بحران خشکسالی ۹۵ درصد سیستان و بلوچستان را در بر گرفت

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه استان با بحران خشکسالی مواجه است، گفت: سیستان و بلوچستان رتبه دوم کمترین درصد تامین بارش سال آبی جاری را بعد از استان فارس به خود اختصاص داده است.

به گزارش مشرق، محسن حیدری مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان در زاهدان با اشاره به اینکه سیستان و بلوچستان با بحران خشکسالی مواجه است، اظهار داشت: سیستان و بلوچستان رتبه دوم کمترین درصد تامین بارش سال آبی جاری را بعد از استان فارس به خود اختصاص داده است.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان  گفت: طی ۱۰ سال اخیر تا پایان آبان‌ماه سال جاری ادامه کم‌بارشی انباشته و کاهش شدید بارندگی در سیستان و بلوچستان موجب شد تا استان بیش از ۹۵ درصد درگیر بحران خشکسالی شود.

بیشتر بخوانید

انتقال آب از دریا جدی‌ترین مطالبه مردم سیستان و بلوچستان

وی افزود: این استان باتوجه به میزان بارندگی  از ابتدای سال زراعی تاکنون ۴.۳ میلیمتر بارش داشته که نسبت به دوره مشابه بلند مدت حدود ۵۶ درصد کاهش بارش را نشان می‌دهد  که خسارات جبران‌ناپذیری به اقتصاد، منابع طبیعی، کشاورزی و منابع آبی وارد خواهد کرد.

حیدری تصریح کرد: ادامه داربودن این بحران  سبب وقوع خشکسالی اجتماعی و اقتصادی می‌شود که معیشت و زندگی طیف وسیعی از افراد جامعه که اقتصاد خانواده آنها وابسته به منابع آب است را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان با اشاره به کاهش میزان بارندگی در استان  گفت: تا پایان سال میزان بارش کمتر از حد نرمال است و نکته نگران کننده تنها مربوط به تغییرات کمی نیست، بلکه تغییرات کیفی و تغییر شکل ظاهری بارش‌ها از بارندگی‌های مداوم و گسترده به بارندگی‌های رگباری و نقطه‌ای هم نگران کننده است.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس