افشای جدیدترین اسرار از خاندان سعودی؛ ملک سلمان کجاست؟ - کراپ‌شده

از زمانی که محمد بن سلمان، عمو و عموزاده‌اش را به زندان انداخته است، پادشاه سعودی نیز به شهر نئوم رفته و فعالیت‌هایش را از طریق مجازی دنبال می‌کند و با کسی دیدار نکرده است.

به گزارش مشرق، حدود یک سال و پنج ماه است که «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه سعودی دیدار حضوری با مقامات داخلی و خارجی نداشته است. برنامه‌ها به ویدئوکنفرانس محدود شده و تمامی دیدارها و استقبال رسمی از مقامات دیگر کشورها را پسرش «محمد بن سلمان» انجام می‌دهد.

وبسایت سعودی‌لیکس که به افشای اسرار خاندان سعودی می‌پردازد، در گزارشی به نقل از منابع دیپلماتیک عربستان، به نکات قابل توجهی در این باره اشاره کرده و نوشته است که غیبت پادشاه، به موضوع بازداشت برادرش «احمد بن عبدالعزیز» در پنجم مارس ۲۰۲۰ نیز مربوط است.

به گفته منابع سعودی، «احمد بن عبدالعزیز» و «سلمان بن عبدالعزیز» آخرین فرزندان «عبدالعزیز آل سعود» از جناح سدیری هستند. جناحی که نفوذ و احترام بالایی در خاندان پادشاهی دارند. «محمد بن نایف» ولی‌عهد سابق نیز از جناح سدیری‌هاست. (جناح سدیری یا هفت سدیری، به هفت برادر تنی از فرزندان ملک عبدالعزیز آل سعود و همسر او حصه دختر احمد السدیری گفته می‌شود. این هفت تن به نام آل فهد هم مشهوراند.)

احمد بن عبدالعزیز پیش از اینکه محمد بن سلمان شروع به بازداشت گسترده شاهزادگان در هتل «ریتز کارلتون» در ریاض کند، در نوامبر ۲۰۱۷ از عربستان خارج شد و به لندن رفت. سپس یک سال بعد با ضمانت آمریکا و کشورهای اروپایی به عربستان بازگشت. ضمانتی که گویا ارزشی برای ولی عهد جوان نداشت و «احمد بن عبدالعزیز» به همراه «محمد بن نایف» به اتهام تلاش برای کودتا در هفتم مارس ۲۰۲۰ بازداشت و روانه زندان شدند.

افشای جدیدترین اسرار از خاندان سعودی؛ ملک سلمان کجاست؟
محمد بن نایف(سمت راست) و احمد بن عبدالعزیز (سمت چپ) دو رقیب بن سلمان برای تخت پادشاهی

تا این جا موضوع جدیدی رخ نداده و مشخص است که بن سلمان قصد دارد شاهزادگان اصلی را از مقابل خود برای رسیدن به تخت پادشاهی کنار بزند. اما ارتباط این مسائل با غیبت پادشاه از مقابل دوربین رسانه‌ها چیست؟ و چرا همه وقتش را در شهر جدید نئوم می‌گذارند و دیداری با شاهزادگان یا مقامات داخلی و خارجی ندارد؟

به نوشته سعودی‌لیکس، تا قبل از هفتم مارس ۲۰۲۰، پادشاه سعودی به کارهای روزمره خود می‌رسید و از هیأت‌های خارجی در کاخش استقبال می‌کرد و در مراسمات تودیع و معارفه وزراء و سفرا شرکت می‌کرد. به عنوان مثال، شاه سعودی قبل از دستگیری برادر تنی‌اش به دست محمد بن سلمان، در ۱۳ ژانویه به عمان رفت و در مراسم درگذشت سلطان عمان شرکت کرد. در ۱۹ ژانویه وزیر خارجه قبرس را به حضور پذیرفت، در ۲۰ ژانویه برای جنازه «بندر محمد» نماز میت خواند. در ۲۱ و ۲۸ ژانویه نیز در جلسات هیأت وزیران حضور یافت.

در ماه فوریه نیز در ۲۶ این ماه از رئیس‌جمهور موریتانی در کاخش استقبال کرد. فردای آن روز با رئیس‌جمهور الجزائر دیدار کرد و در سوم ماه مارس نیز در جلسه هیأت وزیران شرکت کرد. منظور اینکه تا قبل از هفت مارس ۲۰۲۰ در جلسات و دیدارهای مختلفی شاه سعودی مقابل رسانه‌ها ظاهر شد، اما از زمانی که احمد بن عبدالعزیز دستگیر شد، پادشاه نیز دیگر در این مراسمات دیده نشد.

همزمان پس از قتل فجیع جمال خاشقچی روزنامه‌نگار معروف عربستانی در استانبول، نیز جو بین‌المللی به شدت علیه محمد بن سلمان بود و سخنان زیادی در خصوص تمایل کشورهای عربی برای جایگزینی احمد بن عبدالعزیز با وی در رسانه‌ها گفته می‌شد.

به طوریکه موضوع دیدار وزیر خارجه آمریکا و انگلیس با شاه سعودی پیش از بازداشت احمد بن عبدالعزیز در خصوص تفاهم برای برکناری محمد بن سلمان بود و شاه سعودی در معرض فشارهای خارجی زیادی برای برکناری پسرش از ولایت‌عهدی قرار داشت، اما محمد بن سلمان پیشدستی کرده و عمو و عموزاده‌اش را بازداشت و روانه زندان کرد و پدرش را نیز به منطقه نئوم در ساحل دریای سرخ فرستاد تا صرفا از طریق ویدئوکنفرانس‌ها در مراسمات حضور یابد و با کسی دیدار نکند.

این اقدام به این معنی است که محمد بن سلمان نه تنها رقبای خود برای پادشاهی را کنار زد بلکه کودتای آرامی نیز علیه پدرش ترتیب داده و خود عملا همه امور را در دست گرفته است.

شاه سعودی پس از بازداشت احمد بن عبدالعزیز، فقط دو بار در انظار رسانه‌ها و مقامات در ریاض ظاهر شد. اولی در هشت مارس ۲۰۲۰ یعنی فردای بازداشت احمد بن عبدالعزیز بود و سلمان با سفرای اروگوئه و اوکراین دیدار کرد. منابع عربستانی می‌گویند که آن دیدار با این هدف صورت گرفت که گویا پادشاه از بازداشت برادرش راضی است. دومین حضور نیز در نهم مارس ۲۰۲۰ بود و شاه سعودی در جلسه هیأت وزیران دیده شد. از آن زمان تاکنون یک سال و پنج ماه است که او در نئوم به سر می‌برد.

فعالیت‌های بن سلمان در این مدت به گفت‌وگوی تلفنی و سخنرانی‌های مجازی کوتاه و تقطیع شده و حضور مجازی در جلسات هیأت وزیران محدود شده است. حتی زمانی که امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه به ریاض آمد، این محمد بن سلمان بود که به استقبال وی رفت. در جریان ورود رهبران کویت، امارات، قطر، عمان و بحرین به عربستان در ماه دسامبر ۲۰۲۱ نیز عدم حضور پادشاه سعودی در مراسم استقبال کاملا به چشم می‌آمد.

سعودی لیکس سپس نوشت: «شاید نتوان با قطعیت سخن گفت، اما همه نشانه‌ها و ارتباط اتفاقات و تسلسل زمانی رخدادها، به خصوص همزمانی دیدار وزرای خارجه آمریکا و انگلیس با شاه سعودی با بازداشت احمد بن عبدالعزیز و محمد بن نایف و سپس به حاشیه رفتن نقش سلمان بن عبدالعزیز، در حالی که پیش از آن فعالیت عادی داشت، این فرضیه را قوت می‌بخشد که شاه سعودی در حصر خانگی به سر می‌برد و از اقدامات پسرش محمد بن سلمان رضایت ندارد.»

این وبسایت افزود: «بازداشت خانگی سلمان بن عبدالعزیز به دست ولی‌عهد درست باشد یا نه، منکر این واقعیت نیست که محمد بن سلمان هر کاری از دستش بر می‌آید. او بود که مادر و خواهرش را به بازداشت فرستاد و عموزاده‌هایش را دستگیر کرد و قصد کشتن ملک عبدالله را در زمان پادشاهی‌اش را داشت. ناظران متفق القول معتقدند که شخصیت مظطرب بن سلمان طوری است که اجازه بازداشت پدرش را به او می‌دهد.

با تمامی این اوصاف و با وجود پاکسازی‌های گسترده خاندان پادشاهی و سرکوب مخالفان و کسانی که در وفاداریشان تردید وجود داشت، اما به گفته معارضان فضای سیاسی عربستان به نفع ولی‌عهد جوان نیست و گزارش‌های بسیاری از نارضایتی قشرهای مختلف جامعه عربستان از اقدامات وی در دست است.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 10
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 4
 • رضا IR ۰۳:۴۷ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
  10 1
  چى شد يعنى يه مرد ، يا چه ميدونم يه نيمچه مرد توى اين قبيله نيست تا جلوى اين جونور هار رو بگيره ؟! اى بر اون سلسله بى خاصيت تون لعنت ! شترچرون هاى بيابونگرد !
 • IR ۰۶:۰۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
  7 1
  ایالت ۵۱ امریکابه سعودیها نام گذاری شود عالیست اسرارانها نقشه های امریکا واستکبارریست کلا محل اسرار و پراز گرفتاری تمام مسلمانان عالم شدن دو قطب عالم امکان یعنی قبله مسلمانان بیت المقدس و کعبه مکرمه در اشغال اینهاست وعده خدادنزدیک است
 • IR ۰۸:۰۷ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
  7 1
  جوانک خام سعودی. دقیق ترین تعریف است.
  • IR ۱۳:۳۴ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
   2 0
   اصلا خام نیست در دیگ صهیون کاملا پخته شده است
 • IR ۰۸:۲۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
  4 4
  سیاست انگلیسی ها اینه که عربها را باید سیر کرد و برای همینه که مردم غرق در رفاه عربستان که جدیدا کازینو و کاباره و کنسرت خوانندگان خارجی را هم دارند اصلا کاری ندارند که ملک و ولیعهدش چی کار میکنند جون سر ماه نمیدونن با چندین هزار سهم نفتشون چی کار کنند
  • IR ۱۱:۴۷ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
   1 0
   ثروت افسانه ای خدادادی نفت که باید صرف گسترش عدالت و برابری و برادری ایین پیغمبر خدا در دنیا شود خرج بستن دهان مردم دنیا زده حجاز با دیسکو و میخانه میشود تا غرب وحشی با فروش اسلحه و انواع کالای لوکس و کشتار بینوایان در جنگهای ساختگی مثل یمن جیبش را پر نمایید و خادم الحرمین هم مشغول به قتل و اره و حذف یکدیگر برای تخت شاهی
  • IR ۱۲:۲۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
   2 0
   تو مگه تو عربستان زندگی میکنی که میدونی همه ی مردم تو رفاه هستن ؟؟؟؟ اتفاقا فقیر زیاد دارن و اصلا چیزی به نام آزادی بیان ندارن خصوصا منطقه ی شیعه نشین عربستان !! در ضمن ذات قبیله گرایی مردم عرب باعث میشه طرفدار شیخ و خلیفه گری باشن حتی اگه شیخشون مستبد باشه و این اطاعت محض رو ربط میدن به وفاداری به طایفه و قبیله !! پس در مورد چیزی که اصلاع نداری نظر نده من خودم عرب خوزستانم میدونم اطاعت از قبیله و طایفه چه جایگاهی در بین اعراب داره حتی اگر شیخ یک ادم فاسد یا نااهل باشه
 • IR ۰۹:۰۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
  8 1
  اول صبحی باید برم کفاره بدم قیافهٔ کریه این خاندان منحوس رو دیدم، خدا در عمق جهنم جاشون بده ان شاء الله!!!
 • GB ۱۰:۳۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
  12 1
  انشاالله که همین باعث فروپاشی شون بشه
 • IR ۱۶:۱۷ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
  1 0
  محمد بن سلمان دانسته یا نادانسته در حال رقم زدن اتفاقی بزرگ در خاندان آل سعود است و بزودی ارکان حکومت از هم فرو خواهد پاشید‌و وقایعی دهشتناک سرتاسر سرزمین حجاز را در بر خواهد گرفت

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس