کد خبر 1331997
تاریخ انتشار: ۷ بهمن ۱۴۰۰ - ۰۹:۳۵
موفقیت دولت در عرصه سیاست خارجی/ عده‌ای به دنبال تخریب دولت هستند

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس گفت: دولت سیزدهم در حوزه سیاست خارجی و مذاکرات بسیار موفق عمل می‌کند اما عده‌ای فقط به دنبال تخریب دولت هستند.

به گزارش مشرق، محمدصالح جوکار در واکنش به موضع‌گیری های منفی اصلاح‌طلبان درباره سفر رئیس جمهور به روسیه، اظهار داشت: ما در حوزه سیاست خارجی دیگر به دنبال آن نیستیم که همه تخم مرغ‌های خود را در یک سبد بگذاریم چرا که اگر این کار را انجام دهیم، منافع ملی کشور به خطر می‌افتد.

وی بیان کرد: دولت سابق نگاهی داشت مبنی بر اینکه تنها راه عبور از مشکلات و رسیدن به توسعه و رشد، ارتباط با غرب است اما آن نگاه کاملاً اشتباه بود و ما چندین سال معطل مذاکره با غربی‌ها بودیم و هیچ نتیجه‌ای برای ما به دنبال نداشت. برجام فقط به نفع غربی‌ها بود و هیچ سودی برای ایران نداشت.

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس تصریح کرد: امروز در سطح دنیا باید با همه کشورها تعامل داشته باشیم و تعامل با کشورها باید بر مبنای منافع ملی باشد. زمانی بود که جهان شامل دو بلوک غرب و شرق بود، اما امروز دیگر شاهد دو قطبی بودن جهان نیستیم و جهان امروز چندقطبی شده است.

وی افزود: امروز قطب‌های جدیدی در جهان ظهور و بروز پیدا کردند و بلوک غرب و شرق را به هم ریخته است. همچنین زمانی بود که دنیا سلسله مراتبی شده بود و آمریکا خودش را کدخدای دنیا می‌دانست اما الان دیگر اینگونه نیست و کاملاً متفاوت شده است.

نماینده مردم یزد در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: در جهان چندقطبی امروز، نباید در حوزه سیاست خارجی یکجانبه گرایی کنیم. منافع ملی ما حکم می‌کند که با تمام کشورهایی که در چارچوب ارزش‌ها و اصول سیاست خارجی ما قرار می‌گیرند، ارتباط برقرار کنیم و تعامل داشته باشیم. متاسفانه عده‌ای اخیراً این بحث را راه انداختند که دولت فقط به دنبال ارتباط با شرق است و غرب را رها کرده که این‌گونه نیست.

جوکار با بیان اینکه این افراد با اظهارات غلط خود به دنبال تخریب دولت هستند، گفت: برخی از این افراد کسانی هستند که تا دیروز در قدرت بودند و امروز در اتاق‌های فکر خود نشسته‌اند و علیه دولت نقشه می‌کشند.

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس تصریح کرد: دولت سیزدهم در حوزه سیاست خارجی و مذاکرات بسیار موفق عمل می‌کند. همچنین دولت موفقیت‌هایی در تعامل با کشورهای همسایه و شرق داشته است.

جوکار گفت: برخی از افراد و جریان‌های سیاسی زمانی که موفقیت دولت را می‌بینند، حاشیه‌سازی می‌کنند و مشکلاتی را برای دولت به وجود می‌آورند و می‌خواهند افکار عمومی را به گونه‌ای که خودشان می‌خواهند، مهندسی کنند اما قطعاً راه به جایی نمی‌برند.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 3
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • رمضانی NL ۱۸:۳۹ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۷
  0 1
  باخسته نباشید...شما ها بخاطر منافع حزبی نگذاشتید دولت قبل توافق کند و اینهمه هزینه برای مردم درست کردید....هر حرکتی که دولت قبل برای رفع تحریم ها برداشت شما اصول گرایان نادان با درست کردن مانع وهوچی گری تنها بخاطر منافع حزبی خود برای مردم هزینه های گزافی درس کردید....
 • IR ۰۰:۱۳ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۸
  2 0
  امام خامنه‌ای فرمودند: «سیاست کشور را ما اعلام کردیم و به مسئولین هم گفته‌ایم؛ هم از نزدیک گفتیم، هم با نوشته گفتیم، هم در جلسات گفتیم، هم در صحبت عمومی گفتیم؛ سیاست کشور معلوم است که چه کار باید بکنند. خب حالا تشخیص‌ مسئولین ما این است که برویم مذاکره کنیم تا همین سیاست را اِعمال کنیم؛ ما بحثی در این زمینه نداریم، منتها باید مراقبت بشود که مذاکره فرسایشی نباید بشود؛ نباید جوری باشد که طرف‌ها بخواهند همین طور مدام این مذاکره را کش بدهند که این برای کشور ضرر دارد. این را هم توجّه داشته باشید اینکه آمریکایی‌ها دائم اسم مذاکره را می‌آورند و مذاکره‌ی مستقیم با ایران را ما حاضریم و مانند این حرف‌ها، این جور نیست که آمریکا بخواهد مذاکره کند تا اینکه یک حرف حقّی را قبول کند؛ نه، می‌خواهد مذاکره کند تا یک حرف باطلی را تحمیل کند! اصلاً کار او این جوری است، وَالّا اینکه حالا یک حرف حقّی را بشنوند، تصدیق کنند، قبول کنند، این جوری نیست؛ کما اینکه همین آقایان اروپایی‌ها هم در بعضی از جلسات خصوصی که گزارشش را مسئولین ما، مأمورینِ ما به ما می‌دهند، اقرار می‌کنند که حق با ایران است. ما گفتیم که باید اوّل تحریم‌ها برداشته بشود، چون ما خاطرجمع نیستیم به اینکه آن‌ها وعده بدهند که تا حالا ده‌ها بار به وعده‌هایشان عمل نکرده‌اند و ضدّ وعده عمل کرده‌اند، و حالا هم همین کار را خواهند کرد، لذا بایستی آن‌ها کاری را که ما می‌گوییم اوّل انجام بدهند تا ما خاطرجمع بشویم که انجام گرفت، بعد ما آنچه تکلیفمان است انجام خواهیم داد. این مذاکره‌کنندگان اروپایی گاهی در جلسات خصوصی تصدیق می‌کنند که همین سیاست، درست است و حق با ایران است امّا در مقام تصمیم‌گیری خب تابع آن‌ها هستند و خودشان واقعاً هیچ استقلالی ندارند. آمریکا هم زورگو و تحمیل‌کننده است و مسئله‌اش این است؛ بنابراین پیشنهادهایی هم که میکنند، غالباً پیشنهادهای متکبّرانه و تحقیرآمیزی است که حتّی قابل نگاه کردن نیست.» 1- مذاکره بعد از اعلام سیاست قطعی، به‌ویژه به‌صورت فرسایشی غلط بوده و هست. 2- آمریکا شیطان بزرگ، زورگو و تحمیل‌کننده‌ی حرف باطل است، و حرف حق را نمی‌پذیرد. لذا مذاکره‌ی مستقیم با آمریکا غلط اندر غلط بوده و هست. 3- از تمام مسئولین می‌خواهیم به جد به خطوط قرمز رهبری در اجرای سیاست قطعی و عدم مذاکره‌ی مستقیم با آمریکا پایبند باشند.
 • IR ۰۰:۲۲ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۸
  2 0
  بارها تجربه کرده‌ایم که آمریکا شیطان بزرگ است و وعده‌هایش جز دروغ و فریب‌کاری نیست. اخیراً هم دیدیم که آمریکایی‌های عهد شکن، در برجام بسیار وقیحانه عمل کردند. کشورهای اروپایی همراه با آمریکا هم، از لحاظ عهدشکنی و بداخلاقی کمتر از آمریکا نیستند؛ اما در مقام زبان‌بازی و حرف‌زدن همیشه طلب کارند. آن‌ها در پشت صحنه‌ی دیپلماسی، گرگ درنده و روباه حیله‌گر هستند. تجربه‌ی برجام در دولت قبل به ما نشان داد که اعتماد به غرب جواب نمی‌دهد، لذا ما به غربی‌ها هیچ اعتمادی نداریم و معتقدیم که به ما کمک نمی‌کنند و هر جا بتوانند ضربه می‌زنند. البته از آنجا که عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد؛ می دانیم که وجود تحریم‌ها گرچه ظاهراً مشکلاتی جزئی را برای ما ایجاد می‌نماید، اما سبب می‌شود که ما به اقتصاد مقاومتی اهمیت بیشتری بدهیم و در نتیجه با قوی شدن در حوزه‌ی اقتصاد بتوانیم تحریم‌ها را خنثی و بی‌اثر سازیم؛ در حالی که اگر تحریم‌ها به فرض محال برداشته هم بشود، باز هم بالاخره باعث رخوت و شرطی شدن اقتصاد نفتی کشور شده و ما را به دشمنان وابسته نگه می‌دارد. لذا اطمینان داریم که سازش و وابستگی هیچگاه مشکلات ما را به‌طور اساسی حل نخواهد کرد؛ و با این وصف هیچ علاقه و عجله‌ای هم برای یک توافق جدید، حتی اگر مثلاً خوب هم باشد، نداریم. اما چنانچه بنا باشد توافقی حاصل شود، باید نه یک توافق خوب، بلکه یک توافق عالی و در حد شأن ملت مقاوم، صبور و سلطه‌ناپذیر ایران باشد. در این توافق باید بر اساس سیاست قطعی، تمام تحریم‌ها لغو شود؛ زیرا معتقدیم تمام تحریم‌ها به هر بهانه و با هر برچسبی که وضع شده است ناعادلانه، ظالمانه، مؤثر و غیرقانونی است. نمی‌توان تحریم‌ها را تقسیم بندی به حوزه‌های مختلفی مثل هسته‌ای و غیر هسته‌ای نمود؛ یا آن‌ها را به تحریم‌های قبل و بعد از خروج آمریکا از برجام تقسیم نمود. سیاست قطعی اعلام شده از طرف رهبر معظم انقلاب در تمام ابعاد ذکر شده که ظرافت‌های بسیار دقیقی دارد و خط قرمز ماست، باید کلمه‌به‌کلمه و موبه‌مو به‌طور شجاعانه اجرا گردد.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس