کارگر نمایه کارگران نمایه منابع عمرانی نمایه ساخت و ساز - کراپ‌شده

معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ضوابط مربوط به میزان، نحوه، محاسبه و پرداخت عیدی و پاداش سالانه کارگران شاغل در کارگاه‌های مشمول قانون کار را اعلام کرد.

به گزارش مشرق به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی،  در اجرای ماده واحده قانون مربوط به تعیین عیدی و پاداش سالانه کارگران شاغل در کارگاه‌های مشمول قانون کار مصوب ۶ اسفند ۱۳۷۰ مجلس شورای اسلامی ضوابط مربوط به میزان، نحوه محاسبه و پرداخت عیدی و پاداش سالانه کارگران به شرح زیر اعلام می‌شود.

ماده ۱- کلیه کارفرمایان مکلفند به هر یک از کارگران خود به نسبت یک سال کار معادل شصت روز (دو ماه) آخرین مزد به عنوان عیدی و پاداش بپردازند.

به عنوان نمونه چنانچه مزد ماهانه کارگری ۳.۰۰۰.۰۰۰ تومان باشد، مبلغ عیدی وی عبارت است از:

 (مبلغ عیدی سالانه)۶.۰۰۰.۰۰۰ تومان = ۲× ۳.۰۰۰.۰۰۰ تومان (مزد ماهانه)

کف عیدی و پاداش سالانه]کارگرانی که حداقل مزد بگیر هستند (روزانه ۸۸۵.۱۶۵ ریال) به نسبت یک سال کار، عبارت است از:

(کف مبلغ عیدی و پاداش سالانه) ۵۳.۱۰۹.۹۰۰  ریال = (روز) ۶۰× ۸۸۵.۱۶۵ ریال (مزد روزانه)

تبصره ۱- مبلغ پرداختی از این بابت به هر یک از کارگران نبایستی از معادل نود روز (سه ماه) حداقل مزد روزانه قانونی تجاوز کند.

سقف مبلغ عیدی و پاداش کارگران، به نسبت یک سال کار، عبارت است از:

(سقف مبلغ عیدی و پاداش سالانه) ۷۹.۶۶۴.۸۵۰ ریال = (روز) ۹۰× ۸۸۵.۱۶۵ ریال (حداقل مزد روزانه)

(سقف مبلغ عیدی و پاداش سالانه ۷.۹۶۶.۴۸۵ تومان = ۳ × ۲.۶۵۵.۴۹۵ تومان  (حداقل مزد ماهانه)

تبصره ۲- در کارگاه‌هایی که مطابق رویه جاری کارگاه بیش از مبلغ تعیین شده پرداخت می‌کنند، عرف کارگاه معتبر می‌باشد.

ماده ۲- کارگرانی که در طول سال از خدمت مستعفی، اخراج، بازنشسته شده و یا به نحوی از انحاء رابطه آنان با کارگاه قطع می‌شود و یا کارگرانی که کمتر از یک سال در کارگاه کار کرده اند، محق به دریافت عیدی و پاداش سالانه خواهند بود. مبلغ پرداختی به این کارگران می‌بایست به ماخذ شصت روز به نسبت ایام کارکرد در سال محاسبه گردد.

تبصره- مبلغ پرداختی از این بابت برای هر ماه نباید از یک دوازدهم سقف تعیین شده تجاوز نماید.

به عنوان مثال میزان عیدی و پاداش سالانه کارگری با مزد روزانه ۱.۰۰۰.۰۰۰ ریال که به مدت چهار ماه در کارگاهی مشغول به کار بوده، عبارت است از:

 ۰۰۰، ۰۰۰ .۲۰ ریال  = (ماه‌های کارکرد) × (روز) ۶۰ × ۱.۰۰۰.۰۰۰ ریال (مزد روزانه)

ماده ۳- سقف عیدی و پاداش سالانه کارگرانی که به صورت نیمه وقت و یا کمتر از ساعات کار تمام وقت کارگاه به کار اشتغال دارند به نسبت ساعات کار انجام یافته محاسبه می‌شود.

به عنوان مثال سقف عیدی و پاداش سالانه کارگری که به صورت نیمه وقت و یا کمتر از ساعات کار تمام وقت به کار اشتغال دارد با مزد روزانه ۱.۰۰۰.۰۰۰ ریال و ۳۳ ساعت کار درهفته، عبارت است از:

۶۷.۵۰۰.۰۰۰ ریال = (ساعات کار هفتگی) × (روز) ۹۰ × ۱.۰۰۰.۰۰۰ ریال (مزد روزانه)

ماده ۴- مزد مورد عمل در محاسبه وجوه عیدی و پاداش پایان سال برای کارگران کار مزدی عبارت از متوسط کارمزد دریافتی آنان برحسب مدت ایام کارکرد در سال است.

ماده ۵- در مورد کارکنان ساعتی که حقوق ماهانه ثابت نداشته و دستمزد آنان در ماه متغیر می‌باشد برای محاسبه عیدی و پاداش، متوسط حقوق دریافتی آنان برحسب مدت ایام کارکرد در سال مبنای محاسبه قرار خواهد گرفت.

ماده ۶- رسیدگی به اختلافات ناشی از اجرای قانون مربوط به تعیین عیدی و پاداش سالانه کارگران شاغل در کارگاه‌های مشمول قانون کار در صلاحیت مراجع حل اختلاف پیش بینی شده در فصل نهم قانون کار است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 3
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • IR ۱۰:۵۳ - ۱۴۰۰/۱۱/۱۶
  0 3
  سلام برای من سوال است چرا فاصله زیادی بین جقوق و پاداش کارمندان و کارگران وجود دارد ؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • IR ۱۱:۳۸ - ۱۴۰۰/۱۱/۱۶
   0 0
   این مملکت یک هوا وهزاران بام هست-بجز رسمی ودائمیها که کمتر بین انواع حقوق مزایا وامایازاتشون اختلاف هست-بقیه انواع قراردهای نوشته ونانوشته بیشتر شبیه مسخره کردن وبیگاری کشیدن برای غیر خودیها وانواع امتیازات برای خودیهاست(تمام دنیا حتی استکبار از(برده داری،تفرقه بیانداز حکومت کن درداخل کشورهاشون)دست کشیدنند وحکومت ومردمشون دنیا را غارت کردن وازکارگر ومسئولشون درهمه چیز سهم دارند وقانون برای همه اجرا میشه وده برابر دیگر مردمان دنیا مصرف میکنند دررفاه وقدرت واستقلال و...هستند-بجزایران که فقط میخواهند از(موقتهای حقوق بگیر بیگارها وبیکارها به هرروشی غارت کنند بریزند تویه جیبهای خودشان وابستگانشان وسرمایه دارها)بعد اونها کافرند ماهم ازصبح تاشب دم ازاسلام وعدالت ورفع تبعیض درعالن میزنیم
  • IR ۱۵:۰۹ - ۱۴۰۰/۱۱/۱۶
   0 0
   به این دلیل که کاگر بیچاره فقط همین دلخوشیشه اما کارمند وضعش خیلی بهتره

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس