نام فلوراید را حتما شنیده اید اما از کاربرد این ماده چه اطلاعاتی دارید؟ آیا این ماده برای انسان مضر است؟ دلیل استفاده وسیع این ماده از سوی دولت آمریکا چیست؟ در اثر این ماده مردم آمریکا به چه بیماری هایی دچار شده اند؟ با گزارش ویژه مشرق همراه باشید...

گروه گزارش ویژه مشرق: افزودن مشتقات سمی فلورايد مانند سديم فلورايد و سديم سيليکا فلورايد به آب آشامیدنی مردم آمریکا از سال 1945 شروع شده و با این که در سال های اخیر اقداماتی برای کاهش آن انجام شده اما هنوز هم ادامه دارد. موضوع اضافه شدن فلوراید به آب آشامیدنی و محصولاتی همچون خمیر دندان و برخی خوراکی ها در آمریکا به سال های پس از جنگ جهانی دوم بر می گردد که تا کنون ادامه داشته و یکی از پرونده های جالب توجه در شناختن نحوه نگاه استثماری نظام سرمایه داری و سود محور حاکم بر آمریکا به نوع "انسان" است.

و باز رد پای سرمایه داری

با مطالعه دقیق داستان افزودن فلوراید به آب آشامیدنی عمومی در آمریکا در می یابیم هنگامی که این نظام درگیر حفاظت از پول و منافع سرمایه داران می شود دیگر برای آن، "انسان" آمریکایی و غیر آمریکایی تفاوتی نداشته و ناگهان تمامی پیرهن دری های حقوق بشری برگرفته از "ارزش های آمریکایی" به هیاهو و یاوه بافی هایی بی شرمانه تبدیل می شود. با این که افزودن فلوراید به آب آشامیدنی در بسياري از کشورهای اروپایی و دیگر کشورها از دهه ها‌ي گذشته ممنوع شده است؛ امریکا و استرالیا طرف دار سرسخت اضافه کردن فلوراید به آب اشامیدنی می باشند. مشتقات فلورايد از مواد جانبی و در حقیقت نوعی پسماند فعالیت کارخانه های صنعتی بوده و ممکن است از طريق فرسايش تدريجي‌ لايه ‌هاي زمين، کودها و یا در اثر دفع از صنايع مرتبط با فلزاتی مانند آلومينيوم و فولاد وارد منابع آب های آشامیدنی شده و آلودگی های خطرناکی به بار آورند.


فلوراید و سال های پس از جنگ جهانی دوم

از میانه های دهه 40 میلادی دولت آمریکا اضافه کردن فلوراید به آب آشامیدنی شهروندان را با این بهانه که موجب کاهش پوسیدگی دندان های ایشان می شود شروع کرد و دستگاه تبلیغاتی تحت کنترل سرمایه داران نیز تا کنون این کار را به صورت یکی از مهم ترین موفقیت ها در بهبود بهداشت عمومی مردم در سراسر قرن بیستم توصیف و تمجید کرده است. اولین توصیه ها به استفاده از فلوراید در آب برای کاهش پوسیدگی دندان ها طی سال های 1945 و 1946 از سوی برخی مقامات بهداشتی در آمریکا و کانادا روی داد و پس از آن خدمات بهداشت عمومی آمریکا نیز وارد میدان اجرایی این طرح شده و بدون وجود حتی یک تحقیق علمی مستدل و مورد قبول دانشمندان توصیه کرد که منابع آب شرب عمومی فلوریده شوند.

در حالی که جدای از نگاه بهداشتی و خطرات مرتبط، فلوریداسیون نمی توانست روش کارآمد و مقرون به صرفه ای باشد؛ ولی این برنامه با قدرت تمام دنبال شد. در واقع حتی اگر ادعای کمک به سلامتی دندان ها صحیح هم باشد؛ بخش بسیار کوچکی از فلور آب فلوریدهصرف حفاظت از دندان های افراد می شود و مابقی آن از بدن دفع شده و یا در صورت بالا بودن مقدار آن در بدن انباشته می شود که سرآغاز تمامی مضرات فلوراید برای انسان است. در حال حاضر میزان فلوراید در آب آشامیدانی آمریکا 4 میلی گرم در لیتر عنوان شده است در حالی که این مقدار بر اساس قوانین نباید از 2/1 میلی گرم تجاوز کند.


سدیم فلوراید یک ماده سمی شناخته شده است.


فلوراید و حقوق بشر!

بدین ترتیب با افزودن فلوراید به آب شهری حق انتخاب نوشیدن آب حاوی فلوراید و یا آب طبیعی سالم از شهروندان آمریکایی گرفته شد و آنها مجبور بودند به هر صورت این آب را مصرف کنند. با توجه به اینکه نظام آمریکا حتی به فکر انتخابی بودن ادامه حیات شهروندان در قالب برنامه "مرسی کیلینگ" نیز بوده است؛ اجبار به حفاظت از دندان های ایشان با خوراندن زوری آب فلوریده به آنها بسیار عجیب می نماید!


مردم به فلوریده کردن آب معترضند.

بر اساس منابع علمی آن چه که می تواند در یک حالت کنترل شده بر سلامتی دندان ها تاثیر مثبت بگذارد دوزهای محدود و مشخصی از فلوراید موضعی است نه ورود عمومی آن به کل بدن انسان از طریق آب آشامیدنی و به صورت سیستمیک. در واقع به گفته محققین مسواک زدن با خمیر دندان حاوی فلوراید اگر دو بار در روز انجام گیرد به همان اندازه و یا حتی بهتر از فلوراید موجود در آب آشامیدنی می تواند برای سلامتی دندان ها موثر واقع شود. با این توصیف چه چیزی ممکن است نظام سرمایه داری را مجبور کند که با صرف هزینه های کلان به فلوریده کردن آب های آشامیدنی مردم آمریکا اقدام کند؟! و برای توجیه این کار نیز در طی چندین دهه هزینه های بزرگی را صرف فعالیت های رسانه ای نماید؟


تاثیر فلوراید کنترل نشده بر دندان های کودکان

در واقع از آنجا که از نظر پزشکان فلوریداسیون آبتنها برای بعضی افراد سودمند بوده و برای بیشتر افراد مضر است؛ این برنامه تعداد زیادیاز مردم که در معرض عوارض سمی فلوراید هستند را نادیده می گیرد. اثرات فلوراید مربوط به مقادیر موجود آن در آب است و از همین رو واضح است که استفاده از آب آشامیدنی فلوریده نمی تواند کنترل شده باشد و یا برای تمامی مصرف کنندگان کنترل مقادیر مصرف مقدور نخواهد بود. در نتیجه با توجه به اخلاق پزشکی، بخش وسیعی از مردم مجبور به استفاده از ماده ای شده اند که ادعا می شود برای سلامتی آنها مفید است اما هیچ گونه کنترلی هم بر روی چکونگی مصرف آن ندارند.

فلوراید از دهه 40 به آب و مواد بهداشتی اضافه شد

این اشکالات از نظر حقوقی بارها مورد توجه مخالفان قرار گرفته و دولت را برای پاسخگویی تحت فشار قرار داده اند. این در حالیست که حامیان دولتی فلوریداسیون آب همواره در خواست های مناظره و بحث مطرح شده از سوی محققین مستقل را رد می کنند. زیرا که هیچ کدام از این مدافعان دلایل و مدارک علمی مستحکمی که بر اساس تحقیقات مستقل از نهادهای زیر نظر سرمایه داران انجام شده باشد در دست ندارند و بر این اساس شکست آنها در یک مناظره عمومی امری بدیهی خواهد بود.


وضعیت فلوریداسیون آب در جهان

در حال حاضر کشورهای مختلفی نیز به پیروی از سیستم بهداشتی آمریکا فلوراید را به مواد مصرفی شهروندان خود اضافه می کنند و بیش از سیصد میلیون نفر در بیش از چهل کشور جهان تحت تاثیر اثرات فلور هستند. بیش از 145 میلیون نفر امریکایی نیز به اجبار و بدون این که حق انتخاب داشته باشند از آب آشامیدنی فلوریده استفاده می کنند.


کشورهای بسیاری فلوریداسیون آب را ممنوع کرده اند.

در حالی که در اکثر کشور های اروپایی مانند سویس، سوئد و هلند فلوریداسیون آب انجام نمی گیرد با این وجود نتایج آماری به دست آمده مشابه چیزی است که در امریکا در مورد کاهش پوسیدگی دندان ها گزارش می شود. این نشان می دهد که فلوریده کردن آب اثر مهمی بر جلوگیری از بیماری های دندان نداشته است.

آلمان و اروپای شرقی هم برنامه های فلوریداسیون را کاهش داده اند با این حال هنوز در استرالیا، نیوزلند، کانادا، ایرلند و امریکا آب فلوریده می شود. ژاپن، انگلستان، ایتالیا، فرانسه، دانمارک و بلژیک نیز از دیگر کشورهایی هستند که با این که در آنها فلوراید به آب آشامیدنی مردم اضافه نمی شود در عین حال آمار مشابهی با آمریکا در مورد پوسیدگی دندان دارند. طبق گزارش های منتشره در برخی کشورها نیز که مردم در معرض فلورايد بسیار فراتر از حد مجاز قرار دارند؛ مانند مکزيک، چين و هند، اثرات نامطلوب در تشدید پوسیدگی دندان و حتی تضعیف هوشیاری و فعالیت مغزی در کودکان دیده می شود.


فلوراید و عوارض آن

فلور عنصری بسیار سمی است که در صورت ورود مقادیر بالای آن به بدن انسان می تواند باعث ایجاد رسوب فلور، مسمومیت شدید و در موارد حاد حتی به مرگ منجر شود. از سوی دیگر خاصیت سرطان زایی این ماده نیز در برخی بررسی ها مطالعه شده و گاهی حتی تایید نیز شده است. در سال 2010 پس از بیش از 60 سال اضافه شدن فلوراید به آب آشامیدنی مردم آمریکا بالاخره برخی از مقامات بهداشتی اجازه یافتند به طور محدود در مورد بیش از حد لازم بودن مقادیر فلوراید برای کودکان این کشور حرف بزنند و اعلام کنند که فلوراید ممکن است موجب تغییر رنگ دندان کودکان شده و بالقوه موجب مشکلات جدی بیشتری نیز شود. به همین دلیل توصیه کردند که میزان فلورایدی که در آمریکا به آب اضافه می شود کاهش یابد. در صورتی که فلوراید موجود در آب بیش از ۱۰ واحد پی پی ام باشد در دراز مدت فردی که از آن استفاده می کند نه تنها دندان های خود را از دست می دهد بلکه با صدمات شدید استخوانی به خصوص در ستون فقرات نیز مواجه خواهد شد.


فلوراید صدمات شدیدی بر بخش های مختلف بدن انسان وارد می کند.

تنها نيمي از فلورايد‌ مصرفي در بدن قابلیت دفع دارد.‌ مصرف بيش از حد اين ماده‌ي سمي از هر طريقی که باشد در دراز مدت منجر به ایجاد رسوب در بدن خواهد شد که از آن به عنوان «فلوروزيس» یاد می شود. ایجاد لکه هایی روی دندان کودکان شده و در مواردی سوراخ شدن مینای دندان تنها بخشی از مضرات فلوراید است. 50 درصد باقی مانده از فلوراید ورودی به بدن در هر روز در استخوان ها تجمع می یابد که می تواند منجر به مشکلات بزرگی شود.

التهاب و سفتي مفاصل، شکنندگي استخوان ‌ها، بروز تغييراتي در اسکلت بدن، اختلال در عضلات و تشدید خطر پوکی استخوان، كاهش استحكام و افزايش خطر شكستگي آنها از این دست صدمات هستند. به علاوه نوع خاصی از سرطان استخوان نیز وجود دارد که ارتباط آن با فلوراید مطالعه شده و در مواردی نیز اثباط شده است. از همین روست که در برنامه ملي سم شناسي آمريكا فلورايد به عنوان يك ماده سرطان زاي احتمالي در نظر گرفته شده است.

اثر انباشتگی فلوراید بر اسکلت انسان

اختلالات یادگیری، ، تداخل در عملکرد سلول‌های مغزی و در نتیجه آسيب مغزي، كاهش عملكرد غده تيروئيد و در نتیجه كاهش قدرت رواني فرد و افسردگی و ضريب هوشي پائين ‌در کودکان از دیگر مضرات استفاده از آب آشاميدني فلوريده شده ذکر شده است.


و در نهایت واقعیت های پشت پرده

در اینجا نیز همچون موارد فراوانی با انگیزه های سیاسی و اقتصادی برای جعل و دستکاری وسیع علمی روبرو هستیم. انتشار مدارک دولت آمریکا نشان می دهد که این برنامه طرحی عامدانه بوده و با هماهنگی کامل سرمایه داران، دولت و رسانه ها انجام شده است تا زمینه هرگونه شکایت از سوی مردم و پرداخت غرامت های سنگین با آنها برچیده شود.


فلوراید برای سرمایه داران مفید بوده است نه برای مردم!

در واقع فلوریده کردن آب اشامیدنی طرح هماهنگ شده و زیرکانه ای برای سرپوش گذاشتن به فعالیت کارخانه های صنایع تولید آهن و آلومینیوم بوده است. در اثر فعالیت این کارخانه ها که در دوران جنگ جهانی بنا به تقاضای موجود به شدت فعال بودند؛ آلودگی های خطرناک فلورایدی وارد آب های سطحی و زیرسطحی می شده است. برای فرار از مسئولیت های ناشی از این آلودگی خطرناک چه گریزگاهی بهتر از مثبت جلوه دادن و تبلیغات فریبنده در مورد اثرات سازنده آن می توانست وجود داشته باشد؟!

برنامه های مرتبط با مفید انگاری این سم مهلک با کمک اجزای مختلف سیستم سرمایه داری در طی نزدیک به 70 سال اجرا شده و به خورد مردم آمریکا و جهان داده شده است. آلوده سازی محیط زیست و مناطق زندگی کارگران شاغل در صنایع فلزی، طی جنگ جهانی دوم توسط صنایع نظامی و تسلیحاتی شدیدا تشدید شد. کارخانه های فولاد در کالیفرنیا و یوتا و کارخانه های آلومینیوم در واشنگتن و اورگون هوای اشباع شده با فلور تولید می کردند که به طور غیر قابل پیشگیری مزارع، باغات و خانواده های ساکن در مناطق کشاورزی را در معرض تهدید جدی قرار داده و به آنها آسیب می زد. در این مورد پرونده های اخذ غرامت فراوانی در ایالت یوتا وجود دارد.


کمپین های مختلف اعتراض به فلوریده کرد آب در آمریکا شکل گرفته است

کارگران آسیب دیده و خانواده های بومی با اعلام شکایت موفق به دریافت غرامت از سرمایه داران صاحب کارخانه های می شدند و انتظار می رفت که روند اعلام شکایت و دریافت غرامت در سایه آرامشش پس از جنگ شتاب نیز بگیرد. جنگ دوم جهانی در حال پایان بود و سرمایه داران بخش فلزت برای گریز از محکوم شدن به پرداخت غرامت های سنگین از بابت آلوده سازی محیط زیست و صدمه زدن به سلامت جسمی مردم بازی خطرناکی را سرو سامان داده و با کمک خادمان خود در دولت آمریکا و رسانه ها موفق به اجرای آن شدند. بنابراین سرمایه گذاران بخش فلزات آمریکا اصلی ترین مدافعان پشت پرده ادعای مثبت بودن فلوریداسیون آب بوده اند. در نتیجه دیگر کار مدعیان و شاکیان در دادگاه ها برای اثبات صدمه دیدن از فلور وارد شده در آب و هوای محیط زندگی آنها بسیار سخت می شد. زیرا که فلور دیگر یک ماده موثر برای سلامتی دندان های شهروندان تلقی می شد!

دکتر اکسنر یکی از مخالفان ادعای اثرات مثبت فلوریده کردن آب بوده است. او در تحقیقاتش از این که در آمریکا فعالیت های علمی بسیار کمی در مورد فلور انجام شده اظهار تعجب کرده است. به عقیده او در حالی که از اواخر دهه 30 قرن بیستم به مطالعات پزشکی گسترده ای در مورد فلور در خارج از آمریکا بر می خوریم ولی در خود آمریکا خبری از این نوع بررسی های گسترده و عمیق وجود ندارد! نه تنها جلوی مطالعه در مورد اثر فلوراید بر انسان گرفته شده است حتی مطالعات دامپزشکی هم از ورود به این زمینه منع شده اند تا مبادا در سایه این پژوهش ها سرمایه داران آمریکایی مجبور به پرداخت غرامت به شهروندان شوند.


دکتر اکسنر در حال توضیح اثرات نامطلوب فلوراید بر دندان ها

به عقیده اکسنر تلاش برای فلوریده کردن تمامی آب های کشور برای این انجام شده است که یک بار برای همیشه امکان مقایسه سلامتی مردم ناحیه ای که از آب بدون فلور استفاده کرده اند و مردمی که از آب های سمی فلوریده شده آشامیده اند از بین برود. در صورتی که تنها بخشی از کشور به این مشکل دچار بود وکلای مدافع و محققین به راحتی می توانستند با استناد به پژوهش های مقایسه ای موفق به محکوم کردن سرمایه داران و صاحبان شرکت های بزرگ شوند اما هنگامی که همه جا به یک رنگ درآمد و امکان مقایسه از بین رفت اربابان پولی خیال راحتی خواهند داشت.منابع و مآخذ:

http://peakwater.org/tag/tap-water

http://www.globalresearch.ca/index.php?context=va&aid=22707

http://www.fluoridation.com/c-country.htm

http://www.water-filtering.co.nz/1454/many-scientists-oppose-fluoridation.html

http://globalresearch.ca/index.php?context=va&aid=31568

http://www.nytimes.com/2012/03/18/opinion/sunday/fluoridation-debate-redux.html?_r=1

http://www.fluoridealert.org/health/teeth/caries/topical-systemic.html

http://scorecard.goodguide.com/chemical-profiles/pesticides.tcl?edf_substance_id=7681-49-4

http://www.naturalnews.com/031602_fluoride_tooth_enamel.html

http://www.fluoridation.com/exner.htm

http://www.cdc.gov/fluoridation/statistics/2010stats.htm


نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • انتشار یافته: 61
 • در انتظار بررسی: 30
 • غیر قابل انتشار: 9
 • سید امیر ۱۴:۱۳ - ۱۳۹۱/۰۶/۰۳
  10 0
  اکثر خمیر دندانهای ساخت داخل هم این ماده را دارند و تبلیغ می کنند . ما تا الان فکر میکردیم چه چیز خوبیه
 • ۱۴:۱۷ - ۱۳۹۱/۰۶/۰۳
  2 10
  مشرق دیگه دارین می ریم رو اعصاب ما منتظر سر بریده جلوی خانه باشید....
 • ابی ۱۴:۲۹ - ۱۳۹۱/۰۶/۰۳
  17 20
  مشرق دیگه زر زدی؟؟؟؟؟؟؟ بابا از پارازیتهایی که دولت برای اختلال در امواج ماهواره ای میفرسته که بدتر نیست که؟؟؟؟؟؟؟ جرات داری بزار نه!!!!!!!!!!!!
 • ۱۴:۴۳ - ۱۳۹۱/۰۶/۰۳
  21 7
  بهتره یک تحقیقی هم در مورد پارازیت های تو ایران، انجام بدید و محاسبه کنید تا چند سال اینده چقدر به جمعیت سرطانی ها اضافه میشه! البته اگه اجازه دادن بهتون! شما از کی تاحالا نگران مردم امریکا شدید؟!!
 • بي نشان ۱۴:۴۷ - ۱۳۹۱/۰۶/۰۳
  13 2
  بهتر است از تاثير وايتكس بر آب نيز گزارش تهيه كنيد اما اين بار راه دوري نرويد همين كنار دست خودمان پيدا مي شود . يا حق
 • رضا ۱۴:۴۷ - ۱۳۹۱/۰۶/۰۳
  4 3
  ببخشید میخواستم مثبت بزنم منفی شد!
 • رضا ۱۴:۴۹ - ۱۳۹۱/۰۶/۰۳
  7 1
  از اب ژاول (وایتکس) که ما به اب میزنیم که بهتره!
 • فهیمه ۱۵:۳۶ - ۱۳۹۱/۰۶/۰۳
  11 12
  ار شما بعیده شما کاملا یک جانبه به موضوع نگاه کردید قلوریداسیون آب آشامیدنی هم مثل خیلی از مسائل دیگه موافقان و مخالفانی داره و هر کدوم هم برای حرفشون دلایلی دارن منابع شما همه جزو مخالفان فلوریداسیون هستند و این جمله که "بدون وجود حتی یک تحقیق علمی مستدل و مورد قبول دانشمندان توصیه کرد که منابع آب شرب عمومی فلوریده شوند." هم کاملا غلطه فلوراید موارد مصرف موضعی و سیستمیک داره و هر کدوم موارد مصرف خودشو داره من دندانپزشک هستم و اگه خواستید می تونم مقالات معتبر داخلی و خارجی رو نشون بدم که تایید کردن که اگه فلوراید با غلظت مناسب به آب اضافه بشه بسیار مفیده کاش با یک منبع آگاه مشورت می کردید و با اطلاعات غلط باعث تحریک افکار عمومی نمی شدید
 • MOJICIVIL ۱۶:۱۹ - ۱۳۹۱/۰۶/۰۳
  6 2
  یه دکتری هست به نام روازاده نمی گم راست می یا دروغ اونم همین چیزا رو می گفت ولی باورش سخته
 • رحیمی ۱۶:۵۲ - ۱۳۹۱/۰۶/۰۳
  10 4
  سلام. خیلی عالی بود. آلودگی های غذایی و حتی تغییر ژنتیک مواد خوراکی یکی از اسفبارترین اتفاقاتی است که نظام سرمایه داری و برخی عناصر صهیونیست به آن دامن زده اند و ما وظیفه داریم نسبت به این موضوع بی اعتنا نباشیم و روشنگری کنیم.
 • محمود ۱۷:۰۹ - ۱۳۹۱/۰۶/۰۳
  5 1
  جالب بود. اطلاعات خوبی درباره فلوراید بدست آوردم. متشکرم. موفق باشید.
 • ۱۷:۱۲ - ۱۳۹۱/۰۶/۰۳
  4 0
  هوز هم چیز خوبیه. متن را مجددا مطالعه فرمایید.
 • علی ۱۷:۲۷ - ۱۳۹۱/۰۶/۰۳
  2 9
  مشکل شماها نداشتن عقله اگه داشتید این نبود وضعتون خدا میدونسته به خر شاخ نداده
 • ۱۸:۱۰ - ۱۳۹۱/۰۶/۰۳
  1 1
  مشرق یعضیها خیلی میسوزن
 • مهدي ۱۹:۳۵ - ۱۳۹۱/۰۶/۰۳
  2 1
  كزارش را با خواهرم كه دندان بزشك است در ميان كذاشتم. برايش باور بذير بود. كفت فلورايد در دوز كم و بايين به صورت موضعي و بدون خوردن مفيد است. البته وقتي دندان در حال رشد است مثلا در كودكي جذب سيستمي ان هم در حد كم مفيد است
 • ۱۹:۳۵ - ۱۳۹۱/۰۶/۰۳
  3 6
  مشرق جون باز چی گفتی؟!!! آخه مگه ممکنه آمریکا بیاد مردم خودش رو مریض کنه؟؟!!!! این کارا فقط از جهان سوم بر میاد!! مثل همین پارازیت ها که وزیر ارتباطات میگه منشا اونها نا معلومه!!!!!!!
 • مهدي ۱۹:۵۳ - ۱۳۹۱/۰۶/۰۳
  2 1
  كزارش را با خواهرم كه دندان بزشك است در ميان كذاشتم. برايش باور بذير بود. كفت فلورايد در دوز كم و بايين به صورت موضعي و بدون خوردن مفيد است. البته وقتي دندان در حال رشد است مثلا در كودكي جذب سيستمي ان هم در حد كم مفيد است
 • ۲۰:۳۸ - ۱۳۹۱/۰۶/۰۳
  2 0
  پارازیت لزوما از خود سیگنال ماهواره ای قوی تر نیست.
 • ۲۱:۱۲ - ۱۳۹۱/۰۶/۰۳
  2 0
  اگر پارازیت نیاندازند ؛ جای دیگرت بیمار می شه که شده
 • سلام ۲۱:۱۷ - ۱۳۹۱/۰۶/۰۳
  6 2
  با سلام. بهتر بود از منابع و سایتهای علمی تخصصی در حوزه پزشکی و دندانپزشکی هم استفاده می کردید مثل pubmed. من دندانپزشک هستم، شکی نیست که مصرف بیش از حد فلوراید اثرات مخربی بر روی دندانها و همچنین سلامت عمومی بدن دارد ولی اینطور نیست که به هر اندازه که دوست داشته باشند به اب فلوراید اضافه کنند بلکه تمام دوز های فلوراید برای آب آشامیدنی استاندارد خاصی دارد که پس از تحقیق و مطالعه ی فراوان بدست آمده. در علوم پزشکی برای معرفی یک دارو و یا یک ماده برای درمان و یا پیشگیری مثل همین فلوراید باید مراحل مختلفی که ابتدا شامل آزمایشات آزمایشگاهی بعد آزمایشات حیوانی و پس از موفقیت در تمام مراحل قبلی ابتدا آزمایش بر روی جامعه محدود و سپس به عنوان یک درمان معرفی میگردد. حتی در دادگاهی که به خاطر شکایاتی که در زمینه اثرات سوء فلوراید تشکیل شده بود، تمام موارد رد شده و تنها نکته ی منفی بر ضد فلوریده کردن آب آشامیدنی این بود که استفاده از فلوراید در آب آشامیدنی شهری سبب سلب اختیار و آزادی انتخاب مردم برای استفاده از آب آشامیدنی عادی است.
 • ۲۱:۲۹ - ۱۳۹۱/۰۶/۰۳
  2 1
  کاملا موافقم . دمت گرم تازه به اب ایران هم فلوراید میزنن ، نمیزنن ؟
 • عبدالله ۲۲:۲۳ - ۱۳۹۱/۰۶/۰۳
  3 1
  از رفتار بعضی ها واقعا و واقعا تعجب می کنم. بابا وقتی فلوراید دارای این همه مضرات هستش دیگه دلیل آوردن های به اصطلاح خودشون علمی و جبهه گیری کردن های بعضی ها چه معنی داره ! هر توجیهی حتی با دلایل علمی خودشون کاملا غیر منطقیه ! بفهمید..
 • ۲۳:۳۱ - ۱۳۹۱/۰۶/۰۳
  3 4
  مشرق جون باز چی گفتی؟!!! آخه مگه ممکنه آمریکا بیاد مردم خودش رو مریض کنه؟؟!!!! این کارا فقط از جهان سوم بر میاد!! مثل همین پارازیت ها که وزیر ارتباطات میگه منشا اونها نا معلومه!!!!!!! :))) خخخ!!!
 • میثم ۲۳:۵۳ - ۱۳۹۱/۰۶/۰۳
  0 0
  دوست عزیز منفی دادم چون در بخشی از گزارش به این نکته اشاره شده بود که غول های سرمایه داری در یک طرف ماجرا هستند، پس نتیجه ی هر تحقیق و بررسی قابل تغییر است!
 • بهداد ۰۰:۳۳ - ۱۳۹۱/۰۶/۰۴
  8 7
  حکیم روازاده بیچاره چند سال داره فریاد میزنه میگه بابا فلوراید و کلر ضرر داره این کاره صهیونیست هاست!!1اما کیه که بشنوه!!خدا ایشونو حفظ کنه ادم خیلی مخلصین
 • ۰۱:۰۵ - ۱۳۹۱/۰۶/۰۴
  3 1
  بی سواد امواج پارازیت ضعیف هستن... امواج قوی تری وجود دارن چرا از اونا مثال نزدی اگه خیلی نگران بدنت هستی. معلومه شما نگران یه جای خاص هستی.
 • بهرام ۰۹:۰۹ - ۱۳۹۱/۰۶/۰۴
  6 0
  چرا به اجبار به بچه های دبستانی در مدرسه فلوراید می خورانند؟ بدون حتی کسب رضایت از والدین
 • عمو ۰۹:۴۲ - ۱۳۹۱/۰۶/۰۴
  3 2
  تاثیر موبایلی که دستته و نزدیک بدنت نگه میداری از تاثیر پارازیتی که از فاصله دور ارسال میشه خیلی بیشتره. یه ذره البته اگه سواد فیزیک داشتی و میتونستی شدت امواج را به نسبت فاصلشون بسنجی طبعا اینجوری مریض روان نبودی
 • حسین نجار ۱۰:۰۱ - ۱۳۹۱/۰۶/۰۴
  1 0
  گل بگیر. نه اینکه تو الان 6 نوع سرطان ناشناخته داری!!!
 • ۱۰:۰۵ - ۱۳۹۱/۰۶/۰۴
  3 7
  ماشالله دوستانی که پاسخ نظر مارو دادن به نظر میاد همه مهندس الکترونیک هستند کل دنیا میدونن امواج پارازیت مضره حالا شماها چماق دارها مهندس شدین
 • ۱۰:۰۷ - ۱۳۹۱/۰۶/۰۴
  3 9
  روازاده دکترنیست روانیه
 • ۱۰:۱۴ - ۱۳۹۱/۰۶/۰۴
  6 2
  بابا شما برو دندون شيري بچه ها رو بكش!! هنوز مونده به خيلي از سياسي بازي هاي صهيونيستها به نام علم!!!! پي ببري دكتر!
 • ۱۰:۱۷ - ۱۳۹۱/۰۶/۰۴
  1 1
  ابي جان!! پارازيت انداختن ضررش خيلي خيلي كمتر از ديدن فيلم هاي پورنوي ماهواره اي توسط بستگان دختر و پسر جوان شما است.
 • ۱۰:۳۵ - ۱۳۹۱/۰۶/۰۴
  4 0
  چطور از پارازیت هایی که روی کانال های ایران در کشورهای همسایه در خلیج فارس و اروپا و امریکا روی پرس تی وی العالم و...می ندازن خطرناک نیســـــــــــــــــــــــــت؟
 • ۱۰:۳۹ - ۱۳۹۱/۰۶/۰۴
  5 4
  به خدا قسم با این توجیه های افراد منحرف و فاسد اجازه نمی دیم شبکه های فحشا و فساد شیطان در ایران اسلامی آزاد بشن.... شما خیلی نگران امواج هستی اول موبایلی که دم گوشت هست و بعد تمام مودم های بی سیم مانند وایمکس وای فای ایج و....ات رو دور بنداز بعد از همه دکل های مخابراتی و تلویزیونی فاصله بگیر
 • ۱۰:۴۱ - ۱۳۹۱/۰۶/۰۴
  5 5
  افراد غرب زده ای مثل تو فردا که ایران اولین ماهواره راداری و سار خودشو به فضا پرتاب کرد میاد می گن بر اساس تحقیقات امریکا امواج راداری این ماهواره های سار بسیار قدرتمند و سرطان زا هستند... نمیاد بگه چطور خود امریکا صدها از این ماهواره های راداری و مخابراتی که قوی ترین سیگنال ها و پارازیت ها رو انتشار می کنن چی هستن!! مرگ بر منافق ........
 • ۱۰:۴۵ - ۱۳۹۱/۰۶/۰۴
  3 1
  ابی با سواد!!!!..یه سوال مرد هستی جواب بده!!؟ آیا دیش ماهواره شما پشت دیوار درخت یا با وجود هر مانعی می گیره؟؟؟ موبایل و امواج وایرلس چی؟؟؟؟ هنوز نمی دونی امواج ماهواره ای از دیوار درخت و شاخ برگ رد نمی شن و پارازیت های روی آنها به مراتب کمتر از امواج بی سیم مانند موبایل وایمکس وای فای بلوتوس امواج راداری ماهواره های سار و...خطرناک هستن!! شرم آوره...این همه غرب زدگی.......
 • ۱۰:۴۷ - ۱۳۹۱/۰۶/۰۴
  2 3
  چطور هست خود سیگنال ماهواره خطرناک نیست!! اما پارازیتی که از جنس همان موج و سیگنال ماهواره برای اخلال روی فرستنده ارسال میشه خطرناک هست!!...برای سلامتی شما یا نابودی حجوم فرهنگی ابتذال غرب و امریکا خطرناک هست؟؟؟؟؟ برو عمو........این سایت تخصصی جای این اراجیف نیست....
 • ۱۰:۴۹ - ۱۳۹۱/۰۶/۰۴
  2 3
  جفنگ نگو عمو...توی خود امریکا توی اروپا در همین کشورهای عربی متحد امریکا در همسایه ایران همه دارن روی کانال های ایران و کانال های بین الملی مثل پرس تی وی هیسپان تی وی العالم و... پارازیت می ندازن..... ج
 • ۱۰:۵۰ - ۱۳۹۱/۰۶/۰۴
  1 4
  ما که بچه مدرسه ای هستیم نخوردیم!..شاید شما توی بی بی سی خورده اید!!
 • ۱۰:۵۱ - ۱۳۹۱/۰۶/۰۴
  0 1
  همه دنیا می کنه...که چی؟
 • ۱۰:۵۷ - ۱۳۹۱/۰۶/۰۴
  1 1
  کدوم دادگاه بی طرف امریکایی!!!....نکنه همین دادگاه های که استاد دانشگاه شریف ایران رو در یک سفر علمی به 5 سال زندان و 300 هزار دلار جریمه محکوم کرده!! یا دادگاه سوری 11 سپتامبر که بعد 11 سال اتباع عربستانی رو ول کرده فهمیده کار ایران بوده!!!رو می گید... یا دادگاه هایی که همیشه سیاه پوستان محکوم هستن و سفید پوست قاتل سیاه پوست در حال دفاع!!! تمام مردم جهان و حتی مردم امریکا می دونن دادگاه ها و تمام بنگاه های قدرت در امریکا دست شرکت های چند صد میلیارد دلاری اسلحه سازی داروسازی نفت و گاز و... هستن....
 • كارمند آبفا ۱۰:۵۸ - ۱۳۹۱/۰۶/۰۴
  3 1
  عزيزان وايتكس كه يك ماده سفيد كننده است به آب زده نمي شه براي ضد عفوني كردن آب از ميكروب ها از گاز كلر و كلر جامد استفاده مي شه كه كلر جامد هم يواش يواش داره برچيده مي شه و گاز جاش ميگيره كه يكنواخت در آب حل بشه و دوز اون هم 2دهم الي حداكثر 8دهم PPMهست
 • ۱۱:۰۱ - ۱۳۹۱/۰۶/۰۴
  5 6
  این قدر روی پارازیت ها مانور ندین که اصلا جنبه علمی نداره... اگر هم داشته باشه بسیار ضعیف تر از ماهواره های راداری امریکا بالای سر ایران و خاورمیانه که در نسخه های جدید قدرت امواج و سیگنال های آن چند مگاواتی شده!!!...شده نیست... جالبه سیگنال چند مگاواتی ماهواره های نسل جدید GPS 3 امریکا خطرناک نیست سیگنال های چند کیلو واتی هست!!!!! البته توصیه می کنم از همه دکل های مخابراتی تلویزیونی و دکل های تلفن همراه و همه منابع انتشار پارازیت ها...حداقل 500 متر دور شوید...
 • ۱۱:۰۸ - ۱۳۹۱/۰۶/۰۴
  2 2
  شما مثلا نگران امواج پارازیت ماکرویو ماهواره ای!!!..که خیلی نگران پارازیت ها هستید!! بهتره قدرت این پارازیت ها رو با رادارهای سپر دفاع موشکی امریکا و ناتو که در اطراف ایران ترکیه جمهوری آذربایجان کویت قطر عربستان افغانستان و آسمان بالای ایران در ماهواره های راداری یا سار ایران قرار دادن مقایسه کنید .............. قدرت چند گیگاواتی و مگاواتی یک رادار قوی تر هست یا چند کیلوواتی پارازیت!!!؟؟؟؟؟؟ ............ البته توصیه می کنم حداقل 1 کیلومتر از هر دکل مخابراتی موبایل تلویزیونی و پارازیت دور بشین و بهتر مردم محل انتشار پارازیت ها رو بدونن...... زیاد هم سبزیجات و میوه های تازه بخورید...زیـــــــــــاد........چون آسمان ایران هم شده بمباران سیگنال امریکا...
 • ۱۱:۱۴ - ۱۳۹۱/۰۶/۰۴
  2 1
  واقعا برژینسکی راست می گه مردم جهان سوم باید اکثریت احمق باشن و اقلیت خائن تا ما امریکایها و غرب بتونیم حکومت های وابسته به خودمون رو سر کار بیاریم...و آن کشورها رو اشغال کنیم
 • ۱۱:۱۵ - ۱۳۹۱/۰۶/۰۴
  1 0
  ایشون راست می گه اما دنیا شده سرمایه داری و پــــــــــــــــــــــــــــــول
 • امیر ۱۳:۴۶ - ۱۳۹۱/۰۶/۰۴
  3 1
  به این آقای محترم کارمند آبفا پیشنهاد می کنم دقیقتر از شرکت و مسئولان محترم سوال کنند که آیا به آب تهران گاز کلر می زنند یا وایتکس( آب ژاول)؟
 • ۱۵:۲۷ - ۱۳۹۱/۰۶/۰۴
  2 2
  فلوراید اونها کمی فرق داره پس !! کدم آمریکایی شبیه به این عکس ها هست ؟!
 • ۱۶:۱۸ - ۱۳۹۱/۰۶/۰۴
  4 2
  با غسل شهادت می نویسیم...مرگ بر غرب زده غرب پرست بنده هوا و هوس و شیطان
 • ۱۸:۴۵ - ۱۳۹۱/۰۶/۰۴
  4 0
  خواهشا یه سریه به خوزستان بزنید و وضعیت اب آشامیدنی و لوله کشی مردم رو ببینید و یه گزارش از انجا تهیه کنید امریکا پیش کشتون اینجا مردم اب لجن میخورن. اگه باور ندارید خودتون بیایید ببینید. توی هر خونه یا باید 2 دستگاه تصفیه اب داشته باشی یا اینکه باید روزانه اب بخری فکر میکنید مردم تا کی تحمل این دروغهاتون رو دارن؟؟. به خدا باید خجالت بکشید از این گزارشتون
 • عبدالله ۲۲:۴۳ - ۱۳۹۱/۰۶/۰۴
  1 2
  ما هم دیگه بهتره به خودمون بیاییم و دشمن رو دست کم نگیریم( زیاد بی گناه و معصومش ندونیم) تا کی باید ساده اندیش باشیم؟ بنده خدایی مثل دکتر روازاده با افشا گریهایی که کرده و تونسته مقداری بصیرت به جامعه بده رو باید قدر دانست و نباید ایشان را بخاطر چند جمله ی شاید عجیب و غریب طرد کرد. کمی به خودمان بیاییم. به کجا داریم کشیده می شیم؟ از هر طرف دشمن می خواد ما رو نابود کنه . خطاب به همه شیعیان مگر این روایت از حضرت بقیه الله الاعظم به گوشتون نخورده که فرموده اند : ما در رعایت حال شما کوتاهی نمی کنیم که اگر این طور نمی بود دشمنان لحظه ای به شما امان نمی دادند و شما را ریشه کن می کردند. هشداری از این هم بالاتر والله که نیست. توطئه های دشمن خیلی زیاده و در عین حال اگر شیعه با بصیرت باشد و در صحنه ی مبارزه باشد دشمن هیچ است.... و من الله التوفیق
 • lentlili ۲۳:۳۲ - ۱۳۹۱/۰۶/۰۴
  1 3
  پیشنهاد میکنم سی دی سخنرانهای دکتر حسین روازاده رو گوش کنید؛ از نظر ایشون تغذیه ی امروز ما خیلی مشکل داره و بهترین داروی طبیعی برای درمان اختلال امروزی در تعادلات هورمنی بدن استفاده از نمک کامله که میتونید از عطاری تهیه کنید نه نمکهایی که الان توی بازاره . در ضمن ایشون لامپهای کم مصرفی رو که تبلیغ میشه برای سلامتی چشم کودکان و بدن بسیار خطرناک می دونن.این هم شماره تلفن و ایمیلشون : 021-66920128 Tji1378@yahoo.com
 • ۰۲:۲۹ - ۱۳۹۱/۰۶/۰۵
  1 2
  بستگی به میزانی که ازش استفاده میشه داره... بیش از حدش خیلی بده... اونی که گفت روازاده روانیه باباش روانیه...
 • ۰۲:۳۳ - ۱۳۹۱/۰۶/۰۵
  2 0
  با این که الکترونیک خوندم ولی این چیزه خیلی ساده ایه که فقط بی سوادی مثل ابی و امثالش نمیدونن... امواج پارازیت لزومی نداره قوی تر از امواج ماهواره باشن...
 • ۰۹:۳۵ - ۱۳۹۱/۰۶/۰۵
  1 0
  توي با ايران هم فلورايد مي زنند
 • فرزاد ۱۷:۱۷ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۱
  0 1
  گذشته از مطلب,با خوندن کامنت ها کلی خندیدم,خدا حفظتون کنه
 • ۱۲:۰۹ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۰
  1 1
  وجود فلوداید در اب اشامیدنی کانادا اسیب زیادی به پسر من زده که دستمان بجائی بند نیست و نمیدانیم چه باید بکنیم
 • سامی ۱۸:۳۲ - ۱۳۹۴/۱۲/۰۳
  3 1
  تحقیقاتی که دانشگاه هاروارد انجام داده تایید میکنه که فلوراید هوش کودکان رو کاهش میده
 • زهرا ۰۰:۲۱ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۳
  1 2
  بله درسته.هوش بچه کم میشه.پسرم 3سالشه و دکتر گفت بیارش برای فلورایدتراپی.با مقالاتی که خوندم تو اینترنت و تو سایت دکتر روازاده عزیز،دیگه محاله اینکارو بکنم.ما مدتهاست که خمیر دندان هم استفاده نمیکنیم و از گرد شویای دکتر روازاده استفاده میکنیم.واقعا درسته که هر چیزی که از کارخونه خارج میشه دیگه اعتمادی بهش نیست.خدا به داد مسلمونا برسه که هر جور شده میخوان از بین ببرنشون!
 • ۲۳:۴۸ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۲
  6 2
  دوستان عزیز با نهایت احترام به نظرات شما در کل خیلی چیزها هستش پنهان هستش به قولی حقیقت پنهانه و برای تشخیص آن باید ریسک کرد در دنیای که داریم زندگی می کنیم پروژه های خطرناکی در حال جریان هستش بدنیست خودتان هم کمی تحقیق کنید شما حق دارید آگاه تر بشید ؛ یک سوال به نظر شما موثرترین و کار آمدترین راه و روش برای کنترل تمامی جنبه های زندگی انسانهای روی کره زمین چیست ؟ (هزاران ساله که ایلومناتی فامیلی و فراماسون ها و سازمان کابال در حال کنترل جنبه های مختلف زندگی انسان ها روی این سیاره هستند ) کمی چشمانتان را باز کنید (سیستم های پولی ؛ آموزشی ؛اعتقادی ؛ علمی و اجتماعی ) را کنترل می کنند ؛ نظم نوین جهانی ؛ پروژه هارپ ؛ پروژه بلو بیم ؛ دستور عمل ۲۱؛ دیپاپیلویشن ؛ غذاهای اصلاح ژنتیکی شده ؛ فلورایداسیون آب های آشامیدنی فلوراید نرو تاکسینه ؛ واکسن های مهلک حاوی ویروس زنده و فلزات سنگین آلومنیوم و جیوه که باعث اوتیسم در کودکان میشه ؛ آلوده کردن آب و هوا توسط مواد شیمیایی ؛ آزمایشات اتمی برای آلوده کردن آب و هوای آین سیاره یادتون نره حادثه چرنوبیل و فوکوشیما و اثرات مخرب اونا بر محیط زیست و دروغ هایی که تحویل دنیا دادند ؛ کنترل ذهن و هزاران پروژه مخرب دیگر کمی چشمانتان را باز کنید ببینید کجا هستید در یک سیستم برده داری گیر افتاده اید کسانی همچون دیوید راکفلر برای شما تصمیم می گیرند ؛بیل گیتس جنایتکارهم داره بهشون کمک میکنه تا اون واکسن های مهلک که معلوم نیست چی توشه به بچه های آفریقایی تزریق بشه ؛ غذاهای اصلاح ژنتیکی شده شون و داروهاشون رو روی مردم به خصوص جهان سومی امتحان می کنند ؛ همه مردم روی زمین در خطر هستند ؛ اونا زندگی و پول شما را می خواهند چرا خودتان برید تحقیق کنید چرا ؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس