ابوترابی فرد: نظام بودجه‌ریزی و بانکی باید اصلاح شود

ابوترابی فرد خطیب نمازجمعه تهران با بیان اینکه متاسفانه بودجه با درآمدهای نفتی گره خورده است، گفت:نظام بودجه‌ریزی و بانکی باید اصلاح شود.

به گزارش مشرق، حجت‌الاسلام سید محمد حسن ابوترابی‌فرد در خطبه‌های نماز جمعه امروز (جمعه ۳ دی) تهران که در مصلای امام خمینی (ره) تهران برگزار شد، با تشریح بخشی از فرمان امیرالمومنین علی (ع) به مالک اشتر برای زمامداری مصر، اظهار داشت: امیرالمومنین علی (ع) در این عهدنامه، مالک اشتر و همه حکام تاریخ را به ارکان چهارگانه کلیدی برای یک حکمرانی شایسته معطوف داشته است؛ نظام تامین مالی و نظام دفاعی که دو ابزار مهم برای حکمرانی همراه با اقتدار و امنیت است.

وی ادامه داد: این دو مولفه در همه سطوح مدیریت مهم است و در محیط خانه نیز باید برای تامین منابع مالی مطمئن قدم برداریم و این منابع را درست هزینه کنیم و از سوی دیگر، تهدیدهایی را متوجه نهاد خانواده است، بشناسیم و با آنها برخورد درست کنیم.

امام جمعه موقت تهران افزود: ثمره این دو مسئله این است که جامعه به یک مدرسه تبدیل می‌شود و راه برای تعالی انسان‌ها هموار می‌شود و با آزادی‌های مشروع، رفاه عمومی و توزیع عادلانه ثروت، یک جامعه در تراز قرآن شکل خواهد گرفت.

ابوترابی فرد اظهار داشت: نظام تامین مالی و نظام دفاعی بازدارنده باید در کارنامه چهار دهه گذشته مورد تحلیل قر ار بگیرد. در حوزه نظام دفاعی، در این عصر تاریک که سیاست‌های آمریکا و مزدوران آنها به گسترش ناامنی و هرج و مرج در منطقه و جهان دامن می‌زند، نظام اسلامی توانسته سطح امنیت را در منطقه به شکل معناداری ارتقاء دهد.

وی افزود: سردار سرافراز سپاه اسلام شهید سلیمانی که در آستانه سالروز شهادتش هستیم، برای ملت‌های منطقه و حتی برای ملت‌های اروپا، از طریق مبارزه با داعش و تروریسم تکفیری خلق امنیت کرد.

خطیب نماز جمعه تهران تصریح کرد: اما در حوزه اصلاح نظام تامین مالی و بودجه‌ای باید اذعان کرد که در طول سه دهه گذشته قدم معنادار و قابل قبولی برداشته نشده است. با اینکه در طی چهار دهه، نظام اسلامی در حوزه توسعه منابع انسانی، رشد علمی، دستیابی به فناوری‌های نوین و کاهش معنادار فاصله علم با تبدیل دانش به فناوری، خلق امنیت و قدرت دفاعی و ارتقاء وحدت ملی و زیرساخت‌های اقتصادی برای توسعه قدم‌های بلندی برداشته،‌ اما شاخص‌های کلان اقتصادی مانند تورم، درآمد سرانه، ضریب جینی و بیکاری هرگز در شرایط مناسبی که شایسته ملت ایران است، قرار ندارد.

ابوترابی فرد گفت: این ناکارامدی به دو اصل مهم برمی‌گردد؛ فقدان نظام مالی و بودجه‌ای صحیح و نظام بانکی ناکارآمد. برنامه‌ریزی نادرست و پیوند زدن تراز تجاری به درآمدهای نفتی در طول یک قرن گذشته، شاخص‌های کلان اقتصادی ما را در این شرایط نامناسب قرار داده است.

وی خاطرنشان کرد: به دلیل فقدان برنامه درست و عدم توجه به رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی که سه دهه قبل فرمودند رابطه نفت با هزینه‌های کشور را قطع کنید، موهبت نفت به مصیبت نفت تبدیل شده است.

امام جمعه موقت پایتخت اظهار داشت: امروز تامین مالی دولت یعنی بودجه، مهمترین سند و کلیدی‌ترین ابزار حکمرانی در جهان است که علی (ع) در ۱۴۰۰ سال قبل نخستین توصیه‌اش به مالک اشتر این بوده که نظام تامین مالی مصر ر ا بر اساس دریافت مالیات قرار بده، نه بر فروش سرمایه!

ابوترابی فرد عنوان کرد: اگر منابع حاصل از فروش نفت به صندوق توسعه ملی واریز می‌شد و در چارچوب قانون در مسیر تعریف شده هدایت می‌شد، امروز نرخ تورم منفی، درآمد سرانه بالا و موقعیت بسیار مناسبی در قاره آسیا داشتیم. متاسفانه این امر مهم مورد توجه قرار نگرفته است.

* مهمترین اقدامات دولت برای اصلاح ساختار بودجه ۱۴۰۱

امام جمعه موقت تهران در ادامه و در خطبه‌های دوم نمازجمعه امروز تهران به تشریح بخش دیگری از اشکالات ساختاری در نظام اقتصادی کشور پرداخت و با اشاره به تقدیم لایحه بودجه ۱۴۰۱ به مجلس در هفته‌های اخیر اظهار داشت: رئیس‌جمهور محترم در بخشنامه‌ای که در آستانه تدوین بودجه ۱۴۰۱ به دستگاه‌ها ابلاغ کرد بر دو امر مهم تأکید کرد که شامل به صفر رساندن کسری بودجه و فراهم شدن زمینه رشد اقتصادی در سال آینده می‌شود.

ابوترابی‌فرد با بیان اینکه قدم‌های مثبتی در لایحه بودجه ۱۴۰۱ برای اصلاح ساختار بودجه برداشته شده است، گفت: نخستین اقدام تشکیل صندوق پیشرفت و توسعه در تمام استان‌ها است که با اختصاص ۱۵۰ هزار میلیارد تومان از منابع تبصره ۱۴ و برخی ردیف‌های متفرقه صورت گرفته و اختصاص ۲۰ درصد از منابع حوزه توازن و هدایت درآمدهای مالیاتی مازاد در استان‌ها به این صندوق اقدام دیگری است که صورت گرفته است.

وی تصریح کرد:‌این صندوق می‌تواند گامی در مسیر رشد اقتصادی کشور و تبدیل استاندار به یک مدیر فعال اقتصادی باشد هر چند ممکن است در صورت عدم انضباط و هدایت منابع خودش نقش مخربی در اقتصاد ایفا کند.

خطیب نمازجمعه تهران در ادامه حذف ارز ترجیحی در لایحه بودجه را اقدام شجاعانه‌ای خواند و گفت:‌هدایت ۱۱۰ هزار میلیارد تومان از منابع حاصل از حذف این نوع ارز برای پرداخت مستقیم به اقشار و گروه‌هایی که در معرض آسیب هستند، اقدام ارزشمند دیگری است.

ابوترابی‌فرد گفت:‌اقدام مناسب دیگر در لایحه بودجه، اعطای اختیار برای جابه‌جایی حدود ۳۰ درصد منابع بودجه برای طرح‌های عمرانی و تملک دارایی‌های سرمایه‌ای است که یا اولویت دارند و یا در آستانه اتمام قرار دارند و اگر با هدایت و نظارت شخص رئیس‌جمهور و معاون اول و رئیس سازمان برنامه و بودجه این اقدامات انجام شود راه برای کاهش هزینه‌های اداره کشور هموار می‌شود.

امام جمعه موقت تهران در ادامه با تأکید بر اینکه نمایندگان مجلس در جهت اصلاح ساختار بودجه کمک کنند، خاطرنشان کرد: در نهاد قانون‌گذاری رأی اکثریت تعیین‌کننده است و نمایندگان مراقب باشند که هر قدمی برای افزایش هزینه‌های جاری، ضرر به کسانی است که زندگی آنها با حقوق و دستمزد پیوند خورده چرا که اگر منابع کافی برای این هزینه‌ها تعریف نشود منجر به افزایش بدهی دولت و رشد نقدینگی و تورم خواهد شد.

وی با تأکید بر لزوم توجه به عملکرد بودجه ۱۴۰۰ در تصویب بودجه ۱۴۰۱ خاطرنشان کرد: آنچه تورم‌زا خواهد بود همین رشد هزینه‌های جاری کشور است که باید دقیق مدیریت شود.

وی در پایان به فرا رسیدن سالگرد حماسه ۹ دی اشاره کرد و اظهار داشت:‌ ۹ دی روزی است که ایران اسلامی در موقعیت دیگری از قدرت قرار گرفت و در شرایطی که دشمن امیدوار شده بود موقعیت‌شناسی ملت ایران تمام توطئه‌ها و دسیسه‌ها را فرو ریخت.

امام جمعه موقت تهران همچنین شهادت سردار سرافراز اسلام شهید حسن ایرلو سفیر جمهوری اسلامی ایران در یمن را به ملت ایران و دستگاه دیپلماسی و محور مقاومت تبریک و تسلیت گفت.

حجت الاسلام رئیسی رئیس جمهور در نماز جمعه این هفته تهران حضور داشت.

منبع: فارس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 17
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۱۴:۰۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۳
  3 0
  جالبه که تمام مسئولان و دست اندر کاران می گویند و می گویند و میگویند و می گویند .......( باید ) ، معلوم نیست که این ( باید ) ها را چه سازمان ، نها د ، ارگان ،‌ فرد ، ......... به تحقق برساند ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
 • IR ۱۴:۳۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۳
  9 1
  خوشحالیم میبینیم ایشان بعد از رفتن روحانی زبان باز کرده است!!!
 • ب IR ۱۴:۵۲ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۳
  1 0
  حرفتان صحیح ، شما هم می گویید اصلاح شود من هم می گویم ، چ فرقی بین من و شما هست ، تو تریبون نماز جمعه تهران نباید بگویید فایده ندارد چون گفتن من هم فایده ندارد
 • ناشناس ( كه ريا نباشد ) IR ۱۵:۴۹ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۳
  1 3
  من از ارادتمندان حجت الاسلام و المسلمين سيد جليل القدر محمدحسن ابوترابى فرد هستم.
  • IR ۱۷:۵۰ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۳
   3 1
   اقا يا خانم ريا نباشد اين ارادت به اظهار كردن احتياج نداشت مگر اينكه حرف هاى ديگرى داشته باشى بخواهى بعدا بنويسى
  • ۲۳:۵۷ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۳
   1 1
   این ابو ترابی فرد به فکر هر کجا هست به فکر مردم نیست
 • IR ۱۶:۰۱ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۳
  1 1
  باید ارز دولتی از بین برود باید اقتصاد دولتی از بین برود باید مافیا جمع شود و باید 000000000. اما چطوری؟ برای قدم اول هیچ بودجه ای به شرکت های دولتی ندهید. تا خود دخل و خرج نمایند. هر مدیری هم که نمی تواند کنار رود فرا خوان بدهید برای تعیین مدیر جدید.
 • IR ۱۷:۳۴ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۳
  2 1
  حاج اقای ابوترابی محترمند اما جالبه که در زمان دولت ی روحانی ایشون یادشون نبود که یادآوری کنند اقتصاد دولتی فسادزاست !!
  • IR ۰۳:۴۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۴
   1 1
   اين بنده خدا فقط شانس آورده كه سال هاست نام مطهر آزاده سرافراز سيد آزادگان" مرحوم سيد على اكبر ابوترابى عليه رحمة، باعث شهرت ايشان شده و بيا و برويى ،،،!؟
 • IR ۱۷:۵۸ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۳
  1 0
  فعلا که گند واگذااریهای ناسالم به بخش های خصوصی در اومده و معلوم شده که اقتصاد غیر دولتی فساد زا تر از اقتصاد دولتی است / ی ابوترابی یه سر به قوه قضاییه و پرونده های این واکذاریهای غلط و پرونده های شرکت های خصولتی بزنند متوجه میشن که اقتصاد غیر دولتی که نظارت برش نباشد فسادزاست / نمیدونیم این چه برهان و دلیلی است که بعضی ها از زمان استقرار دولت جدید یادشون اومده که بگن اقتصاد دولتی فسادزاست ، دولت در قیمت کذاری دخالت نکند ، قیمت گذاری دستوری نباشد وچه و چه و چه ...... !؟ / یه عده میخوان هر قیمتی بفروشن هر کیفیتی تولید کنند و هر جور خواستن قیمت گذاری کنند و کسی هم کاری بهشون نداشته باشه !!! / نخیر از این خبرها نیست تا زمانیکه اقتصاد ما صنعت ما رقابتی نباشد و انحصاری باشد اش همین. است و کاسه هم همین
 • IR ۱۸:۱۰ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۳
  0 0
  من دلم واقعا با جامعه روحانیته ولی چرا اینا از قدرتی که داشتنو دارن چیزی نمیگن چرا هیچ وقت پاسخگو میستن
 • IR ۱۸:۵۴ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۳
  0 0
  موافق نیستم
 • IR ۲۰:۰۰ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۳
  2 0
  خیر. این دولت فاسد است که اقتصاد دولتی را فاسد می کند والا هیچ فسادی بالاتر از اصل سرمایه داری نیست. این اقتصاد دولتی است که مردم متعهد است و برایشان اشتغال و مسکن و درمان و آموزش ایجاد می کند و آن اقتصاد سرمایه داری است که محرومان را به گورخوابی و فحشا می کشاند. البته وقتی دولت فاسد بود و اقتصاذ خصولتی شد و به اسم دولتی بودن منافع اشخاص خاص را تامین کرد نتیجه بهتر از این هم نمی شود. اتفاقا اقتصاد را خصولتی کردبد به همین بهانه واهی که اقتصاد دولتی فساد زا است.
 • US ۰۱:۴۴ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۴
  2 1
  حاج آقا زمان حسن روحانی کجا تشریف داشتند
 • IR ۱۰:۱۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۴
  0 0
  عجب
 • وطن پرست DE ۲۲:۵۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۴
  1 0
  بابا اینو دارید سی ساله که می گید. اخرشم شده هفت تپه و ماشین سازی اراک. اقتصاد دولتی فسادزا هست ولی اقتصاد خصولتی هم اقازاده و دامادزاده و نوه زاده زا هستند.
 • شيرازى IR ۱۵:۰۱ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۵
  0 1
  فرد با سرعت غير مجاز و در جاده اى پر از ًدست ا انداز حركت ميكنند. خيلى هم خوب است . ولى بغل دستى هاى ايشان بايد ( از همان بايد ها ) مواظب ايشان باشند تصادفى پيش نيايد.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس