماجد محمد عبدالقادر ابوشرار

در ۴۵ سالگی، در حالی که در یک کنفرانس بین المللی برای همبستگی با مردم فلسطین شرکت می‌کرد، با انفجار بمبی که توسط موساد اسرائیل زیر تختش در هتلی در رم کار گذاشته شده بود، ترور شد. ابوشرار مسؤول «الاعلام الموحد» و سردبیر روزنامه‌ی «فتح» بود.

مکان و زمان به شهادت رسیدن: رم ۹/‏۱۰/‏۱۹۸۱

۶۸. عثمان عثمان

در ۲۱ سالگی، بلافاصله پس از بمباران منطقه شرقی بیروت توسط شبه نظامیان وابسته به رژیم صهیونیستی به شهادت رسید. عثمان تصویربردار خبرگزاری «وفا» بود.

مکان و زمان به شهادت رسیدن: اردوگاه برج البراجنه لبنان ۱۰/‏۵/‏۱۹۸۱

۶۹. احمد صالح جمعه (خالد عبد الکریم)

در ۲۵ سالگی، پس از اصابت گلوله هاوزر که به ساختمان خبرگزاری «وفا» اصابت کرد جان باخت. جمعه در خبرگزاری «وفا» فعالیت می‌کرد.

مکان و زمان به شهادت رسیدن: بیروت ۱۵/‏۵/‏۱۹۸۱

۷۰. عادل وصفی

در ۳۰ سالگی ترور شد. وصفی به عنوان یک خبرنگار عراقی، در «فلسطین الثوره» فعالیت می‌کرد.

مکان و زمان به شهادت رسیدن: بیروت ۲۰/‏۶/‏۱۸۷۹

۷۱. عبدالحافظ الاسمر (عمر المختار)

در ۳۶ سالگی، وی در جریان مستندسازی تصویری از تهاجم اسرائیل به جنوب لبنان، در منطقه صف الهوی مورد اصابت گلوله قرار گرفت سپس نظامیان رژیم اشغالگر مستقیماً به او شلیک کردند تا به همراه همکارش ابراهیم مصطفی ناصر به شهادت برسند. الاسمر تصویربردار مؤسسه‌ی «السینما الفلسطینیه» بود.

مکان و زمان به شهادت رسیدن: بیروت ۱۵/‏۳/‏۱۹۷۸

۷۲. ابراهیم مصطفی ناصر (مطیع ابراهیم)

در ۳۶ سالگی، در جریان مستندسازی تصویری خود از تهاجم اسرائیل به جنوب لبنان بر اثر اصابت گلوله در منطقه صف الهوی به شهادت رسید. سربازان رژیم اشغالگر مستقیماً به او شلیک کردند تا به همراه همکارش عبدالحافظ الاسمر به شهادت برسد. ناصر تصویربردار مؤسسه‌ی «السینما الفلسطینیه» بود.

مکان و زمان به شهادت رسیدن: بیروت ۱۵/‏۳/‏۱۹۷۸

۷۳. سعید حمامی

در ۴۸ سالگی، در یک کتابخانه چندین گلوله به سمت او شلیک شد و ترور شد. موساد اسرائیل پشت ترور او بوده است. حمامی در «الاعلام المرکزی» فعالیت می‌کرد، سپس به فعالیت سیاسی پرداخت.

مکان و زمان به شهادت رسیدن: لندن ۴/‏۱/‏۱۹۷۸

۷۴. عزالدین القلق

در ۴۲ سالگی، در کتابخانه ای در پاریس ترور شد و در بیروت به خاک سپرده شد. القلق در پاریس در دفتر خبری «منظمه التحریر» فعالیت می‌کرد.

مکان و زمان به شهادت رسیدن: پاریس ۳/‏۸/‏۱۹۷۸

۷۵. هانی جوهریه

در ۳۷ سالگی، بر اثر اصابت گلوله اسرائیلی در کوه‌های عین طوره در حین فیلمبرداری به شهادت رسید. جوهریه تصویربردار مؤسسه «السینما الفلسطینیه» بود.

مکان و زمان به شهادت رسیدن: لبنان ۱۱/‏۴/‏۱۹۷۶

۷۶. ابوشعبان

در ۵۳ سالگی، پس از اصابت توسط گلوله خمپاره‌ای که ساختمان خبرگزاری «وفا» را هدف قرار داده بود، به شهادت رسید. ابوشعبان در خبرگزاری «وفا» فعالیت می‌کرد.

مکان و زمان به شهادت رسیدن: بیروت ۱/‏۲/‏۱۹۷۶

۷۷. رینگو (محمود المصری)

در ۲۴ سالگی، پس از اصابت گلوله‌ای به طور مستقیم به شهادت رسید. رینگو در خبرگزاری «وفا» فعالیت می‌کرد.

مکان و زمان به شهادت رسیدن: بیروت ۱/‏۲/‏۱۹۷۶

۷۸. طلال رحمه

در ۳۵ سالگی، هنگام پوشش رویدادهای تل الزعتر محاصره شده به شهادت رسید. رحمه، خبرنگار سوری، در «فلسطین الثوره» فعالیت می‌کرد.

مکان و زمان به شهادت رسیدن: بیروت ۱/‏۲/‏۱۹۷۶

۷۹. کمال عدوان

در ۳۹ سالگی، در عملیات ترور سرویس اطلاعاتی اسرائیل موساد در خیابان وردون بیروت پایتخت لبنان به شهادت رسیدند. عدوان مسؤول دفتر رسانه‌ای «منظمه التحریر الفلسطینیه» بود.

مکان و زمان به شهادت رسیدن: بیروت ۱۰/‏۴/‏۱۹۷۳

۸۰. کمال بطرس ابراهیم ناصر

در ۴۹ سالگی، در عملیات ترور سرویس اطلاعاتی اسرائیل موساد در بیروت پایتخت لبنان به شهادت رسید. ناصر روزنامه‌ی «البعث» در رام الله سپس مجله «الجیل الجدید» را تأسیس کرد، وی ژوئن ۱۹۷۲ سردبیر مجله «فلسطین الثوره» شد و مسؤول «الاعلام الموحد» نیز بود.

مکان و زمان به شهادت رسیدن: بیروت ۱۰/‏۴/‏۱۹۷۳

۸۱. وائل عادل زعیتر

در ۳۸ سالگی، توسط موساد در ورودی آپارتمانش در میدان هانیبال در مرکز رم ترور شد. زعیتر گزارشگر روزنامه‌ی «فتح» بود، وی همچنین در مطبوعات ایتالیا می‌نوشت.

مکان و زمان به شهادت رسیدن: رم ۱۹۷۲/‏۱۰/‏۱۹۷۲

۸۲. غسان کنفانی

در ۳۶ سالگی، موساد او را با منفجر کردن خودرویش در منطقه الحازمیه نزدیک بیروت ترور کرد. کنفانی سردبیر «الهدف» بود.

مکان و زمان به شهادت رسیدن: بیروت ۸/‏۷/‏۱۹۷۲

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 0
  • IR ۱۲:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۴
    2 0
    مرگ بر صهیونیست های جنایتکار مرگ بر صهیونیست های جنایتکار مرگ بر صهیونیست های جنایتکار مرگ بر صهیونیست های جنایتکار

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس