کد خبر 1368673
تاریخ انتشار: ۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۲۳:۵۹
لاوروف: پیمان دفاعی بودن ناتو دروغی بیش نیست

وزیر امور خارجه روسیه شامگاه جمعه در مصاحبه با شبکه خبری العربیه گفت که پیمان دفاعی بودن ناتو دروغی بیش نبوده و ناتو پس از فروپاشی شوروی از دفاع به هجوم تغییر وضعیت داد.

به گزارش مشرق، «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه شامگاه جمعه گفت که غرب معاهده‌های پیشنهادی درباره ضمانت‌های امنیتی درخواستی مسکو را رد کرد و ناتو نیز با امضای معاهده امنیت اروپا موافقت نکرد.

وی که با شبکه خبری العربیه مصاحبه می‌کند، گفت: «هیچ کشوری نمی‌تواند امنیت خود را به حساب کشور دیگر تقویت کند».

لاوروف ادامه داد: «ناتو ارائه هرگونه ضمانت امنیتی خارج از چارچوب ساختارش را رد می‌کند و این پیمان نظامی گمان می‌کند که پیمانی دفاعی بوده و از ما می‌خواهد که از آن نترسیم».

وزیر امور خارجه روسیه گفت: «ناتو پس از فروپاشی پیمان ورشو ۵ بار به سوی شرق توسعه پیدا کرده و این گفته که ناتو، پیمانی دفاعی بوده دروغ است».

وی گفت:‌«ناتو طرح‌های توسعه طلبانه خود در شرق اروپا را پنهان می‌کند و کشورهای اروپایی پیشتر انقلاب خونباری را در اوکراین ساماندهی کردند».

لاوروف اضافه کرد: «هدف از عملیات نظامی در اوکراین، حمایت از هموطنان در دونباس است».

وزیر امور خارجه روسیه گفت: «زلنسکی به اشتباه اوکراین در خلع سلاح هستهای اذعان کرده و وی گفت که اوکراین به سلاح هسته‌ای دست خواهد یافت». وی تاکید کرد که نباید اجازه بروز جنگ هسته‌ای داده شود. 

لاوروف گفت: «با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، ناتو از دفاع به هجوم تغییر موضع داد و سران ناتو خود را در وضعیت جنگی با روسیه می‌بینند».

وی گفت: «ما در حال جنگ با ناتو قرار نداریم چون این موضوع باعث افزایش خطرات می‌شود».

وزیر امور خارجه روسیه اضافه کرد: «می‌دانیم چه کشورهایی به ارائه تسلیحات به اوکراین می‌پردازند و محموله‌های تسلیحات را هنگام رسیدن به اوکراین هدف قرار می‌دهیم».

لاوروف تاکید کرد که هرگونه محموله سلاح غرب در اوکراین هدفی مشروع برای نیروهای روسیه به شمار می‌آیند.

وی گفت: «هدف ما حمایت از دو جمهوری دونتسک و لوهانسک از حملات اوکراین بوده و از طی هشت سال گذشته، اوکراین ۱۴ هزار نفر را در دونتسک و لوهانسک کشته است».

وزیر امور خارجه روسیه گفت: «تحرکات ما در اوکراین برای واکنش به آن چیزی بود که ناتو علیه ما در حال آماده کردن بود و ناتو تسلیحاتی را به اوکراین ارسال کرده که برد آن روسیه را تهدید می‌کند».

لاوروف تاکید کرد: «اهداف عملیات نظامی روسیه در اوکراین غیر قابل مذاکره بوده و این عملیات نظامی به محض تحقق اهداف روسیه پایان خواهد یافت و این اهداف به زودی محقق خواهند شد».

وی گفت: «آمریکا معتقد است که روسیه پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی پنهان شده است و نه اتحاد جماهیر شوروی و نه روسیه یک روز نیز بدون تحریم‌ها زندگی نکرده‌اند».

وزیر امور خارجه روسیه گفت: «تحریم‌های آمریکا چیز جدیدی نبوده و از زمان فروپاشی اتحادی جماهیر شوروی ادامه داشته است».

لاوروف گفت: «تحریم‌های اخیر چهره غرب را که از روسیه متنفر بوده، نشان داد و هدف این تحریم‌ها این است که روسیه در برابر "عمو سام" (آمریکا) گریه کند».

وی گفت: «در آینده هرگز به غرب در تامین نیازهایمان اعتماد نخواهیم کرد و این تحریم‌ها سبب می‌شود که برای خودکفایی به خود تکیه کنیم».

وزیر امور خارجه روسیه گفت: «رفتارهای استعماری واشنگتن کاملا غیرقابل قبول است».

لاوروف به بحران غذا در جهان نیز اشاره کرد و گفت: «بحران غذا پیشتر به دلیل کرونا و نه به دلیل اوکراین آغاز شده بود و تحریم‌های غرب علیه روسیه نیز تامین جهانی غذارا با مشکل مواجه کرد».

وی گفت: «اگر غرب می‌خواهد دلیل بحران غذا را بفهمد باید به آینه نگاه کند».

وزیر امور خارجه روسیه گفت: «هدف روسیه از پرداخت بهای گاز روسیه به روبل، جلوگیری از سرقت پول گاز صادراتی روسیه است».

وی اضافه کرد: «پس از عملیات نظامی، دوستانمان در غرب ۳۰۰ میلیارد دلار روسیه را به سرقت بردند و غرب پولی را که باید در مقابل صادرات گاز روسیه پرداخت می‌کردند دزدیدند».

لاوروف گفت: «صادرات گاز به بلغارستان و لهستان را متوقف کردیم چون این دو کشور هزینه گاز صادراتی را پرداخت نکردند».

وزیر امور خارجه روسیه گفت: «از مزدوران و سوری‌ها در جنگ اوکراین استفاده نکرده و سوری‌ها سرگرم موضوعات خود هستند».

وی افزود: «ما و ترکیه همدیگر را می‌فهمیم و با یکدیگر همکاری داریم».

لاوروف افزود: «ما می‌دانیم که چگونه از خود و ماموریت خود در سوریه دفاع کنیم».

وزیر امور خارجه روسیه گفت: «صحبت‌های ما درباره وجود مراکز تحقیقاتی (بیولوژیکی) آمریکا در اوکراین معتبر بوده و واکنش آمریکا درباره وجود این مراکز در اوکراین ناصحیح است».

وی اضافه کرد: «وزارت دفاع آمریکا ۳۰ آزمایشگاه مطالعاتی میکروبی را در اوکراین اداره می‌کند و دلایلی را مبنی بر نقض پیمان ممنوعیت تسلیحات بیولوژیکی توسط اوکراین ارائه کردیم».

لاوروف گفت: «آمریکایی‌ها، مغولستان را نیز تحت فشار قرار داده تا آزمایشگاه‌های بیولوژیکی در خاک خود راه اندازی کنند».

وزیر امور خارجه روسیه گفت: «به آزمایشگاه‌هایی در اوکراین دست پیدا کردیم که در آنها عناصری که باعث بیماری‌های خطرناکی می‌شدند یافتیم».

وی گفت: «سازمان ملل باید بر تسلیحات بیولوژیکی و شیمایی در اوکراین متمرکز شود».

لاوروف هشدار داد: «سازمان ملل در صورتی که غرب همچنان این نهاد را از موضوعات مهم دور بدارد، از بین خواهد رفت».

وزیر امور خارجه روسیه گفت: «آمریکا از سلاح کمک‌های خود برای تحمیل شرط هایش بر دیگر کشورها استفاده می‌کند».

وی افزود: «آمریکایی‌ها سفیران را تهدید می‌کنند که حساب بانکی‌شان را می‌بندند یا فرزندانشان را از دانشگاه بیرون می‌کنند».

لاوروف تاکید کرد: «روابط در سازمان ملل باید بر اساس برابری و حق حاکمیت باشد».

وزیر امور خارجه روسیه گفت: «آمریکا این حق را نداشت که وارد عراق و سوریه شده و به بمباران لیبی بپردازد».

لاوروف گفت: «واشنگتن تهدیداتی را علیه کشورهایی که ۱۰ هزار کیلومتر با خود فاصله دارند ایجاد کرده است».

وی افزود: «غربی‌ها دیکتاتور بوده و دیگر کشورها را که در راستای سیاست‌های خود گام بر نمیدارند به مجازات تهدید می‌کنند».

وزیر امور خارجه روسیه گفت: «مولداوی را از پیوستن به ناتو بر حذر می‌داریم و این اقدام امنیت این کشور را تقویت نخواهد کرد».

روسیه از روز ۵ اسفند (۲۴ فوریه) دستور حمله نظامی به اوکراین را صادر کرد. این تحول چند روز بعد از آن رخ داد که مسکو رسماً استقلال جمهوری‌های «دونتسک» و «لوهانسک» در شرق اوکراین را به رسمیت شناخت. ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه هدف از عملیات نظامی کشورش را «غیرنظامی کردن اوکراین» و «نازی‌زدایی» از این کشور اعلام کرد.

روسیه همچنین اعلام کرده  اوکراین به تعهداتش ذیل توافقات مینسک که در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ برای حل مناقشه‌های موجود میان جدایی‌خواهان و کی‌یف حاصل شده بود عمل نکرده است.

اوکراین ساعاتی بعد از حمله روسیه اعلام کرد تمامی ارتباطات دیپلماتیک با این کشور را قطع کرده است. کشورهای غربی در واکنش به اقدام نظامی روسیه تا کنون در چندین نوبت تحریم‌هایی را علیه اکثر نهادهای مالی، بخش انرژی و نخبگان سیاسی مسکو اعلام کرده و از جمله ارتباط چند بانک این کشور با سامانه پیام‌رسان بانکی سوئیفت را قطع کرده‌اند.

منبع: فارس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 19
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۰۰:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۰
  0 3
  خب هر ملتی هر جور که دوس داره میتونه زندگی کنه کشورهای اروپایی دوس ندارن مستعمره ی روسیه باشن و سعی میکنن در مقابل حس استعمارگری روسیه امنیت کشورشون رو تضمین کنن . الان اگه اوکراین عضو ناتو بود روسیه نمیتونس اینجوری وارد اوکراین بشه. پس کشورهای مخالف روسیه حق دارن امنیت کشورشون رو در مقابل روسیه تضمین کنن و عضویت در ناتو بهترین تضمین براشونه
  • IR ۱۴:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۰
   1 0
   روت نمیشه بگی زنده باد امریکا؟ چون جنگ در واقع بین روسیه و آمریکاست و اوکراین صرفا الت دست اسرائیل است!
  • IR ۱۵:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۰
   2 0
   اگر هر کشوری هر جور دوست داره حق داره زندگی کنه، پس چرا آمریکا کوبا و ونزوئلا و کل آمریکای لاتین را مستعمره خود میداند و هرگونه حضور نظامی، اقتصادی کشورهای آزاد مثل روسیه و ایران رو تحمل نمیکندو تحدید امنیت خود میشمارد؟!
 • تمام IR ۰۱:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۰
  2 3
  آخرین دست و پا زدن های یک فرو رفته در باتلاق
 • IR ۰۸:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۰
  2 1
  احسنت ، خسته نباشید جناب لاوروف، با آرزوی موفقیت برای شما در نبرد ضد امریکاییتون با اوکراین !!!
 • IR ۱۴:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۰
  0 0
  فقط تروریست های بین المللی در خاک اوکراین با ارتش روسیه می جنگند از جبهه النصره تا بازنشسته های ارتش اسرائیل و 63 کشور دنیا روسیه برای تصرف باقیمانده اوکراین باید بمباران و موشک باران فرشی را جایگزین نماید با این کار مردم از شهرها خارج می شوند و تروریست ها و تانکهای روسی باقی می مانند اما چرا دستورات پوتین را ارتش روسیه اجرا نمی کند بنظر شکافی در تصمیم گیران هرم قدرت روسیه افتاده باشد
 • IR ۱۴:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۰
  0 1
  چیزی به نام ارتش اوکراین وجود ندارد ارتش روسیه فقط تروریست ها را در پیش رو دارد و می تواند براحتی شهرهای محاصره شده در شرق و جنوب اوکراین را دور زده و خود را به روخانه دنیپر برساند
 • IR ۱۴:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۰
  0 0
  نحوه ازادسازی اوکراین از دست نئونازی ها همان نحوه ازادسازی گروگان های مدرسه روسلان استیای شمالی و همچنین ازادسازی گروگان ها ی سینمای مسکو از دست چچن هاست همیشه تروریستها مردم عادی را به گروگان می گیرند راه ازادی مردم عادی جز کشتن بخشی از این مردم عادی نیست که سکوت هم کرده اند
 • IR ۱۴:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۰
  0 1
  تاکتیک امریکا در تمام دنیا علیه ایران و روسیه همان تاکتیک داعش است یعنی سنگر گیری در شهر و گروگان گیری مردم و ایجاد جنگ درون شهری است روسیه باید بمانند سوریه ارایش نظامی پیدا کند نه ستون کشی تانک
 • IR ۱۴:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۰
  0 1
  خوب باید ایران به روسیه کمک پهبادی و موشکی و مردمی کند در صورت شکست روسیه از تروریست های داعشی و چند ملیتی در اوکراین ایران نوبت بعدی است پیوستن جمهوری آذربایجان به ناتو و شروع جنگ از آنجا علیه ایران خواهد بود
 • IR ۱۴:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۰
  1 1
  در ظاهر روسیه به این دلیل در موقعیت ضعف واقع شده است چون مانند امریکای تروریست عمل نکرده است . امریکا در حمله به عراق و افغانستان ابتدا با بمبهای نه تنی تمام کشور را شخم زد و دهها هزار نفر غیر نظامی را به شهادت رساند بعد با خیال آسوده نیروهای زمینی را وارد خاک این کشورها نمود . در زمان اشغال هم با طیب خاطر در مسیرهای داخل شهرها به هر جنبنده ای که دلشان میخواست شلیک می کردند ... روسیه اگر میخواست همانند گاوچران های تروریست امریکائی عمل کند ظرف یک هفته خاک اوکراین را اشغال و سران حکومتی را هم در بند و زنجیر می کرد .
 • IR ۱۴:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۰
  0 1
  ایران باید مانند بحران سوریه که با روسیه و چین ائتلاف وداعش و ناتو را در سوریه شکست داد در بحران خطرناک اوکراین نیز باید ایران و چین صراحتا از روسیه اعلام حمایت و پشتبانی نظامی و مالی کنند چرا که شکست روسیه جرقه بیداری و موج سواری دوباره داعش در سوریه و منطقه خواهدبود . و شکست روسیه دومینوی شکست ایران وچین را موج سواری برای ناتو و امریکا خواهدساخت . ایران باید داوطب های افغان و مدافین حرم و حزب الله سوریه را برای کمک به روسیه به شرق اوکراین گسیل کند
 • IR ۱۴:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۰
  1 1
  خبر اینکه انگلیس گفت کاماندوهای انگلیسی وارد اوکراین شدند نشان می دهدناتو بتدریج وارد جنگ با روسیه می شود جز این را شما می بینید و هنوز عمو پوتین اجازه شلیک گلوله های تانک و کاتیوشا را به سوی شهرها را نمی دهد
 • IR ۱۴:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۰
  1 1
  روسها بخاطر نسل کشی روسها در اوکراین وارد جنگ شدند شانس اوکراینی ها نزدیک به صفر است
 • IR ۱۴:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۰
  0 1
  خوب امریکا به بهانه بمب شیمیایی به عراق حمله کرد هیچ چی هم پپدا نکرد فقط یک میلیون نفر مردم عراق را کشت روسیه هم باید یک میلیون نفر از اوکراینی ها را باید بکشد تا خودش را به امریکا برساند و اینطوری ضایع نشود
 • IR ۱۴:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۰
  0 1
  عمو بایدن چه خبر از قتل عام مردم عراق و افغانستان ایا به دو میلیون نفر رساندید یا نه این روسهای احمق که هر قدر تلاش می کنند یک صدم شما هم نمی توانند بکشند یادشون بدید چطور بمباران فرشی می کردید
 • IR ۱۴:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۰
  0 1
  جنگ اوکراین فقط 4 بازنده دارد المان و فرانسه و ژاپن اما روسیه و امریکا که فروشنده نفت و گاز هستند دارند در سایه افزایش قیمت انرژی قدرت پیدا می کنند باید این چهار کشور این جنگ امریکایی را با تحریم خود امریکا تمامش کنند
 • IR ۱۴:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۰
  1 1
  خیلی جالب است تمام کشورهای غربی به کمک اوکراین آمده اند تا یکی از حلقه های جبهه مقاومت علیه امپریالیسم اسرئیل و امریکایی را نابود کنند با تداوم نسل کشی روسها در اوکراین شرقی
 • IR ۱۴:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۰
  0 1
  اگر خیانت فرمانده کل اطلاعات و عملیات روسیه نبود الان ارتش روسیه به لهستان و رومانی رسیده بود پوتین خوب کاری کرد برکنارش کرد اعدامش کنددرس عبرتی برای غربگداهای روس می شود

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس