مصاحبه اختصاصی|مقام ارشد یمنی: هرگونه حماقت عربستان در «الحدیده» عواقب نامشخصی برای متجاوزان به همراه دارد

یک مسئول ارشد یمنی اعلام کرد، هرگونه تهدید و تجاوز ائتلاف جنگی عربستان علیه بندر الحدیده به معنای روی آوردن یمن به یک گزینه و استراتژی نظامی است که همه متجاوزان را مورد هدف قرار خواهد داد.

به گزارش مشرق، چند روز قبل رسانه‌های یمنی از رویکرد خطرناک ائتلاف متجاوز عربی به سرکردگی عربستان برای هدف قرار دادن بندر الحدیده خبر داده و اعلام کردند، این ائتلاف به توجیه تراشی برای بمباران بندر الحدیده ادامه می‌دهد و به دنبال تشدید محاصره و هدف قرار دادن آخرین گذرگاه کمک‌رسانی بشردوستانه به یمن است.

در همین راستا مصاحبه‌ای با سرتیپ «عابد بن محمد الثور» معاون رئیس اداره ارشاد معنوی (عقیدتی) نیروهای مسلح یمن انجام داده‌ایم.

سرتیپ محمد الثور در ابتدای گفتگوی خود با تسنیم اعلام کرد، تهدیدهای مکرر کشورهای متجاوز برای هدف قرار دادن بندر الحدیده چه از نظر نظامی و چه اقتصادی، به معنای اصرار رژیم‌های سعودی و اماراتی برای تضعیف روند صلح در یمن و در نتیجه دور شدن از هر گونه ابتکاری در آینده در زمینه صلح و یا ابتکارهایی که مربوط به از سرگیری توافق‌های آتش بس در الحدیده و سراسر یمن است، می‌باشد.

هدف قرار دادن بندر الحدیده، تغییر استراتژی نظامی یمن را به همراه دارد

وی افزود، هدف قرار دادن بندر الحدیده مشکلات زیادی به همراه خواهد داشت و منجر به تغییر استراتژی نظامی یمن در قبال کشورهای عضو ائتلاف متجاوز می‌شود؛ به ویژه آنهایی که در نزدیکی مرزها و آب‌های منطقه‌ای یمن هستند.

این مسئول یمنی گفت، هرگونه هدف قرار دادن بندر الحدیده و بندر «الصلیف» به معنی آن است که هیچ گونه بهبودی در روند مذاکرات صلح تحت نظارت سازمان ملل وجود نخواهد داشت؛ چرا که یمن چنین تجاوزاتی را به مثابه چراغ سبزی از سوی سازمان ملل و موافقت شورای امنیت و نظارت مستقیم آمریکا و مشارکت رژیم صهیونیستی در هرگونه هدف قرار دادن بندر الحدیده به شمار خواهد آورد.

عواقب هرگونه حمله به الحدیده متوجه عربستان و امارات است

این مقام یمنی ادامه داد، هر گونه تجاوز نیروهای متجاوز به بندر الحدیده یا بندر الصلیف ممکن است مقدمه‌ای برای اقدام نظامی مشترک میان کشورهای عضو ائتلاف متجاوز باشد که بحران یمن را تشدید کرده و درد و رنج ملت این کشور را چند برابر خواهد کرد؛ زیرا الحدیده تنها شریان حیاتی فرزندان یمن محسوب می‌شود که تحت محاصره هستند. بنابراین هرگونه اقدام نظامی علیه بندر الحدیده به معنای ارتکاب به یک حماقت حساب نشده از جانب رژیم سعودی است و عواقب این حماقت ابتدا برای این رژیم و سپس برای امارات خواهد بود.

وی در ادامه گفت، در این زمینه تاکید می‌کنیم که نیروهای مسلح ما هرگز دست بسته نخواهند بود؛ بلکه به گزینه‌های نظامی روی خواهند آورد که منطقه دریایی و به ویژه آنچه که متعلق به بنادر عربستان و مواضع حساس در آن است را هدف قرار خواهد داد. این منطقه به طور کلی و دریای سرخ و کشورهای عضو ائتلاف متجاوز که مشرف به این دریا هستند، به شکل ویژه دچار تنش و هرج و مرج زیادی خواهند شد. در آن زمان پر کردن شکافی که در نتیجه حماقت رژیم‌های سعودی و اماراتی به وجود آمده بسیار سخت خواهد بود؛ چراکه حوادث در آن زمان این منطقه را وارد خطر کرده و گزینه‌های بازدارنده یمن به اوج خود خواهد رسید. در این شرایط عربستان و امارات هرگز نخواهند توانست خسارات خود را برای دوره‌های طولانی جبران کنند.

عربستان و امارات را پشیمان می‌کنیم

معاون رئیس اداره ارشاد معنوی (عقیدتی) نیروهای مسلح یمن تصریح کرد، اگر عربستان هدف قرار دادن بنادر الحدیده و الصلیف را نوعی توازن نظامی برای خود بداند، به ویژه بعد از شکست‌های پی درپی در تمام جبهه‌های جنگ، این امر منجر به وقوع فجایع واقعی برای عربستان خواهد شد. در این صورت پاسخ ارتش یمن استثنایی خواهد بود و تلاش می‌کند از همه توانمندی‌های موجود برای دستیابی به سطح بازدارندگی متقابل استفاده کرده و برتری بر قابلیت‌های عربستان و امارات به ویژه در زمینه موشکی و نیروی هوایی و نیروی دریایی را تحقق بخشد. در این شرایط عملیات بازدارندگی یمن در عمق عربستان و امارات تحت عنوان ابتکار دفاع ویژه آغاز می‌شود و همه تلاش‌های دولت یمن در راستای این ابتکار خواهد بود.

وی تاکید کرد، هرگونه هدف قرار دادن بندر الحدیده به عنوان مهمترین شریان حیاتی مردم یمن، عربستان و امارات را پشیمان خواهد کرد و آنها را در برابر برنامه دفاع استراتژیک ملی یمن قرار خواهد داد. در این صورت منطقه به طور کلی و از جمله رژیم صهیونیستی خود را در برابر برنامه دفاع ملی یمن خواهند دید. به این ترتیب الگوی جنگ در سال ۲۰۲۲ تغییر خواهد کرد و اشکال قدرت نظامی یمن افزایش می‌یابد که همین امر تلفات رژیم سعودی را در جنگ بیشتر خواهد کرد.

هشدار به آمریکا و رژیم اسرائیل: منافع‌تان در دریای سرخ را هدف می‌گیریم

این مسئول یمنی اظهار داشت، هرگونه تلاش آمریکا و اسرائیل برای تقویت مواضع اماراتی-سعودی در یمن هیچ کمکی به رژیم سعودی و هم‌پیمانان آن نخواهد کرد و فشار بر آنها را افزایش خواهد داد. این امر همچنین کمکی به عربستان و متحدانش در ارتقای توان نظامی آنها نخواهد کرد بلکه صرفاً مشکلات آنها را بیشتر می‌کند. اگر آمریکا و اسرائیل برای حمایت از هر گونه اقدام نظامی علیه بنادر الحدیده و الصلیف تلاش کنند، منافع خود را در دریای سرخ به خطر می‌اندازند و در این صورت ما از هیچ تلاشی برای مقابله با حضور آمریکا در دریای سرخ دریغ نمی‌کنیم. علاوه بر آن اکثر کشورهای جهان در دریای سرخ و به ویژه در زمینه تجاری و اقتصادی تحت تاثیر قرار خواهند گرفت.

وی ادامه داد، عملیات بازدارندگی گزینه یمن برای دفاع از خود خواهد بود و همراه با آن موازنه قوا نیز تغییر خواهد کرد. موازنه نظامی و استراتژیک یمن تغییری اساسی در زمینه افزایش توان نظامی این کشور به وجود خواهد آورد که توانایی نیروهای بیگانه حاضر در دریای سرخ و خاک عربستان را تحت تاثیر قرار داده و ائتلاف متجاوز را به بن‌بست خواهد رساند؛ به ویژه به دلیل توانایی یمن در تسلط بر دریای سرخ.

این مسئول یمنی در پایان گفتگو با تسنیم تاکید کرد، در صورت هرگونه تجاوز به بندر الحدیده، رژیم‌های سعودی و اماراتی و حامیان آمریکایی آنها هیچ گونه آتش‌بسی را نخواهند دید و این امر تاثیر منفی بر آنها خواهد داشت. همچنین نیروهای مسلح و ارتش و کمیته‌های مردمی یمن ثابت خواهند کرد که سدی غیرقابل نفوذ در برابر تلاش‌های همه کشورهای عضو ائتلاف متجاوز و در راس آنها آمریکا و اسرائیل برای تضعیف یمن و مردم و آزادی و استقلال آن هستند.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس