آسیب شناسی  تولید و توزیع فرآورده های نفتی در کشور در کمیسیون انرژی

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی از بررسی گزارش آسیب شناسی تولید و توزیع فرآورده های نفتی در کشور در جلسه امروز این کمیسیون خبر داد.

به گزارش مشرق، مصطفی نخعی ضمن تشریح جلسه امروز کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در جلسه امروز کمیسیون مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی و مدیر نظارت بر صادرات وزارت نفت حضور یافتند و گزارش واصله در رابطه با آسیب‌شناسی تولید و توزیع فرآورده‌های نفتی در کشور و همچنین پیشنهاد راه‌اندازی سامانه جامع مدیریت هوشمند انرژی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.  

وی در ادامه اظهار کرد: اعضای کمیسیون نیز دغدغه‌ها و نکات مد نظر خود را در این زمینه مطرح کردند و  در نهایت مقرر شد این موضوع در کمیته تخصصی مورد بررسی بیشتری قرار گیرد. چالش‌های بسیاری در حوزه تولید و توزیع فرآورده‌های نفتی به‌ویژه اختلاف میان فرآورده‌های توزیعی در انبارها، مخازن نفتی، تانکرهای سوخت، کنترل خروج فرآورده از کشور، تخلف مالی وجود دارد که در گزارش واصله به آن‌ها اشاره شده بود.  

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در ادامه تصریح کرد: با توجه به اهمیت مسائل باید کمیسیون انرژی  از لحاظ تقنینی و نظارت دقیق و وزارت نفت با کار اجرایی درست این موضوع را ساماندهی کنند، همچنین باید سامانه ملی میترینگ در بخش بالادستی و پایین دستی نفت که مربوط به انبارهای نفت و توزیع فرآورده توسط تانکرها است عملیاتی و اجرایی شود چراکه تولید و توزیع فرآورده در بخش‌های مختلف را شفاف می‌کند، هرچند این مهم تکلیف قانونی وزارت نفت است.  

وی در ادامه تاکید کرد: اکنون ابهاماتی در این حوزه همچون میزان موجودی خطوط لوله فرآورده‌های نفتی، عرضه و تحویل فرآورده‌های نفتی میان انبارهای نفت، میان انبارهای نفت و جایگاه‌ها، انبارهای نفت و مصرف‌کننده  وجود دارد و بعضا اختلاف‌های پیش می‌آید به همین دلیل لزوم مکانیزه کردن انبارهای نفت، استانداردسازی تانکرهای سوخت ضروری است و اجرای کامل سامانه ملی میترینگ به شفافیت بیشتر و جلوگیری از سوءاستفاده‌ها و فسادهای احتمالی کمک خواهد کرد. 

منبع: ایسنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس