کد خبر 1334622
تاریخ انتشار: ۱۳ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۹
بیانیه تند باشگاه گل‌گهر پس از تایید حکم کمیته انضباطی در استیناف

باشگاه گل‌گهر بیانیه‌ای راجع به تایید رای کمیته انضباطی درباره بازیکن گابنی در کمیته استیناف صادر کرد.

به گزارش مشرق، کمیته استیناف فدراسیون فوتبال دیروز (سه‌شنبه) رای مربوط به بازیکن گابنی گل‌گهر سیرجان که پیش‌تر توسط کمیته انضباطی صادر شده بود را تایید کرد. البته کمیته استیناف جریمه ۷۰۰ میلیون تومانی باشگاه‌ گل‌گهر را به ۵۰ میلیون تومان تقلیل داد.

در همین راستا باشگاه گل‌گهر سیرجان با صدور بیانیه‌ای به این رای واکنش نشان داد. متن این بیانیه به شرح زیر است:

صفحه‌ دیگری از بی‌عدالتی در فوتبال ایران ورق خورد. نمایشی مضحک از بی‌قانونی که این‌بار قرار بود قربانیِ آن باشگاه گل‌گهر سیرجان باشد. از همان روزی که باشگاه‌های شاکی پروسه گدایی امتیاز را شروع کردند، شما هم کمر همت را بستید تا زحمات بازیکنانِ گل‌گهر که در زمین مسابقه کسب امتیاز کرده بودند را در قالب بذل و بخشش، نثار تیم‌هایی کنید که در زمین بازی عاجز از نتیجه‌گیری بودند.

اگر در این پرونده جای شاکی عوض می‌شد، آیا باز هم جرات داشتید، چنین رای بی‌سابقه‌ای را صادر کنید؟ اگر پاسخ‌تان مثبت است، پس کمی به‌عقب برگردید و به ماجراهای مشابه نگاهی بیندازید. همان یک ماجرای پاتوسی برای اثبات این بی‌عدالتی کافی‌است. چگونه در زمانی که استقلال در جایگاه متهم قرار داشت، مشکل پاتوسی به شکلی عجیب و معجزه‌آسا حل شد، اما این‌بار چون یک باشگاه مظلومِ شهرستانی را در جایگاه متهم قرار دادید، چشم بر همه موارد قبلی بستید و با توجیهات خنده‌دار، نه تنها حق گل‌گهر را که با برهم زدن یکپارچگیِ لیگ، حق سایر تیم‌ها را نیز تضییع کردید؟

باشگاه گل‌گهر در کلیه‌ی دفاعیات خود به‌کرات تاکید کرد که در پروسه جذب اریک بایناما کاملا بر اساس آیین‌نامه جذب بازیکنان خارجی و دستورالعمل‌های سازمان‌ لیگ عمل کرده و پس از طی همه مقدمات و تشریفات اداری، تایید مدارک این بازیکن از سوی کمیته روابط‌ بین‌الملل فدراسیون و صدور کارت بازیِ نامبرده از سوی سازمان لیگ، به‌صورت کاملا قانونی از بازیکن خود در ترکیب تیم استفاده کرد. مضاف بر اینکه باشگاه گل‌گهر در تمام مکاتبات موجود خود با فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ درخواست تعیین وضعیت بازیکن و بررسی شرایط او مبنی بر صلاحیت حضور در لیگ فوتبال ایران را داشت. در مکاتبه با فدراسیون فوتبال گابن نیز مشخص بود که قصوری متوجه این مجموعه نیست، چرا که در صدور کارت بازی چیزی جز استعلام و شارع قانون مد نظر ما نبود.

چرا نخواستید دفاعیات گل‌گهر را ببینید. چرا خودتان را به خواب زمستانی زدید و و از اشتباهات پی‌ در پی دپارتمان بین‌الملل فدراسیون گذشتید؟ همین چشم‌پوشی‌ها بود که باعث شد با افتضاح جدید کمیته بین‌الملل فدراسیون،  تاریخی‌ترین اشتباهات در فوتبال ایران شکل بگیرد ، از ماجرای باشگاه استقلال خوزستان که حدود یک سال و نیم از بسته بودن پنجره نقل و انتقالاتی خود بی‌خبر بود تا حذف نمایندگان ایران در آسیا و ... !

بیشتر بخوانید:

دادرس: گل‌گهر می‌تواند به CAS شکایت کند

 ما به عدالت کمیته استیتاف باور داشتیم، اما متاسفانه در فرایند بررسی‌های کمیته استیناف نیز هیچ سهمی برای قصور دپارتمان روابط‌ بین‌الملل در نظر گرفته نشده و کماکان نقش حیاتی این رکن مهم فدراسیون‌ در تایید و صحت‌سنجیِ مدارک مربوط به  به بازیکنان خارجی به‌ یک دبیرخانه که فقط نقش دریافت مدارک را دارد، تقلیل یافته است. چگونه وقتی مسوول این دپارتمان مدارک بازیکن را تایید می‌کند و سازمان لیگ هم بر اساس این تاییدیه، کارت بازی را صادر می‌کند، نقش مهم عوامل فدراسیون را در این پرونده فراموش می‌کنید و هیچ سهمی برای آنها در نظر نمی‌گیرید؟ یا اینکه شهامت پخش فایل صوتی یکی از اعضای فدراسیون فوتبال به کمیته انضباطی را دارید؟

 ارکان‌قضایی فدراسیون در حالی در روالی بی‌سابقه‌، رای به‌ محکومیت باشگاه گل‌گهر داده‌اند که پیش از این و در موارد مشابه با استناد به دلایلی هم‌چون حفظ یکپارچگی لیگ و تضییع نشدن حق سایر تیم‌ها، تغییر نتایج و اهدای امتیاز به تیم‌های دیگر را به‌دور از عدالت می‌دانستند، اما در پرونده فوق با چشم‌پوشی از همه‌ی فرایندهای قبلی، تصمیم به محکومیت باشگاهی گرفتند که سعی ‌کرده با فراهم‌ساختن زیرساخت‌های حرفه‌ای، کمک شایانی به فوتبال کشور کند.

 یادمان نرفته که کمیته استیناف در پرونده مربوط به بازی پیکان و سایپا با استناد به این دلیل که (حفظ جدول مسابقات و جایگاه تیم ها در جریان کل مسابقات لیگ از الزامات قانونی و اخلاقی مراجع فوتبالی از جمله رکن قضایی است و حکم مورد اعتراض در مقام اجرا موجب لطمه جدی به اصل یکپارچگی و صیانت از موقعیت تیم‌های حاضر در لیگ برتر شده و به حقوق اشخاص ثالث بدون مبنای صحیح ضرر فاحش وارد می‌سازد) حکم کمیته‌انضباطی مبنی بر بازنده نمودن پیکان با نتیجه سه‌ بر صفر را رد کرد. اما حالا همان کمیته با عبور از این نکته مهم، اصل یکپارچگی را به‌گونه‌ای وارونه‌ جلوه داده و آن را در راستای حراست از خوشنامی فوتبال کشور در ابعاد داخلی و بین‌المللی تعریف کرده است!  این همه تناقض برای اینکه ثابت کند در فوتبال ایران مقررات فقط برای برخی تیم‌ها قابلیت اجرایی دارند، کافی نیست؟ کدام خوشنامی، وقتی رویه‌های قضایی موجود در فوتبال ایران و با توجه به اینکه چه باشگاهی در جای متهم و شاکی قرار دارد، پرونده به پرونده، عوض می‌شود.

باید این بی‌عدالتی تاریخی در صفحه فوتبال ایران حک شود. باید مشخص شود که چرا وقتی عضوی از هیات‌مدیره استقلال در رسانه‌ها به باشگاه گل‌گهر و کمینه استیناف تهمت می‌زند، یا وقتی بی‌اخلاقی‌های مجازی بر علیه باشگاه گل‌گهر اوج می‌گیرد، ارکان قضایی فدراسیون به‌سبب صیانت از قانون و خوشنامی فوتبال ایران، اقدامی انجام نمی‌دهند؟ راستی اعضای کمیته استیناف شما که مدعی بودید کسی از رای کمیته باخبر نیست، پس چگونه از ۲۴ ساعت قبل برخی خبرنگاران نزدیک به استقلال و حتی یک روزنامه رسمی، از تصمیم استیناف اطلاع داشتند؟

باشگاه گل‌گهر سیرجان هم‌چنان پیگیر حقوق از دست‌رفته خود خواهد بود و در روزهای آتی جهت شفاف‌سازی و اطلاع هواداران خونگرم و جامعه شریف ورزش کشور، لایحه‌ها و دفاعیات خود را منتشر خواهد کرد و هم‌چنان مصرانه اقدامات خود را انجام خواهد داد تا نقش دیگر عوامل از جمله فشارها و مداخلاتی که از بیرون به این پرونده وارد شد و اشتباهات غیرقابل اغماض دپارتمان بین‌الملل فدراسیون فوتبال، در این پرونده به همگان عیان شود. از سویی نیز به هواداران خود قول خواهیم داد، تا به‌همت مدیریت باشگاه، کادرفنی و بازیکنان، پرقدرت از قبل در نیم‌فصل دوم ظاهر خواهیم شد تا با کسب نتایج لازم، جایگاهی در شان نام گل‌گهر در جدول رده‌بندی لیگ‌برتر داشته باشیم.

بیانیه تند باشگاه گل‌گهر در حالی صادر شده که در بیانیه قبلی این باشگاه پس از صدور رای کمیته انضباطی و پیش از اعتراض به استیناف آمده بود: باشگاه گل گهر تاکید می‌کند که احقاق حق خود پس از رای اخیر کمیته محترم انضباطی را تنها از مجاری قانونی دنبال خواهد کرد و به وجود عدالت در فدراسیون فوتبال، کمیته استیناف و سایر مراجع رسیدگی کماکان امیدوار است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 6
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۱۴:۲۷ - ۱۴۰۰/۱۱/۱۳
  4 0
  ببخشید فوتبال که نیست دیونه خونه هستش
 • IR ۱۴:۳۲ - ۱۴۰۰/۱۱/۱۳
  3 0
  استقلال این 3امتیازباخوشی ازگلوشون پایین نمیره اگه 20امتیاز دیگه هم میدادن استقلال بازعرضه ی قهرمانی نداره. هرکاری بکنن استقلال قهرمان نمیشه حق تیمهای شهرستانی خیلی وقته پایمال میشه. راست میگه اگه جرات داشتن مشابه همین اتفاق ازاستقلال یه امتیازکم کنن. البته وقتی وزیرورزش پشتشونه به هرراهی میرن تاکیسه ها ازارزوی جام گرفتن نمیره وتلف نشه خخ
 • میلاد IR ۱۴:۳۴ - ۱۴۰۰/۱۱/۱۳
  0 0
  تیمی که با هر حکومتی اسمشو عوض میکنه، سران ارشد کشور طرفدارشن و مدیرعاملش همیشه یه ادم متصل بوده کی میتونه جلو قلدریشو بگیره
 • حامد IR ۱۵:۴۴ - ۱۴۰۰/۱۱/۱۳
  1 0
  گدائی امتیاز؟؟؟ استقلال نیازی به این امتیازهای مرحمتی نداره؛ با بودن ملکه فرناز، امسال با اختلاف 10 امتیاز قهرمان می‌شیم. فقط خداکنه اون دزدهای لنگی گاوصندوق و بخصوص جکــDDDهای ملکه رو بازنکرده پس بفرستن! با پودر و آمپول‌های فری‌ناناز دقیقه 120 استارت می‌زنیم، سریع‌تر از اوسیم بولت!
 • IR ۱۶:۲۸ - ۱۴۰۰/۱۱/۱۳
  0 1
  نویسنده بیانیه: باشگاه لنگ منتشر کننده گل گهر سیرجان
 • بابک IR ۱۷:۴۵ - ۱۴۰۰/۱۱/۱۳
  0 1
  تموم شد?خیلی تاثیرگذار بود.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس