کد خبر 1360237
تاریخ انتشار: ۲۰ فروردین ۱۴۰۱ - ۰۰:۱۷
افول آمریکا، سنت الهی - کراپ‌شده

اگر به‌درستی به وقایع بنگریم و عمق افول آمریکا را بررسی کنیم به یک سنت الهی می‌رسیم.

به گزارش مشرق، مهدی فضائلی طی یادداشتی نوشت: وقتی در سال ۱۹۹۱، اتحاد جماهیر شوروی، فروپاشید، بوش پدر که رئیس جمهور آمریکا بود با خوش خیالی ناشی از محاسبات غلط، گمان کرد دوران یکه تازی و گسترش هژمونی آمریکا آغاز گردیده است غافل از آنکه این خوش خیالی و غرور، به گفته "تد گالن کارپنتر»، استاد دانشگاه و عضو اندیشکده کاتو، آغاز دوران "افول موریانه ای" آمریکاست!

اگرچه "افول گراها" سابقه ی دیرینه تری در آمریکا دارند لیکن هر چه زمان گذشته است هم بر تعداد آنها افزوده شده و هم نشانه های افول نمایان‌تر گشته است. 
البته وقتی سخن از افول آمریکا به میان می آید چند نکته را باید در نظر داشته باشیم. 

نخست اینکه، الزاما" تکرار شرایط مشابه فروپاشی شوروی سابق مورد نظر نیست آن هم در کوتاه مدت بلکه همانگونه که از اصطلاح "افول موریانه ای" برداشت می شود، منظور زوال تدریجی این ابرقدرت است؛ هر چند رسیدن به وضعیت مشابه فروپاشی شوروی و حتی سهمگین تر از آن ناممکن نیست!

یادآور می شوم که بر اساس نظر سنجی که حدود دو سال پیش در آمریکا انجام شد، بیش از ۴۰ درصد آمریکایی ها خواهان تجزیه این کشور بودند!

دوم نشانه های روز افزون افول آمریکاست که به‌ نظر می رسد شتاب هم گرفته است!

این نشانه ها را از شرایط سیاسی، اجتماعی و  اقتصادی داخلی آمریکا و شکل گیری یک دو قطبی بی سابقه می توان دید تا شرایط اسفناک آمریکا در منطقه غرب آسیا و از فرار آمریکا از افغانستان تا اذعان دولتمردان کنونی آمریکا به شکست مفتضحانه تحریم های حداکثری در برابر ایران و همچنین ظهور قدرت هول انگیز اقتصادی مانند چین و دهها نشانه دیگر. 

سومین نکته اینکه، وقتی در باره افول ابرقدرتی مثل آمریکا سخن می گوییم باید توجه داشته باشیم که اولا" آمریکا نماد و قله تمدن غربی است و افول آمریکا یعنی افول غرب، چنانچه وضعیت امروز کشورهای اروپایی مؤید این مسأله است. ثانیا" آمریکا هم پیمانانی در گوشه و کنار دنیا دارد که افول آمریکا، وضعیت همه آنها را نیز با تهدید مواجه کرده است. 

در رأس این متحدان، رژیم صهیونیستی قرار دارد که اوضاع بحرانی اش این روزها کاملاً مشهود است و بیش از هر زمان دیگری هم در داخل و هم از بیرون مرزهایش در معرض تهدید قرار دارد و به شدت آسیب پذیر شده است؛ همینطور اوضاع اوکراین و عربستان سعودی از دیگر متحدان آمریکا که شرایط سخت و بحرانی شان در معرض دید جهانیان قرار گرفته است. 

اگر بدرستی به همه این وقایع بنگریم و عمق این افول را بررسی کنیم به یک سنت الهی می رسیم که قرآن در آیه ۱۷ سوره مبارکه رعد، به شکلی رسا اینگونه ترسیم می فرماید. 

《أَنْزَلَ مِنَ السَّمَاءِ مَاءً فَسَالَتْ أَوْدِیَةٌ بِقَدَرِهَا فَاحْتَمَلَ السَّیْلُ زَبَدًا رَابِیًا ۚ وَمِمَّا یُوقِدُونَ عَلَیْهِ فِی النَّارِ ابْتِغَاءَ حِلْیَةٍ أَوْ مَتَاعٍ زَبَدٌ مِثْلُهُ ۚ کَذَٰلِکَ یَضْرِبُ اللَّهُ الْحَقَّ وَالْبَاطِلَ ۚ فَأَمَّا الزَّبَدُ فَیَذْهَبُ جُفَاءً ۖ وَأَمَّا مَا یَنْفَعُ النَّاسَ فَیَمْکُثُ فِی الْأَرْضِ ۚ کَذَٰلِکَ یَضْرِبُ اللَّهُ الْأَمْثَالَ.

از آسمان آبی فروباراند آنگاه رودهایی هریک به گنجایی خویش روان شد و سیلاب با خویش کفی انبوه فراآورد و آنچه در آتش می گدازند تا زینتی یا کالایی به دست آورند،(نیز)کفی همانند آن(کف سیلاب)است؛بدین گونه خداوند درست و نادرست را مثل می زند؛باری،کف،کنار می رود اما آنچه مردم را سودمند افتد در زمین بازمی ماند ؛بدین گونه خداوند مثل می زند.》

آری، از آنجایی که نظام هستی بر " حق" استوار است لذا باطل جایی در این نظام ندارد و دیر یا زود باطل همچون کف روی آب کنار خواهد رفت و حق که برای مردم سودمند است خواهد ماند و آشکار خواهد گردید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 17
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 5
 • IR ۰۰:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۰
  10 5
  مرگ بر آمریکا
 • نیما IR ۰۰:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۰
  6 7
  افول آمریکا در حمله به افغانستان عراق شروع شد و شاید اگر به این دومنطقه حمله نمی کرد اصلا افولی درکار نبود
 • ۰ IR ۰۱:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۰
  11 9
  شما فعلا قیمت گوجه رو درست کن ، کار دنیا پیشکش
  • علیرضا IR ۰۴:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۰
   8 11
   دمت گرم و دمت گرم و دمت گرم
  • IR ۰۴:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۰
   1 7
   شما بری بازار می‌بینی درسته منتها زخم بستر داری و سرت توی تلگرامه، دمت گرم که اینقدر جلبکی.
  • IR ۰۴:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۰
   5 4
   شما فعلا قیمت نفت و گاز رو درست کنم گوجه پیش کش
  • DE ۰۵:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۰
   2 1
   هرکی چهارتا بوته گوجه تو بالکن خونه اش تو چهارتا گلدون بزرگ بکاره تا اول پائیر میتونه مصرف روزانه اش رو برای سالاد یا کنار غذاها تامین کنه اخه اینم کاری داره؟ هم افتاب هم اب دم دستتونه. با این اقدام قیمت گوجه کلا میادپائین.
  • DE ۰۸:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۰
   0 0
   چی بگم
  • علی IR ۱۰:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۰
   1 0
   چشم گوجه و خیار توی بالکن خونه میکارم اما برنج رو کجای خونه م بکارم آخه جون دل
 • IR ۰۱:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۰
  5 6
  انشاءالله
 • DE ۰۲:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۰
  5 3
  خداراشکر
 • میرزا IR ۰۶:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۰
  5 5
  افول یا صعود ربط چندانی به قیمت گوجه و خیار ندارد آنچه در آمریکا در حال وقوع است شکاف غیر قابل درمان اجتماعی است.
  • IR ۰۹:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۰
   1 2
   بیخیال ما خودمون داغونیم بحث دشمنی امریکا بکنار
 • IR ۰۷:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۰
  1 1
  واقعا تجاوز به مردم اکراین این قدر گنگ و نامفهومه که آنرا در کنار افول امریکا بگذاریم!؟ روسیه هم جزء غرب است و تجاوز او نیز شکست ظلم و زور گویی است.
 • IR ۰۷:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۰
  2 0
  سنت الهی
 • FR ۰۸:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۰
  2 1
  عالی بود
 • مهدی اسماعیل پور IR ۱۱:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۰
  1 0
  مرگ بر آمریکا

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس