کد خبر 1316255
تاریخ انتشار: ۳۰ آذر ۱۴۰۰ - ۱۸:۱۳
هشدار سازمان هواشناسی درباره کاهش دما تا ۱۲ درجه

سازمان هواشناسی ضمن هشدار نسبت به بارش برف و باران در نقاط مختلف کشورو کاهش دما تا ۱۲ درجه سانتیگراد توصیه‌هایی را به کشاورزان، باغداران و ... ارایه کرد.

به گزارش مشرق، سازمان هواشناسی کشور با صدور هشدار نارنجی رنگ آورده است: بارش برف، باران همراه با وزش باد شدید، کاهش محسوس دما و در مناطق گرمسیر همراه با رعد و برق پیش‌بینی می‌شود که این شرایط جوی در روزهای سه شنبه (۳۰آذرماه) در غرب کردستان و جنوب آذربایجان غربی، چهارشنبه (اول دی ماه) در آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل و کردستان، پنجشنبه (۲دی ماه) در اردبیل، گیلان، نیمه غربی کردستان، مازندران و جمعه (۳دی ماه) در گیلان، مازندران، اردبیل و ارتفاعات استانهای قزوین، البرز، تهران پایدار رخ می‌دهد.

در این شرایط جوی آبگرفتگی معابر عمومی، بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها و مسیل‌ها، لغزندگی جاده‌ها، کاهش دید و کولاک برف در جاده‌ها، مسدود شدن جاده‌های کوهستانی و برف گیر، تاخیر یا احتمال لغو پرواز دور از انتظار نیست بنابراین سازمان هواشناسی نسبت به آمادگی راهداری و شهرداری‌ها برای عملیات برف روبی، تجهیز خودروها به ادوات زمستانی و اطمینان از سوخت کافی، جلوگیری از هر گونه فعالیت‌های کوهنوردی، پرهیز از توقف و تردد در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، بازگشایی آبروها و دهانه پل‌ها، عدم جابجایی عشایر کوچ‌رو، جمع آوری دام‌ها از حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها و آمادگی برای وزش باد شدید را توصیه می کند.

سازمان هواشناسی کشور با صدور هشدار زرد رنگ آورده است: سه شنبه (۳۰آذرماه) بارش برف، باران، گاهی همراه با وزش باد شدید موقت، در برخی مناطق کاهش محسوس دما و در مناطق گرمسیر توام با رعدوبرق پیش‌بینی می‌شود که این شرایط جوی روز سه شنبه (۳۰آذرماه) در استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، آذربایجان شرقی، نیمه شمالی آذربایجان غربی، چهارمحال و بختیاری، بوشهر، نیمه شمالی فارس، خراسان شمالی، خراسان رضوی، نیمه شمالی خراسان جنوبی، یزد و روز چهارشنبه (اول دی ماه) در استان‌های گیلان، مازندران، شمال خراسان جنوبی و جنوب خراسان رضوی پیش‌بینی می‌شود.

حاکمیت این شرایط جوی پنج شنبه (۲ دی ماه) در استان‌های آذربایجان شرقی، جنوب آذربایجان غربی، نیمه شرقی کردستان، کرمانشاه، زنجان و قزوین و روز جمعه (۳دی ماه) در استان‌های آذربایجان شرقی، جنوب آذربایجان غربی، زنجان، قزوین، کردستان، کرمانشاه، همدان، مرکزی، لرستان، تهران و البرز انتظار می‌رود.

در این شرایط جوی لغزندگی جاده‌ها، کاهش دید، کولاک برف، احتمال آبگرفتگی معابر به‌صورت محدود، احتمال برخورد صاعقه و احتمال تاخیر در پرواز پیش‌بینی می‌شود و سازمان هواشناسی پرهیز از رفت وآمد غیر ضروری بین‌شهری، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی و عدم صعود عشایر کوچ‌رو به ارتفاعات، آمادگی دستگاه‌های اجرایی برای برف روبی در مناطق سردسیر و تجهیز خودروها به ادوات زمستانی و احتیاط در عبور از حاشیه مسیل‌ها و رودخانه‌ها را توصیه می‌کند.

سازمان هواشناسی کشوربا صدور هشدار کشاورزی زردرنگ آورده است: اوایل روز جمعه (۳دی ماه) نفوذ توده هوای سرد همراه با کاهش قابل توجه دما بین۱۰ تا ۱۲ درجه سانتیگراد و احتمال خسارت به محصولات و ادوات کشاورزی قابل پیش‌بینی است. این شرایط جوی در روز جمعه (۳دی ماه) در آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل و گیلان، شنبه (۴دی ماه) در مازندران، گلستان، خراسان شمالی، کردستان، زنجان، قزوین، البرز، تهران، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان و کرمانشاه دور از انتظار نیست.

این شرایط آب و هوایی یکشنبه (۵دی ماه) در خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، مازندران، گلستان، سمنان، کرمانشاه، ایلام، لرستان، همدان، مرکزی، قم، زنجان، قزوین، البرز، تهران، اصفهان، ایلام، خوزستان و دوشنبه (۶دی ماه) در فارس، بوشهر، یزد، سیستان و بلوچستان، هرمزگان پیش‌بینی می‌شود.

 در این شرایط جوی احتمال خسارت به محصولات و ادوات کشاورزی وجود دارد که سازمان هواشناسی کشور برای مزارع و باغات مصرف کودهای پتاسه (سولوپتاس) و ترکیبات بُر و روی (مانند فروت ست) و کودهای اسید آمینه به صورت غیر مستقیم در بالای تاج درختان، جهت مقاوم‌سازی درختان به سرما، تداوم افزایش رطوبت در مزارع و باغات با هدف تعدیل دمای محیط از طریق انجام آبیاری، ایجاد پوشش روی نهال های جوان و درختان آسیب پذیر (پلاستیک سیاه، گونی، پلی اتیلن و نایلون) توصیه می‌کند.

از دیگر توصیه‌های ارایه شده می‌توان به خودداری از انجام هرس درختان، مالچ پاشی در سطح باغات، تسریع در انتقال محصولات برداشت شده به انبارها مانند ذرت در استان سیستان و بلوچستان و مرکبات استان گیلان، مازندران و کرمان، روشن کردن آتش و دود در مزارع پیاز و سیب زمینی استان کرمان، انجام عملیات چال‌کود در باغات اشاره کرد.

برای سالن‌های پرورش قارچ، گلخانه و انبار تهویه، با توجه به کاهش دما تنظیم دما و تامین سوخت سالن ها، کنترل دما و رطوبت انبارها با توجه به افزایش رطوبت جهت جلوگیری از خسارت بیماری های قارچی توصیه می‌شود.

از توصیه‌های ارایه شده به صاحبان سالن‌های مرغداری و دامداری می‌توان به تهویه، با توجه به کاهش دما تنظیم دما و تامین سوخت سالن‌ها، تهیه خوراک پر انرژی برای دام‌ها با توجه به کاهش دما، جلوگیری از نفوذ هوای سرد به داخل سالن‌ها، پایش آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در مرغداری‌ها با توجه به کاهش دما و با توجه به برودت هوا مایه‌کوبی دام سبک و سنگین علیه بیماری تب برفکی اشاره کرد.

 سازمان هواشناسی کشور برای استخرهای پرورش ماهی خودداری از کوددهی به استخرهای پرورش ماهی گرم‌آبی و کاهش غذادهی به میزان نصف نرمال به دلیل ابرناکی و کاهش دما و شکستن یخ آب سطح استخرها در مناطق سردسیر جهت هوادهی به ماهی‌ها و خودداری از غذادهی در این شرایط و برای عشایر و زنبورداران عایق‌بندی و محافظت از کندوها در مقابل کاهش دما و تغذیه کمکی کلونی‌ها جهت زمستان گذرانی، مبارزه با کنه و اروا در کندوها بویژه در مناطق سردسیر توصیه می‌کند.

توصیه سازمان هواشناسی کشور به صاحبان ماشین‌آلات و ادوات کشاورزی تخلیه آب و جمع‌آوری لوله‌ها، اتصالات و تجهیزات سیستم آبیاری تحت فشار در مناطق سردسیر استفاده از ضد یخ در رادیاتور ماشین‌ آلات کشاورزی و محافظت از ادوات کشاورزی با توجه به روند کاهش دما است.

در ادامه این هشدار آمده است: اوایل وقت جمعه (۳دی ماه) بارش برف در اکثر استان‌ها آغاز می‌شود که این وضعیت جوی احتمال خسارت به محصولات و ادوات کشاورزی همراه دارد.

این شرایط جوی روز جمعه (۳دی ماه) در اردبیل، گیلان، مازندران، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، همدان، زنجان، قزوین، روز شنبه (۴دی ماه) در استان‌های گلستان، اردبیل، گیلان، مازندران، کردستان، زنجان، قزوین، تهران، آذربایجان غربی، البرز، کرمانشاه، خراسان شمالی، سمنان و روز یکشنبه (۵دی ماه) در استان های خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی با احتمال خسارت به محصولات و ادوات کشاورزی پیش‌بینی می‌شود.

در این شرایط جوی، سازمان هواشناسی کشور، مستحکم کردن سازه و پوشش گلخانه‌ها با توجه به وقوع برف به‌ویژه در استان‌های ساحلی، عدم چرای دام در ارتفاعات به دلیل وقوع برف، زدودن برف از شاخه‌های درختان جهت جلوگیری از شکستن شاخه‌ها، تامین سوخت کافی برای سالن‌های پرورشی و گلخانه‌ها، تامین خوراک دام و طیور به میزان کافی به دلیل شرایط برفی توصیه می‌کند.

در هشدار نارنجی ‌رنگ سازمان هواشناسی پیش‌بینی می‌شود که پدیده‌ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت‌های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده‌باش دستگاه‌های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت‌زا صادر می‌شود. هشدار زرد رنگ به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

منبع: ایسنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس