روابط روسیه و آمریکا به سطح بحرانی رسیده است/ واشنگتن مقصر است

وزارت خارجه روسیه در بیانیه ای هشدار داد: روابط روسیه و آمریکا به سطح بحرانی رسیده است و واشنگتن مقصر آن است.

به گزارش مشرق، وزارت خارجه روسیه امروز جمعه با صدور بیانیه ای اعلام کرد: اظهارات دبیرکل ناتو درباره آمادگی برای پیوستن فنلاند و سوئد به این ائتلاف، تلاشی برای اعمال فشار بر کشورهای دوست مسکو است.

در بیانیه صادره از سوی وزارت خارجه روسیه در این خصوص آمده است: مسکو این حق را برای خود محفوظ می دارد که بسته به واکنش ایالات متحده و ناتو به پیشنهادات مسکو، اقداماتی را برای امنیت خود برنامه ریزی کند.

بیانیه مذکور در ادامه می افزاید: روابط روسیه و آمریکا به سطح بحرانی خطرناکی رسیده است و واشنگتن مسبب آن است. بهره برداری نظامی ناتو از خاک اوکراین و فعالیت تهاجمی این ائتلاف در جناح شرقی مطلقا غیرقابل قبول است.

وزارت خارجه روسیه اضافه کرد: در صورت عدم تغییر سیاست آمریکا، در چارچوب بازدارندگی متقابل، قاطعانه در برابر اقدامات خصمانه این کشور خواهیم ایستاد.

در همین رابطه، «سانا مارین» نخست وزیر فنلاند پیشتر در مصاحبه ای اعلام کرد که این کشور قصد ندارد در آینده ای نزدیک عضو ائتلاف سازمان پیمان آتلانتیک شمالی موسوم به «ناتو» شود.

وی افزود که بسیار نامحتمل است که فنلاند در دوران نخست وزیری وی بخواهد عضو ائتلاف ناتو شود.

نتایج یک نظرسنجی در فنلاند نشان داد که ٤٢ درصد از مردم این کشور مخالف پیوستن به ناتو هستند.

نظرسنجی انجام شده توسط روزنامه «هلسینگن سانومان» نشان می‌دهد که نسبت مخالفان پیوستن به ناتو کاهش یافته است. پیش از این ٥٠ درصد مردم فنلاند مخالف پیوستن کشورشان به ناتو بودند.

گفتنی است که «ینس استولتنبرگ» دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) پیش از این گفته بود که درهای ناتو به روی فنلاند و سوئد باز است و در صورت درخواست این دو کشور ممکن است الحاق آنها به ناتو به سرعت انجام بگیرد.

مسئله گسترش ناتو به شرق اروپا و همچنین احتمال عضویت کشورهای یادشده در حالی مطرح می شود که تنش ها بین روسیه و ناتو و آمریکا بر سر اوکراین بالا گرفته است.

عضویت اوکراین در ناتو و عدم گسترش این ائتلاف به شرق اروپا از خطوط قرمز مطرح شده کرملین است.

منبع: مهر

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس