کد خبر 1329839
تاریخ انتشار: ۲ بهمن ۱۴۰۰ - ۲۰:۱۱
غلبه سویه اومیکرون بر اروپا/ ثبت رکوردهای جدید کرونایی در قاره سبز

مرکز اروپایی کنترل و پیشگیری بیماری‌ها از غلبه سویه اومیکرون بر سراسر اروپا خبر داده و نهادهای بهداشتی در بسیاری کشورهای اروپایی هم رکوردهای کرونایی جدیدی را ثبت کرده‌اند.

به گزارش مشرق، کرونا و بخصوص سویه جدید اومیکرون همچنان در اروپا جولان داده و افراد بیشتری را درگیر می کند و دردسرهای زیادی را برای مقامات و شهروندان این کشور ایجاد می کند.

رکورد جدید مبتلایان هفتگی در آلمان

بر اساس اطلاعات انستیتو رابرت کخ آلمان، شاخص ابتلای جدید به کرونا به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر در عرض یک هفته در این کشور رکورد جدیدی را ثبت کرده است.

انستیتو رابرت کخ آلمان صبح امروز این رقم را ۷۷۲.۷ اعلام کرد. شمار مبتلایان جدید در عرض ۲۴ ساعت در آلمان هم ۱۳۵۴۶۱ نفر گزارش شده است. همچنین در عرض ۲۴ ساعت ۱۷۹ نفر دیگر هم در این کشور در اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست دادند. ویروس اومیکرون در حال حاضر به ویروس غالب کرونا در کشور آلمان تبدیل شده است.

رکورد جدید ابتلای روزانه در لهستان

کشور لهستان هم رکورد جدیدی را در آمار مبتلایان روزانه ثبت کرده است. وزارت بهداشت این کشور امروز (شنبه) اعلام کرد که در عرض ۲۴ ساعت ۴۰۸۷۶ مورد جدید ابتلا به کرونا در این کشور ثبت شده که رکورد جدیدی محسوب می شود. این دومین روز پیاپی در لهستان است که رکورد مبتلایان روزانه شکسته می شود. در این مدت ۱۹۳ نفردیگر هم در اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست دادند. لهستان حدود ۳۸ میلیون نفر سکنه دارد.

درخواست نخست وزیر لهستان از شهروندان برای دورکاری

به دلیل آمارهای بالای ابتلا به کرونا در لهستان، نخست وزیر این کشور از شهروندان درخواست کرده از خانه کار کنند. وی روز گذشته در سخنانی در ورشو اعلام کرد که موج پنجم کرونا حالا یک واقعیت است. لهستان در حال ثبت تعداد بی سابقه موارد ابتلا است و ما در وضعیت جدیدی قرار داریم.

اپوزیسیون این انتقاد را به دولت لهستان وارد می کنند که به اندازه کافی اقداماتی برای مهار کرونا را انجام نداده است. هفته گذشته ۱۳ نفر از ۱۷ عضو هیات مشورتی پزشکی دولت در اعتراض به مدیریت این بحران از طرف دولت استعفا کردند.

به تعویق افتادن درمان بسیاری از بیماران در آلمان

بیمارستان های آلمان هم ارزیابی کرده اند که در موج دلتای کرونا عمل جراحی بیش از صدها هزار بیمار به تعویق افتاده است.

"جرالد گاس"، مدیر عامل انجمن بیمارستان های آلمان هم در این باره می گوید: ما هنوز آمار نهایی برای موج دلتا نداریم، اما از صدها هزار درمان به تعویق افتاده سخن می گوییم. بر اساس گزارش های اولیه بسیاری از بیماران در لیست انتظار قرار دارند. بیش از یک میلیون عمل جراحی به تعویق افتاده باید فرض شود.

لغو گسترده محدودیت ها در دستور کار دولت ایرلند

ایرلند هم از امروز (شنبه) لغو گسترده تقریبا همه اقدامات کرونایی را در دستور کار قرار داده است. نخست وزیر این کشور اعلام کرده است که ما بر موج اومیکرون غلبه کرده ایم.

شاخص ابتلای هفتگی به کرونا در اسپانیا هم به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر به ۱۴۷۵ مورد رسیده است.

غلبه امیکرون بر سراسر اروپا

بر اساس اطلاعات مرکز اروپایی کنترل و پیشگیری بیماری ها ECDC)) سویه اومیکرون به سویه غالب کرونا در اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا تبدیل شده است. بر اساس اطلاعات این نهاد بهداشتی در اروپا اومیکرون حالا در اکثر کشورهای اروپایی به ویروس غالب تبدیل شده است و حدود ۷۵ درصد مبتلایان به کرونا در این منطقه به این ویروس آلوده شده اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه موارد ثبت شده ابتلا به کرونا در این منطقه طی هفته گذشته حدود ۹ درصد افزایش داشته است.

پیش بینی ها برای رشد اقتصادی آلمان کاهش یافت

دولت فدرال آلمان انتظار دارد که رشد اقتصادی در سال جاری میلادی کم تر از آنچه قبلا پیش بینی شده بود رشد کند. خبرگزاری آلمان روز گذشته با استناد به محافل دولتی نوشت که پیش بینی های اقتصادی باید کاهش یابد.

دولت آلمان حالا انتظار دارد که تولید ناخالص داخلی با رشد حدود ۳.۶ درصد در سال جاری میلادی مواجه شود. دولت سابق آلمان در پاییز رشد اقتصادی ۴.۱ درصدی را برای سال جاری میلادی پیش بینی کرده بود.

کاهش انتظارات رشد اقتصادی در آلمان احتمالا به دلیل پیامدهای همه گیری کرونا و تنگناهای مداوم عرضه است. این پیش بینی بخشی از گزارش اقتصادی سالانه است که قرار است روز چهارشنبه در کابینه فدرال آلمان درباره آن تصمیم گیری شود.

تعلیق از کار هزاران پزشک و کارمند مراکز بهداشتی در ایتالیا به دلیل عدم واکسیناسیون

در ایتالیا حدود ۱۹۱۳ پزشک و دندانپزشک به دلیل عدم واکسیناسیون از کار خود معلق شدند. این خبر را روز جمعه انجمن ملی پزشکی و دندانپزشکی ایتالیا (FNOMCeO) اعلام کرد. بر این اساس هر پزشکی که هیچ مدرکی دال بر واکسیناسیون را در سیستم هماهنگ سراسری آپلود نکرده باشد دیگر نمی تواند در ایتالیا به کار خود ادامه دهد.

شمار پزشکانی که از کار تعلیق می شوند مرتبا در ایتالیا رو به افزایش است. در نوامبر سال ۲۰۲۱ ۱۶۵۶ مورد پزشک واکسینه نشده اعلام شد و دولت امیدوار بود پزشکان بیشتری خود را واکسینه کنند. در ایتالیا واکسیناسیون در سیستم مراقبت های بهداشتی از آوریل سال ۲۰۲۱ اجباری شده است.

علاوه بر پزشکان هزاران نفر از کارکنان بخش های دیگر بهداشت و درمان در ایتالیا هم به دلیل عدم واکسیناسیون از کار برکنار شده اند. در حال حاضر حدود ۶ هزار پرستار به دلیل واکسینه نشدن از کار خود تعلیق شده اند و بیش از ۶ هزار کارمند دیگر هم به دلیل ابتلا به کرونا و یا ارتباط با فرد کرونایی به قرنطینه رفته اند.

تداوم روند افزایشی کرونا در ایتالیا

موارد ابتلا به کرونا در ایتالیا هم همچنان رو به افزایش است. نهادهای بهداشتی در این کشور روز پنج شنبه شاخص ابتلای هفتگی به کرونا به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر در این کشور را ۲۰۱۱ اعلام کردند. در مجموع نهادهای بهداشتی ایتالیا روز گذشته بیش از ۱۷۹ هزار ابتلای روزانه به کرونا را ثبت کردند و ۳۷۳ نفر هم در اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست دادند.

روند افزایشی موارد ابتلا به کرونا دولت را مجبور به تشدید قواعد کرونایی کرده است.

کنفرانس جهانی اقتصادی داووس به ماه می موکول شد

کنفرانس سالانه جهانی اقتصاد داووس که قرار بود در ژانویه به صورت آنلاین برگزار شود هم به ۲۲ تا ۲۶ ماه می موکول شد.

موسس این انجمن سالانه در سخنانی گفت که بعد از تمام جلسات مجازی دو سال گذشته، رهبران سیاست، تجارت و جامعه مدنی بالاخره دوباره حضوری با هم دیدار می کنند.

به گفته برگزار کنندگان این نشست در ماه می قرار است در داووس از جمله درباره احیای اقتصاد جهانی بعد از همه گیری، نحوه مقابله با تغییرات اقلیمی و تغییرات در دنیای کار بحث و تبادل نظر شود.

رکورد مبتلایان روزانه در رومانی شکسته شد

رومانی هم با ثبت حدود ۲۰ هزار ابتلای روزانه به کرونا رکورد جدیدی را در این زمینه ثبت کرده است. البته موارد مرگ های روزانه کرونایی در این کشور رقم پایینی است و نهادهای بهداشتی در آن کشور از مرگ ۴۹ نفر در اثر ابتلا به کرونا در عرض ۲۴ ساعت خبر دادند. بر اساس اطلاعات نهادهای بهداشتی در این کشور از ۴۹ مورد مرگ کرونایی ۴۳ مورد واکسینه نشده بودند.

کمبود پرسنل شدید در بیمارستان های آلمان

بیمارستان های آلمان در حال حاضر از کمبود پرسنل بالاتر از حد میانگین شکایت داشته و این مسئله را به موج گسترده اومیکرون نسبت می دهند. بر اساس نظر سنجی انستیتو بیمارستان های آلمان از بیش از ۲۴۰ کلینیک در اواسط هفته تقریبا حدود سه چهارم با کمبود پرسنل بیشتر از حد نرمال در این دوره زمانی روبرو بوده اند. در ۱۲ درصد بیمارستان ها هم کمبود پرسنل بسیار بیشتر از حد متداول بوده است.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس