جلب رضایت تل آویو یا تصمیم نهایی ؛ گزاره های پیش روی اروپا در مذاکرات

هر مقام صهیونیستی که وارد واشنگتن شده تلاش کرده در خصوص لزوم عدم توافق با ایران یا لزوم توافقی کاملا یکسویه به نفع غربی‌ها با مقامات آمریکایی رایزنی کند.

به گزارش مشرق، همزمان با ادامه گفت‌وگوها در وین و گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای در مورد احتمالات مرتبط با نتایج مذاکرات، تحرکات رسانه‌ای و سیاسی رژیم صهیونیستی برای اثرگذاری بر روند گفت‌وگوها نیز افزایش یافته است.

در این رابطه باید یادآور شد که با توجه به ماهیت مبتنی بر تنش رژیم صهیونیستی و همچنین مختصات احتمالی هرگونه توافقی در وین، تحرکات رژیم صهیونیستی قابل پیش‌بینی هم بود.

اظهارات نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی مبنی بر لزوم تعیین ضرب‌الأجل برای گفت‌وگوها و درخواست وی از کشورهای اروپایی برای خودداری از توافق با ایران، به خوبی نشانگر میزان نگرانی این رژیم از روند و سمت و سوی گفت‌وگوها در وین است و البته این موضوع بدان معنا نیست که طرف های غربی همه تلاش های خود برای حصول توافق خوب را بکار بسته اند.

در ماه های اخیر کارویژه مقامات رژیم صهیونیستی در عرصه دیپلماسی و رایزنی، تأثیرگذری بر روند گفت‌وگوهای وین بوده است. سفر متعدد مقامات این رژیم به آمریکا و کشورهای اروپایی و رایزنی‌های فشرده نشان از این مسأله دارد؛ بدین صورت صهیونیست‌ها تلاش می‌کنند امکان هر توافق عادلانه‌ای که حق و حقوق ملت ایران را استیفا کند، سلب کنند.

در این راستا، هر مقام صهیونیستی که وارد واشنگتن شده تلاش کرده در خصوص لزوم عدم توافق با ایران یا لزوم توافقی کاملا یکسویه به نفع غربی‌ها با مقامات آمریکایی رایزنی کند. بخش قابل توجهی از این رایزنی‌ها بر عهده «ایال هولاتا» مشاور امنیت داخلی رژیم صهیونیستی گذاشته شده است. هولاتا رور دوشنبه هفته گذشته برای بحث در خصوص پرونده ایران وارد آمریکا شد تا با «جک سالیوان» همتای آمریکایی خود در کاخ سفید دیدار کند. روز قبل آن «نقتالی بنت» با «جو بایدن» به صورت تلفنی گفت‌وگو کرد و به او گفت:  «اگر آن توافق را امضا نکنید اتفاقی نمی‌افتد.» سفر «یائیر لاپید» وزیر خارجه رژیم صهیونیستی به انگلیس و فرانسه در آذر ماه گذشته مأموریتی جز تحمیل مواضع تل آویو به کشورهای اروپایی نداشت.

جلب رضایت تل آویو یا تصمیم نهایی؛ گزاره های پیش روی اروپا در مذاکرات

نفتالی بنت به بایدن: اگر آن توافق را امضا نکنید اتفاقی نمی‌افتد.

در جریان سفر  «آنالنا بائربوک» وزیر خارجه آلمان به سرزمین اشغالی که هفته گذشته صورت گرفت نیز بخش قابل توجهی از رایزنی مقامات صهیونیست با وی در خصوص تحمیل خواسته‌های تل آویو در روند مذاکرات بود.

صهیونیست‌ها در جریان برهم خوردن توافق سال ۲۰۱۵ در تمامی مراحل آن نیز از هیچ تلاشی دریغ نکردند. همچنین از سال ۲۰۱۵  در مذاکرات هسته‌ای بین ایران و ۱+۵، شاهد کارشکنی‌های آشکار و در عین حال ناکام «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر وقت رژیم صهیونیستی بودیم. به گونه‌ای که حتی در آستانه امضای توافق هسته‌ای، نتانیاهو راهی نیویورک شد و در کنگره علیه توافق هسته‌ای به سخنرانی پرداخت که یک رویداد بی سابقه در تاریخ سیاسی ایالات متحده آمریکا محسوب می‌شد.

در دوره دونالد ترامپ، شاهد همسویی چشمگیر آمریکا و رژیم صهیونیستی بودیم. اگر تاثیرپذیری از نتانیاهو را نخستین یا مهمترین دلیل خروج ترامپ از برجام ندانیم اما دسیسه‌های محور عبری و لابی صهیونیستی «ایپک» در آمریکا در وقوع این تصمیم بی‌تاثیر نیز نبود.

«نفتالی بنت» نخست‌وزیر کنونی رژیم صهیونیستی اما تاکتیک متفاوتی از نتانیاهو در پیش گرفته و تلاش دارد اختلافات خود با واشنگتن را کمتر به عرصه رسانه‌ها کشانده و رایزنی‌ها عمدتا پشت درهای بسته صورت می‌گیرد که البته موجب خرسندی مقامات آمریکایی نیز شده است. به گفته منابع رسانه‌ای غربی، نفتالی بنت و جو بایدن دو دیدگاه متفاوت در خصوص توافق هسته‌ای با ایران دارند. بایدن در شرایطی که تلاش دارد از دو ابزار تحریم و مذاکره استفاده کند، اما صهیونیست‌ها بر مخالفت ذاتی خود با هرگونه توافقی پافشاری کرده و تلاش دارند آمریکا را به رویارویی سخت با ایران بکشانند.

سفر  نتانیاهو به واشنگتن و سخنرانی در کنگره علیه توافق هسته‌ای و دولت اوباما یک رویداد بی سابقه در تاریخ آمریکا بود.

در این میان با توجه به پیشرفت  در مذاکرات و نگارش بخشی زیادی از متون توافق، رسیدن به خط پایان مذاکرات و دستیابی به تفاهم در وین تنها نیازمند اتخاذ تصمیمات لازم از سوی طرف‌های غربی است. دور هشتم مذاکرات روز پنج‌شنبه با برگزاری دو دیدار جداگانه یک ساعته انریکه مورا هماهنگ‌کننده گفت‌وگوها و میخائیل اولیانوف مذاکره‌کننده ارشد روسیه با علی باقری رئیس هیأت مذاکره‌کننده ایران ادامه یافت. پس از این جلسات نیز نشستی تقریبا سه ساعته میان مذاکره‌کنندگان ارشد ایران، اتحادیه اروپا و سه کشور اروپایی برگزار شد.

روز جمعه نیز هر سه کارگروه اقدامات هسته‌ای، ترتیبات اجرایی و رفع تحریم با حضور کارشناسان ایران و گروه ۱+۴ تشکیل جلسه دادند. این جلسات مجموعا بیش از ۶ ساعت به طور انجامید و در جریان آن‌ها ضمن بررسی و مرور متون مربوط به هریک از کارگروه‌ها، موارد اختلافی و ابهامات باقی‌مانده مورد بحث قرار گرفت.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۱۴:۱۰ - ۱۴۰۰/۱۱/۲۶
  1 0
  باید به طرف‌های غربی اعلام کنیم که مذاکرات فرسایشی و تمام تعهدات هسته‌ای برجامی را تا زمان لغو تمام تحریم‌ها و راستی‌آزمایی دقیق آن به حال تعلیق در خواهیم آورد و چنانچه تا شش ماه دیگر این سیاست قطعی نظام محقق نشود از برجام خارج خواهیم شد و صرفاً به مقاوم‌سازی اقتصاد و خنثی‌سازی و بی‌اثرسازی تحریم‌ها و توسعه‌ی صنعت هسته‌ای با بالاترین سطح و سرعت ممکن خواهیم پرداخت.
 • IR ۱۴:۲۰ - ۱۴۰۰/۱۱/۲۶
  1 0
  امام خامنه‌ای فرمودند: «سیاست کشور را ما اعلام کردیم و به مسئولین هم گفته‌ایم؛ هم از نزدیک گفتیم، هم با نوشته گفتیم، هم در جلسات گفتیم، هم در صحبت عمومی گفتیم؛ سیاست کشور معلوم است که چه کار باید بکنند. خب حالا تشخیص‌ مسئولین ما این است که برویم مذاکره کنیم تا همین سیاست را اِعمال کنیم؛ ما بحثی در این زمینه نداریم، منتها باید مراقبت بشود که مذاکره فرسایشی نباید بشود؛ نباید جوری باشد که طرف‌ها بخواهند همین طور مدام این مذاکره را کش بدهند که این برای کشور ضرر دارد. این را هم توجّه داشته باشید اینکه آمریکایی‌ها دائم اسم مذاکره را می‌آورند و مذاکره‌ی مستقیم با ایران را ما حاضریم و مانند این حرف‌ها، این جور نیست که آمریکا بخواهد مذاکره کند تا اینکه یک حرف حقّی را قبول کند؛ نه، می‌خواهد مذاکره کند تا یک حرف باطلی را تحمیل کند! اصلاً کار او این جوری است، وَالّا اینکه حالا یک حرف حقّی را بشنوند، تصدیق کنند، قبول کنند، این جوری نیست؛ کما اینکه همین آقایان اروپایی‌ها هم در بعضی از جلسات خصوصی که گزارشش را مسئولین ما، مأمورینِ ما به ما می‌دهند، اقرار می‌کنند که حق با ایران است. ما گفتیم که باید اوّل تحریم‌ها برداشته بشود، چون ما خاطرجمع نیستیم به اینکه آن‌ها وعده بدهند که تا حالا ده‌ها بار به وعده‌هایشان عمل نکرده‌اند و ضدّ وعده عمل کرده‌اند، و حالا هم همین کار را خواهند کرد، لذا بایستی آن‌ها کاری را که ما می‌گوییم اوّل انجام بدهند تا ما خاطرجمع بشویم که انجام گرفت، بعد ما آنچه تکلیفمان است انجام خواهیم داد. این مذاکره‌کنندگان اروپایی گاهی در جلسات خصوصی تصدیق می‌کنند که همین سیاست، درست است و حق با ایران است امّا در مقام تصمیم‌گیری خب تابع آن‌ها هستند و خودشان واقعاً هیچ استقلالی ندارند. آمریکا هم زورگو و تحمیل‌کننده است و مسئله‌اش این است؛ بنابراین پیشنهادهایی هم که میکنند، غالباً پیشنهادهای متکبّرانه و تحقیرآمیزی است که حتّی قابل نگاه کردن نیست.»

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس