طالبان: فرودگاهای نظامی از غیرنظامی تفکیک می‌شوند

بازرس وزارت دفاع طالبان اعلام کرد که کمیسیونی را برای جداسازی فرودگاهای نظامی از غیرنظامی ایجاد کرده است.

به گزارش مشرق، «لطیف الله حکیمی» بازرس وزارت دفاع ملی اظهارداشت که برای استفاده بهتر از فرودگاهای غیرنظامی و نظامی، این فرودگاها ازهم تفکیک خواهند شد و پس از این نیروهای طالبان اجازه استفاده از فرودگاها غیرنظامی را نخواهند داشت.

در آستانه سپردن مسئولیت اداره فرودگاههای بزرگ افغانستان به قطر و ترکیه، طالبان کمیسیونی را برای جدا سازی فرودگاهای غیرنظامی از فرودگاهای نظامی ایجاد کرده است.

وی در ادامه گفت: «در همین اواخر فرودگاههای نظامی و غیر نظامی با هم یکی بودند، چون یک انقلاب بزرگ آمد و تفکیک نمی‌شد که کدام نظامی است و کدام غیرنظامی  است. به ما شکایت رسید که از نظامی شهروندان و برعکس استفاده می‌کردند و به همین خاطر طالبان تصمیم گرفت تا یک کمیسیون را ایجاد کنند».

حکیمی که در راس کمیسیون بررسی وضعیت فرودگاههای افغانستان قرار دارد، گفت که استفاده‌ها از فرودگاههای نظامی و غیرنظامی چالش آفرین بوده است بنابراین «مطلق اجازه نمی‌دهیم که یکی از دیگری استفاده کنند، فرودگاههای غیر نظامی در اختیار شهروندان است و نظامی برای نیروهای نظامی ما است».

کشور افغانستان بیست و چهار فرودگاه دارد که ۳ فرودگاه بین المللی و دو فرودگاه بگرام وشنیدند کامل نظامی هستند.

«حکمت الله حکمت» کارشناس مسائل نظامی در این باره گفت: تفکیک فرودگاه بر اساس نوع کاربردی نظامی یا غیر نظامی آن  ضروری است و بزرگترین چالش در فرودگاه بین المللی کابل کاربرد همزمان نظامی و غیرنظامی از آن است.

با این حال انتظار می‌رود که نمایندگان دولت‌های قطر و ترکیه) تا چند روز دیگر برای گفت‌وگو در باره  مدیریت ۵ فرودگاه افغانستان  بصورت مشترک وارد کابل شوند و با طالبان مذاکره کنند.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس