ادواردو آنیلی چرا از ارث محروم شد؟ انگیزه قتل وی چه بود و پس از او چه کسی وارث خانواده آنیلی شد؟ چه کسانی از قتل وی سود می بردند؟ برای یافتن پاسخ این سوال ها و یافتن اطلاعات بیشتر درباره ادواردو آنیلی, با گزارش ویژه مشرق همراه باشید...

گروه گزارش‌‌های ویژه مشرق، ادواردو آنیلی در 9 ژوئن 1954 در نیویورک متولد شد. وی تنها پسر و وارث مولتی میلیاردر مشهور ایتالیایی سناتور جووآنی آنیلی بود و مادرش، مارلا کاراچیلو، یک پرنسس یهودی بود. ادواردو پس از اتمام تحصیلاتش در کالج آتلانتیک، برای ادامه تحصیلاتش در زمینه ادبیات مدرن و فلسفه شرق به دانشگاه پرینستون رفت. وی پس از اتمام تحصیلات دانشگاهی، برای مطالعه عرفان و مذاهب شرقی به کشورهای هند و ایران سفر کرد و در جریان سفرش به کشورمان با آیت­ الله خمینی دیدار کرد و به اسلام و تشیع گروید.

 

شهید ادواردو آنیلی


پیشینه خانوادگی ادواردو

جیوانی آنیلی، پدر کاتولیک ادواردو یکی از پولدارترین و بانفوذترین افراد ایتالیا است. مادر ادواردو یک پرنسس یهودی بود. درآمد سالیانه خانواده آنیلی بیش از 60 میلیارد دلار تخمین زده می شود. بسیاری از اطرافیان ادواردو بر این باورند که ازدواج یک زن یهودی با خانواده آنیلی اتفاقی نبوده است. پس از این ازدواج، یکی از عموهای ادواردو فوت می­ کند. نکته جالب دیگر این است که خواهر ادواردو نیز با یک خبرنگار یهودی به نام "الکان” ازدواج میکند و از او چهار بچه دارد. بدین ترتیب به نظر می­ رسد پیوند این خانواده با صهیونیست­ ها محکم و محکم ­تر می­ شد.ادواردو آنیلی و خانواده اش
ادواردو آنیلی و پدرش

مسلمان شدن ادواردو

ادواردو دانشجوی فلسفه ادیان در دانشگاه معروف "پرینستون ” نیویورک بود. خودش هم متولد نیویورک بود. او انجیل و تورات را خوانده، اما این‎‎ها او را قانع نکرده بود. در 20 سالگی برحسب اتفاق در کتابخانه چشمش به قرآن افتاده و چند آیه از آن را میخواند و احساس میکند این نمیتواند کلام بشر باشد. قرآن را کامل میخواند و تصمیم میگیرد مسلمان شود؛ بدون اینکه نیاز به مشورت با کسی را احساس کند. به یک مرکز اسلامی در نیویورک میرود و آنجا میگوید من میخواهم مسلمان شوم، شهادتین را میگوید و آنجا نامش را "هشام عزیز ” میگذارند. ادواردو پس از سفر به ایران شیعه شد و توانست با امام خمینی (ره) دیدار کند.

دکتر قدیری ابیانه درباره شیعه شدن و اولین سفر ادواردو به ایران می­ گوید: "بعد از شیعه شدن و ذکر شهادتین در نزد آقای فخرالدین حجازی، نام او را "مهدی" گذاشتیم. بار اول که به ایران آمد، خدمت حضرت امام (ره) رفت. در آن ملاقات، حضرت آیتا خامنهای، آقای هاشمی، سیداحمد خمینی و فخرالدین حجازی حضور داشتند و یک دوست ایرانی ما که الان در مشهد است و نمیخواهد اسمش را ببریم و دوست ادواردو نیز بود، کار ترجمه را بر عهده داشت. این دوست مشترکمان بعدها گفت که بعد از دیدار با امام به نماز جمعه رفتیم که ادواردو در صف اول بود... . در این سفر او به مشهد، برای زیارت امام رضا (ع) رفت. در آنجا بهشدت تحت تأثیر زیارت قرار گرفته بود و میگفت که من وجود امام رضا (ع) را حس میکردم. وقتی از او پرسیدم از امام رضا (ع) چهچیزی خواستی؟ گفت: خواستم که از خدا بخواهد که قلب پدرم را نسبت به من مهربان کند."


دکتر قدیری ابیانه روابط نزدیکی با ادواردو داشت و نقش به سزایی در آشنایی وی با اسلام و جمهوری اسلامی ایران داشت.

برداشت شهید ادواردو آنیلی از سوره کهف


دستخط ادواردو به ایتالیایی

از این (آیات) واضح است که آخرین پیامبر (سلام بر او) محمد [ص] است، زیرا که آخرین قوانین الله است که به زمین قبل از روز جزا (قضاوت جهانی) نازل شده و خواهد شد.

بنابراین بعد از اسلام دین جدیدی نخواهد آمد.

هشام عزیز

فعالیت‎‎های ادواردو در ایتالیا

ادواردو با اعمال نفوذی که داشت، کانال یک تلویزیون ایتالیا را قانع کرد که یک فیلم مستند راجع به کشورهای اسلامی بسازد و تهیهکنندگی فیلم را نیز خودش بر عهده گرفت. در این راستا به ایران هم آمد و بعد هم این فیلم را در تلویزیون به نمایش گذاشت. بعد از نمایش آخرین قسمت با "ایگور من" خبرنگار روزنامه "لاستامپا" درباره اسلام به مناظره نشست. همچنین وقتی کتاب سلمان رشدی منتشر شد، یک ناشر ایتالیایی تصمیم گرفت آن را منتشر کند. ادواردو با شنیدن این خبر به دیدن او رفت و به او به خاطر انتشار این کتاب اعتراض کرد.

دکتر قدیری ابیانه درباره فعالیت­ های وی می­ گوید: "او میگفت که نمیتوانم ببینم به مقدسات من توهین شود و من هیچ حرفی نزنم. وی همچنین در برابر جنایات اسراییل در فلسطین طاقت نمیآورد و به نخستوزیر و رییسجمهوری و حتی سران کشورهای دیگر زنگ میزد و خواستار جلوگیری از این اقدامات میشد که من به او گفتم داری با این کارها شهادتت رو جلو میاندازی. صهیونیستها دست از سر تو بر نخواهند داشت، از این کارها پرهیز کن".


اعمال فشار به ادواردو برای بازگشت به مسیحیت

حسین عبداللهی و محمد اسحاق عبداللهی صمیمی ترین دوستان ایرانی ادواردو، فشارهای وارد شده به ادواردو از سوی خانواده اش را غیرقابل باور توصیف می کنند. حسین عبداللهی می گوید: "ادواردو تحت فشار اقتصادی بسیار زیادی قرار داشت. خانواده آنیلی وی را به صورت کامل از لحاظ اقتصادی تحریم اقتصادی کرده بودند. به گونه ای که وی حتی برای تاکسی سوار شدن پول نداشت." حسین می گوید: "یک روز با ادواردو به نمایندگی هواپیمایی ایران ایر در ایتالیا رفتیم تا برای ادواردو بلیط سفر به ایران تهیه کنیم. کارگزار ایتالیایی شرکت ایران ایر گفت که من نمی توانم برای ادواردو بلیط بخرم. پس از مشاجره بسیار با وی مشخص شد که منشی پدر ادواردو با آن کارمند تماس گرفته بود و به وی دستور داده بود، حق ندارد برای ادواردو بلیط صادر کند."

خانواده آنیلی برای آنکه ادواردو را از ارث محروم کنند، سعی زیادی در دیوانه جلوه دادن وی داشتند. به همین منظور وی را در یک بیمارستان روانی بستری کردند که به گفته خود ادواردو همه اعضای آن یهودی بودند. ادواردو می ترسید که در آن تیمارستان وی را تحت درمان های  شستشوی مغزی قرار دهند و حتی یک بار از آنجا فرار کرده بود.


شهادت یا خودکشی؟

در نوامبر سال 2000 جسد ادورادو آنیلی در بزرگراه تورینو-ساوانا در شمال ایتالیا و در نزدیکی شهر تورین پیدا شد. اتومبیل وی نیز که یک فیات کرومای خاکستری بود، بر روی پل رومانو و در حالی که چراغ های راهنمایش روشن بود و درهای آن باز بود، رها شده بود.


محلی که جسد ادواردو در آن پیدا شد

پلیس ایتالیا مرگ ادواردو را خودکشی تشخیص داد و علت آن را استفاده بیش از حد از مواد مخدر اعلام کرد. اما دلایل روشنی وجود دارد که حاکی از قتل ادورادو است. در ادامه به ذکر این دلایل می ­پردازیم:

1) نخست اینکه ادواردو به هیچ وجه معتاد نبود و حتی در مواردی مشاهده شده است که با دوستان و نزدیکانش که از مواد مخدر استفاده می­ کردند، ساعت ­ها گفت و گو می­ کرد تا آن­ها را از این کار بازدارد. دکتر قدیری ابیانه در وبلاگ شخصی خودش درباره یک مورد از تلاش ­های اینچنینی ادواردو می­ گوید: "در سفری که ادواردو به ایران داشت، با برادر یکی از دوستان ما که معتاد بود کلی صحبت کرد و خیلی تلاش کرد تا او را با منطق و استدلال از مصرف مواد مخدر منصرف کند." به هیچ وجه منطقی به نظر نمی­رسد که چنین فردی به دلیل استفاده بیش از حد از مواد مخدر خودکشی کند."

2) در اسلام خود کشی به شدت منع شده است. ادواردو شخصی به شدت آرمان­گرا بود که حتی مایل نبود برای کاستن از فشارها و تهدیدات، به صورت مصلحت­آمیز اعلام کند که از اسلام روی برگردانده است. هدف وی شناساندن اسلام به مردم ایتالیا و غربی­ها بود. چنین فردی چگونه می­تواند خودکشی کند؟ خودکشی اقدامی است که افراد بی­دین و کسانی که به آخر خط رسیده­اند، انجام می­دهند. این در حالی است که ادواردو به فردی کاملا معتقد تبدیل شده بود و هنوز در ابتدای راه بود و کارهای زیادی برای انجام دادن داشت.

3) آشپز ادواردو میگوید صبح روزی که وی به قتل رسید، نوع غذای ناهارش را مشخص کرده بود. حال این سوال مطرح می­شود کسی که قصد خودکشی داشته باشد، چرا باید برای دو یا سه ساعت بعدش سفارش غذا بدهد. همچنین ادواردو در صبح روز حادثه با دایی خود به صورت تلفنی مکالمه کرده بود و به گفته دایی ادواردو هیچگونه مورد مشکوکی در میان صحبت های وی به چشم نمی خورد و وی کاملا عادی صحبت می کرد. همچنین ادواردو هیچگونه یادداشتی مبنی بر تصمیمش برای خودکشی از خود به جای نگذاشته بود.

4) حسین عبداللهی با اشاره به برنامه های بلندمدت ادواردو می گوید: "ادواردو می گفت می خواهم به ایران بروم و پناهنده سیاسی شوم و در قم به تحصیلاتم ادامه دهم." محمد عبداللهی نیز می گوید: "یک هفته قبل از آنکه ادواردو فوت کند، با هم نشسته بودیم و سوره بنی اسرائیل را به زبان ایتالیایی می خواندیم. ادواردو به من گفت می خواهد زبان عربی را فرابگیرد تا بتواند بهتر قرآن را درک کند. بدیهی است که فردی که برنامه های بلندمدت برای زندگی خود دارد و اهداف والایی را دنبال می کند به هیچ وجه دست به خودکشی نخواهد زد.


تصویر ادواردو و حسین عبداللهی, صمیمی ترین دوست ایرانی وی

5) مورد مشکوک دیگری که درباره شهادت ادواردو وجود دارد این است که هیچ­ گونه بررسی تکمیلی در مورد نحوه قتل او انجام نشد. جسد وی کالبد شکافی نشد و مرگ وی فوراً خودکشی جلوه داده شد. حتی قبل از آنکه پلیس مرگ وی را به صورت رسمی خودکشی اعلام کند، برخی روزنامه­ ها خبر خودکشی پسر رئیس کارخانه فیات را چاپ کردند و ذهن مردم را کاملا به سمت گزینه خودکشی سوق دادند. جسد وی نیز تا ظهر فردای روز حادثه به خاک سپرده شد تا فرصت برای هیچ گونه تحقیقی مهیا نباشد.

6) پس از مرگ ادواردو سانسور مطلقی درباره مسلمان بودن، عقاید و حتی سفر وی به ایران انجام شد. اظهارنظرهای روزنامه­ های ایران به ویژه انجمن اسلامی فارغ التحصیلان ایتالیا درباره احتمال قتل وی به هیچ­وجه بازتاب داده نمی­شد. در حالی که خانواده آنیلی یکی از بزرگترین خانواده­ های ایتالیا است و کوچکترین اظهارنظری درباره این خانواده به سرعت منعکس می­ شود، به نحوی که نخست وزیر ایتالیا درگذشت ادواردو را به خانواده آنیلی تسلیت گفت و قبل از بازی ایتالیا و انگلستان، ورزشگاه یک دقیقه به احترام ادواردو سکوت کرد. همچنین پس از مرگ ادواردو تمامی اسناد و شواهد مربوط به فعالیت­ ها و زندگی وی جمع ­آوری شد و حتی فیلم مستندی که توسط وی ساخته شده بود و در آرشیو کانال 1 ایتالیا بود، از آرشیو این کانال خارج شد.


اعتراض ایرانیان مسلمان به قتل ادواردو

7) چند سال پس از قتل ادواردو، یکی از دوستان بسیار نزدیک وی به نام لوکا کائتانی لواتلی نیز با همین سناریو به قتل رسید. او دوست ادواردو بود و با وی به ایران آمده و در ایران شیعه شده بود. لوکا نیز یکی از نجیب زادگان ایتالیایی بود. پدر لوکا به سلطان شراب ایتالیا معروف بود و خانوده­اش از سرشناس­ترین خانواده­های این کشور به حساب می­آمدند. با توجه به سرنوشت مشابه او با ادواردو، به نظر می­رسد تاکتیک "خودکشی سازی" یکی از تاکتیک­ های اصلی برای از بین بردن چنین جوانانی است که حاضر نیستند در جهالت باقی بمانند.


تصویر لوکا کائتانی لواتلی که وی نیز به طرز مشکوکی کشته شد

8) دکتر مارکو باوا یکی از دوستان صمیمی ادواردو بود که به نحوه زسیدگی به پرونده ادواردو اعتراض کرد. وی در سال 2001 نامه ای به شورای عالی قضایی ایتالیا نوشت و در آن ضمن انتقاد از فرآیند رسیدگی به پرونده ادواردو، علت عدم استفاده از آدمک انسانی برای بازسازی صحنه خودکشی را جویا شد. به عقیده وی شواهد موجود درباره لباس ها و کفش ادواردو، خودکشی را تایید نمی کنند. وی همچنین عدم انجام کالبدشکافی را غیرقابل قبول خوانده بود.


فیلم سخنان دکتر مارکو باوا
 

دکتر مارکو دلایل دیگری نیز دارد که اثبات می کند ادواردو خودکشی نکرده است. وی اینگونه استدلال می کند: "زمان مرگ ادواردو بین ساعت های 9 تا 10:30 صبح روز پنجشنبه اعلام شده است. در این ساعت از روز به صورت میانگین هر 10 الی 15 ثانیه، یک ماشین از آن منطقه عبور می کند. امکان ندارد هیچ کس ادواردو را در حین خودکشی ندیده باشد. زیرا پارک کردن ماشین، بیرون آمدن از آن، بالا رفتن از حصار یک و نیم متری کنار بزرگراه و پریدن به پایین حداقل 2 دقیقه طول می کشد و قطعا در این مدت می بایست افرادی وی را دیده باشند. در حالیکه هیچکس شاهد این اتفاقات نبوده است.


فیلم بخشی از استدلالات دکتر باوا مبنی بر به قتل ادواردو

دکتر مارکو معتقد است که ادواردو کشته شده و سپس توسط ماشینش به محل کشف جسد منتقل شده است و برای آنکه قتل همچون خودکشی به نظر برسد، با وسیله ای به سر ادواردو ضربه وارد شده است تا جراحاتی همچون جراحات ناشی از پرش از ارتفاع بر روی سر وی ایجاد شود.


سخنان دکتر مارکو درباره جراحات سر ادواردو


انگیزه قتل ادواردو

خانواده ادواردو بسیار پولدار و بانفوذ بودند. فقط سود دارایی های خانواده او 60 میلیارد دلار در سال برآورد شده است. کارخانه ماشین سازی فیات، فراری،اوبکو، لامبورگینی، لانچیا، آلفارمو، چندین کارخانه صنعتی ، بانک های خصوصی، شرکت های طراحی مد و لباس، روزنامه های لاستامپا، کوریره، دلاسرا و باشگاه فوتبال یوونتوس تنها بخشی از اموال خانواده آنیلی است. چون بعدها ادواردو مسلمان شد، پدرش حاضر نشد که ارث و میراثش را بهدست او بسپارد؛ لذا پسرعموی مسیحیاش را بهعنوان جانشین تعیین کردند. اما ناگهان این خبر پیچید که او بر اثر سرطان ناشناختهای فوت کرد. اگر زنده میماند، مدیریت این اموال به یک مسیحی میرسید. بدین ترتیب آخرین مسیحی خانواده آنیلی نیز فوت شد و تنها ادواردو باقی­ مانده بود. این بدین معنی بود که تا رسیدن اموال این خانواده به دست یهودیان یک گام باقی مانده بود و آن مرگ ادواردو بود.


چون ادواردو مسلمان شد، پدرش حاضر نشد که ارث و میراثش را بهدست او بسپارد

دکتر قدیری ابیانه در وبلاگ شخصی خود گفته است که ادواردو از خطری که جانش را تهدید کرده بود، آگاه بود. ابیانه که رابطه خوبی با ادواردو داشت، می­ گوید: " ادواردو به دوستان مسلمانش آقای الکان همسر اول خواهرش را منشاء‌ خطر برای جان خود عنوان کرده بود،‌ منتهی تصور می‌کرد چتر حمایت پدر مانع آن می‌شود که در زمان حیات پدر او را به قتل برسانند. من خود با او صحبت کرده بودم و به او هم در مورد امکان قتلش هشدار داده بودم، ‌لیکن او ضمن تایید خطر جانی برای خود بویژه از سوی صهیونیست ها و بالاخص با هماهنگی الکان یهودی (همسر خواهرش) معتقد بود این خطر پس از مرگ پدر جدی خواهد شد."

بعد از شهادت ادواردو و مرگ پدر این ارث قانونا به خواهرش میرسید، اما با کمک مادر ادواردو حدود 500 میلیون دلار را که در مقابل ثروت خانواده ادواردو بسیار ناچیز است، به خواهرش دادند و با فریب از او امضا گرفتند و به نوعی او را از ارث محروم کردند که بعدها وی از دست مادر خود در دادگاه بهخاطر این موضوع شکایت کرد، اما به هر حال مدیریت این سرمایه عظیم دست خواهرزاده‎‎های یهودی ادواردو افتاد.


رسوایی اخلاقی جان لاپو الکان، وارث یهودی خاندان آنیلی

چند سال پیش رسانه‌هاي ايتاليايي از رسوايي اخلاقي خواهرزاده يهودي ادواردو آنيلي وارث خانواده آنيلي در ميان مردم ايتاليا پرده برداشتند. به گزارش نشريه اشپيگل موناكو، مشكل پيش آمده براي الكان در نتيجه افراط در مصرف مخلوطي از قرص‌هاي اكستازي، كوكائين و مشروبات الكلي بوده و وي به خاطر اين مسئله بخشي از توان ذهني خود را از دست داده است. روزنامه osservative romano   متعلق به واتيكان نيز در تاريخ 22 اكتبر اشاره‌اي تلويحي به مسئله اعتياد وارث آنيلي‌ها و ديگر مفاسد وي داشته است.

سايت اطلاع‌رساني virgilio نيز در خبري به شهره شدن اين يهودي صهيونيست به فساد در ميان مردم ايتاليا اشاره كرده و اظهار داشته است: "دانشجويان ايتاليايي در اعتراض به يك مصوبه پارلمان اين كشور در تاريخ 25 اكتبر مقابل پارلمان ايتاليا تجمع كردند. اين دانشجويان در اعتراض به اكثريت حاكم ايتاليا به صورت طعنه آميز شعار مي‌دادند: "همه شما مثل جان الكان هستيد.""

جان لاپو الکان، وارث یهودی خاندان آنیلی


سفرهای ادواردو به ایران

اولین آشنایی ادواردو با انقلاب اسلامی ایران در تاریخ 31 فروردین 1359 رخ داد؛ یک هفته پس از مناظره تلویزیونی دکتر قدیری ابیانه با خبرنگاران آمریکایی، عراقی و ایتالیایی که از شبکه تلویزیونی ایتالیا به طور زنده (درتاریخ 24 فروردین 1359) پخش می‌شد؛ مناظره‌ای که بخش‌هایی از آن در فیلم مستند ادواردو نیز گنجانده شد. او که تنها 6 ماه از قدیری جوان‌تر بود،‌ تصمیم به آشنایی و دوستی با قدیری می‌گیرد و به عنوان ناشناس به منزل او مراجعه می‌کند. دکتر قدیری ابیانه در مورد این دیدار می‌گوید: "یک هفته بعد از شرکت در میزگرد تلویزیونی که ادواردو آن را دیده بود،‌ در روز یکشنبه‌ در حالی‌که‌ من‌ در اقامت‌گاه سفارت‌ بودم، دربان‌ سفارت‌ گفت‌ که‌ یک‌ جوان‌ ایتالیایی‌ آمده‌ و می‌خواهد شما را ببیند. من‌ هم‌ گفتم‌ اگر می‌شود به‌ او بگویید فردا برای‌ ملاقات‌ بیاید. ولی‌ بعد از لحظاتی‌ دربان‌ سفارت‌ دوباره‌ زنگ‌ زد که‌ این‌ جوان‌ می‌گوید "خدا هر در بسته‌ای‌ را می‌گشاید." من‌ هم‌ گفتم‌ فوراً در را باز کنند و خود هم‌ به‌ استقبالش رفتم‌. جوان‌ قد بلند لاغری‌ بود که‌ با یک‌ موتور گازی‌ کهنه‌ آمده‌ بود و خودش‌ را ادواردو آنیلی‌ معرفی‌ کرد. من‌ بدون‌ این‌که‌ انتظار جواب‌ مثبتی‌ از او داشته‌ باشم،‌ از او پرسیدم‌ که‌ شما با خانوادهِ‌ آنیلی‌ معروف‌ نسبتی‌ دارید و او گفت‌ که‌ من‌ پسرش‌ هستم!"                                                      ادواردو در ایران

ادواردو چند بار به ایران آمد. در سفر اولش به ایران به دیدارامام خمینی (ره) آمده بود و امام هم پیشانی او را بوسیده بود. که ادواردو در سفر خود به ایران در تاریخ جمعه 14 فروردین 1360 در صف اول نماز جمعه تهران به امامت حضرت آیت الله خامنه­ای شرکت کرده بود. آیت الله هاشمی رفسنجانی در خاطرات خود بدون ذکر نام می نویسد که پسر رئیس فیات که مسلمان شده است با امام دیدار کرد. در این ملاقات آیت­الله خامنه­ای هم حضور داشت. جالب است که این خاطرات قبل از قتل ادواردو در ایران منتشر شده است.


نماز جمعه 14 فروردین 1360؛ ادواردو در گوشه راست تصویر مشخص است

خبری که ادواردو از دیدارش با حضرت امام (ره) تنظیم کرده بود

متن زیر دستخط ادواردو به زبان ایتالیایی است. متن زیر پبشنهاد ادواردو به عنوان متن خبر ملاقات او با حضرت امام (ره) می باشد. . ملاقاتی که در 8 شهریور 1360 در حضور حضرت آیت الله خامنه ای هاشمی رفسنجانی مرحوم حاج احمد خمینی و آقای فخرالدین حجازی انجام شد. چون قرار نبود نام ادواردو ذکر شود این ملاقات جنبه خبری نداشت و لذا متن زیر تقدیم دفتر امام (ره) نگردید.


دستخط ادواردو

به نام الله بخشنده و مهربان

یک شهروند از جمهوری ایتالیا امروز با امام خمینی دیدار کرد.

او برای ادای احترام به جمهور اسلامی و به شیعیان آمده است.

او بابت آنچه که انقلاب تا کنون برای پیشرفت آرمان و به نام خدا در روی زمین در این دوران انجام داده است از رهبر انقلاب تشکر کرد.

هشام عزیز


شواهد موجود درباره مرگ شهید ادواردو آنیلی سوالات زیادی در ذهن ایجاد می­کند. چرا آنچنان سانسور قوی ای در ایتالیا حاکم بوده که حاضر نبودند حقایق را حداقل در مورد مسلمان بودن او بنویسند؟ چرا رسانه های گروهی از چاپ عکس ادواردو در صف اول نماز جمعه و پخش فیلم نماز او در تهران خودداری کردند؟ چرا پرونده او را مختومه اعلام کردند و نگذاشتند در مورد این ماجرا بررسی شود؟ در ایتالیا یک کودتای بزرگ اقتصادی با مرگ پسر عموی مسیحی ادواردو و شهادت ادواردو مسلمان واقع شد و مدیریت و مالکیت این مجموعة عظیم اقتصادی از دست مسیحیان خارج و به دست یهودیان افتاد و دولت ایتالیا (در ظاهر) و صهیونیست­ها در پشت پرده، همه تلاش خود را کردند که مرگ شهید ادواردو را خودکشی نشان دهند و کاری کنند که کسی متوجه این کودتای عظیم اقتصادی که طبیعتاً آثار سیاسی هم دارد نشود.
منابع و مآخذ:

1) سخنرانی ها و دست نوشته های دکتر قدیری ابیانه

2) مستند ادواردو آنیلی به کارگزدانی سیاوش سرمدی (تهیه کننده: حبیب الله کاسه ساز)

3) http://ghadiri.ir/

4) Johnston, Bruce (19 June 2001). "Fiat chief's son dies in viaduct plunge". The Daily Telegraph (London). Retrieved 2008-04-04

5) www.ariannaeditrice.it/articolo.php?id_articolo

6) Farnham, Alan (10 September 1990). "THE CHILDREN OF THE RICH & FAMOUS". CNN. Retrieved 2008-04-04

7) "The curse of inheritance: Do wealthy dynasties always make for happy heirs?". Belfast Telegraph. 19 July 2007. Archived from the original on 2007-10-09. Retrieved 2008-04-04.

8) dAgneli "Misticismo, francescanesimo, droga, buddismo, discorsi contro il capitale, elogio dei poveri, critiche alla conduzione Fiat" La Repubblica, Nov, 2000

9) "Fiat family's search for an heir.". Sunday Business. 26 November 2000. Retrieved 2008-04-04.

10) "Death of a family firm?". The Sunday Business Post. 3 December 2000. Retrieved 2009-03-01.

11) August, Melissa; Bower, Amanda; Cooper, Matthew; Frank, Steven; Keliher, MacAbe; Minhua, Ling; Martens, Ellin; Orecklin, Michele et al. (27 November 2000). "Milestones". Time. Retrieved 2008-04-04.

12) "Edoardo Agnelli was a Shiite Martyr". Corriere della Sera. 11 November 2005. Retrieved 2009-03-01.


نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 76
 • در انتظار بررسی: 38
 • غیر قابل انتشار: 22
 • ۰۸:۳۱ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۸
  85 7
  خدا رحمتش کنه. اونجا بین بی بند و باری و فساد، حقیقت رو پیدا کرد و دنبالش اوومد. اونوقت بعضی ها اینجا در اوج نعمت و داشتن مسئولیت های دولتی خدا رو فراموش کردن
 • امید ۰۹:۰۴ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۸
  60 1
  روحش شاد ، یادش گرامی و راهش پر رهرو
 • امير ۰۹:۱۶ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۸
  48 1
  روح پاكش قرين رحمت الهي باد
 • rahro ۱۰:۴۱ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۸
  19 6
  الان راجع به ایشون مطلب میذارید؟ چند سال پیش مستندش رو تلویزیون خودمون پخش کرد! اطلاع نداشتید!
 • علی م ۱۰:۵۳ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۸
  39 1
  ادوارو سلمان انقلاب مابودچراکه به حقیقت اسلام که تشیع باشد ایمان آورده بودوبامطالعه وتحقیق وتفکربه این نتیجه رسیده بودکه فقط اسلام می تواند به انسان سعادت ابدی ببخشدولاغیر.خداوندروح ایشان راغریق رحمت خودکنادوبه ما نیزگوهرهدایتی راکه به ادواردو بخشیده بودبماهم عطاکندوقدرمسلمان بودن خودرابدانیم وبشناسیم.
 • ۱۰:۵۶ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۸
  35 1
  هدیه به ارواح طیبه شهدا بویژه ادواردو آنیلی صلوات
 • ناشناس ۱۱:۵۴ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۸
  16 3
  خدا رحمتش کند-این است حقوق بشر و آزادی ادیان ومذاهب غربی هر چیزی که در رابطه با فساد باشد حقوق بشر و آزادی است و هر چیزی در رابطه به بازگشت به فطرت آدمی باشد تروریست و متحجر و ...شمرده میشه از جانب کشور های غربی و یه عده سکولار
 • محمد ۱۲:۲۲ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۸
  27 2
  بسم الله الرحمن الرحیم وَلاَ تَقُولُواْ لِمَنْ يُقْتَلُ فِي سَبيلِ اللّهِ أَمْوَاتٌ بَلْ أَحْيَاء وَلَكِن لاَّ تَشْعُرُونَ (سوره مبارکه البقرة آیه شریفه 154) و گمان مبر آنان که در راه خدا کشته شدند مردگانی اند بلکه آنان زنده و در نزد پروردگارشان بهره مندند. اللهم عجل لوليک الفرج
 • ۱۲:۲۵ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۸
  23 1
  خدا رحمتش کنه برخی چقدر بزرگن
 • ۱۸:۲۴ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۸
  17 1
  خدایا در روز خروج او مرا از قبرم بيرون آور تا در حالى كه كفنم را پوشيده و شمشيرم را از غلاف درآورده و نيزه‏ام را بدست گرفته‏ام در ميان آنها كه در شهر حاضرند يا آنان كه كوچ مى‏كنند، قرار گيرم و دعوت‏ آن حضرت را اجابت كنم.
 • محمد ۱۸:۴۴ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۸
  6 2
  من توی .... خوندم که قسمت 2 مستند رو هم ساختن اما وزارت اط در دولت خاتمی توقیفش کرده مشرق جان اگه میتونی اونو بذار
 • رضا خیرآبادی ۲۳:۴۱ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۸
  8 1
  ممنونم بسیار گزارش عالمانه ای بود. خدا روح این شهید را با ابرار محشور کند. با اجازه و با ذکر منبع در وبلاگم از این مطلب استفاده می کنم.
 • اميد ۱۰:۵۹ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۹
  24 5
  ببخشيد از اين تهيه كنندگان و كارگردانان مثلا از آقاي فرهادي يا خانم ميلاني سوال دارم نمي شود از اين شهيد فيلم درست كرد و در كنار فيلم هاي ديگرشون نشون بدند؟؟؟آخ آخ آخ يادم نبود به اين فيلم جايزه نمي دن .شايد هم همه لياقت خدمت به شهدا را ندارند
 • فانی ۱۵:۲۵ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۹
  11 2
  الله یهدی من یشاء و یضل من یشاء
 • ۰۰:۵۶ - ۱۳۹۱/۰۵/۰۱
  2 1
  این چه حرف سخیفی است. واقعا بعضیا فقط نیمه خالی لیوان را می بینند
 • عاطفه ۱۳:۴۴ - ۱۳۹۱/۰۵/۱۴
  5 1
  ممنون
 • محمد ۲۰:۲۷ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۰
  9 2
  خدا را شکر که قهرمان داستانم شد . براي شادي روحش صلوات .
 • محسن ۱۲:۵۹ - ۱۳۹۱/۰۹/۱۱
  10 2
  این اقا مشت محکمی زد به دهان کسانی که این اقلاب رو از روی شکم سیری مردم می دونستند
 • علی ۱۷:۴۸ - ۱۳۹۱/۰۹/۲۲
  6 1
  استاد ادواردو در راهت می مانم
 • omid ۱۶:۳۸ - ۱۳۹۱/۱۰/۲۱
  11 0
  روحش شاد آیا اگر ادواردو ایرانی بود و به آمریکا میرفت و یهودی یا مسیحی می شد ببین دنیا از این خبر کر می شد ما چه کردیم
 • کمانی ۰۰:۱۲ - ۱۳۹۱/۱۰/۲۵
  6 1
  الله رحمتلله
 • کمانی ۰۰:۱۳ - ۱۳۹۱/۱۰/۲۵
  7 1
  الله رحمتلله
 • ۱۵:۵۲ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۱
  11 1
  روحش شاد
 • رضا ۱۴:۳۰ - ۱۳۹۲/۰۱/۰۹
  9 1
  برای ماندن در راهت می جنگم.
 • ۱۴:۰۵ - ۱۳۹۲/۰۲/۰۳
  5 2
  90% پولدار های دنیا یهودیان هستن
 • نوید ۱۵:۱۱ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۴
  8 1
  درود بر مردی همچون ادواردو
 • محمد صادق ۲۱:۲۴ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۲
  15 1
  خداوندا سلام مرا به او برسان و مرا با او محشور نما
 • نغمه ۱۷:۲۰ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۶
  15 1
  دعامیکنم خدابه من پسری بده مثل ادواردو یه مسلمان واقعی
 • احمد ۰۰:۱۰ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۴
  13 1
  ایشان هم زندگی شریفی داشت و هم مرگش که با شهادت بود درسی برای جهانیان بود
 • مرتضی ۱۲:۲۵ - ۱۳۹۳/۰۲/۱۶
  8 1
  مستد ادواردو را برای دانلود روس سایت بگذارید ممنونم الهم ارزقنا توفیق شهاده فی سبیلک
 • نرگس ۱۵:۲۵ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۸
  8 1
  روحش شااااادددددددد :((
 • ایرانی ۰۷:۱۳ - ۱۳۹۳/۰۸/۱۷
  12 1
  ادواردو خیلی بزرگ بود بیش ازتصورمن وشما بااون همه ثروت. که تو فیلم گفته شده بودسه برابردرآمد نفتی ایران هستش بازهم از عقیده وآرمانش دست برنداشت ما حاضریم برای عقیدمون چقدر ازخودمون مایه بزاریم؟؟؟ امیدوارم خداوندمعرفت ادواردو را نصیب همه ما بکند وروح اورا باسرورش امام حسین محشور کند
 • USF ۱۰:۳۸ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۶
  5 1
  خداوند مهربان نور خود را به واسطه قرآن به دلهای پاک ومستعد و آنان که لیاقت بهره مندی از این نور را داشته باشند می تاباند ولو آنکه پسر فرعون مصر باشی روحش شاد وراهش و هدفش گرامی باد. برای ارواح پاک وطیبه شهدای روشن ضمیر اسلام فاتحه مع صلوات
 • امیر ۱۶:۰۹ - ۱۳۹۳/۱۱/۲۰
  4 1
  این انیلی نسبتی با مالک باشگاه یوونتوس نداره؟!
 • مهدی ۱۷:۴۷ - ۱۳۹۴/۰۴/۲۳
  2 0
  چرا جایی وصیت نامه اش را ندارد
 • سمیرا ۱۷:۵۶ - ۱۳۹۴/۰۵/۱۱
  13 1
  واقعا انسان های شریفی مثل شهید ادواردو انیلی می تونن الگویی برای ما باشن که بدونیم مسلمان بودن تنها به حرف نیست روحش شاد
 • امیر ۲۰:۲۲ - ۱۳۹۴/۰۵/۱۲
  11 2
  من موندم اینایی که نظر منفی میدن دقیقا با خودشون چی فکر کردن ؟
 • علی ۱۱:۵۲ - ۱۳۹۴/۰۵/۱۳
  19 1
  حالم از خودم به هم خورد. حالم از دینداریم به هم خورد. حالم از خودفروخته هایی که فیلمای خوشاینده جشنواره های خارجی درست میکنن و آبروی کشورشون رو میبرن ولی ذره ای غیرت و شرف ندارن که درباره همچین شخصیت والایی فیلم بسازن به هم خورد. خاک بر سر من و امثال من با این دینداریمون.
 • ناشناس ۲۰:۲۸ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۵
  4 2
  سلام میخواستم خطا ای را به شما برسانم آقای ادواردو آنیلی را کشتند اوخود کشی نکرد اورا بهاین دلیل کشتند که کار خانه اتو موبیل سازی فیات به دست یک مسلمان نیفتد و پساز مرگ آن کارخانه بدست برادرش که یهودی هم بود ودر قتل او دست داشت افتاد
 • لبخنــــــــــــد :-) ۱۵:۴۳ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۲
  8 0
  هعععععی دقیقا . . . منم اینارو خوندم خیلی از خودم بدم اومد :-(
 • علی ۲۳:۴۹ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۵
  8 1
  عالی بود
 • ۲۳:۳۸ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۴
  7 1
  خدا روحش را شاد کند . مرگ بر ال یهود
 • ۱۴:۲۹ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۷
  4 1
  میگه تنها پسر خانواده بوده
 • ۱۴:۳۰ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۷
  4 0
  منم همینطور حالم از خودم بهم خورد
 • ۱۴:۳۵ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۷
  5 1
  الهی آمین این دعا رو شهید سید میلاد (محمد) مصطفوی در قنوت نمازش میخوند
 • فاطمه سادات ۱۶:۱۱ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۷
  15 1
  من خیلی به آقای ادواردو آنیلی یا شهید مهدی آنیلی غبطه میخورم بخاطر این که اون بخاطر اسلام و تشیعش از همه چیز گذشت ولی امام علی رو رها نکرد ولی ما چی؟؟؟؟ بخاطر چیزای خیلی الکی ممکنه که خیلی از اعتقاداتمونو رها کنیم. . اون خیلی مقام بلندی داره که ما به خوابمونم نمیبینیم. . فقط میتونم دعا کنم برای خودم و همه ی بچه شیعه ها که خدا شهادت رو روزی مون کنه که ماهم از این افراد پاک جدا نیوفتیم انشالله
 • زینب ۱۶:۳۰ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۶
  6 1
  سلام گزارش خیلی خوبی بود خوش به سعادت این شهید. اسلام خیلی راحت به دست ما رسیده و قدرش نمیدونیم انشاءالله بتونیم این دینی که به گردنمون هست رو درست ادا کنیم
 • ۰۲:۱۸ - ۱۳۹۴/۱۱/۰۳
  10 1
  خیلی قلبم گرفت بسیارناراحت کننده بود اگه ی کارگردان بودم حتما فیلم ادواردو آنیلی رو مثل فیلم محمدرسول الله والبته بهترازاون میساختم
 • امیر ۲۲:۰۲ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۳
  9 1
  آنیلی گوهری بود که زندگب جاودانه رو انتخاب کرد روحش قریق رحمت الهی
 • ۰۸:۴۲ - ۱۳۹۴/۱۱/۲۳
  8 1
  من تا حالا زیاد پایبند معتقد نبودم اما اعزمم جزم کردم که تغیر کنم شاید باور نکنین من این متنو اتفاقی خوندم ولی می تونم بگم تاثئر گذار تر از خیلی چیز ها ی دیگه واسم بود.یاعلی
 • س ر ۱۲:۲۹ - ۱۳۹۵/۰۱/۱۶
  8 1
  خیلی ممنون خدا قوت از این گونه مطالب زیاد بذارین تا چشم شیطان کور شه
 • فاطمه ۱۰:۳۹ - ۱۳۹۵/۰۲/۰۸
  6 1
  خداا قوت ادواردو خوشا به سعادتت که چقدر بزرگی چه روح باعظمتی داری مگر نه این است که بزرگان دست ضعیفان میگیرند پس تو هم دست مرا بگیر ای بزرگوار
 • سمیه ۱۸:۴۶ - ۱۳۹۵/۰۳/۰۷
  6 1
  چه والا مقام و چه خودساخته بوده با داشتن یه همچنین ثروت و مقامی واقعا بهشت هم براش کمه انوقت اقازاده های این مملکت دست کسی رو که نمیگیرن هیچ سوار بر مرکبن و فقط میتازونن که کی و کجا خدا از اسب بندازدشون روحش قرین ارامش
 • ۱۵:۴۶ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۰
  14 1
  خیلی جالب بود واقعا تحت تاثیر قرار گرفتم
 • محمد ۰۱:۴۶ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۹
  9 1
  روحش شاد تو این همه بی بند وباری غرب و این همه لذت راه راست رو انتخاب کرد واقعا مسلمان واقعی بود دمش گرم
 • خانم سیده هاشمی ۰۷:۳۷ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۹
  9 1
  مهدی آنیلی. تو واقعا یک آدمی. تو نمونه بزرگی خدایی بی جهت نیست اسم تو. نشانی از بی نشان میدهد خدایا به حق صاحب لازمان کمکون کن تا ما ها هم آدم بشیم ان شاءالله
 • @WhiteAvenger ۲۲:۰۴ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۳
  3 1
  به دست پسر عمو یا پسر دایی یهودیش میفته نه برادرش
 • ۰۴:۰۴ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۵
  9 2
  خدایا خودت هوامون داشته باش تا خوب باشیم
 • ۲۰:۵۹ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
  1 0
  چرا
 • ۱۵:۲۰ - ۱۳۹۵/۰۶/۲۹
  11 2
  شهادت گوارای وجودش
 • ۲۱:۳۲ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۳
  10 2
  يادش هميشه گرامي
 • ۱۱:۱۹ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۶
  8 2
  روحش شاد
 • ۱۱:۱۰ - ۱۳۹۵/۰۸/۰۱
  10 2
  خدایا جوانان ما را هم که چون ماهی در دریا هستند ولی خوابند بیدار بفرما
 • ساناز ۱۲:۵۰ - ۱۳۹۵/۰۸/۰۴
  9 2
  واقعا حض كردم!!!! الهي كه همه ما بتونيم روزي به اين درجه از معرفت و شناخت برسيم!! روحش قرين رحمت الهي و طعم خوش شهادت گواراي وجودش
 • Mostafa ۲۳:۰۷ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۸
  8 2
  واقعا هر چی درباره این فرد بگیم کم گفتیم.به هیچ عنوان کار این فرد قابل توصیف نیست.به نظر من به جای اینکه این فرد رو ستایش کنیم ببینیم چه جوری به این جا رسید.چه جوری تونست تو مملکت اروپا با ثروت میلیاردی که حتی نتونیم تصورش رو بکنیم چیزی رو ببینه که ما تو مملکت اسلامی نمیبینیم.ادواردو یکی مثل منو و شما بود. واقعا ادواردو چی دیده بود؟؟شاید حضرت مهدی رو دیده بود.
 • منتظر ۱۱:۲۱ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۵
  8 2
  ايمان ما در برابر ايمان امثال آنيلي قطره اي در برابر درياست.. روحش شاد...
 • مرصاد جعفری ۱۲:۴۹ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۷
  6 2
  من هنوز دیروز 26ابان نود و پنج شنیدم از معلمم وتا فهمیدم دربرابرش تحقیق کردم ممنونم از سایت مشرق فیلمشم لطف کنین بذارین اگه موجوده
 • اميرحسين ۰۴:۰۲ - ۱۳۹۵/۰۹/۰۷
  23 1
  به نظرم به مناسبت مرگش بايد يه يادواره اي چيزي بذارن مجسمه اي روز ادواردويي چيزي موافقيدبگيدموافقيم
 • سمیه ۱۵:۰۸ - ۱۳۹۵/۰۹/۰۹
  8 2
  خدا رحمتش کند . بسیار به انسانهایی همانند او که خود راه حق را می یابند غبطه می خورم . خوش به حالت ادواردو . خوش . روحت شاد
 • مرضیه ۱۷:۳۴ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۹
  6 5
  برای چی آقای رفسنجانی این مطلب را در خاطراتش نوشته و چاپ کرده؟؟؟!!! این بنده خدا به همه می گفت به کسی نگید من شیعه ام آن وقت آقای هاشمی برداشته در کتاب خاطراتش نقل کرده؟ واقعا چه درایتی!
 • IR ۰۰:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۹
  0 0
  اره آقای هاشمی غیر مستقیم میکشه
 • IR ۰۰:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۹
  1 0
  مثل سخنرانی نماز جمعه اظ که باعث شد خلبان ها ی شیعه عراق شهید بشن
 • IR ۲۰:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۱
  5 1
  خوشا بحالت ای شهید روح پاکت شاد حتی داستان زندگیت هم دلبری میکند ...لعنت به صهیونیسم جهانی
 • المیرا IR ۲۲:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۱
  3 0
  بعضی اوقات بعضی از بزرگترا به حماقت های جوونیشون میگن تجربه ..... اگه سناتور خودخواه یکم به حرفا و کارای ادواردو فکر میکرد الان روحش شاهد پیشرفت روزافزون پسرش بود
 • هادی IR ۱۴:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۷
  8 0
  فرق افرادی مثل ما مدعی ها با ایشون چقدر زیاده ایشون برا شیعه شدن از سود سالیانه 60 میلیارد دلاری گذشت اونوقت ما برای یه دلار دین و دنیامونو میدیم متاسفانه متاسفانه متاسفانه
 • سلام IR ۱۵:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۴
  2 0
  باید این افراد رو بیشتر با مردم آشنا کنند . یکی از راهش هم صداوسیما است. ما هم باید اینا رو یاد بگیریم و با بقیه اعضای خانواده آشنا کنیم. اینا به آدم روحیه میده و باعث میشه از مسیر اصلیمون دور نشیم.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس