کد خبر 1363498
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردین ۱۴۰۱ - ۱۸:۵۷
افول محبوبیت جانسون در انگلیس

نتایج یک نظرسنجی صورت گرفته نشان می دهد که تقریبا دو سوم بریتانیایی ها معتقدند که اگر تخلفات بیشتر بوریس جانسون در زمینه نقض محدودیت‌های کرونایی محرز شود باید از مقام خود کناره‌گیری کند.

به گزارش مشرق، نخست وزیر انگلیس هفته پیش به دلیل برگزاری جشن تولد در اوج محدودیت‌های کرونایی که از آن به عنوان پارتی گیت یاد می‌شود، ۵۰ پوند جریمه شد. همسر او و وزیر دارایی هم که در این مهمانی حضور داشتند جریمه شده‌اند.

 برخی گزارش‌ها از احتمال نقض بیشتر محدودیت‌های کرونایی توسط نخست وزیر انگلیس حکایت دارد که در صورت اثبات آن پرونده تخلفات جانسون سنگین‌تر شود. منابع خبری انگلیس به نقل از مقامات ارشد این کشور گزارش دادند که «بوریس جانسون» ممکن است پنج جریمه دیگر در رابطه با نقض محدودیت‌های کرونایی دریافت کند که در قیاس با مراسم پارتی‌گیت از اهمیت بالاتری برخوردار هستند.

اما تا اینجای کار، جانسون نخستین رهبر انگلیس است که به دلیل نقض قانون جریمه می‌شود و به همین خاطر احزاب مخالف دولت خواهان کناره‌گیری او از قدرت هستند. آن ها او را شایسته رهبری کشور نداسته و خواستار برگزاری جلسه رای عدم اعتماد هستند.

بر اساس نظرسنجی موسسه معتبر یوگاو نیز اگر نخست وزیر دوباره جریمه شود، ۶۳ درصد از مردم بر این باورند که او باید استعفا دهد. حتی ۳۶ درصد از کسانی که در انتخابات سال ۲۰۱۹ به محافظه‌کاران رأی دادند، فکر می‌کنند که جانسون در صورت دریافت جریمه‌های بیشتر باید استعفا دهد.

«سایمون هارت» وزیر دولت در امور ولز چهارشنبه گذشته به شبکه رادیویی «تایمز» گفت که اگر جانسون دوباره جریمه شود، نباید با او برخورد شدیدتری شود. وی افزود: «من لزوماً تفاوتی بین یک یا دو جریمه نمی بینم. اصل موضوع یکی است.»

اما به نظر نمی رسد که رای دهندگان نظر مشابهی با وی داشته باشند. ۵۶ درصد می‌گویند که جانسون باید از قدرت برود، از جمله ۲۷ درصد از کسانی که در سال ۲۰۱۹ به حزب محافظه‌کار رأی دادند و ۱۰ درصد از افرادی که می‌گویند در صورت برگزاری فوری انتخابات عمومی دوباره به محافظه‌کاران رای می‌دهند.

۵۵ درصد مردم هم می گویند که وزیر دارایی نیز باید استعفا دهد. این رقم نشان می‌دهد که تلاش‌های ریشی سوناک برای فاصله گرفتن از این رسوایی شکست خورده است؛ با وصف اینکه گفته می‌شود او تنها برای مدت کوتاهی در جشن تولد شرکت کرده است.

۵۱ درصد از بریتانیایی ها معتقدند سوناک و جانسون «قوانین قرنطینه را به میزان مشابهی زیر پا گذاشته اند»، در مقابل ۱۹ درصد فکر می کنند جانسون بیشتر از سوناک قوانین را زیر پا گذاشته است.

حتی در میان کسانی که فکر نمی کنند جانسون باید استعفا دهد، دلسوزی چندانی برای نخست وزیر وجود ندارد. تنها ۱۴ درصد از بریتانیایی‌ها توجیه بوریس جانسون را درباره برگزاری مراسم پارتی‌گیت می‌پذیرند. اما ۷۶ درصد بر این باروند که او حقیقت را نمی‌گوید.

جانسون در پی رسوایی پارتی گیت با صدور بیانیه‌ای ادعا کرد؛ در تاریخ ۱۹ ژوئن ۲۰۲۰، کمی بعد از ساعت ۲ بعدازظهر یک گردهمایی مختصری در اتاق کابینه برگزار شد که کمتر از ۱۰ دقیقه طول کشید و طی آن افرادی که با آنها کار می کنم با  ابراز مهربانی، بهترین‌ها را برای من آرزو کردند. اما باید با صراحت بگویم، در آن زمان به ذهنم خطور نکرد که این ممکن است نقض قوانین باشد.

جانسون بهمن ماه گذشته با اذعان به برگزاری جشن تولد در زمان محدودیت‌های کرونایی تلاش کرد با عذر خواهی در پارلمان، خود را ازگرداب انتقادها و بحرانی که گریبان‌گیرش شده رها کند. اما ۶۸ درصد مردم انگلیس معتقدند که او عمداً پارلمان را گمراه کرده است. تنها ۱۸ درصد از بریتانیایی ها معتقدند که او پارلمان را فریب نداده است.

برهمین اساس محبوبیت حزب مخالف دولت (کارگر) نسبت به حزب حاکم محافظه‌کار پیشی گرفته و ۳۸ درصد مردم می‌گویند که در صورت برگزاری انتخابات سراسری به حزب کارگر رأی می دهند. این درحالیست که ۳۳ درصد به محافظه کاران رأی می دهند که یک درصد نسبت به هفته گذشته کاهش یافته است.

منبع: ایرنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس