کد خبر 1364333
تاریخ انتشار: ۲۹ فروردین ۱۴۰۱ - ۱۵:۲۳
میزان سرانه آب در بخش صنعت سه برابر می‌شود

معاون اول رئیس‌جمهور گفت: میزان سرانه آب بخش صنعت با نهایی شدن پروژه‌های انتقال آب دریا سه برابر می‌شود.

به گزارش مشرق، نهمین جلسه انتقال آب از خلیج فارس و دریای عمان به فلات مرکزی صبح امروز (دوشنبه) به ریاست «محمد مخبر» معاون اول رئیس جمهور برگزار و بر تأمین آب مورد نیاز صنایع و مصرف شرب استان‌های با تنش آبی به ویژه سیستان و بلوچستان از دریا تاکید شد.

مخبر در این جلسه با اشاره به اراده و عزم قاطع و جدی دولت برای حل مشکل آب در کشور به ویژه از طریق طرح شیرین سازی و انتقال آب دریا، تصریح کرد: برگزاری ۹ جلسه در شش ماه گذشته پس از روی کار آمدن دولت سیزدهم برای طرح انتقال آب از خلیج فارس و دریای عمان به فلات مرکزی نشانگر اولویت و اهمیت اساسی حل مشکل آب کشور در این دولت است.

معاون اول رئیس‌جمهور حل مشکل تنش آبی در کشور و همچنین اجرای انتقال آب از دریا به فلات مرکزی و تأمین مورد آب نیاز صنایع را اقدام ماندگار و یادگار دولت سیزدهم برای نسل‌های کنونی و آتی کشور عنوان کرد و گفت: برگزاری جلسات منظم در کنار اقدامات عملیاتی و اجرایی برای تأسیس ایستگاه‌های آب شیرین کن و پمپاژ آب و همچنین طراحی و کارگزاری خطوط انتقال آب به فلات مرکزی ایران در این دولت پیشرفت قابل توجهی داشته است.

مخبر تصریح کرد: امیدواریم تا پایان دولت سیزدهم حل مشکل آب شرب بهداشتی و همچنین مورد نیاز صنعت کشور از طریق شیرین سازی و انتقال آب دریا نهایی شود.

وی با اشاره به اینکه مسئله آب در آینده یک اولویت و نقش اساسی در معادلات منطقه‌ای و جهانی خواهد داشت، گفت: در حال حاضر هیچ اولویتی مهمتر از مسئله آب در کشور وجود ندارد که باید شرکت‌های سرمایه گذاری بخش خصوصی و دولتی با هم افزایی و همکاری روز افزون مشکل تأمین آب در کشور را حل کنند.

معاون اول رئیس‌جمهور خاطر نشان کرد: قابل قبول نیست که کشوری همانند ایران که در شمال و جنوب از نعمت خدادادی دریا برخوردار است، در نواحی مرکزی با مشکلات کم آبی و در عین حال مراکز تجمع جمعیتی مواجه باشد که باید با اعمال مدیریت صحیح و تخصیص بهینه آب این مشکلات هر چه زودتر برطرف شود.

مخبر همچنین از وزارت نیرو خواست تا در پروژه‌های انتقال آب به فلات مرکزی ایران علاوه بر تأمین نیازهای شرب و صنعت، به بخش کشاورزی نیز توجه کرده و در صورت امکان تخصیص‌های لازم در نظر گرفته شود.

وزیر نیرو نیز در این جلسه با اشاره به پیشرفت‌های قابل توجه و بسیار زیاد طرح‌های آب شیرین کن و طراحی و پیشرفت ۵ خط انتقال آب دریا به فلات مرکزی و همچنین اجرا، تکمیل و طراحی ایستگاه‌های پمپاژ آب در دولت سیزدهم گفت: طرح‌های نهایی شده و قابل بهره برداری در سال جاری و با همت وزارت نیرو در دولت سیزدهم بیش از میانگین و معادل کل طرح‌های اجرا شده در گذشته خواهد بود که با بهره برداری کامل از ظرفیت ایستگاه‌های آب شیرین کن در بندرعباس و چابهار تا ۵۰۰ هزار متر مکعب به ظرفیت آب شیرین سازی شده در سال جاری اضافه می‌شود.

وی با اشاره به اهمیت تأمین آب مورد نیاز صنعت ادامه داد: با اجرایی و نهایی شدن طرح‌های انتقال آب میزان سرانه آب بخش صنعت سه برابر خواهد شد که خوشبختانه این بخش استقبال خوبی از تأمین آب پایدار انتقالی از دریا داشته است.

در این جلسه که وزرای نیرو و صنعت، معدن و تجارت و همچنین مدیران شرکت‌های سرمایه گذاری و مسئولان دستگاه‌های مربوطه در حوزه صنعت و آب حضور داشتند، وزارت نیرو گزارشی از طرح جامع تأمین آب از خلیج فارس و دریای عمان به فلات مرکزی ایران ارائه کرد.

در ادامه این جلسه، گزارشی از سیمای منابع آب و سرانه آب کشور، آب قابل برنامه ریزی برای مصارف مختلف (کشاورزی، شرب، صنعت و فضای سبز) از منابع آب تجدید پذیر، مصرف فعلی و نیاز آتی شرب و بهداشت با لحاظ نمک زدایی از دریا، مقایسه وضع موجود پساب تصفیه خانه‌های فاضلاب شهری، مصرف فعلی و تأمین نیاز آتی صنعت و برداشت آب از دریا جهت مصارف صنعتی کشور، طرح نمک زدایی از دریا، مجوزهای مورد نیاز و همکاری و هماهنگی دستگاه‌های مربوطه و حمایت‌های مورد نیاز جهت تسریع و تسهیل اجرای پروژه‌های انتقال آب از دریا ارائه شد.

در این جلسه، در خصوص پتانسیل باز تخصیص آب در بخش صنعت و تأمین آب مورد نیاز کنونی و آتی این بخش تاکید شد که با پتانسیل جایگزینی با آب دریا و همچنین پساب تصفیه خانه‌ها علاوه بر تأمین نیاز صنعت، به تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی، کاهش فرونشست زمین و توجه به محیط زیست کمک شایان توجهی می‌شود.

همچنین گزارشی از سیمای کلی طرح‌های توسعه‌ای وزارت نیرو برای حل مشکل تنش آبی و تأمین آب کشور ارائه و عنوان شد که بالغ بر ۵۷۰ طرح در دست اجرا شامل سد سازی، شبکه آبیاری، زهکشی و ایجاد تأسیسات فاضلاب شهری با اعتبار ۷۴۰ هزار میلیارد تومان و همچنین ۳۳۶ طرح اولویت دار بخش آب و آبفا تا پایان دولت سیزدهم با اعتباری بالغ بر ۲۹۰ هزار میلیارد تومان علاوه بر پروژه انتقال آب از خلیج فارس و دریای عمان به فلات مرکزی آغاز به کار کرده و در حال انجام فعالیت‌های مقدماتی است.

در انتهای این جلسه نیز گزارشی از میزان پیشرفت لوله گذاری خطوط انتقال آب و همچنین میزان آب تحویل داده شده از محل شیرین سازی به بخش صنعت تا کنون ارائه و تاکید شد که پس از دستور معاون اول رئیس جمهور برای اختصاص اعتبارات مورد نیاز، عملیات اجرایی خطوط دوم و سوم انتقال آب از محل ایستگاه‌های شیرین سازی و همچنین اجرای ایستگاه‌های پمپاژ آب به فلات مرکزی با کمک سرمایه گذاران اجرایی شده است.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس