کد خبر 1327291
تاریخ انتشار: ۲۶ دی ۱۴۰۰ - ۱۹:۲۶
فرصت طلایی برای اتحاد بیت‌ شیعی در عراق

عضو کمیته هماهنگی شیعیان عراق، حکم اخیر دادگاه فدرال را فرصتی طلایی برای دستیابی به توافق و اتحاد مجدد بیت شیعی و برون رفت از بن‌بست سیاسی کنونی این کشور توصیف کرد.

به گزارش مشرق، «عارف الحمامی» عضو کمیته هماهنگی شیعیان عراق موسوم به «الاطار التنسیقی» (چارچوب هماهنگی)، امروز (یکشنبه، ۱۶ ژانویه) تاکید کرد که تصمیم دادگاه عالی فدرال عراق مبنی بر تعلیق موقت فعالیت هیئت رئیسه پارلمان پنجم عراق، یک فرصت طلایی برای نیروهای شیعی برای انجام گفت‌وگویی فراگیر و دستیابی به توافقی حقیقی در خصوص تشکیل دولت آتی با موافقت همه به شمار می‌رود.

وی در گفت‌وگو با پایگاه خبری «المعلومه»، تصریح کرد: «نیروهای شیعی پس از تصمیم دادگاه فدرال مبنی بر توقف کار هیئت رئیسه پارلمان فرصت دارند تا از آن با گفت‌وگو برای رسیدن به توافقاتی حقیقی در خصوص مرحله کنونی و گذار برای تشکیل دولتی با اجماع همگی بهره‌برداری کنند».

الحمامی افزود: «جلسات مشورتی مستمری بین نیروهای اصلی شیعی در جریان است تا راهی برای خروج از بن‌بست سیاسی بین طرف‌های مختلف شیعی پیدا شود و عراق با تشکیل دولت جدید، به ساحل امن برسد».

وی تصریح کرد که این طرف‌ها «فرصتی طلایی» برای اتحاد مجدد در بیت شیعی دارند که می‌توان با تکیه به آن وارد مرحله سیاسی، اقتصادی و امنیتی دشوار فرارو شد.

پیشتر، «رفیق الصالحی» از اعضای ائتلاف الفتح در خصوص نشست شنبه شب میان «هادی العامری» رئیس این ائتلاف و «مقتدی الصدر» رهبر جریان صدر گفته بود که این نشست مثبت و مثمرثمر بود و العامری در نشست قریب‌الوقوع با نیروهای الاطار التنسیقی نتایج این نشست را ارائه خواهد کرد.

پنجشنبه پیش دادگاه فدرال عراق در پاسخ به دو دادخواست ارائه شده از سوی دو نماینده پارلمان عراق در خصوص نخستین نشست پارلمان اعلام کرد که فعالیت هیئت رئیسه پارلمان را به صورت موقت به حالت تعلیق در می‌آید.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس