کد خبر 1311812
تاریخ انتشار: ۲۰ آذر ۱۴۰۰ - ۱۸:۵۳
آلودگی هوا

سازمان هواشناسی کشور نسبت به آلودگی هوای شش کلانشهرو کاهش دما تا ۷ درجه سانتیگراد در چهار استان هشدار داد.

به گزارش مشرق، بر اساس هشدار زردرنگ هواشناسی پایداری هوا طی روزهای یکشنبه (۲۱ آذرماه) تا چهارشنبه (۲۴ آذرماه) قابل انتظار است. مخاطراتی همچون سکون نسبی در جو همراه با افزایش غلظت آلاینده‌ها و کاهش کیفیت هوا دور از انتظار نیست. منطقه اثر این پدیده یک‌شنبه (۲۱ آذرماه) تهران و اراک خواهد بود.

این شرایط جوی دوشنبه (۲۲ آذرماه) برای تهران، اراک و اصفهان، سه‌شنبه (۲۳ آذرماه) برای شهرهای تهران، کرج، اراک، اصفهان، ارومیه و تبریز و چهارشنبه (۲۴ آذرماه) برای شهرهای تهران، کرج، اراک و اصفهان پیش‌بینی می‌شود.

در صورت خودداری از کنترل منابع آلاینده ثابت و متحرک افزایش شاخص کیفیت هوا تا حد ناسالم برای گروه‌های حساس و درمناطق صنعتی و پرتردد، احتمال افزایش شاخص کیفیت هوا درحد ناسالم برای تمام گروه‌ها به‌ویژه در دو روز پایانی قابل انتظار خواهد بود.

توصیه می‌شود پرهیز از هر گونه رفت وآمد غیر ضروری در سطح شهرها به‌ویژه برای سالمندان، کودکان و افراد با سابقه بیماری، پرهیز از انجام فعالیت‌های فیزیکی و ورزشی در فضای باز، مدیریت مصرف سوخت‌های فسیلی و زمان فعالیت واحدهای صنعتی در سطح و حومه کلان شهرها در دستور کار قرار گیرد.

در ادامه سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ از کاهش ۵ تا ۷ درجه‌ای دما طی بازه زمانی صبح دوشنبه (۲۲ آذرماه) نا صبح چهارشنبه (۲۴ آذرماه) خبر داد. در این شرایط جوی سرمازدگی و یخ زدگی محصولات کشاورزی دور از انتظار خواهد بود.

منطقه اثر این سامانه دوشنبه (۲۲ آذرماه) استان‌های خراسان رضوی، خراسان جنوبی و کرمان خواهد بود.

سه‌شنبه (۲۳ آذرماه) استان‌های خراسان رضوی، خراسان جنوبی، کرمان، سیستان و بلوچستان و چهارشنبه (۲۴ آذرماه) استان‌های خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و کرمان تحت تاثیر مخاطرات این سامانه خواهند بود.

توصیه می‌شود در مزارع و باغات مصرف کودهای پتاسه و ترکیبات بُر و روی و کودهای اسید آمینه به‌صورت غیر مستقیم در بالای تاج درختان، جهت مقاوم‌سازی درختان به سرما، تداوم افزایش رطوبت در مزارع و باغات با هدف تعدیل دمای محیط از طریق انجام آبیاری، ایجاد پوشش روی نهال‌های جوان و درختان آسیب پذیر (پلاستیک سیاه، گونی، پلی اتیلن و نایلون)، خودداری از انجام هرس درختان، مالچ پاشی در سطح باغات، تسریع در انتقال محصولات برداشت شده به انبارها نظیر ذرت در استان سیستان و بلوچستان، روشن کردن آتش و دود در مزارع پیاز و سیب زمینی استان کرمان، تسریع در برداشت مرکبات باقیمانده در استان کرمان و محافظت از صیفی‌جات استان‌های سیستان و بلوچستان و کرمان در دستور کار قرار گیرد.

در سالن‌های پرورش قارچ، گلخانه و انبار تهویه، تنظیم دما و تامین سوخت سالن‌ها با توجه به کاهش دما، کنترل دما و رطوبت انبارها با توجه به افزایش رطوبت، جهت جلوگیری از خسارت بیماری‌های قارچی و در سالن‌های مرغداری و دامداری تهویه، تنظیم دما و تامین سوخت سالن‌ها با توجه به کاهش دما، تهیه خوراک پر انرژی برای دام‌ها با توجه به کاهش دما و جلوگیری از نفوذ هوای سرد به داخل سالن‌ها الزامی است.

در استخرهای پرورش ماهی عدم کوددهی به استخرهای پرورش ماهی گرم آبی و کاهش غذا دهی به میزان نصف نرمال به دلیل کاهش دما توصیه می‌شود همچنین عشایر و زنبورداران عایق‌بندی و محافظت از کندوها در مقابل کاهش دما و تغذیه کمکی کلونی‌ها جهت زمستان گذرانی را در دستور کار قرار دهند.

توصیه‌های مربوط به ماشین‌آلات و ادوات کشاورزی نیز شامل تخلیه آب و جمع‌آوری لوله‌ها، اتصالات و تجهیزات سیستم آبیاری تحت فشار در مناطق سردسیر، استفاده از ضد یخ در رادیاتور ماشین‌ آلات کشاورزی و محافظت از ادوات کشاورزی با توجه به روند کاهشی دما می‌شود.

هشدار زرد رنگ به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

منبع: میزان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس