داعش به دنبال گسترش فعالیت‌هایش در پاکستان است

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی نوشت، داعش که از سال 2014 در شرق افغانستان پدیدار شده است به دنبال گسترش فعالیت‌های خود در پاکستان است.

به گزارش مشرق، خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌نویسد: بشیر هشت سال پیش تنها یک جنگجوی طالبانی نوجوان بود که تصرف روستایش در شهر افغانستان توسط داعش را به چشم دید. شبه‌نظامیان داعش تمامی شهرواندانی که جزو طالبان تلقی می‌کردند را گردهم آورده و درحالی که خانواده آن‌ها تماشا می‌کردند، به قتل رساندند.

بشیر توانست فرار کند و سالیان آتی را که در آن داعش چندین منطقه در ولایت ننگرهار را به تصرف درآورد، در خفا سپری کرد. وی طی این سالیان در ارتش طالبان بود و اکنون رئیس اطلاعات طالبان و در شرق افغانستان محسوب می‌شود که رهبری کمپین بر ضد داعش را برعهده دارد. بشیر قساوت‌هایی که ولسوالی کوت مشاهده کرده بود را فراموش نکرده است.

وی اخیرا در گفت‌وگویی که با آسوشیتدپرس انجام داده گفته بود: من نمی‌توانم به بی‌رحمی‌های آن‌ها در کلمات جای بدهم. هرچه که به آن فکر کنید، آن‌ها بدترش را انجام داده‌اند.

طالبان از هشت ماه پیش که به قدرت رسید موفقیت خود در سرکوب داعش را نشان داده است اما این شبه‌نظامیان به پاکستان کشیده شده و حملاتی را در آنجا آغاز کرده‌اند. تحلیل‌گران می‌گویند که داعش به شکل یک گروه تروریستی بدون مرز درآمده و یکی از مرگبارترین گروه‌های تروریستی در منطقه که منجر به پیدایش بسیاری‌ از سازمان‌های رادیکال شده محسوب می‌شوند.

تاثیرات حضور داعش در شمال غرب پاکستان به شدت واضح است. اثرات بمب‌گذاری انتحاری که بر روی دیوارهای یک مسجد که منجر به کشته شدن ۶۰ نمازگزار شد همچنان مشهود است. داعش گفته است که بمب‌گذار انتحاری یک افغان از کابل بوده است.

بمب‌گذاری در مسجد شیعه در شهر پیشاور حیرت پاکستانی‌ها را برانگیخت و باعث ترس بیشتر آن‌ها از ازسرگیری حملات تروریستی در این کشور شد.

امیر رانا، مدیر اجرایی موسسه مطالعات صلح پاکستان عنوان کرد که افزایش این حملات در این کشور از سال گذشته آغاز شده و سرعت وقوع این حملات درحال افزایش است.

مطابق با اطلاعات این نشریه، پاکستان تا مارس این سال شاهد ۵۲ حمله شبه‌نظامی بوده درحالی که در بازه زمانی مشابه در سال گذشته تنها ۳۵ حمله رخ داده بود. این حملات همچنین مرگبارتر نیز شده‌اند. امسال در پاکستان تاکنون ۱۵۵ قربانی این حملات تروریستی شده‌اند درحالی که سال گذشته ۶۸ تن در اثر این حملات جان باخته بودند.

مسئولت بدترین حمله را تاکنون داعش خراسان که یکی از زیرشاخه‌های داعش است را برعهده گرفته است. در همین حال تعداد حملات ترویستی در افغانستان روند نزولی به خود گرفتند.

داعش خراسان برای اولین بار در سال ۲۰۱۴ در شرق افغانستان یافت شد. تا سال ۲۰۱۹ این گروه بخش حائز اهمیتی از ولایت ننگرهار را تحت تصرف داشت و خود را به ولایت‌های همسایه یعنی کنر رساند. ارتش آمریکا کمپین هوایی عظیمی را راه راه‌اندازی کرد که شامل هدف قرار دادن یک مخفی‌گاه احتمالی داعش توسط بزرگ‌ترین بمب متعارف آمریکا و یا به اصلاح "مادر تمامی بمب‌ها" می‌شد اما داعش دوام آورد و بزرگترین چالش امنیتی برای طالبان از زمان رسیدن به قدرت ار ماه اوت شد.

داعش خراسان دشمنان دیرینه طالبان هستند. آنها به تفسیر خشنی از قوانین اسلامی اعتقاد دارند و اکثریت از حملات انتحاری علیه ایالات متحده و متحدان افغان‌شان استفاده کرده‌اند اما سنت‌های طایفه‌ای را با احکام مذهبی می‌آمیزند. داعش برخالف طالبان برای تشکیل یک جهان اسلامی متحد ذیل یک خلافت می‌جنگد.

طالبان در جواب به مقرهای احتمالی داعش یورش بردند. شهروندان در ماه‌های اکتبر و نوامبر از پیدایش اجساد آویزان بر روی درخت‌ها خبر دادند که گفته می‌شد از اعضای شبه‌نظامیان داعش بوده‌اند. بشیر عنوان می‌کند که موفق به تحت کنترل گرفتن مناطق این گروه شده است.

وی گفت: ما کنترل تمامی آن مناطق را به دست گرفتیم. در حال حاضر ممکن است افرادی در برخی خانه‌ها پنهان شده باشند اما هیچ جایی را تحت مالکیت خود ندارد. دیگر داعشی وجود ندارد.

به گفته بشیر جنگنجویان داعش خراسان در وضع نامساعدی هستند چراکه طالبان استادهای جنگ چریکی هستند. به گفته بشیر داعش خراسان تاکتیکی در اختیار ندارد که طالبان از آن‌ها استفاده نکرده و یا آگاهی نداشته باشد.

برخی ناظران نیز می‌گویند که نفوذ طالبان در روستاهای افغان و ارتباطات‌شان با مساجد و مدارس دینی در حتی کوچک‌ترین دهکده‌ها باعث می‌شود تا داعش فضایی برای مانور نداشته باشد.

این در حالی است که به گفته مقامات نظامی ارشد آمریکایی، از زمان خروج همراه با هرج‌ و مرج ایالات متحده از افغانستان در سال گذشته، توانایی واشنگتن برای جمع‌آوری اطلاعات درخصوص داعش به طرز وسعی کاهش یافته است.

منبع: ایسنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس