علائم امیکرون در کودکان

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با بیان اینکه در حال حاضر سویه غالب در کشور اومیکرون است، گفت: زمان درگیر شدن فرد به سویه اومیکرون ۱.۵ تا ۳ روز است.

به گزارش مشرق بنا بر اعلام پایگاه خبری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، یونس پناهی، در نشست خبری که در استودیو سلامت وزارت بهداشت و به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، بیان کرد: تحقیقات در واقع رصد حوزه سلامت محسوب می‌شود، یعنی اگر در حوزه سلامت بخواهیم اقدامی را انجام دهیم، عقل حکم می‌کند که آن اقدام بر مبنای تحقیقات شکل بگیرد و در این راستا بر تولید دانش و مرجعیت علمی تاکید می‌شود.

وی با اشاره به شیوع ویروس کرونا در کشور و دنیا، با بیان اینکه این ویروس از ابتدا تاکنون در جهت بقای خود دستخوش تغییراتی شده است، ادامه داد: آخرین جهش این ویروس، اُمیکرون است. این سویه بر خلاف سویه دلتا از قدرت انتشار بالایی برخوردار است، به گونه‌ای که سویه دلتا ۵ تا ۶ روز زمان نیاز داشت تا فرد دیگری را درگیر کند، اما این زمان در سویه اُمیکرون ۱.۵ تا ۳ روز رسیده است.

پناهی، درگیری ریه و بستری شدن مبتلایان در بخش‌های بیمارستانی و ICU‌ها را از دیگر ویژگی‌های سویه دلتا نام برد و یادآور شد: سویه اُمیکرون هر چند که سرعت انتشار بالایی دارد، اما شدت بیماری آن نسبت به سویه دلتا کمتر است.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درخصوص واکسن‌های کووید ۱۹ گفت: ما در کشور واکسن‌های مختلفی از جمله سینوفارم، برکت و فخرا با پلتفرم این اکتیو و اسپایکوژن، پاستوکووک و نورا نیز با پلتفرم‌های mRNA را داریم.

وی یادآور شد: همواره این سوال مطرح است که واکسن‌ها در پیشگیری از این بیماری چه جایگاهی دارند. در این زمینه تحقیقات نشان داده است که بالاترین میزان ایمنی زایی زمانی ایجاد می‌شود که فرد مبتلا شده باشد و اگر این افراد دُز اول و دوم واکسیناسیون را دریافت کنند، بالاترین ایمنی زایی را در برابر کووید ۱۹ خواهند داشت.

وی با تاکید بر اینکه نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که اگر حداقل ۳ ماه از واکسیناسیون گذشته باشد، نیاز است تا دُز بوستر تزریق شود، خاطر نشان کرد: تفاوت زیادی میان واکسن‌های مختلف در ابتلای مجدد به بیماری کووید ۱۹ وجود ندارد و هر چه واکسیناسیون کامل‌تر باشد، افراد به مراتب ایمنی زایی بالاتری را خواهند داشت، به گونه‌ای که افرادی که ۳ دُز را دریافت کرده اند، ایمنی بالاتری از جنبه ابتلا به فرم شدید را خواهند داشت و افرادی که واکسینه نشده باشند، شدت بالاتری از بیماری را تجربه خواهند کرد.

پناهی به مطالعات انجام شده در دانشگاه علوم پزشکی شیراز در زمینه ایمنی زایی واکسن‌ها اشاره کرد و گفت: در این مطالعات واکسن‌های سینوفارم، آسترازنکا، برکت و اسپوتنیک از جنبه‌های مختلف مورد مطالعه قرار گرفته اند. بر اساس نتایج به دست آمده واکسن سینوفارم از نظر پیشگیری از بروز عفونت ویروس کرونا، ایمنی ۸۰ درصدی، واکسن آسترازنکا ۸۴ درصد، واکسن برکت ۸۷ درصد و اسپوتنیک نیز پیشگیری ۷۵ درصدی دارد.

وی اضافه کرد: از نظر جلوگیری از بستری شدن مبتلایان در بیمارستان واکسن سینوفارم ۷۲ درصد، آسترازنکا ۸۲ درصد، برکت ۸۶ درصد و اسپوتنیک ۶۸ درصد موثر هستند.

به گفته معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، واکسن سینوفارم ۸۶ درصد، آسترازنکا ۹۲ درصد، برکت ۹۸ درصد و اسپوتنیک ۱۰۰ درصد در پیشگیری از مرگ ناشی از ابتلا فرد به کووید ۱۹ موثر است.

دریافت واکسن به معنای عدم ابتلا به بیماری نیست

پناهی در ادامه افزود: بارها تاکید شده که دریافت واکسن به معنای عدم ابتلا به بیماری نیست و همیشه در کنار واکسیناسیون بر مساله ماسک زدن درست و دوری از تجمعات نیز تاکید شده است.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی فرم غالب ویروس کرونا در ایران را اُمیکرون نام برد و یادآور شد: واکسیناسیون، میزان ابتلای افراد به این بیماری را کم نمی‌کند. زیرا دیده شده افرادی که حتی ۳ دُز را دریافت کرده اند، مبتلا شده اند. اما شدت بیماری در این دسته از افراد به شدت کاهش می‌یابد و از بستری شدن آن‌ها در بخش‌های بیمارستانی و ICU کم می‌شود.

وی به وضعیت تولید واکسن در کشور اشاره کرده افزود: تنها واکسن وزارت بهداشت، واکسن تولید شده در انستیتوپاستور است، اما در کنار آن دانشگاه بقیه الله نیز واکسنی تولید کرده و در کنار آن واکسن هایی، چون فخرا و برکت نیز تولید شده است.

پناهی، تحقیقات انجام شده در زمینه تولید واکسن‌های مختلف در کشور را ارزشمند توصیف کرده و گفت: در نهایت واکسن‌هایی که ضعیف هستند و کارایی لازم را ندارند مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت.

ساماندهی مراکز متعدد تحقیقاتی در حوزه سلامت

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، به فعالیت مراکز تحقیقاتی و دانشگاه‌ها در حوزه سلامت در کشور اشاره کرد و افزود: راه اندازی مراکز تحقیقاتی همسو و موازی نیز یکی از دغدغه‌های ما است و در حال حاضر ۸۰۰ مرکز تحقیقاتی با مجوز وزارت بهداشت در کشور راه اندازی شده است و بسیاری از این مراکز برای رسیدن به حداقل‌ها تلاش می‌کنند و ما با نشستی که با معاونت‌های فناوری دانشگاه‌های علوم پزشکی داشتیم، بر ساماندهی مراکز تحقیقاتی موازی تاکید شده است.

پناهی با تاکید بر ضرورت ساماندهی مراکز تحقیقاتی همسو، اظهار کرد: ما باید از ایجاد زیر ساخت‌های تکراری جلوگیری کنیم، چراکه این امر هزینه بر است و در این راستا ما بر شبکه سازی تاکید داریم. چون با شبکه سازی با حضور همه متخصصان از زیر ساخت‌های کشور در راستای حل معضلات کشور اقدام می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 0
  • IR ۲۰:۵۴ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۶
    0 0
    "معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درخصوص واکسن‌های کووید ۱۹ گفت: ما در کشور واکسن‌های مختلفی از جمله سینوفارم، برکت و فخرا با پلتفرم این اکتیو و اسپایکوژن، پاستوکووک و نورا نیز با پلتفرم‌های mRNA را داریم." اسپایکوژن، پاستوکووک و نورا از نوع پروتئینی هستند.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس