واکسن کرونا نمایه

کرونا بیش از دو سال است با سلامت مردم دنیا در جدال قرار دارد؛ اما واکسن سازان دنیا و از جمله ایران نیز بیکارنبوده‌اند؛ به طوری که اکنون ۶ واکسن ضد کرونا در کشورمان تولید می‌شود.

به گزارش مشرق، ویروس کرونا دو ساله شده و این نوزاد شوم با جثه بسیار ریز و غیر قابل مشاهده‌اش، دو سال است جهان را متأثر از خود کرده و سلامت جسمی و روانی ۸ میلیارد نفر را در اقصی نقاط جهان به مخاطره انداخته است.

همان بیماری مهلکی که تاکنون جان صدها هزار نفر در سنین مختلف را گرفته و پرونده زندگی‌شان را بسته، میلیونها نفر را داغدار عزیزانشان کرده و بسیاری را نیز روانه مراکز درمانی کرده است.

بیشتر بخوانید:

ارسال نخستین واکسن ایرانی کرونا به نیکاراگوئه

در مسیر مبارزه با این بیماری مهلک،کشورهای مختلفی در قالب شرکت‌های تولید کننده واکسن، در نقاط مختلف دنیا در حال تلاش برای تولید واکسن کرونا بوده و تاکنون نیز چند نوع واکسن در دنیا ساخته شده و برخی نیز به مرحله تزریق رسیده است.

ایران نیز از قافله واکسن سازان دنیا عقب نمانده و از روزهای آغازین این پاندمی فعالیت خود را در مسیر ساخت واکسن کرونا با جدیت آغاز کرد.

ببینید:

فیلم/ دستور خرید واکسن نورا صادر شد

اکنون ۶ واکسن تولید داخل در چرخه واکسیناسیون قرار گرفته‌اند.در این گزارش با واکسن‌های ایرانی کرونا آشنا می‌شویم.

واکسن رازی یا همان «کووپارس»اولین واکسن تزریقی_استنشاقی در جهان است که توسط موسسه  واکسن سازی رازی ساخته شده است. واکسن و سرم‌سازی رازی، از سال ۱۳۰۳ تا کنون تولید واکسن هایی مانند فلج اطفال، سرخک، سرخچه، اوریون، دیفتری و کزاز را نیز در کارنامه دارد.

روایت ۶ واکسن کرونای ایرانی در باشگاه واکسن‌سازان جهان

این واکسن دارای دُز سوم استنشاقی است که برای ایمن سازی بینی و سینوس‌ها بکار می‌رود. ویروس کرونا در بینی افرادی که دُز سوم این واکسن را دریافت کرده‌اند امکان زنده ماندن ندارد؛ یعنی امکان ناقل شدن در افراد واکسینه از بین می‌رود. 

رازی کووپارس برخلاف واکسن‌های کشته به صورت همزمان ایمنی آنتی‌بادی خونی و ایمنی سلولی را فعال می‌کند که به این ترتیب سیستم ایمنی بدن سلول‌های آلوده در حال تکثیر ویروس را شناسایی و حذف می‌کند.

به دلیل خالص بودن آنتی ژن نوترکیب، این واکسن عاری از DNA ، RNAو آنتی‌ژن N ویروس بوده و خطر عوارضی مثل التهاب ریوی در این واکسن وجود ندارد. 

به دلیل آنتی‌ژن بسیار کم و ایمنی زایی بسیار مناسب این واکسن برای گروه‌های سنی زیر ۱۸ سال، افراد مسن، مادران شیرده و دیگر گروه های حساس مناسب است.
این واکسن دارای دو دز تزریقی و یک دز استنشاقی است که هیچ یک از واکسن‌های ساخته شده کووید ۱۹ در دنیا دارای این ویژگی نیست. فرمولاسیون ساخت آن مبتنی بر پروتئین نوترکیب است؛ یعنی از بی‌خطرترین پلتفرم‌های شناخته شده محسوب می‌شود.

این واکسن به لحاظ پایه علمی، جزء ایمن ترین پلتفرم‌های شناخته شده دنیا برای سنین پایین است؛ زیرا کمترین میزان آنتی ژن بین واکسن‌های داخلی و خارجی، در این واکسن به کار برده شده است.

۲ ویژگی خاص کووپارس در میان واکسن‌های دنیا

 این واکسن دو ویژگی اصلی دارد؛ اول اینکه پلتفروم پروتئین ساب یونیت دارد؛ اولین خصیصه واکسن رازی که آن را ارزشمند می‌کند همین قضیه پروتئین ساب یونیت (زیر گروه پروتئینی)  بودن آن است.

دُز استنشاقی کووپارس روی مخاط بینی ریخته می‌شود

دومین خاصیت این واکسن، موضوع استفاده از دُز استنشاقی واکسن است. ویروس کرونا سلول‌های سیستم ریه را بیشتر دوست دارد. دز سوم این واکسن به صورت موضعی روی مخاط بینی فرد استفاده می‌شود.

وقتی روی مخاط بینی می‌ریزیم موجب ایجاد آنتی بادی ترشحی می‌شود. این خوبی را دارد که جلوی ویروس را گرفته و ایمنی را بالاتر می‌برد.

همچنین واکسن‌هایی که در کل در مخاط  بینی توسط سیستم ایمنی شناخته می‌شوند باعث تحریک بهتر ایمنی سلولی می‌شوند؛ فعال شدن بیشتر ایمنی سلولی یعنی واکسن بهتر.

واکسن «پاستوکووک» به عنوان یک واکسن ایرانی -کوبایی حاصل تعاملات و همکاری‌های دو کشور ایران و کوباست.

روایت ۶ واکسن کرونای ایرانی در باشگاه واکسن‌سازان جهان

 در ایران انستیتو پاستور به عنوان قدیمی ترین مرکز واکسن سازی ایران و یکی از مهمترین مؤسسات واکسن سازی در دنیا کارهای تحقیقاتی و علمی خود را در مسیر ساخت واکسن آغاز کردند و در کشور کوبا نیز مؤسسه فینلای به عنوان یک از مهمترین موسسات در تولید واکسن فعالیت خود را دنبال کردند.

این واکسن شامل دو دز و یک دز یادآور یا بوستر است. واکسن پاستوکووک نوعی واکسن کونژوگه است. مراحل اول و دوم آزمایش انسانی این واکسن در کشور کوبا و مرحله سوم کارآزمایی بالینی با مشارکت دو کشور ایران و کوبا انجام شد.

قابلیت استفاده در سنین ۳ تا ۱۸ سال و بالای ۱۸ سال 

 این واکسن بر مبنای پروتئین است و یکی از ایمن‌ترین واکسن‌های دنیا به شمار می‌رود و تنها واکسنی است که در کنار خود دز یادآور تولید کرده و قابلیت استفاده در سنین ۳ تا ۱۸ سال و بالای ۱۸ سال را دارد.

پاستوکووک یکی از بی خطرترین واکسن‌های دنیاست

 پاستوکووک واکسنی است که علاوه بر ایمنی خوبی که ایجاد می‌کند یکی از بی‌خطرترین واکسن‌های دنیا است؛ ضمن اینکه در گروه سنی زیر ۱۸ سال مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ به طوری که یکی از ویژگی‌های آن این است که می‌توان از آن برای دانش‌آموزان استفاده کرد. 

قابلیت استفاده به عنوان دز یادآور برای همه واکسن‌های دنیا

 با توجه به اینکه این واکسن می‌تواند یادآور واکسن در کسانی که قبلا به کرونا مبتلا شده‌اند باشد؛ به این شکل که می‌توان یک دز یادآور از آن استفاده کرد؛ ضمن اینکه از این واکسن می‌توان برای دزهای یادآور واکسن‌های دیگر استفاده کنیم.

ویژگی منحصر بفرد پاستوکووک در دنیا

 این واکسن تنها واکسنی در دنیاست که دز یادآور همراه خود دارد؛ به طوری که کارآیی ۹۲.۶ درصدی را در پیشگیری از ابتلا به کرونا نشان داده است. 

ایمنی ۹۹ درصدی سه دُز واکسن

 با توجه به اینکه در بیش از ۹۹ درصد افراد ایمنی‌زایی با سه دز دیده می‌شود؛ در نتیجه در کودکان نیاز به دز یادآور نیست.

واکسن «نورا» یکی از واکسن‌های ساخته شده در داخل کشور و تنها واکسن دانشگاهی در ایران و غرب آسیاست. پلتفرم این واکسن از پروتئین نوترکیب بوده و توسط دانشمندان دانشگاه علوم پزشکی بقیة الله (عج) ساخته شده و اکنون در مرحله سوم کار آزمایی بالینی قرار دارد و به زودی وارد چرخه واکسیناسیون کشور قرار خواهد گرفت.

روایت ۶ واکسن کرونای ایرانی در باشگاه واکسن‌سازان جهان

نورا واکسنی از نوع پلتفرم پروتینی نوترکیب است.این پلتفروم با پلتفرم واکسن کووپارس رازی، اسپایکوژن و پاستوکووک شباهت دارد.این واکسن ۱۰۰ درصد ایرانی است. بی خطر بودن و سالم بودن واکسن و تیتر بالای آنتی بادی در ۹۰ درصد افراد مشاهده شد.

واکسن نورا چه ویژگی خاصی دارد؟

اگر به سایت سازمان بهداشت جهانی مراجعه و انواع واکسن‌های دنیا را بررسی کنیم متوجه می‌شویم بیشترین درصد مربوط به واکسن‌های با پلتفروم نوترکیب با میزان ۴۰ درصد و ۱۸ درصد ویروس کشته شده است و بقیه برای سایر پلتفروم‌هاست.

واکسن «فخرا» بعد از یک سال و نیم تلاش که با همت بلند شهید فخری زاده ایجاد شد، پس از طی مراحل آزمایشگاهی و تست‌های حیوانی، بی‌ضرری و اثر بخشی واکسن به اثبات رسیده است.

بنا به گفته مدیران این پروژه در تولید این واکسن تمامی استانداردهای لازم و با ایمنی کامل انجام شده است.واکسن ایرانی «فخرا» در سازمان «نوآوری و تحقیقات وزارت دفاع ایران» تولید شده است.

روایت ۶ واکسن کرونای ایرانی در باشگاه واکسن‌سازان جهان

این واکسن از ویروس غیر فعال انتخاب شده است و با ورود این ویروس غیر فعال، ایمنی بدن فعال می‌شود.یکی از بهترین واکسن‌هایی است که کم‌خطرترین و کم عارضه‌ترین واکسن بوده است

ایمنی زایی واکسن فخرا ۹۴ درصد 

اگر افزایش تیتر آنتی‌بادی را ملاک قرار دهید، ایمنی‌زایی ۹۴ درصد است و اگر افزایش حداقل ۴ برابری تیتر آنتی‌باید را در نظر بگیرید، ۷۵ درصد است؛به عبارتی ایمنی زایی واکسن فخرا ۹۴ درصد است.

 واکسن کووبرکت؛اولین واکسن ساخته شده تمام ایرانی

واکسن «کووبرکت» نخستین واکسن کووید-۱۹ تولید محققان ایرانی است که موفق به دریافت کد اخلاق و کارآزمایی انسانی از وزارت بهداشت شد. این واکسن در شرکت شفا فارمد وابسته به بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام (ره) تولید شده است.

روایت ۶ واکسن کرونای ایرانی در باشگاه واکسن‌سازان جهان

ستاد اجرایی فرمان امام خمینی (ره) و مؤسسه دانش بنیان برکت از جمله بخش‌هایی هستند که به صورت جدی تولید واکسن را شروع کردند که آزمایش انسانی یکی از طرح های تولید واکسن این ستاد، از نهم دی ماه سال گذشته آغاز شد.

مراحل ساخت کووبرکت

پلتفرم تولید این واکسن  بر اساس «ویروس کشته شده» استفاز سوم بودند.

 واکسن برکت باعث افزایش آنتی‌بادی در ۹۱درصد داوطلبان شد

«اسپایکوژن»، این واکسن استرالیایی- ایرانی در تاریخ چهاردهم مهر ماه سال ۱۴۰۰ به صورت رسمی توانست مجوز مصرف اضطراری را از وزارت بهداشت دریافت کند.

روایت ۶ واکسن کرونای ایرانی در باشگاه واکسن‌سازان جهان

بر طبق نتایج مطالعات بالینی واکسن اسپایکوژن، به دلیل ساختار پروتئینی و نوع ادجوانت‌ها، این واکسن استرالیایی- ایرانی را می‌توان یکی از بهترین گزینه‌ها برای تزریق دوز سوم یا دوز بوستر خود و سایر واکسن‌های کرونا دانست.پلتفرم واکسن اسپایکوژن از نوع پروتئین نوترکیب است. 

پلتفرم ایمن واکسن

پلتفرم اسپایکوژن از ایمن‌ترین پلتفرم‌های تولید واکسن و دارو در جهان است و این پلتفرم در ساخت انواع واکسن‌ها از جمله واکسن آنفلوانزا، هپاتیت، HPV (گارداسیل) و داروهایی مانند انسولین سابقه بسیار طولانی دارد.

به هر حال، در دنیای کرونایی این روزها و جدال واکسن سازان جهان برای فروش بیشتر تولیدات خود، واکسن سازان کشورمان نیز در جهان خوش درخشیدند و با تلاش متخصصان حوزه واکسن سازی ایران نیز در باشگاه واکسن سازان جهان می‌درخشد.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 8
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۱۱:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۱/۰۴
  4 0
  تو تولید واکسن ایرانی‌ها سه ماه عقب افتادند ‌متاسفانه بار اصلی واکسیناسیون افتاد به عهده سینوفارم چینی که البته مقادیر قابل توجهی هم ارز از کشور خارج شد .
 • IR ۱۴:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۱/۰۴
  17 3
  مسئولان توضیح بدهند چه نیازی به ساخت 6 واکسن بود؟ پول بیت المال ارث پدرتونه که بابت تحقیق و توسعه 6 واکسن حیف و میل کردید؟ نهایتا تحقیق و ساخت 2 واکسن کفایت میکرد.
  • IR ۱۱:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۱/۰۵
   0 3
   چند مسیر متفاوت انتخاب شد چون معلوم نبود کدام به نتیجه می رسد
 • ناشناس IR ۱۴:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۱/۰۴
  19 3
  انگلیس با اون عظمتش در زمینه داروسازی و‌پزشکی فقط استرا زنکا ، امریکا فایزر ، روسیه اسپوتنیک‌و چین سینوفارم را تولید‌و به‌جهان ارائه داد‌ اونوقت ما جو‌گیر شدیم و هر شرکت و سازمانمون، یه‌واکسن با پلتفرم‌ مشابه و هزینه های کلان تولید کرد. این معنیش به هدررفتن سرما یه های کشور، عدم اتحاد‌ملی و عدم اعتماد مردم به وامسنهای رنکارنگ داخلی بود.
  • Ismail IR ۱۵:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۱/۰۴
   20 2
   شش نوع واکسن با پلتفرم ها مختلف ساخته ایم اگر ببینی ویروشهای کردنا جهش های گوناگونی پیدا کردن که باید واکسنهای با تنوع مختلف برای جو گیری باسد توسعه می یافت
  • IR ۱۹:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۱/۰۴
   3 0
   اطلاعاتتون ناقصه آمریکا واکسن فایزر ، مدرنا و جانسون اند جانسون و جدیدا نواواکس رو ارائه کرد . روسیه اسپوتنیک وی و اسپوتنیک لایت و واکسن انستیتو وکتور رو ارائه دادن چین چهار مدل اصلی سینو فارم پکن، سینوواک ، سینوفارم ووهان و کان سینو رو تزریق می کنن و حتی کوبا چهار واکسن سوبرانا که همون پاستو کووک خودمون میشه و سوبرانا 2 و آبادالا و سوبرانا پلاس رو تولید کرده . ترکیه و قزاقستان و تایوان هم واکسنهای خودشون رو تولید کردن. مهمترین اتفاقی که الان افتاده اینه که ما تونستیم زیرساختهای تولید واکسن در حجم بالای 100 میلیون دوز در ماه رو در کشور با پلتفرم های مختلف ایجاد کنیم الان مثلا خط تولید برکت میتونه 60 میلیون دوز در ماه واکسن تحویل بده رازی و فخرا هم با 5 میلیون دوز در ماه شروع کردن و به زودی ظرفیتهاشون بالا میره ما در چند زمینه مثل ژل مخصوص تولید واکسن قبلا دانش فنی رو نداشتیم که حالا به اون دست پیدا کردیم این یعنی ما میتونیم در مقابل بیماری های بعدی به سطح بالای از بازدارندگی برسیم مثل اتفاقی که در چین افتاد و اونا خطوط تولید ماسک و واکسن رو از زمان بیماری سارس داشتن و در قضیه کرونا بعد از چندماه تونستن بیماری رو کنترل کنند
 • IR ۱۵:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۱/۰۴
  15 3
  کدام یک از واکسنها تاییدیه سازمان بهداشت جهانی را گرفته است .یعنی همه هیچی
 • IR ۲۳:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۱/۰۴
  2 0
  ما که مدتهاست منتظر دز استنشاقی رازی هستیم یا حتی مال پاستور . میگن گاهی تعداد معدودی میاد که تا بحال شامل ما نشده .

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس