ایران می‌تواند در کمتر از دو ماه به حداکثر تولید نفت برسد

وزیر نفت گفت: به محض اینکه مذاکرات وین به نتیجه برسد کمتر از یک یا دو ماه به حداکثر ظرفیت تولید نفت خواهیم رسید، اما هیچ‌گاه منتظر این مذاکرات نمی‌مانیم.

به گزارش مشرق، جواد اوجی وزیر نفت امروز پنجشنبه ۱۲ اسفند در آیین بهره‌برداری از مخازن صادراتی پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس و امضای قراردادهای جمع‌آوری گازهای شرق کارون گفت: در نشست اخیر سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز اعلام شد که عصر طلایی گاز امروز رقم خورده زیرا گاز یک انرژی ارزان و پاک است.

وی افزود: در این عصر تا سال ۲۰۵۰ میلادی روز به روز به اهمیت گاز و مصرف افزوده می‌شود. قیمت هر متر مکعب گاز طبیعی امروز ۲.۲۰ دلار شده است، پیش‌بینی می‌شود به ۳ دلار هم برسد.

اوجی گفت: یکی از آرزوهای ما جمع‌آوری گازهای همراه و مشعل است که امروز گامی بزرگ در این زمینه برداشته می‌شود. امروز بالاترین خدمت صنعت نفت سرمایه‌گذاری در این‌گونه طرح‌هاست، اگر سرمایه‌گذاری نشود در سال‌های آینده واردکننده و گرفتار سرنوشت کنونی ونزوئلا می‌شویم.

وزیر نفت گفت: نبود سرمایه‌گذاری در سال‌های اخیر سبب کمبود گاز در شبکه سراسری است. امروز گاز و فرآورده‌های گازی ارزش زیادی دارد بنابراین پرونده گازهای همراه نفت باید در این دولت بسته شود.

وی اظهار داشت: به محض اینکه مذاکرات وین به نتیجه برسد کمتر از یک یا دو ماه به حداکثر ظرفیت تولید نفت خواهیم رسید، اما هیچ‌گاه منتظر این مذاکرات نمی‌مانیم.

اوجی گفت: نگاه ما در سرمایه‌گذاری استفاده از توان هلدینگ‌ها و بانک‌های داخلی است. برنامه‌ریزی زیادی در زمینه ساخت پروژه‌های پتروشیمی، نفت وگاز در خوزستان داریم.

وزیر نفت گفت: امسال درآمدهای پتروشیمی ۱۲ میلیارد دلار بود که در سامانه نیما عرضه می‌شود و درآمدهای پتروشیمی امسال به درآمدهای نفتی کشور تنه می‌زند.  

وی در پایان گفت: ۸ قرارداد پتروپالایشگاهی در کشور داریم. به منظور روند فرآیند توسعه در پالایشگاه گاز بیدبلند خلیج فارس طی سال‌های آینده، طرح تنفس خوراک بررسی و ارائه می‌شود.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس