مالیات برخی از مشاغل افزایش پیدا می‌کند

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در رابطه با افزایش حقوق و دستمزد کارکنان، سربازان و معافیت مالیاتی اقشار پردرآمد توضیح داد.

به گزارش مشرق، در برنامه شب گذشته «عیار»، مجید انصاری عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی مهمان برنامه بود که در رابطه با موضوع « بررسی حقوق و دستمزد سال 1401» گفتگو کردند.

افزایش حقوق برای کارکنان، تورم برای همه

مجید انصاری در ابتدای برنامه با اشاره به اینکه در افزایش حقوق سال آینده باید ملاکهای مختلفی مدنظر قرار می گرفت تا شاهد افزایش تورم در جامعه نباشیم، گفت: با برنامه ریزی انجام شده حقوق کلیه کارکنان دولت افزایش خواهد یافت اما فضای تورمی ناشی از آن، همه مردم و جامعه را در بر می گرفت که بایستی در این رابطه با دقت نظر بیشتری بررسی ها انجام می شد.

وی افزود: در لایحه دولت افزایش حقوق متوسط 10 درصدی را پیش بینی کردند که در کمیسیون تلفیق این امر ممنوعیت هر نوع افزایش خارج از قانون مورد تأکید قرار گرفت و بیشترین شباهت با لایحه دولت وجود دارد و در نهایت نتیجه کمیسیون تلفیق به عدالت نزدیک‌تر بوده است چون کف حقوق افزایش یافته است.

معافیت مالیاتی بالای پزشکان

به گفته این نماینده مجلس، نمی‌توانیم همزمان هم میزان افزایش حقوق را کاهش داد و هم مالیات را بیشتر کرد؛ به همین دلیل سقف مالیاتی در کمیسیون تلفیق کاهش یافت تا به عدالت نزدیک شویم.

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس تصریح کرد: در قانون جدید برای آن دسته از پزشکان متخصص و فوق تخصص و همچنین دبیرانی که در مناطق کمتربرخوردار، صعب العبور و کوهستانی اشتغال دارند معافیت مالیاتی تا سقف 20 میلیون تومان در نظر گرفته شده و بیشتر پزشکان از این معافیت برخوردار نیستند.

کاهش سقف مالیاتی در کمیسیون تلفیق

انصاری یادآور شد: دولت در سال آینده سقف معافیت مالیاتی را 60 میلیون در سال در نظر گرفت که این رقم در کمیسیون تلفیق به مبلغ 67 میلیون و 200 هزار تومان رسید. در مجموع نظر کمیسیون با هدف کاهش فشار مالیاتی بر مردم مورد تایید قرار گرفت.  

وی خاطر نشان کرد: در همین راستا دولت سقف مالیات بر حقوق را 20 درصد در نظر گرفته بود ولی مجلس آن را به 30 درصد رساند به همین دلیل روش افزایش پلکانی حقوق که مد نظر دولت بود، توسط کمیسیون تلفیق تغییر کرد به این دلیل که در کنار افزایش مالیات، کاهش میزان افزایش حقوق را هم تصویب کرد.

افزایش حقوق سربازان از سال آینده

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس اظهار داشت: بر اساس نظر کمیسیون تلفیق، سال آینده سربازان وظیفه مجرد در مناطق غیرعملیاتی، حداقل 60 درصد حداقل حقوق را دریافت می‌کنند؛ این رقم در مناطق عملیاتی 75 درصد و برای سربازان متاهل 85 درصد در نظر گرفته شده است.

برنامه «عیار» که با شعار محک مدیریت و اقتصاد ایران به بررسی موضوعات اقتصادی روز کشور می‌پردازد و تلاش می کند تا جزئیات مسائل اقتصادی جامعه را مورد بررسی و موشکافی و تحلیل قرار دهد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس