کد خبر 1329828
تاریخ انتشار: ۲ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۹:۰۷
سردردهای رژیم صهیونیستی و سلسله نشست‌های برجام

تحلیل‌گر مسائل منطقه‌ای گفت: اسرائیل تنها کشوری است که برای به نتیجه نرسیدن مسئله برجام بی‌تاب‌تر از گذشته است و برای دست‌یابی به یک متحد از کشورهای عضو برجام برای فشار حداکثری بر ایران تلاش می‌کند.

به گزارش مشرق، مریم خالقی نژاد تحلیل‌گر مسائل منطقه‌ای در یادداشتی با عنوان «سردردهای رژیم صهیونیستی و سلسله نشست‌های برجام» نوشت: «در دور اخیر نشست‌های برجام، اعضای حاضر در جلسات، روند مذاکرات را مثبت پیش بینی می‌کنند؛ این درحالی است که رژیم صهیونسیتی بسیار نگران است. به کرات قابل مشاهده است هربار که مذاکرات وین و مساله برجام در حال برگزاری است رژیم صهیونسیتی به مانند رقیب جامانده‌ای از تمام توان خود برای فشار بیشتر و محکومیت ایران از این مسیر استفاده می‌کند.

سخن‌های مطرح شده بر این اساس است که دولت بایدن تاکنون استراتژی دولت خود را بر مبنای تلاش برای حل مسئله برجام بیان کرده‌اند. این تصمیم حتی اگر به نتیجه نرسد به مذاق رژیم صهیونسیتی خوش نمی‌آید. دهه‌های زیادی است که هم مسیری آمریکا و متحدش یعنی رژیم صهیونسیتی در استراتژی‌های مختلف سیاسی اثبات‌شده است. اما تل آویو اکنون از تلاش دوباره واشنگتن برای مذاکرات وین ناراضی است در مقابل نباید فراموش کنیم که این دو همیشه منافع یکدیگر را حفظ نموده‌اند و هیچ‌گاه سیاستی را اتخاذ نمی‌کنند که مانع ارتباط و به هم خوردن اتحاد طرفین گردد. پیش‌تر رژیم صهیونسیتی وزیر جنگ خود را به واشنگتن فرستاده بود تا بر اعمال فشارهای سخت‌گیرانه واشنگتن بر ایران تأکید کند اما واشنگتن معتقد است که خروج ترامپ از برجام به ضرر آمریکا بوده است و این برای منافع آمریکا و هم رژیم صهیونسیتی مناسب نیست. در دور جاری مذاکرات، تل آویو برای در تنگنا قرار دادن ایران چندان امیدی قوی به واشنگتن ندارد و چشم امید خود را به دیگر کشورهای حاضر در مذاکره دوخته است. این واکنش سریع و تند رژیم صهیونیستی به برخی از کشورهای حاضر در مذاکرات بحث‌برانگیز است.

جای شک نیست که هیئت حاکمه‌ی نفتالی بنت برای فشار بر ایران به کشورهای دیگر متوسل شود که اولین و مهم‌ترین آنها کشور فرانسه است. لذا نفتالی بنت تمرکز خود را از ترغیب آمریکا در فشار بر ایران تا حدودی به سمت فرانسه تغییر داده است. اگرچه هنوز اعلامیه و توافقی از ماحصل مذاکرات بیان و منتشر نشده است اما برخی اخبار از واکنش متفاوت فرانسه در دور جدید سخن گفته‌اند که صحت‌ و سقم آن را باید بعد از اتمام مذاکرات از زبان مسئولان شنید.

اخبار منتشرشده از برخی تغییر جهت‌های فرانسه برای به نتیجه رساندن برجام حکایت دارد که این امر تلاش رژیم صهیونسیتی را دوچندان کرده است. همان‌طور که در خبرهای خارجی مختلفی اعلام شد وزیر خارجه رژیم صهیونسیتی در هفته‌ها قبل در تماسی تلفنی با رئیس‌جمهور فرانسه خواستار اعمال روش‌ها و تصمیمات سخت‌تری علیه ایران در وین شده است. این واکنش به معنای آن است که رژیم صهیونسیتی برای اتخاذ موانع سرسخت‌تر علیه ایران، از آمریکا چشم امید خویش را فروبسته است و برای جلب نظر فرانسه دست‌ و پا می‌زند. در مقابل این نکته مهم است که فرانسه تا کنون منافع خود را در هر تصمیمی در اولویت قرار داده است ولی باید ذکر کرد که اکنون شرایط کمی متفاوت‌تر است چراکه برای فرانسه جدای از تمام منافع خود در حل مسئله برجام و ارتباط با ایران و کاستن از مشکلات جهانی دو عامل دیگر تاثیرگزار است؛ اولاً ریاست اتحادیه اروپا و دوماً تاثیرگزاری حل برجام بر پیشینه فرانسه و ریاست جمهوری امانوئل مکرون که حل مسئله برجام ستاره‌ای درخشان در پرونده سیاسی آن خواهد بود.

تلاش دیگر تل آویو آن است که نفتالی بنت نخست‌وزیر رژیم صهیونسیتی بیان کرده که این کشور به توافق ایران با قدرت‌های جهانی پایبند نیست. رژیم صهیونسیتی یکی از طرف‌های مذاکرات نیست، اما در تلاش برای تحت تأثیر قرار دادن متحدان در اعمال فشار بیشتر بر ایران در مهار برنامه هسته‌ای‌اش، از دیپلماسی‌های مختلف و لابی‌های خود استفاده خواهد کرد.

با توجه به برخی تغییر سیاست‌های آمریکا و اروپا و به‌خصوص فرانسه که درگیر برخی مشکلاتی مانند لیبی و لبنان و سوریه است و تلاش دارد که تمرکز خود را بیشتر بر حفظ حوزه‌های نفوذ خود قرار دهد، آمریکا نیز سیاست متفاوتی را در خاورمیانه در پیش‌گرفته است و حل مسائلی مانند برجام را در نظر دارد تا بتواند به پیشتازی در مقابل چین رسیدگی کند. لذا به نظر می‌رسد کشورهای عضو برجام بی‌میل نباشند که به خاتمه مسئله برجام نزدیک شوند و به توافقاتی برسند.

رژیم صهیونسیتی تنها کشوری است که برای به نتیجه نرسیدن مسئله برجام بی‌تاب‌تر از گذشته است. این در حالی است که مقامات آمریکایی و حتی رژیم صهیونسیتی معتقدند که در خروج ترامپ از برجام، دولت قبلی رژیم صهیونسیتی بی تاثیر نبوده است و حتی خروج آمریکا را جشن گرفته است. اکنون تنها تلاش رژیم صهیونسیتی دست‌یابی به یک متحد از کشورهای عضو برجام برای فشار حداکثری بر ایران است تا بتواند تحریم‌ها و محدودیت‌های بیشتری علیه ایران اتخاذ نماید و قدرت منطقه‌ای و جهانی آن را تحت تاثیر قرار دهد که اتفاقات اخیر نشان داد که تمرکز بر پاریس مدنظر تل آویو است.»

منبع: ایسنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۰۱:۰۳ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۳
  1 0
  اسرائیل تولید کننده وانتشار دهنده وشیوع دهنده ویروس کرونا در انگلستان واروپا وامریکاست،اسرائیل به خاطر انتقام هولوکاست از اروپا وبه خاطر اخراج یهودیان از انگلستان به فلسطین ، کشور انگلستان را با ویروس کرونا مورد حمله قرار داده .اسرائیل عامل اصلی تولید ویروس هوشمند کرونا در جهان است وهر روز یک نوع ویروس دست ساز را به جان بشریت می ندازه باهزینه ای اندک جمعیت کثیری ازجهان رو نابود میکند. وکشورهای هدفش هم اروپا وامریکاوعلی الخصوص انگلستان والمان است چون انگلستان والمان بیشترین جمعیت یهودی را از انگلستان والمان اخراج وبه فلسطین مهاجرت دادند . وبه همین خاطر کشور انگلستان بیشترین تلفات کرونا را نسبت به جمعیتش دارد. درجنگ جهانی دوم هم اسرائیلی ها سابقه این جنایت را داشتند و با انتشار ویروس تیفوس در کشورهای اروپایی باعت کشتار عظیمی در کشورهای اروپایی شدند.اروپا وامریکا مهد مسیحیت هستند ودشمن مسیحیان ومهد مسیحیان، یهود واسرائیل است .واسرائیل ویهود همیشه به دنبال کشتن حضرت عیسی مسیح ع ونابودی جمعیت مسیحیت کل جهان بوده است .امریکا واروپا می بینند اسرائیل با دهن کجی به امریکا واروپا درخصوص برجام دارد مسیحیان فلسطین را در هم می کوبد و روی شهر های مسکونی سوریه وفلسطین وغیر نظامیان بمب می ریزد اسرائیل دشمن کل جهان وکل ادیان الهی و دشمن بشریت است.ایا زمان ان نرسیده است امریکا واروپا که مهد مسیحیت هستند جلو بربریت وجنایات اسرائیل ودشمن تاریخی مسیحیت که همان اسرائیل است با یستند واو را سرجایش بنشانند واین غده سرطانی با همدستی ترکیه واردوغان را قبل از انکه به سرزمین اروپا کشور گشایی انها سرایت کند ریشه کن کنند.اگر اسرائیل به ان اندازه به قدرت برسد انتقام سختی از اروپا وامریکا خواهد گرفت وبلاهای بدتر از فلسطین را بر سر اروپا خواهد اورد. اسرائیل خوب می داند اگر غلطی کند وبه ایران حمله کند اولین تو دهنی را از امریکا می خورد و ایران با سلاحهای امریکایی اسرائیل را محو ونابود خواهد کرد. البته امریکا به اسرائیل قول داده بعد از انکه ایران تاسیسات زیربنایی اسرائیل را منهدم کند امریکا به اسرائیل کمک خواهد کرد که تا سیسات زیربنایی اسرائیل را دوباره برایش بسازد.خیلی اسرائیلی ها کودن هستند که منظور امریکا را نمی فهند یا خودشان را به نفهمی زده اند.عمر ننگین اسرائیل به سرامده وامریکا دنبال
 • IR ۱۹:۱۷ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۳
  1 0
  بارها تجربه کرده‌ایم که آمریکا شیطان بزرگ است و وعده‌هایش جز دروغ و فریب‌کاری نیست. اخیراً هم دیدیم که آمریکایی‌های عهد شکن، در برجام بسیار وقیحانه عمل کردند. کشورهای اروپایی همراه با آمریکا هم، از لحاظ عهدشکنی و بداخلاقی کمتر از آمریکا نیستند؛ اما در مقام زبان‌بازی و حرف‌زدن همیشه طلب کارند. آن‌ها در پشت صحنه‌ی دیپلماسی، گرگ درنده و روباه حیله‌گر هستند. تجربه‌ی برجام در دولت قبل به ما نشان داد که اعتماد به غرب جواب نمی‌دهد، لذا ما به غربی‌ها هیچ اعتمادی نداریم و معتقدیم که به ما کمک نمی‌کنند و هر جا بتوانند ضربه می‌زنند. البته از آنجا که عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد؛ می دانیم که وجود تحریم‌ها گرچه ظاهراً مشکلاتی جزئی را برای ما ایجاد می‌نماید، اما سبب می‌شود که ما به اقتصاد مقاومتی اهمیت بیشتری بدهیم و در نتیجه با قوی شدن در حوزه‌ی اقتصاد بتوانیم تحریم‌ها را خنثی و بی‌اثر سازیم؛ در حالی که اگر تحریم‌ها به فرض محال برداشته هم بشود، باز هم بالاخره باعث رخوت و شرطی شدن اقتصاد نفتی کشور شده و ما را به دشمنان وابسته نگه می‌دارد. لذا اطمینان داریم که سازش و وابستگی هیچگاه مشکلات ما را به‌طور اساسی حل نخواهد کرد؛ و با این وصف هیچ علاقه و عجله‌ای هم برای یک توافق جدید، حتی اگر مثلاً خوب هم باشد، نداریم. اما چنانچه بنا باشد توافقی حاصل شود، باید نه یک توافق خوب، بلکه یک توافق عالی و در حد شأن ملت مقاوم، صبور و سلطه‌ناپذیر ایران باشد. در این توافق باید بر اساس سیاست قطعی، تمام تحریم‌ها لغو شود؛ زیرا معتقدیم تمام تحریم‌ها به هر بهانه و با هر برچسبی که وضع شده است ناعادلانه، ظالمانه، مؤثر و غیرقانونی است. نمی‌توان تحریم‌ها را تقسیم بندی به حوزه‌های مختلفی مثل هسته‌ای و غیر هسته‌ای نمود؛ یا آن‌ها را به تحریم‌های قبل و بعد از خروج آمریکا از برجام تقسیم نمود. سیاست قطعی اعلام شده از طرف رهبر معظم انقلاب در تمام ابعاد ذکر شده که ظرافت‌های بسیار دقیقی دارد و خط قرمز ماست، باید کلمه‌به‌کلمه و موبه‌مو به‌طور شجاعانه اجرا گردد.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس