کد خبر 1332641
تاریخ انتشار: ۹ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۵
درگیری آمریکا با روسیه حتمی نیست

آستین، رئیس پنتاگون اعلام کرد که درگیری با روسیه حتمی نیست و هنوز زمان دیپلماسی وجود دارد.

به گزارش مشرق به نقل از اسپوتنیک، در حالی که «سرگئی لاوروف»، وزیر امور خارجه روسیه روز جمعه در گفتگو با رسانه‌های روسی تاکید کرد که روسیه خواهان جنگ با آمریکا نیست، حال «لوید آستین»، وزیر دفاع آمریکا نیز اعلام کرده است که درگیری با روسیه حتمی نیست.

بیشتر بخوانید:

تشدید تنش‌ها در اردوگاه غرب علیه روسیه

آستین روز جمعه در یک نشست خبری در واشنگتن گفت: «تعارض اجتناب ناپذیر نیست، زمان و فضا برای دیپلماسی وجود دارد.» وی افزود: «ایالات متحده در همبستگی با متحدان و شرکای خود راهی برای دور شدن از بحران و به سمت امنیت بیشتر به روسیه پیشنهاد داده است و وزارت دفاع به حمایت از این تلاش‌های دیپلماتیک ادامه خواهد داد.»

رئیس پنتاگون تأکید کرد که نیروهای آمریکایی هنوز به اوکراین اعزام نشده اند و پیشنهاد کرد که واشنگتن همچنان متعهد به ارائه اشکال مختلف «کمک‌های امنیتی» به کی‌یف در این مرحله از جمله کمک‌های نظامی بیشتر نسبت به «هر زمان قبلی» است.

همچنین «مارک میلی»، رئیس ستاد مشترک آمریکا که در جلسه با آستین حضور داشت، گفت: «تعداد کمی از مشاوران و مربیان ایالات متحده و ناتو در حال حاضر در اوکراین هستند. ایالات متحده هیچ سیستم تسلیحات جنگی تهاجمی، نه هیچ نیروی دائمی و نه پایگاهی در اوکراین ندارد. نقش ما از این نظر محدود است که به آموزش، مشاوره و کمک به آنها کمک می‌کنیم.»

در این نشست، آستین گفت: «در حالی که ما معتقد نیستیم که رئیس جمهور پوتین تصمیم نهایی را برای استفاده از این نیروها علیه اوکراین گرفته است، اما او اکنون به وضوح این توانایی را دارد و گزینه‌های متعددی از جمله تصرف شهرها و مناطق مهم و همچنین اقدامات قهری در اختیار او قرار دارد.»

آستین پیشنهاد کرد که پوتین هنوز زمان دارد تا کار درست را انجام دهد و هیچ دلیلی وجود ندارد که این وضعیت به درگیری تبدیل شود. آستین با اشاره به پوتین گفت: «او می‌تواند تنش زدایی را انتخاب کند. او می‌تواند به سربازانش دستور دهد که از آنجا خارج شوند. او می‌تواند گفت و گو و دیپلماسی انتخاب کند و یا هر تصمیمی که او بگیرد.»

همچنین اوایل روز جمعه، یک مقام ارشد دولت آمریکا به رسانه‌ها گفت که ایالات متحده از اظهارات سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه مبنی بر اینکه روسیه خواهان جنگ نیست، اما باید «با اقدام سریع حمایت شود»، استقبال می‌کند.

این مقام افزود: «نشست آتی شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد اوکراین در روز دوشنبه فرصتی برای روسیه خواهد بود تا آنچه را که انجام می‌دهد توضیح دهد.»

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس