کد خبر 1324596
تاریخ انتشار: ۱۹ دی ۱۴۰۰ - ۲۲:۳۵
ایران‌دوستی با پول سعودی؟!

چه کسی در ایران دوست دارد مخاطب و بیننده شبکه‌ای باشد که روی جان و مال مردم ایران بنا شده است؟

به گزارش مشرق، ایران‌اینترنشنال رسانه حامی تروریست‌های ضدایرانی است که هزینه‌اش را هم سعودی‌ها می‌دهند. کارشکنی‌ها و دشمنی سعودی‌ها با ایران هم که اظهر من الشمس است، حال چه کسی در ایران دوست دارد مخاطب و بیننده شبکه‌ای باشد که روی جان و مال مردم ایران بنا شده است؟

ایران‌اینترنشنال از همان آغاز که آمد، یک کپی حرفه‌ای و البته فارسی شده از العربیه بود. برخلاف العربیه، نام ایران را بر خود داشت تا حس همراهی ایران‌دوستان را با خود داشته باشد و تلاش هم کرد در ظواهر موضوعات، ایرانیزه شده باشد، با این حال وطن‌دوستی ایرانی از مسیر دربار آل‌سعود، خروجی مضحکی خواهد داشت. نمی‌شود از عربستان سعودی پول گرفت و برای ایران دغدغه‌مندانه نوشت.

سردبیر جدا شده ایران‌اینترنشنال، اخیراً گفت‌وگویی با شهرام همایون، مجری سلطنت‌طلب شبکه‌های ضدایرانی انجام داده و در بخشی از صحبت‌هایش به دلیل جدا شدنش از اینترنشنال اشاره کرده است.

محمد منظرپور گفته است: «یکی از مدیران سابق بی‌بی‌سی با من تماس گرفت و گفت ما درصدد راه‌اندازی یک شبکه تلویزیونی تحت عنوان ایران‌اینترنشنال هستیم. خدمت ایشان عرض کردم که من شنیده‌ام این شبکه توسط عربستان سعودی بودجه‌اش تأمین می‌شود. وی گفت: من به شما اطمینان می‌دهم که یک ریال از طرف سعودی وارد این شبکه نمی‌شود و ما ظرف سه ماه تلویزیون را روی آنتن بردیم. قرار بود مبنای سیاست سردبیری ما همان سیاست سردبیری سرویس جهانی بی‌بی‌سی باشد.»

او در ادامه از یک تغییر در این شبکه گفته است: «بعد در ریاض تحولاتی رخ داد و کودتایی شد و یکسری مدیریت‌ها عوض شد، از آنجا بود که در سیاست‌های سردبیری ما هم تغییراتی رخ داد که من احساس کردم خط بسیار خطرناکی را دنبال می‌کنند، مثل پوشش مجمع سالانه مجاهدین خلق، پوشش حمله طرفداران آقای شیرازی با قمه به سفارت ایران و پوشش حمله گروهک الاحوازیه به رژه نظامی ایران در اهواز توسط این شبکه، این آغاز پایان من در ایران‌اینترنشنال بود.»

ایرانیان سعودی!

ایران‌اینترنشنال، اما از ابتدا هویت مشکوکی داشت و اینگونه نبود که ناگاه خط مشی عوض کند. در خوش‌بینانه‌ترین حالت می‌توان گفت شاید امثال منظرپورها فریب خورده‌اند، ولی حتی در این صورت هم آیا برای امثال او مهم نبود که از منبع مالی شبکه‌ای که تأسیس می‌کنند، مطلع باشند؟ یک رسانه تلویزیونی با هزینه‌های گزاف و بدون پخش آگهی از کجا هزینه‌های خود را تأمین می‌کند؟ خود منظرپور هم که خاطره‌ای از صحبتش با یکی از مدیران بی‌بی‌سی، قبل از تأسیس اینترنشنال را نقل می‌کند، می‌گوید: «من شنیده‌ام این شبکه توسط عربستان سعودی بودجه‌اش تأمین می‌شود»، یعنی اینگونه هم نبوده که شک و شبهه‌ای در این میان نبوده باشد.

ایران‌اینترنشنال همزمان با انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ در ایران، فعالیت خود را در لندن آغاز کرد و تلاشش را بر این گذاشت که رسانه‌ای حرفه‌ای، دغدغه‌مند علیه جمهوری اسلامی، ایران‌دوست و مستقل به نظر برسد، با این حال گذر زمان نشان داد تغذیه از منابع مالی سعودی چه بلایی بر سر وطن‌دوستی یک ایرانی می‌تواند بیاورد. گرچه ایرانی بودن فقط یک عنوان هویتی ولی در واقع تهی باشد. گذر زمان نشان داد هر کس در ایران به دنیا آمده و به زبان فارسی صحبت می‌کند، ایرانی نیست.

خبرهای مغرضانه ایران‌اینترنشنال از همان ابتدا روشن بود؛ دامن زدن به شلوغی و آشوب، دوقطبی کردن جامعه، اخبار دروغ، تخریب وجهه ایران و حمایت از تحریم‌کنندگان ضدایرانی، جمع فعالیت‌های این شبکه بود، با این حال چند تصویر خیلی وقیح از ایران‌اینترنشنال، تعفنی را که دلار و ریال‌های سعودی ساخته بود، بسیار آشکار کرد.

پخش همایش منافقین

تابستان سال ۹۷ این شبکه تنها رسانه‌ای بود که گردهمایی گروهک تروریستی منافقین را پوشش خبری می‌داد. آن‌ها حتی در توئیتر سخنان مریم رجوی سرکرده این فرقه را به صورت لحظه به لحظه و با عنوان «فوری» توئیت می‌کردند! مردمی از ایران هم لابد آن را تماشا می‌کردند و دیدند که آنتن زنده اینترنشنال در اختیار تروریست‌هایی است که دست‌شان به خون ۱۶ هزار ایرانی آلوده است، بارها مردم و مسئولان ایرانی را ترور کرده‌اند و سال ۶۷ برای فتح تهران! به ایران حمله نظامی کرده‌اند.

حمایت از تروریست‌های «پژاک»

همان ایام، عوامل گروهک تروریستی پژاک به یک پایگاه بسیج روستایی در مریوان حمله کردند و ۱۱ بسیجی را که کرد و اهل سنت بودند، به شهادت رساندند. ایران‌اینترنشنال امکاناتش را به یکی از اعضای گروهک پژاک اختصاص داد تا او بتواند دلایلشان را برای این حمله تروریستی شرح و خود را محق جلوه دهد.

تریبون دادن به تروریست‌های الاحوازیه

پس از حمله تروریستی گروهک الاحوازیه به مراسم رژه نیروهای مسلح در ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ ایران‌اینترنشنال در اقدامی غیرحرفه‌ای که مصداق تبلیغ تروریسم است، تریبون زنده‌اش را در اختیار تروریست‌هایی قرار داد که چند ساعت قبل چندین زن و کودک بی‌گناه حاضر در مراسم را هم به رگبار بسته بودند. هنوز پیکرهای خونین مردم ایران به طور کامل از کف خیابان جمع نشده بود که آنتن این شبکه در اختیار سخنگوی گروهک تروریستی عامل حادثه قرار گرفت و او از طریق این شبکه، مسئولیت این حادثه را پذیرفت!

پوشش همایش تجزیه‌طلبان

پوشش ویژه همایشی که تحت عنوان «آینده اقوام ایران» شکل گرفته بود و هدف آن تجزیه‌طلبی و صدتکه کردن ایران بود هم انتقادات زیادی را به این شبکه وارد کرد. این رویکرد رسانه‌ای نشان داد آن‌ها دغدغه ایران یکپارچه را ندارند و مخالفت با جمهوری اسلامی بهانه‌شان است تا کل ایران را هدف قرار دهند.

سیاست منجی‌سازی از امریکایی‌ها، اخبار دروغ برای تشویش اذهان عمومی در ایام اوج‌گیری کرونا و حمله به اعتقادات دینی مردم از جمله دیگر رویکردهای محوری این شبکه است.

پشت پرده‌هایی که عیان شده است

شهریور امسال، پایگاه خبری الخنادق نوشت: «عربستان سعودی رفتارهای خصمانه خود را تغییر نمی‌دهد و اگر نتواند با سلاح در برابر کشوری بایستد با استفاده از دلارهای نفتی خود و خریدن مؤسسات رسانه‌ای و روزنامه‌نگاران کمپین‌های رسانه‌ای علیه آن کشور راه‌اندازی می‌کند.

در همین راستا از آنجا که عربستان هرگز نتوانسته رودررو با جمهوری اسلامی ایران مواجه شود، همیشه به منظور مقابله با این کشور از عناصری همچون گروه‌های تروریستی و سرویس‌های اطلاعاتی استفاده کرده است. تأسیس یک شبکه تلویزیونی فارسی‌زبان به نام «ایران اینترنشنال» با هزینه‌های سعودی نیز در چارچوب همین اهداف عربستان بوده است. عربستان از سال ۲۰۱۷ تأمین بودجه مالی و مدیریت این شبکه را همزمان با دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ایران بر عهده گرفت.»

گاردین چند سال پیش در گزارش خود درباره این شبکه افشا کرد: «شبکه تلویزیونی فارسی‌زبان «ایران‌اینترنشنال» که در بریتانیا مستقر است، از طریق یک کمپانی خارجی حمایت مالی می‌شود که رئیس آن روابط نزدیکی با «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی دارد.»

یک منبع خبری به گاردین اعلام کرده است: «سعود القحطانی، مشاور اطلاعاتی محمد بن سلمان که پس از ارتباط با موضوع قتل جمال خاشقجی از سمت خود برکنار شده بود، یکی از چهره‌های پشت پرده حمایت مالی از شبکه ایران‌اینترنشنال است. تصور کنید که چگونه این غول‌های رسانه‌ای سعودی با پول‌هایی که از ولیعهد دریافت می‌کنند در تلاش برای تغییر دنیا از طریق خریدن رسانه‌ها هستند. این پولی است که از دربار سلطنتی سعودی می‌آید. عربستان سعودی، ۲۵۰میلیون دلار برای کمک به ایجاد شبکه تلویزیونی ایران‌اینترنشنال کمک کرده است که هیچ آگهی تبلیغاتی ندارد. همچنین تحقیقات درباره اجاره‌بهای پرداختی این شبکه و حقوق پرداختی به کارکنان، حاکی از هزینه سالانه ۵۰ میلیون دلاری آن است.»

ایران‌اینترنشنال برخلاف اسمش و برخلاف زبان آن که فارسی است، یک رسانه حامی تروریست‌های ضدایرانی است که هزینه‌اش را هم سعودی‌ها می‌دهند. کارشکنی‌ها و دشمنی سعودی‌ها با ایران هم که اظهر من الشمس است. حال چه کسی در ایران دوست دارد مخاطب و بیننده شبکه‌ای باشد که روی جان و مال مردم ایران بنا شده است؟

منبع: روزنامه جوان

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 33
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۲۳:۰۷ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۹
  6 0
  90درصد شبکه های ماهواره ای فارسی زبان با بودجه دولت ها اداره می شود
  • IR ۱۱:۲۹ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۰
   0 0
   در ماجرای گوهر چاخان عشقی یکی از اقوام 70 سال سن داره اهل ماهواره هم نیست وقتی گزارش یوسف سلامی را دیده بود همان چند لحظه که تصویر نحس زن های مجری این شبکه را نشان داده بود بعدا که ما را دید میپرسید اون چه شبکه ای بود چه بوووووووووووووق
  • IR ۱۲:۴۱ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۰
   2 0
   بار دیگر به هیچ وجه نباید زیر بار پروتکل الحاقی برویم حتی اگر تحریمها را برندارند.با خنثی سازی تحریم دلیلی ندارد زیر بار خفت بار پروتکل الحاقی برویم.برای غربیهای زیاده خواه همان پادمان کافیست. در ضمن ذیرش پروتکل الحاقی برای پرستیژ ابرقدرتی مان و هم برای جان دانشمندان نمان خطر ناک است.
 • IR ۲۳:۱۲ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۹
  8 0
  همه چیزهایی که درباره مزدورهای رسانه ای ایران اینترنشنال گفتید و نوشتید و منتشر کردید صحیح ، اما متاسفانه افکار عمومی مردم را شکل میدهند. بی بی سی و من و تو و وی او ای هم به این سبک هستند. راهکار چیست؟
 • رضا IR ۲۳:۴۴ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۹
  5 1
  آخه بدبختى اينجاست كه گاهى رفتارو گفتار خود شماها باعث اعتبار اين رسانه هاى مزدور ميشه
  • GB ۱۱:۵۸ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۰
   0 0
   ببخشید اشتباه منفی دادم دقیقا با شما موافقم
 • IR ۲۳:۴۷ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۹
  3 0
  سعود ....ر آشغال
 • پیام بیگی IR ۰۰:۳۴ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۰
  19 2
  مرگ بر خائنین داخلی و خارجی
  • IR ۱۰:۵۷ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۰
   0 0
   پیروان راستین و حقیقی محمد بن عبدالله ( صلوات الله علیه ) را عرب پرست مینامند اما خودشان تمام و کمال در خدمت محمد بن سلمان دل و چشم و گوش باخته اند
 • حسين DK ۰۰:۵۰ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۰
  21 3
  مرگ بر ال سقوط و طرفدارهايش
 • داودصالحی IR ۰۱:۰۸ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۰
  2 0
  بااینکه دولتمردان محترم ازاین موضوع کاملا آگاهندچرااینقدربه این نامردهای بی ناموس التماس میکنندروابط برقرارکنیم.چرااینقدرفرش قرمزجلو این موش خورهای بیابان نشین پهن میکنند.صدرحمت به پهلوی که حداقل به این آشغالهاباج نداد.خاک برسرما بااین دل وجرات مسئولینمان.
  • IR ۲۲:۲۹ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۰
   0 0
   پهلوی که بحرین رو عروس کرد و به همین ها شوهر داد و ارتش ایران رو جهت کمک به همین ها فرستاد.
  • IR ۲۲:۲۹ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۰
   0 0
   پهلوی که بحرین رو عروس کرد و به همین ها شوهر داد و ارتش ایران رو جهت کمک به همین ها فرستاد.
  • IR ۱۵:۲۸ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۱
   0 0
   ارتش ایران به کمک عمان رفت
 • IR ۰۱:۰۸ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۰
  1 0
  اسم این شبکه رو بهتره بگیم ملک اینترناسیونال یا عربستان اینترناسیونال! گذاشتن کلمه ایران عزیز قبل اینترناسیونال یه عمل جاعلانه س،یه مشت بدبخت بی هویت پول پرست بصورت دربست خودشونو شرفشونو و حیثیتشونو در اختیار این مجموعه گذاشتن، ممکنه کسانی این شبکه رو نگاه کنن اما حواسشان جمعه که دارن تلویزیون ملک سلمانو نگاه میکنند که دشمن درجه یک ماست با کینه شتری!!!
 • خسرو IR ۰۱:۵۰ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۰
  2 0
  شبکه با آوردن عده ای دخترکان آرایش کرده و جلف موجب جلب نظر تعدادی از جوانان شده و قبل از اینکه به محتوای اخبار و صحبتهای آنها شوند بیشتر به قیافه های آنها نگاه میکنند و بهتر است با توجه به موارد پشت صحنه ها نام شبکه را عوض کنند و حرمسرای اینتر نشنال عربستان بگذارند
 • خلیج پارس iran IR ۰۱:۵۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۰
  3 1
  مجریان و عوامل فارسی زبان شبکه ضد ایرانی آل سعود عربستان با نام اینترنشنال نشان داد هر کس در ایران به دنیا آمده و به زبان فارسی صحبت می‌کند، ایرانی نیست ، بنظر من بهترین نکته همین هست، هوشیار باشیم هم میهنان گرامی ، پاینده ایران
 • IR ۰۲:۰۸ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۰
  1 1
  شبکه اخبار منفی ضد ایرانی آل سعود عربستان که با نام اینترنشنال فارسی نشر و پخش و تولید میباشد ، از بام تا شام مشغول تولید نشر و پخش اخبار منفی و مایوس کننده سیاه نمایی حداکثری از ایران عزیز و ما ایرانیان هستند ، به گونه ای که گویی خداوند ما ایرانیان را برای عبرت سایر ملل جهان آفریده !!! بعنوان یک هم میهن ایرانی میهن دوست عاشق ایرانم به یکایک هم میهنان گرامی ام خصوصا" خانواده های ایرانی عرض میکنم تماشا و گوش کردن به این شبکه اخبار منفی و به شدت ایرانستیز علاوه بر این که برای ایران عزیز مضرر و مخرب که همان اندازه برای اعصاب و روان خانواده هایی که بیننده و شنونده این شبکه هستند مخرب و زیان بار و خطرناک ! تماشای این شبکه همچون سم مهلک و کشنده ای است که هر روز چند قطره به اتفاق خانواده مصرف کنید !!! بن سلمان عرب باید بفهمد که ما ایرانیان عاشق و حامی ایران عزیزمان هستیم
 • IR ۰۲:۱۱ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۰
  1 1
  پاسخ شرارت های شیوخ عرب منطقه ، گاوهای شیرده آمریکا را در یمن و در عرصه میدان داده ایم و همچنان هم خواهیم داد ! زنده باد ایران بزرگ ، شیر خاورمیانه ❤️
 • DE ۰۲:۱۴ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۰
  3 1
  تمام کسانیکه در سعودی اینترنشنال کار میکنند و بخصوص کسانیکه بعنوان متخصص و مهمان برنامه در این شبکه دروغگویی و سیاه نمایی میکنند و برای ایجاد اغتشاش تبلیغ میکنند باید تحت تعقیب قضایی قرار بگیرند و به ایران برگردانده ومحاکمه شوند و گرنه این داستان تمام بشو نیست .
 • IR ۰۲:۵۹ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۰
  13 5
  عملا خود شما باعث شدید مردم به دامان این رسانه های کثیف بغلتند. جمهوری اسلامی عملا جنگ رسانه ای را به دشمن باخته است و نتایج آن بسادگی قابل رفع نخواهد بود.
  • ایران iran IR ۱۰:۱۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۰
   3 1
   100% با شما هم رای و موافقم !
 • علی IR ۰۶:۳۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۰
  0 0
  از کجا معلوم شاید هزینه هایش از پولی که از طریق حج بخصوص ایرانیان بدست میاید و ایرانیان ناخواسته و ندانسته هزینه این شبکه " سعودی نشنال " را میدهند .
 • IR ۱۰:۰۱ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۰
  4 0
  اگر چه کمک های مالی سعودیهابه این شبکه قابل انکار نیست اما هر چه لعن ونفرین دارید بر طراح وبانی وتغذیه کننده اصلی این شبکه یعنی انگلیسی های خبیث پشت صحنه این شبکه نثار کنید که کینه پایان ناپذیری نسبت به انقلاب اسلامی داشته ودارند
  • IR ۱۴:۲۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۰
   0 0
   علاوه بر سخن جنابعالی هر یک ریالی که به سود و منافع آل سعود عربستان خرج کنیم تبدیل به گلوله ای خواهد شد در سینه کودکان و زنان مظلوم یمنی ...
 • IR ۱۱:۰۱ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۰
  3 1
  10 میلیون فالوئر ایرانی داره،بعد میگی کی نگاه میکنه؟!
 • IR ۱۱:۰۹ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۰
  3 6
  بهترین و حرفه ای ترین شبکه فارسی زبان تاریخ هست -بسورید
  • چو ایران نباشد تن من مباد IR ۱۶:۳۲ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۰
   1 0
   آره برای امثال توی بی ... ی بی هویت تجزیه طلب بهترین هست....میبینی مشرق وقتی تاریخ مملکت رو از انواع رسانه های ملی نگذاریم دانشمندان خودمان بیان کنند و مردم تاریخ کهن خود را واقع بینانه بشناسند چنین شبکه هایی به مذاق تجزیه طلبان و ایرانستیزان جعل تاریخ میکنند و به خورد مردم میدهند..فردا دیر است.
 • IR ۱۱:۱۳ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۰
  3 0
  این همه پول در داخل کشور صرف مثلا تبلیغات و فرهنگ سازی میشه.
 • IR ۱۱:۵۹ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۰
  1 0
  چنانچه جلوی شبکه های تزریقی و یا نفوذی از هر شکل گرفته نشود ایران هم حداقل بسان قزاقستان میشود.
 • IR ۰۰:۴۴ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۱
  0 0
  آیا اینها قادرند و شهامت اینرا دارند با توجه شناختی از سعودی دارند . ( دنیا خبر دارد جدا از مردم عرب و منطقه) از معارضان آنکشور که اتفاقا در انگلیس و اروپا بسر میبرند . استفاده و برنامه مثلا هفتگی اجرا کنند .
 • GB ۱۱:۳۷ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۳
  0 0
  تقریباً تمام دسیسه‌های علیه ایران یا مستقیم یا غیرمستقیم توسط سعودی ها انجام شده. همین الآن ۴ دست و پا به صه یو نیست ها دارن التماس میکنن که حکومتشونو حفظ کنن. یعنی به یه تار عنکبوت بند هستن.
 • سید فروزان CH ۱۷:۰۹ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۴
  0 0
  این شبکه معاند جدا از کارمندان ایرانی نما ، گماشتگان دیگری هم در داخل مملکت دارد، افرادی چون ناصادق زشت کلام

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس