تخصیص بودجه "انتقال آب به فلات مرکزی ایران" در عین مخالفت سازمان محیط زیست!

در لایحه بودجه ۱۴۰۱ برای پروژه انتقال آب از دریای خزر به فلات مرکزی ایران بودجه اختصاصی در نظر گرفته شده است در حالیکه که رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اخیراً مخالفت خود را با این طرح‌ها اعلام کرده بود.

به گزارش مشرق، در متن لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ که امروز منتشر شد برای انتقال آب از دریای خزر و خلیج فارس به فلات مرکزی کشور، ردیف بودجه اختصاصی در نظر گرفته شده است!

این در حالی است که رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اخیراً صراحتا مخالفت خود را با این طرح‌ها اعلام کرده بود؛ در این لایحه آمده است که انتقال آب از دریای خزر به منظور تامین آب مورد نیاز برای صنعت و شرب صورت می‌گیرد.

سازمان محیط زیست ,

سلاجقه در نشست خبری خود در ۲۵ آبان ماه امسال درباره آخرین وضعیت انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی گفته بود: تجارب انتقال آب بین‌حوضه‌ای در دنیا موفق نبوده است و خوشبختانه درباره انتقال آب دریای خزر نیز  بودجه‌ای اختصاص نیافته است.

با وجود اینکه طرح‌های انتقال آب بین حوضه‌ای که در خوزستان, اصفهان, یزد و کاشان انجام شده است با شکست مواجه شده و باعث ایجاد مشکل و حتی بحران در استان‌های مبدا و مقصد پروژه انتقال آب شده است، علت و منطق اصرار به اجرای مجدد چنین طرح‌های انتقال آبی با صرف بودجه‌های کلان مشخص نیست!

همچنین بر اساس تحقیقات کارشناسان، آب دریای خزر نیز در قرن حاضر بین ۹ تا ۱۸ متر پایین می‌رود که این مسئله نیز در صورت اجرایی شدن طرح انتقال آب از دریای خزر به فلات مرکزی ایران می‌تواند تشدید شود.

حال باید دید که واکنش سازمان‌های ناظر, به ویژه سازمان حفاظت محیط زیست به تخصیص بودجه برای طرح‌های انتقال آب که به عقیده بسیاری از کارشناسان محیط زیست پروژه‌ای اشتباه و مخرب است, چه خواهد بود؟!

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • IR ۱۱:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۲
  3 1
  چرا آب از دریای عمان به فلات مرکزی ایران منتقل نمی شود؟ طرحش مال دهه 1350 است و باعث احیاء دشت کویر، کویر لوت و دریاچه جاموزیان می شود.
 • ali IR ۱۲:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۲
  3 0
  کارشناسان وزارت نیرو و مهاب قدس و سازمان آب و برق و ... عقل و علم و تجربه و تفکر و کار کارشناسی را بوسیده و گذاشته اند کنار ، حتی این استعداد را ندارند که در این زمینه از تجربیات موفق کشورهای دیگه استفاده کنن ، مافیای آب سفارش میده این ها هم بدو اجرا میکنن ، وضع امروز خوزستان و چهارمحال و بختیاری و اصفهان و ... میشه خروجی و نتیجه اش

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس