کد خبر 1331607
تاریخ انتشار: ۶ بهمن ۱۴۰۰ - ۰۹:۲۴
جنین

مدیر گروه قصاص مرکز تحقیقات قوه قضاییه گفت: متاسفانه در این سالها به اسم سلامت مادر و جنین، فاجعه ایجاد شده و هزاران جنین به قتل رسیده است!

به گزارش مشرق، نخستین گردهمایی فعالان مردمی حامی حیات جنین برگزار شد؛ این گردهمایی ملی با حضور متخصصین و نخبگان دانشگاهی و حوزوی و نمایندگان مجموعه‌های فعال کشور در حوزه حمایت از جان جنین و به مدت دو روز در شهر مقدس قم برگزار شد.

حجت‌الاسلام رسول ساکی؛ دبیر مجمع ملی فعالان جمعیت در این گردهمایی به تشریح اهداف اصلی این گردهمایی پرداخت و اظهار کرد: یکی از اهداف اصلی ما از برگزاری این اجلاسیه، تلاش برای جبهه‌سازی در زمینه حمایت از جان جنین است؛ مقام معظم رهبری در دیداری که با فعالان جبهه مردمی انقلاب اسلامی داشتند، تاکید کردند که طرف مقابل ما جبهه تشکیل داده و ما نیز باید جبهه تشکیل دهیم.

در ادامه حجت‌الاسلام و المسلمین مزروعی در سخنانی به بررسی هستی‌شناسی جنین و تشریح آیات قرآن در زمینه اهمیت جان انسان و حرمت قتل جنین پرداخت و گفتمان حمایت از جان جنین را موافق با فطرت انسانی دانست و گفت: متاسفانه در این سالها به اسم سلامت مادر و جنین، فاجعه ایجاد شده و هزاران جنین به قتل رسیده است.

وی به مخفی کردن حقایق و سهل انگاری‌ها از سوی برخی از دستگاه‌ها اشاره کرده و به تلاش بیشتر برای اصلاح روندها دعوت کرد.

در ادامه امیرحسین بانکی‌پور؛ رئیس کمیسیون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت به بحث درباره "راهکارهای استفاده از ظرفیت قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت برای کاهش اسقاط و قتل جنین" پرداخت.

وی درباره ظرفیت‌های دیده نشده این قانون، به فهرستی از فعالیت‌ها که می‌تواند با همت مردم، این قانون را به شکوفایی و ثمردهی برساند، اشاره کرد؛ ظرفیتهای حمایتی، ظرفیتهای نظارتی و ظرفیتهای مرتبط با برخورد نسبت به تخلفات، از جمله این موارد بود.

در ادامه، شوکتیان به تشریح پیش طرح «برنامه مقابله با قتل جنین غیرقانونی با در نظر گرفتن توان مردم و حاکمیت» پرداخت و با تفکیک سیاست کیفری که در آن صرفاً به برخورد توسط حاکمیت اشاره می‌شود و سیاستی که همراهی عمومی برای برخورد با تخلف و جرم دنبال شده است، رویکرد دوم را موثر دانست.

 در ادامه هر یک از نمایندگان مجموعه‌های فعال در زمینه حمایت از جان جنین در دقایقی کوتاه به معرفی مجموعه خود و فعالیتهایی که انجام می‌دهند پرداخته و راهبردها و راه حل‌های مدنظر خود در زمینه کاهش قتل جنین‌های غیرقانونی را تبیین کردند.

چگونگی جبهه‌سازی مردمی در زمینه حمایت از جان جنین، موضوع سخنان جناب آقای ساسان زارع؛ جانشین قرارگاه بقیه الله الاعظم عج بود که به عنوان نخستین برنامه عصر روز اول برگزار شد.

وی با سوال درباره اینکه آیا وضعیت موجود می تواند موجب ناامیدی ما نسبت به فعالیت های فرهنگی شود و آیا راهی برای اثربخش تر کردن فعالیت ها داریم یا خیر، به ارائه راه حل هایی پرداخت.

دومین برنامه عصر روز اول این اجلاسیه تخصصی، ارائه ایده های حمایت از جان جنین توسط شرکت کنندگان در این گردهمایی بود.

پس از آن دکتر کبری خزعلی؛ رئیس شورای زنان شورای عالی انقلاب فرهنگی به تبیین اسناد بین المللی در زمینه قتل جنین پرداخت.

وی با اشاره به سندهای متعددی که تلاش دارد کشورها را به تسهیل نسبت به از بین بردن جنین مجبور کند، برخی اقدامات از سوی برخی مسئولان را در راستای اجرای آن سندهای تحمیلی دانست.

در ادامه حجت الاسلام مسلم منفرد؛ عضو شورای راهبردی مجمع ملی فعالان جمعیت و جناب آقای مهدی کاظم‌زاده؛ جانشین و مسئول راهبردی مجمع ملی فعالان جمعیت به تبیین ظرفیتهای جبهه مردمی در زمینه حمایت از جان جنین پرداخت.

وی ضمن اشاره به مجامع مختلف مردمی، راهکارهایی برای ارتقای جبهه مردمی در موضوع حیات جنین ارائه کرد.

مفهوم گفتمان سازی و روند گفتمان سازی در زمینه حمایت از جان جنین، موضوع بحث بعدی بود که دکتر فرقانی و علی آبادی به طور مشترک به طرح بحث در این زمینه پرداختند. آنان پس از تبیین مفهوم گفتمان، با اشاره به دیدگاه های مقام معظم رهبری، تفاوت مفهوم گفتمان از منظر ایشان را با دیگر مفهوم پردازی ها در این زمینه تبیین کرده و تلاش کردند راهی را برای گفتمان سازی در زمینه حیات جنین بگشایند.

برنامه‌های روز دوم:

دکتر جباری؛ مدیرعامل شرکت پایا سلامت بنیاد علوی کشور در روز دوم این گردهمایی به بیان ظرفیتها و برنامه‌های بنیاد علوی در راستای صیانت از جمعیت و همچنین حمایت از حیات جنین پرداخت.

در بخش بعدی، حجت حاجی کاظم به تشریح راهبردها، رویکردها و اقدامات عمده پیشنهادی برای جبهه مردمی حامی حیات جنین پرداخت و نظرات شرکت کنندگان را درباره کلیت و برخی بندهای این سند در حال ارتقا، دریافت کرد.

در ادامه، میزگردی با محوریت حقوق و اخلاق حذف بر اساس ژن و سیاست تسهیل در قتل جنین (پیرو غربالگری ناهنجاری‌های جنینی) برگزار شد. در این گردهمایی دکتر علی همت محمودنژاد (رئیس انجمن معلولین کشور)، دکتر محسن رضایی آدریانی (متخصص اخلاق پزشکی) و حجت الاسلام دکتر علیرضا آل بویه (پژوهشگر در حوزه سقط جنین) به ارائه بحث پرداختند.

دکتر محمودنژاد، آزمایش‌های غربالگری ناهنجاری‌های جنینی را، اهانت به جامعه معلولین و نشناختن کرامت اخلاقی این عزیزان دانست و آزار معلولان را بیشتر از معلولیت، از ناحیه نگاه نادرست به آنها معرفی کرد و تناظری میان سیاست از بین بردن حداکثری جنین های دارای معلولیت با این نگاه غیرانسانی برقرار دانست.

دکتر رضایی، به اندیکاسیون پزشکی قانونی در سالهای گذشته برای از بین بردن جنین‌های دارای معلولیت اشاره کرد؛ به مشکلاتی که به راحتی در مراحل بعدی قابل درمان است، در این لیست اشاره شد.

دکتر آل بویه نیز به استدلال های مختلف برای نجات حیات جنین اشاره کرده و در ادامه، نگاه قرآن کریم به جنین را «هدیه بودن» دانست و از این مسیر نیز استدلالی مطرح کرد.

عصر روز دوم از نخستین گردهمایی فعالان مردمی حامی حیات جنین به برگزاری کمیسیون های تخصصی در زمینه حمایت از جان جنین اختصاص یافت.

متخصصین، نخبگان دانشگاهی و حوزوی و نمایندگان مجموعه های فعال در زمینه حمایت از حیات جنین، هر یک با توجه به تخصص و حوزه فعالیتشان در یکی از کمیسیون های چهارگانه فقهی، پزشکی، روان شناسی و اخلاقی شرکت کرده و به هم اندیشی تخصصی در زمینه موضوع آن کمیسیون پرداختند.

سوال‌محوری هر یک از کمیسیون‌های فوق، کارشناسان مطرح و دبیر برگزاری آن عبارت بود از:

 1. سؤال محوری کمیسیون فقهی: موضوعات پایان‌نامه  مناسب در پژوهش‌های حوزوی و دانشگاهی چه موضوعاتی است؟

حضرت آیت الله فقیهی، حجت الاسلام و المسلمین مزروعی، سرکار خانم حائری و... برخی از اساتید و کارشناسان این کمیسیون بودند و سرکار خانم افتخار یوسفی دبیری این کمیسیون را بر عهده داشت.

 1. سؤال محوری کمیسیون پزشکی: اصلاح چه روندهایی در جامعه پزشکی می‌تواند به حفاظت بیشتر از جان جنین کمک کند؟

سرکار خانم دکتر امیرآبادی، سرکار خانم دکتر مشهدی، سرکار خانم عباس زاده، سرکار خانم عیدی، سرکار خانم دکتر نوری و ... برخی از اساتید و کارشناسان این کمیسیون بودند و سرکار خانم دکتر کتایون حیدری، دبیری این کمیسیون را بر عهده داشت.

 1. سؤال محوری کمیسیون روان‌شناسی: احساسات و دشواری های مادری که متوجه بارداری پیش بینی نشده می شود چیست و برای ایستادگی نیازمند چه مهارت ها و روحیاتی است؟

حجت‌الاسلام دکتر علی ابوترابی، جناب آقای سحرخیز، سرکار خانم سوارکار، سرکار خانم مصباح، سرکار خانم انوری و ... برخی از اساتید و کارشناسان این کمیسیون بودند و سرکار خانم ساره ابراهیم کوچک، دبیری این کمیسیون را بر عهده داشت.

 1. سوال‌ محوری کمیسیون اخلاقی: موضوعات پایان نامه‌ای که مناسب است در پژوهش‌های حوزوی و دانشگاهی مورد توجه قرار گیرد چیست؟

سرکار خانم میر جعفری از اساتید و کارشناسان این کمیسیون بوده و جناب آقای دکتر رضایی آدریانی، دبیری این کمیسیون را بر عهده داشت.

در ادامه، دبیران هر یک از کمیسیون های نتایج هم اندیشی آن کمیسیون را در سالن اجلاس مطرح کردند.

در پایان این گردهمایی حجت الاسلام مسلم منفرد؛ مسئول برگزاری این گردهمایی بر لزوم هم‌افزایی مجموعه‌های فعال در حوزه حمایت از حیات جنین تاکید کرد و برگزاری این گردهمایی تخصصی را نقطه عطف و شروع این هم‌افزایی و فعالیت شبکه‌ای دانست.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 9
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 5
 • علـی IR ۱۰:۲۶ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۶
  8 0
  در پنجاه سالگی به لطف خدا، دارای یک فرزند شدیم. پزشک معالج در زمان بارداری همسرم به بهانه ناقص بودن بچه اصرار به آزمایش‌های آنچنانی و احتمال سقط بچه میگفت! گفتم هرچی هست خدا خواسته حتی اگر ناقص باشه به روی چشم میذارم و نپذیرفتم. الحمدالله‌رب‌العالمین فرزندم سالم به دنیا اومد و هیـــــــــــــــــچ مشکلی نداشت. اونایی که به هردلیلی دست به قتل فرزندشون میزنن به عواقب بعدی این جنایت‌شون نگاه کنن خواهند فهمید که چه تبعات بد و ناگواری براشون داشته و داره و هرگز نمیفهمن که سرچشمه این بدبختی‌ها از کجا آب خورده!!!!!
  • IR ۱۰:۲۲ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۸
   2 0
   درود به انسانیت شما،که مصادق همان ایه بود،که گفت،اگر یک نفر رو نجات دهید،مثل اینکه همه مردم جهان رو نجات دادید و اگر یک نفر رو بکشید(به ناحق) مثل اینکه کل دنیا رو کشته اید! .. در پاسخ سخن پاینی شما! چرا میفهمن! خیلی خوب هم میفهمن! ولی به رو خودشون نمیارن! بیشعور! یعنی کسی که شعور داره! و فهم داره! اما ازش استفاده نمی کنه!(نمی خواد استفاده کنه).وقتی یه سوزن میره توه دستشون یا یه خار میره تویه دستشون جیغ بنفش میکشن! نمی فهمن،وقتی یک انسان رو اینطور در پاکی و معصومی میکشن! چه کار دهشتناکی! اثارش هم همین،بی حجابی و و بی حیایی که در ظاهراشون داره کم کم ظاهر میشه! اینکه،ایات قران براشون خونده میشه بهش محل نمیزارن و اصلا درکش نمی کن! و روز به روز در اصظراب و استرس غرق شدن..
 • IR ۱۱:۵۰ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۶
  9 0
  نظام پزشکی در ایران کاملا در اختیار بهداشت راکفلری صهیونیستی است باید فکری برایش کرد
 • IR ۱۲:۰۴ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۶
  6 0
  دشمن این بار احتمالا افراد فعال در موضوع جمعیت را ترور کند چون برایش خیلی مهم است که نسل کشی جمعیتی در ایران ادامه داشته باشد
  • IR ۱۰:۲۵ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۸
   2 0
   دقیقا! البته جوء اش هم اماده،اما افراطی و رادیکال در این زمینه زیاد هستن! (مثل همون بت پرست ها و مشرکین که ضد منافعشون حرف میزدی،سنگ دست میگرفتن! و طرف رو میزدن! اینا از همونا هستن! فقط شهـــوت! جنون محض!) جاهلان بدتر از زمان جاهلیت!
 • IR ۱۲:۱۴ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۶
  7 0
  عذاب وجدان این جنایت و روح جنین مظلوم هرگز مادر بیرحم را رها نخواهد کرد.
 • IR ۱۴:۳۶ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۶
  8 1
  حدودا تمام بیماری های لاعلاج و صعب العلاج ادعایی پزشکی در طب اسلامی درمان دارند و نیازی به آدمکشی نیست . حکومت ابلیس بر مجامع علمی و به قول قرآن وحی شیطان و ادعای خدایی او برقرار است حرمله هنوز نفس میکشد به جای نیر سا شعبه با قاشق مانند پوست هندوانه غنچه‌ناشکفته را تکه تکه می کند و او هیچ پناهی حز خدایش ندارد که روزی تقاصی سخت خواهد گرفت.. در . بای ذنب قتلت..
 • مهدی مختاری 291 IR ۱۸:۴۲ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۶
  2 1
  این پیام در جواب به کاربر گستاخی است که مردم را به سقط جنین تشویق می کرد و مشرق نیوز لطف کرد و پیامش را حذف کرد؛ اما من جواب او را می دهم تا شاید عقلش سر جایش برگردد: اونی که باید خفه بشود تو هستی. اگر ما از حق و حقوق طبیعی مان بی بهره شده ایم و نیز توی بی پولی و فقر بزرگ شده ایم به خاطر وجود دزدان بی شرفی مثل شماهاست. در دین ما شادی و تفریح حرام نیست؛ این شماها بودید که در طول تاریخ با به قتل رساندن پیامبران (ص) و امامان بزرگوارمان (ع) باعث از بین رفتن شادی و تفریح ما شده اید؛ اکنون هم این شماها بودید که سردار عزیزمان را به قتل رسانده اید؛ حالا به جای اینکه ما یقۀ شما را بگیریم شما دارید یقۀ ما را می گیرید و طلبکار هم هستید؟!!! اگر شماها مجبور هستید که طبق قانون ما لباس بپوشید به خاطر این است که ایجاد آلودگی تصویری (یعنی بی حجابی) جرم و حق الناس محسوب می شود؛ اگر کمی به مغزت فشار بیاوری متوجه منظورم می شوی. اگر نگه داشتن حیوان خانگی (یعنی سگ) جرم و حق الناس محسوب می شود به خاطر این است که نگه داشتن حیوانات وحشی، امنیت جانی و روانی سایر مردم به خطر می اندازد؛ در ضمن بچه دار شدن یا نشدن دیگران به تو ربطی ندارد که می گویی نباید بچه دار بشوند؛ مگه تو کی هستی که اینطور گستاخانه برای مردم نسخه می پیچی؟ اگر افراد شروری چون تو از این دنیا کوچ کنند و بروند تمام مشکلات ما حل می شود.
  • IR ۱۰:۳۵ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۸
   3 0
   درست فرمودید،اما شادترین انسان روی زمین مومن است! نه به کسی بی دلیل ازار میرسان! نه از کسی چیزی میدزد! مردم از شر زبانش و بدنش ازاد هستن(فحاشی و کار زشت نمی کند) به مردم خیر میرساند! ولحظه به لحظه در حال انجام کار خیر است و در همه حال،خیر خوبی به دیگران میرساند(اما مومن رگ دارد! و بی رگ نیست! عصبانی هم میشود! همانطور که خدا هم عصبانی میشود برای کارها زشت بندگان! یا انسان ها زشت عمل) . سال 1357 که انقلاب شد،مردم برای خدا قیام کردن، برای احیایی دستورات دین! چون واقعا صبرشون لبریز شده بودن و از این همه خاری و نوکری و ارباب رعیت خسته شده بودن! .. زمان جنگ هم این شهدا بودن،که تنها با خدا تونستن اون همه کشور هجوم اورنده برای نابودی ما رو سرکوب کردن و از نذاشتن پاشون به کشور برسه! حالا این افراد معلوم حال! میان میگن! بزارید تفکرات ما هم در جامعه پخش بشه! که دوباره همه اشرار گذشته برگردن! اما زمان جنگ و انقلاب کجا بودن! .. در کشور فساد هست،اما اگر افراد باب طبع این افراد بیاد،قطعا علاوه بر فساد سیستماتیک، کشور سیستماتیک هم در کشور راه اندزای میشود! همانطور باقی فساد و فحشاء و دوباره همان ارباب نوکری و ...! همانطور که خدا در باب منافق در قران به صورت مستقیم،گفت،تمام تلاششون رو میکند،که نسل بشر رو از روی زمین بردارند! (علاوه بر اینکه در گناهان مختلف غرقشون کنن و مثل خودشون خار و ذلیلشون کنن!)

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس